Gorące tematy: Powstanie Warszawskie Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
886 postów 28167 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Szukanie partyzanta

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

69 lat temu UB wywiozło do lasu między Barutem a Dąbrówką, w miejsce zwane uroczyskiem „Hubertus”, a obecnie „Polaną Śmierci” ok. 60 partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych

 Henryk Antoni Flame vel Flamme, ps. „Grot”, „Bartek” (ur. 19 stycznia 1918 we Frysztacie na Zaolziu, zamordowany 1 grudnia 1947 w Zabrzegu) – polski dowódca wojskowy, kapral pilot Wojska Polskiego, kapitan Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Tydzien temu rozpoczeto kolejny etap poszukiwania szczatków partyzantów z NSZ dowodzonych przez kpt.henryka Flame ps.Bartek

Wcześniejsze próby podejmowano w związku z toczącym się od 1990 r., a ostatecznie umorzonym śledztwem– poinformował dziennikarzy przybyłych na briefing prasowy na „Polanie Śmierci” w lesie k. Barutu Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

 

 

Od maja 1945 do lutego 1947 stał na czele największego zgrupowania niepodległościowego na Śląsku Cieszyńskim, którego liczebność, w szczytowym okresie, wynosiła ponad 300 dobrze uzbrojonych i umundurowanych żołnierzy. Składające się z kilku oddziałów zgrupowanie przeprowadziło łącznie ok. 340 akcji zbrojnych. Do największego wystąpienia zgrupowania pod dowództwem Flamego należało zajęcie 3 maja 1946 uzdrowiskowej miejscowości Wisła, w której przeprowadził, na oczach sterroryzowanych komunistów, dwugodzinną defiladę w pełni umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy NSZ, co było ewenementem w państwach "władzy ludowej".

We wrześniu 1946, w wyniku ubeckiej prowokacji, co najmniej 167 żołnierzy zgrupowania "Bartka" zostało wywiezionych na teren dzisiejszego województwa opolskiego i zamordowanych (odkryto ślady wskazujące iż ten masowy mord mógł mieć miejsce w lasach w okolicach wsi Barut, okolicach Grodkowa). Od tego czasu zgrupowanie pod dowództwem Flamego zaczęło tracić inicjatywę na rzecz komunistów, którzy w licznych obławach dziesiątkowali podległe "Bartkowi" oddziały.

W obliczu beznadziejnej sytuacji podjął decyzję o ujawnieniu się przy najbliższej okazji, którą stała się uchwalona przez sejm na dzień 22 lutego 1947 amnestia. Sam "Bartek" z najbliższym otoczeniem ujawnił się dopiero 11 marca 1947 roku w Cieszynie. Był to dla komunistów ogromny sukces, który jednak przyćmiewał fakt, że Flame, ujawniając się na mocy amnestii, był bezkarny, a według nich musiał ponieść karę. Komuniści rozpoczęli więc kolejną prowokację, mającą na celu "ukaranie" Flamego.

 

Do skrytobójczego zamachu na Flamego doszło 1 grudnia 1947 w Zabrzegu pod Czechowicami. Zamachowcem był miejscowy milicjant Rudolf Dadak, który nigdy nie został osądzony za swoją zbrodnię, tak samo jak inspiratorzy zamachu (m.in. Henryk Wendrowski). Pomimo prowadzonego śledztwa, nie zostali oni ujawnieni ani postawieni przed sądem.

 

Tegoroczne poszukiwania prowadzi ponadtrzydziestoosobowa grupa pracowników Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN, Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, wolontariuszy oraz specjalistów , m.in. nurków, którzy w tym roku po raz pierwszy przeszukują jeziorko obok polany nazywanej także „Śląskim Katyniem”.

Do prac na wytypowanym do badań kilkuhektarowym terenie używane są georadary, wykrywacze metali, spalinowe i ręczne urządzenia do odwiertów archeologicznych, sondy. Odwierty robione są co ok. 1 – 1,5 m. – Robimy wszystko, aby te szczątki odnaleźć. Z pełną pokorą powiem: wątpię, aby tak się mogło zdarzyć już teraz . Nie ustaniemy jednak nigdy w tych poszukiwaniach. Taki jest nasz obowiązek – powiedział prof. Szwagrzyk.

 

 

 

wikipedia

fakt.pl

wiktionary.pl

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • Niedzwiedzia przysługa
  Tak się zastanawiam , na ile wiesz i rozumiesz to co wklejasz ......
 • @fabi 11:02:49
  proszę się dalej zastanawiać, nie widzę problemu
 • @nocny gryzoń 21:47:19
  Dzięki za link, przyznam że kapitalna strona o której nie wiedziałem
 • @Zbójnicki pies 21:54:40
  Dzis ukazała sie informacja że odnaleziono szczatki i są to szczatki mężczyzny - być moze to jest przełomowe odkrycie
 • @nocny gryzoń 21:47:19
  Żołnierze wyklęci

  http://podziemiezbrojne.blox.pl/html
  to tez kapitalna strona, polecam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

ULUBIENI AUTORZY

więcej