Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

Pogrom kielecki nie był ubecką prowokacją

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

4 lipca 1946 roku z rąk mieszkańców Kielc zginęło 39 Żydów ocalałych z wojennej zagłady, a drugie tyle zostało rannych. Zbrodnia, nazwana przez historyków mianem "pogromu kieleckiego", spowodowała żydowski exodus z Polski.

 4 lipca 1946 roku w Kielcach wzburzony tłum, podżegany pogłoskami dotyczącymi rzekomego mordu rytualnego, wraz z żołnierzami i milicjantami napadł na żydowskich współmieszkańców - osoby, które przeżyły Holokaust i powróciły do Kielc. Ani komunistyczne władze miasta, ani współobywatele, nie zareagowali. W brutalny sposób mordowano ofiary oraz raniono je. 

W czasachPRL wokół pogromu kieleckiego panowała zmowa milczenia. W 1990 roku, w 44. rocznicę rozruchów antysemickich, pamięci Żydów zamordowanych 4 lipca 1946 roku poświęcona została tablica, wmurowana w ścianę domu przy ul. Planty 7/9 "z inicjatywy przewodniczącego NSZZ Solidarność Lecha Wałęsy przez Fundację Rodziny Nissenbaumów". Napis na płycie umieszczono po polsku, angielsku i hebrajsku.

Wiele napisano na temat tzw.Pogromu Kieleckiego. Jak w każda rocznicę przypadająca w dniu 4 Lipca tak i tym razem na różnych portalach prowadzona jest dyskusja. Publikowane są oceny tych wydarzeń widziane z różnych często politycznych czy religijnych perspektyw. Wywiad jaki zamieszczam poniżej ukazał się dziś na portalu
nowahistoria.pl.
Jest to wywiad z prof. Marcinem Zaremba z Instytutu Historycznego UW.

 

                           

 

                              "Pogrom kielecki nie był ubecką prowokacją"

 

 

70 lat temu, 4 lipca 1946 roku, w Kielcach wzburzony tłum, podżegany pogłoskami dotyczącymi rzekomego mordu rytualnego, wraz z żołnierzami i milicjantami napadł na żydowskich współmieszkańców - osoby, które przeżyły Holokaust i przyjechały do Kielc. Zbrodnia, nazwana przez historyków mianem "pogromu kieleckiego", spowodowała żydowski exodus z Polski.


 Bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej dochodziło w Polsce do antyżydowskich wystąpień. Najbrutalniejszą formę przybrały one w Kielcach w lipcu 1946 r. Co z punktu widzenia społecznego łączyło te wystąpienia? Czy jest jakaś ich cecha wspólna?
Prof. Marcin Zaremba: Z pewnością są nią motywy antysemickie. Po wojnie w społeczeństwie polskim była rozpowszechniona wrogość wobec Żydów: relikt okresu międzywojennego, wzmocniony doświadczeniami niemieckiej okupacji. To nie podlega dyskusji i należy się w tej sprawie zgodzić się z Janem Tomaszem Grossem. Ciekawym wątkiem jest fakt, że zawsze powodem tumultów miejskich była plotka o mordowaniu chrześcijańskich dzieci przez Żydów bądź - jak kto woli - mit mordu rytualnego. Tłumaczono, że krew chrześcijańskich dzieci jest niezbędna Żydom wychodzącym z obozów koncentracyjnych.
- Takie tumulty antysemickie i pogromy przed Kielcami miały miejsce w Rzeszowie w czerwcu 1945 r., później w sierpniu w Krakowie na tak zwanej "tandecie", czyli tamtejszym targowisku. Do prób pogromowych dochodziło również: w październiku 1945 r. w Lublinie oraz w czerwcu 1946 r. we Włocławku i Częstochowie. Wszystkie te wydarzenia były związane z opowieścią o porywaniu dzieci. Pogrom w Kielcach stanowił więc część już wcześniej narastającej fali.
Czy wydarzenie takie jak w Kielcach mogło mieć miejsce również w każdym innym mieście?
- Nie, ponieważ widzimy, że fala pogromowa rozpoczynająca się w Rzeszowie przeszła głównie przez ośrodki miejskie na terenach dawnego Generalnego Gubernatorstwa, czyli w centralnej i południowej Polsce. Na tzw. Ziemiach Odzyskanych nie obserwujemy tego typu wydarzeń antysemickich, co można tłumaczyć obecnością innego "obcego", którym są Niemcy. Pogromy nie są więc zjawiskiem dotyczącym całej Polski. Również w Warszawie, na placu Szembeka, miała miejsce próba pogromowa, ale w tym wypadku miała inny motyw, którym miało być rzekome zamordowanie przez Żyda polskiego kolejarza.
Często mówi się, że powojenna przemoc była w wielu wypadkach motywowana chęcią kradzieży cennego majątku, którym w tamtych warunkach mogła być na przykład żywność. Czy pogrom kielecki był wykorzystywany przez jego uczestników do ograbienia ludności żydowskiej?
- Jan Tomasz Gross postawił tezę, że w Kielcach motywem pogromu była chęć przejęcia nieruchomości należących do wracających do miasta Żydów ocalonych z Zagłady. Gdy jednak przyjrzymy się, kto brał udział w tych wydarzeniach, to zauważymy, że byli to ludzie biedni, wykluczeni, którzy nie mieli szans na przejęcie mienia nieruchomego. Do kilku prób pogromowych doszło na ówczesnych szaberplacach, miejscach spotkań miejskiej biedoty. Nie wiązałbym tego z procesem przejmowania majątków pożydowskich, który rzeczywiście miał miejsce, ale w tym procederze uczestniczyła raczej - dziś byśmy powiedzieli - klasa średnia.
- Bez wątpienia jednak okres powojenny to czas "szabrowniczej gorączki", plądrowania opuszczonego mienia, nie tylko zresztą niemieckiego; np. fala szabru przeszła także przez zburzoną Warszawę. Obserwujemy ją w całej Polsce. Geneza zjawiska była bardzo złożona, składała się na nią: demoralizacja wojenna, brak kontroli społecznej, słabość instytucji państwa, powojenna bieda i przekonanie, że to jest ten jedyny moment, kiedy wolno, kiedy można się "nachapać".
- Władze, zwłaszcza lokalne, wręcz przyklaskują takim działaniom, a ich przedstawiciele czasem nawet biorą w nich udział. Można powiedzieć, że fakt, iż milicjanci w Kielcach nie mają takich okazji, jak ich koledzy na tzw. Ziemiach Odzyskanych, może wywoływać frustracje. Podczas pogromu kieleckiego ginie wszystko, cały majątek ofiar. To jest jeden z motywów pogromu. Możemy podejrzewać, że milicjanci idący na kieleckie Planty 7/9 mieli nadzieję, że się "nachapią", że podczas przeszukania będą mieli okazję do kradzieży.
Powiedział pan, że milicjanci zmierzali na miejsce pogromu. Często ten fakt jest argumentem, że cały pogrom był ubecką prowokacją lub wręcz, że został przez bezpiekę przeprowadzony. Czy istnieją jakieś dowody na takie tezy?
- Nie ma żadnych dowodów. A fala pogromowa przed Kielcami świadczy, że mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem spontanicznym, oddolnym.
Jeśli teorie o prowokacji są nieprawdziwe...
- Są z całą pewnością nieprawdziwe.
Pojawia się jeszcze jedna teoria wyjaśniająca to wydarzenie. Jest nim brak elit...
- To więcej niż teoria. Społeczeństwo polskie jest zgruzowane, migrujące, przelewające się z jednego krańca kraju na drugi. Nazywam je "kaszą społeczną". W Kielcach nie było inteligencji. Część zginęła w trakcie okupacji niemieckiej. Palestra prokuratorów, obrońców i sędziów została zaraz po wkroczeniu Sowietów zesłana do obozów pod Moskwą. W społeczeństwie biednym, podzielonym, pełnym traum, skłonnym do łatwego używania agresji i pozbawionym elit takie zachowania są znacznie częstsze. Pamiętajmy również, że bardzo rozpowszechniony jest alkoholizm. Wielu z biorących udział w pogromie było pod wpływem alkoholu. Nie chcę relatywizować antysemityzmu, ale należy wskazywać na strukturalną łatwość wybuchu zachowań pogromowych.
Jaka jest reakcja władz na te wydarzenia?
- Bardzo szybko władze zrzucają odpowiedzialność na opozycję nazywaną "reakcją". Odbywają się szybkie procesy osób zamieszanych w pogrom. Przed sądami stanęło 39 osób. W pierwszym, procesie dziewięć osób zostało skazanych na karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. W gruncie rzeczy jednak dąży się do zamiecenia tej sprawy "pod dywan". Trzeba powiedzieć, że bardzo niewielu sprawców trafiło przed sąd. Przez lata prawda o procesie była ukrywana, żydowscy świadkowie wyemigrowali. Zapadła kurtyna milczenia.
Dlaczego?
- W kolejnych dziesięcioleciach dominuje raczej opowieść o okresie powojennym jako czasie odbudowy, wiary w budowanie socjalistycznej Polski. Był to mit założycielski PRL-u, w którym nie było miejsca na mówienie o przemocy wobec Niemców, antysemityzmie, pogromach. Wyjaśniałbym ten fakt polityką historyczną PRL-u.
Mówi się, że to, co wydarzyło się w Kielcach, było dla resztek społeczności żydowskiej sygnałem, że nie ma dla niej miejsca w Polsce. Czy pogrom wpływał na decyzje o wyjeździe do Palestyny a później Izraela?
- W tym czasie w Polsce zginęło około 700-800 osób pochodzenia żydowskiego. Pogrom nie jest więc wydarzeniem jednostkowym. Bez wątpienia ma pan rację mówiąc, że był to szok dla społeczności żydowskiej. Również dla nas trudne do zrozumienia jest prześladowanie Żydów po doświadczeniu Holokaustu. Stąd pojawianie się spiskowych wyjaśnień. Mimo że był to szok, to jednak był to element większej całości. Żydzi już wcześniej wyjeżdżali, ale proces ten został wzmocniony.

 

 Rozmawiał Michał Szukała

 

//nowahistoria.interia.pl/aktualnosci/news-pogrom-kielecki-nie-byl-ubecka-prowokacja,nId,2229668
PAP


 

 

 

KOMENTARZE

 • Nawet gdyby nie był ...
  to jako Polak nie powinieneś z tym latać "jak Żyd po pustym sklepie" wieszcząc światu "dobrą nowinę". : /
 • @Ziut 21:34:36
  a gdyby był
 • @Husky 21:39:44
  INWAZJA UPIORÓW 1944 - 1970 "O wkładzie szowinistów żydowskich do historii współczesnej Polski" / Zdzisław Ciesiołkiewicz

  - W powyższej książce czytałem taką historię, że tuż przed pogromem kieleckim do Bieruta (ówczesnego komunistycznego prezydenta Polski) przyjechał naczelny szef amerykańskiego Związku Żydów Polskich, i zarządał od Bieruta aby zajął się w Polsce antysemityzmem. Berman miał się z tym dyktatem nie zgodzić. - Jakiś czas po tej wizycie doszło do tzw. pogromu w Kielcach.

  *** Bliskim współpracownikiem Bieruta (drugim po Bogu) był wtedy Jakub Berman >> patrz w Google >> Tajny referat Jakuba Bermana
 • @Ziut 21:44:29
  //Tajny referat Jakuba Bermana//
  tak tajny że do dziś go na oczy nikt nie widział
 • @Husky 21:39:44
  Tą książkę o której wspominałem trudno znaleźć, miałem gdzieś w PDF

  - Ale polecam książkę JUDEOPOLONIA A. Szcześniaka, też Ci oczy trochę otworzy, chociaż opowiada o czasach wcześniejszych
  >> http://www.powrotdonatury.net.pl/czytelnia/Czytelnia/Ksi%C4%85%C5%BCki%20r%C3%B3%C5%BCne%20-%20ale%20ciekawe/Judeopolonia%20A.%20Szcze%C5%9Bniak.pdf/detail.html

  Judeopolonia. Żydowskie pastwo w pastwie polskim - Andrzej Szczeniak ( audiobook pl ) >>> https://www.youtube.com/watch?v=5iJ6N0thCgs
 • @Husky 21:50:29
  // tak tajny że do dziś go na oczy nikt nie widział //

  Jest w książce >> INWAZJA UPIORÓW 1944 - 1970 "O wkładzie szowinistów żydowskich do historii współczesnej Polski" / Zdzisław Ciesiołkiewicz

  *** Autor był bliskim współpracownikiem Gen. Berlinga, a więc działał w tamtej epoce. / jest więc to raczej wiarygodne źródło

  W internecie też można znaleźć, wystarczy poszukać >> Google >> Tajny referat Jakuba Bermana
 • @Ziut 21:59:06
  tak "wiarygodne" źródła że nawet gdybyś mi napisal że sam ten referat osobiście czytałeś skłonny jestem uwierzyć.
  A co
 • gniot-prowokacja z GW powinna wyladować w lochu
  7-06-2016 Warto rozmawiać program Pospieszalskiego

  http://vod.tvp.pl/25397759/07062016

  http://niezlomni.com/warto-rozmawiac-pospieszalskiego-i-mity-w-sprawie-pogromu-kieleckiego/
 • STENOGRAM Z TAJNEGO REFERATU TOW. JAKUBA BERMANA WYGŁOSZONEGO NA POSIEDZENIU EGZEKUTYWY KOMITETU ŻYDOWSKIEGO W KWIETNIU 1945 R
  .
  >> http://forum.dlapolski.pl/viewtopic.php?t=926&lofi=1&sid=8f9cd7d7c06410eba58d9d896be64a50

  Żydzi maja okazje do ujęcia w swoje ręce całości życia państwowego w Polsce i rozszerzenia nad nim swojej kontroli. Nie pchać się na stanowiska reprezentacyjne. W ministerstwach i urzędach tworzyć tzw. Drugi garnitur. Przyjmować polskie nazwiska. Zatajać swoje żydowskie pochodzenie. Wytwarzać i szerzyć wśród społeczeństwa opinie i utwerdzic go w przekonaniu, ze rządzą wysunięci na czoło Polacy, a Żydzi nie odgrywają w państwie żadnej roli.

  Celem urabiania opinii i światopoglądu narodu polskiego w pożądanym dla nas kierunku, w rękach naszych musi się znaleźć w pierwszym rzędzie propaganda z jej najważniejszymi działami - prasa, filmem, radiem.

  W wojsku obsadzać stanowiska polityczne, społeczne, gospodarcze, wywiad. Mocno utwierdzać się w gospodarce narodowej.

  W ministerstwach na plan pierwszy przy obsadzaniu Żydami wysuwać należy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Skarbu, Przemyślu, Handlu Zagranicznego, Sprawiedliwości. Z instytucji centralnych - centrale handlowe, spółdzielczość.

  W ramach inicjatywy prywatnej, utrzymać w okresie przejściowym silna pozycje w dziedzinie handlu. W partii zasotosowac podobna metodę - siedzieć za plecami Polaków, lecz wszystkim kierować.

  Osiedlanie się Żydów powinno być przeprowadzone z pewnym planem i korzyścią dla społeczeństwa żydowskiego. Moim zdaniem, należy osiadać w większych skupiskach, jak: Warszawa, Kraków; w centrum życia gospodarczego i handlowego: Katowice, Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Gdynia, Łódź, Bielsko.

  Należy również tworzyć typowe ośrodki przemysłowe i rolnicze, głownie na ziemiach odzyskanych, nie poprzestając na Wałbrzychu i Rychbachu - obecnie Dzierżoniów. W tych ośrodkach możemy przystosować przyszłe kadry nasze w tych zawodach, z którymi bylibyśmy słabo obeznani.

  Uznać antysemityzm za zdradę główna i tępić go na każdym kroku.

  Jeżeli stwierdza się, ze jakiś Polak jest antysemita, natychmiast go zlikwidować przy pomocy władz bezpieczeństwa lub bojówek PPR jako faszystę, nie wyjaśniając organom wykonawczym sedna sprawy.

  Żydzi musza pracować dla swego zwycięstwa, pracując jednocześnie nad zwycięstwem i gruntowaniem komunizmu w świecie, bo tylko wtedy i przy takim ustroju naród żydowski osiągnie najwyższa pomyślność i zabezpieczy sobie najsilniejsza pozycje.

  Są niewielkie widoki na to, by doszło do wojny. Jeśli Ameryka zacznie się szybko socjalizować, to ta droga mniejszych lub większych wstrząsów wewnętrznych i tam musi zapanowc komunizm.

  Wtedy reakcja żydowska, która dziś trzyma z reakcja międzynarodowa, zdradzi ja i uzna, ze racje mieli Żydzi stojący po drugiej stronie barykady. Podobny przypadek współdziałania Żydów całego świata, wyznających dwie rożne koncepcje ustrojowe - komunizm i kapitalizm - zaistniał w ostatniej wojnie. Dwa największe mocarstwