Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
844 posty 27343 komentarze

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Sierpien 1944 r. Powstała Brygada Świętokrzyska

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Brygada Świętokrzyska był największą jednostką zbrojną Narodowych Sił Zbrojnych. Partyzanci z Kielecczyzny walczyli z Niemcami oraz polskimi komunistami i Sowietami, by później przebić się na zachód do aliantów

Brygada Swietokrzyska - piekny i chwalebny rozdzial naszej histori, dzis gdy zyjemy w swiecie tak politycznie niepewnym, gdzie zagrozenia sa ze wszystkich stron naszych granic warto wspominac o tych bohaterach ktorzy oddawali za nas zycie walczac na dwoch frontach z hitleryzmem i komunizmem
 
Czesc ich pamieci
 
 

 

              

 

 Oddział, który pod koniec 1944 roku liczył ponad 800 żołnierzy niepodległościowych (w szczytowym momencie nawet 1200), składał się z partyzantów, którzy nie zgodzili się na poddanie się zwierzchnictwu Armii Krajowej i jej komendantowi Tadeuszowi Komorowskiemu "Borowi".
O ile dowództwo Brygady Świętokrzyskiej zgodziło się na przyjęcie zwierzchnictwa Naczelnego Wodza, to zażądało gwarancji samodzielności działania.
Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej walczyli nie tylko z Niemcami (m.in. 20 września pod Cacowem), ale również ze wspieraną przez Moskwę partyzantką komunistyczną oraz sowieckimi agentami. Tych ostatnich było na polskich ziemiach coraz więcej, a to w związku ze zbliżającym się frontem i nacierającą na zachód Armią Czerwoną.
Do zadań Brygady Świętokrzyskiej należało między innymi ochraniania Polaków przed rabunkowymi działaniami komunistycznej partyzantki i enkawudzistów. Do starć ze sterowaną przez Moskwę Armią Ludową doszło między innymi pod Rząbcem, gdzie siły Narodowych Sił Zbrojnych pobiły komunistyczny oddział Tadeusza Grochala "Tadka Białego".

Brygada Świętokrzyska NSZ: Antoni Szacki „Bohun”

               71 lat temu powstała Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych – najsłynniejsza i najliczniejsza grupa taktyczna NSZ na Kielecczyźnie, powołana 11 sierpnia 1944 r. w Lasocinie, która przemierzając na Zachód walczyła przeciw dwóm wrogom – nazistowskim Niemcom i sowieckiej Rosji. Jej niesamowite i wyjątkowe losy warto poznać przez pryzmat życia dowódcy – Antoniego Szackiego „Bohuna”.

Urodził się jako Antoni Skarbek – Szacki (vel Szacki – Skarbek) 1 marca 1902 r. w Wilnie, w rodzinie inteligenckiej. Jego ojciec był inżynierem leśnikiem, pracownikiem Głównego Zarządu Lasów Okręgu Wileńskiego, a matka Maria, z domu Snarska – córką nauczycieli Uniwersytetu Wileńskiego. Miał czworo rodzeństwa: dwóch braci i dwie siostry. Cała rodzina – wraz z trzyletnim wówczas Antonim – została zesłana w 1905 r. na Syberię, za udział ojca rewolucji. Został on inspektorem w okręgowym zarządzie lasów w Tomsku i zmarł tam w listopadzie 1910 r. Wiosną 1911 r. wdowa z dziećmi przeniosła się do Charkowa, gdzie mieszkała jej matka Anna Snarska – wielka patriotka, poprzednio również wywieziona wraz z mężem z Wilna w głąb Rosji.

Młody Antoni uczęszczał od 1913 r. do gimnazjum państwowego w Charkowie., tam też w domu babki przeżył trudy I Wojny Światowej i rewolucji z lat 1917-1919. W lecie 1919 r. z bratem Czesławem i siostrą Lonią opuścił Rosję i dostał się do Warszawy. Wiosną 1920 r. 18 – letni Antoni wstąpił jako ochotnik do 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, w którym walczył na południowo wschodnich kresach Polski. Ranny i chory na tyfus brzuszny leżał w szpitalu w Sandomierzu. Jako rekonwalescent został skierowany na teren przyfrontowy do obsługi szpitala dla koni i z nim zagarnięty w sierpniu 1920 r. do niewoli sowieckiej przez zagon kozacki. Został wywieziony do Militopola na Ukrainie gdzie pracował w ciężkich warunkach do września 1921 r., aż został zwolniony na mocy traktatu ryskiego.

Zamieszkał u siostry Loni i jej męża w Grodnie, tam też ukończył gimnazjum matematyczno – przyrodnicze im. H. Sienkiewicza i zdał maturę. W 1924 r. został przyjęty do Szkoły Podchorążych w Warszawie, po rocznym kursie unifikacyjnym przeszedł tamże do Szkoły Oficerskiej Piechoty. Brał udział w walkach z buntem Piłsudskiego w maju 1926 r. Uczelnię ukończył w 1927 r. w stopniu podporucznika, z wynikiem b. dobrym, z 13 tą lokatą na 116-tu absolwentów. Pierwszy przydział otrzymał do 76 Pułku Piechoty w Grodnie. W latach 1927-29 był dowódcą plutonu w szkole podoficerskiej pułku, potem pełnił straż w dowództwie pułku, jako oficer uzbrojenia , jako oficer ewidencji personalnej j jako adiutant pułku, od wiosny 1930 r. do jesieni 1932 r. miał już samodzielne stanowisko dowódcy kompanii rekruckiej, gdzie wychowywał i szkolił młodych żołnierzy, stosując z najlepszym skutkiem własne, przemyślane i nowoczesne metody wychowawcze. również matka kpt. Skarbka i druga siostra z rodziną. W rudniu 1930 r. poślubił nauczycielkę Zofię z Chojeckich. W 1934 r. wstąpił do Obozu Narodowo-Radykalnego. W jesieni – już jako porucznik – został dowódcą szkoły podoficerskiej 76 pp. (stanowisko służbowe majora) i funkcję tę pełnił do lata 1939 r. Na początku II wojny światowej – w kampanii wrześniowej – pełnił funkcję oficera sztabowego w Armii ,,Prusy”. Kiedy Niemcy rozbili jednostkę, wypełniając polecone mu rozkazy, wycofywał się przez Uściłóg i Włodzimierz Wołyński do Łucka, gdzie 17 września dowiedział się o wejściu Sowietów do Polski. Dwa dni później dotarł do Lwowa, a tam dostał się do niewoli niemieckiej – trafił do więzienia. Uciekł jednak z niego i trafił do Krakowa, a następnie do Zagnańska koło Kielc, gdzie zamieszkał u swej siostry Loni i szwagra, wraz z żoną i dziećmi, którzy już tam przebywali. W Zagnańsku ukrywał się pod nazwiskiem Antoniego Dąbrowskiego – z zawodu buchaltera, lecz pracującego jako ogrodnik, zgodnie z lewymi dokumentami, jakie w miejscowej gminie Samsonów wyrobiła mu „kuzynka” Lonia.

Niebawem poznał mieszkającego w pobliżu inżyniera Zygmuntem Neymana (prawdopodobnie bratanka wybitnego działacza środowisk narodowych – Lecha Karola Neymana). Dzięki niemu nawiązał kontakt ze Związkiem Jaszczurczym, przyjął pseudonim „Bohun” i rozpoczął pracę organizacyjno-szkoleniową w okolicach Zagnańska. Prowadził wykłady dotyczące taktyki piechoty, nauki o broni, terenoznawstwa, pisania meldunków, wydawania rozkazów bojowych czy czytania gazet podziemnych. Dodatkowo wykładał matematykę i fizykę na tajnych kompletach licealnych, dzięki czemu miał możność poznać tam młodzież i wybrać do pracy konspiracyjnej osoby najbardziej cenne pod względem moralnym i umysłowym. Sądził. że to co młodzież zdobędzie przez wychowanie ideowe, zaważy w przyszłości w walce o polską duszę młodego polskiego pokolenia.

W marcu 1942 r., a więc po blisko 2 latach takiej pracy, teren był zorganizowany – zarejestrowano ok. 500 członków Związku Jaszczurczego, w większości doborowej młodzieży w wieku 17-22 lat. Niebawem „Bohun” został zaprzysiężony na stanowisko szefa sztabu Okręgu Wojskowego V (Kielecko-Radomskiego) ZJ.

               

 

zapraszam na blog :

//wmeritum.pl/brygada-swietokrzyska-nsz-antoni-szacki-bohun/

oraz na :

//nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-11-sierpnia-1944-r-powstala-brygada-swietokrzyska,nId,186522

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Patrząc na komentarze , widzę że obecnie rządzącym dobrze udało się zabić pamięć w naszym narodzie .Dobrze że jeszcze nie wszyscy umarlii .Serdecznie pozdrawiam . : http://wpolityce.pl/polityka/157170-68-lat-temu-brygada-swietokrzyska-nsz-wyzwolila-niemiecki-oboz-koncentracyjny-w-czeskim-holiszowie-czesi-pamietaja-a-polacy
 • @Repsol 22:18:14
  tak udalo im sie, niestety ale (nie wszystkim) , chocby nam obu 8-))))))
  Serdecznie i ja pozdrawiam
 • Trzeba dodać, że przejście Brygady NSZ przez tereny Reichu musiało nastąpić w porozumieniu z Abwehrą.
  Niemcy widzieli w Brygadzie materiał na dywersantów na tyłach sowieckich i Lufdwaffre zezucalo żołnierzy MSZ za linię frontu.; NKWD znało dokladnie miejsca i czas zrzutów dywersantow (partyzantów NSZ) dzięki swym współpracownikom w dowództwie BrygADY śWIĘTOKRZYSKIEJ. aLE NIE DLA TEGO GEN aNDERS ODMAWIAL PRAW KOMBATANCKICH ŻOŁNIERZOM nsz. sAM WPROWADZIL DO pALESTYNY PONAD 3 TYCIĄCE DEZERTERÓWPO PRZESZKOLENIU I UZBROJENIU (TAKŻE DODATKOWYM) W kORPUSIE POSZĄTKOWO DO WALKI Z ANGIELSKIMI IMPERIALISTAMI. gDY GEN rOMMEL ZDECYDOWANIE PRZEgRAL NADZIEJE NA ZDOBYCIE eGIPTU , PALESTYNY I bABILONU W BRATERSTWIE BRONI TERRORYSTÓW STERNA (WPROWADZONYCH DO PALESTYNY POD PROTEKTORATEM PIŁSUDSKIEGO, KTOREMU ZA TO HITLETOWCY POSTAWILI WARTĘ HONOROWĄ W KRYPCIE NA WAWELU) dezerterzy wstąpili do armii Angielskiej. Gen Andedrs potępiał NSZ i powstanie warszawskie ale wystąpił o nie wydawanie sowietom żołnierzy dywizji galicyjskiej.Mimo życzliwości Stalina za spełnienie roli nowoczsesnego Mojżesza dla kandydatów na nowohebrajczyków z ZSRR nie wypowiedział sie na temat skazania świętego Witolda Pileckiego na śmierć pod zarzutem szpiegowstwa na rzecz gen Andersa ( ktory od Stalina oytzymał w prezencie konia wierzchowego)
 • @wszyscy,
  polecam, pozycja obowiązkowa

  http://rebelya.pl/post/5195/brygada-swietokrzyska-nsz-polska-arka-recenzja-

  pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej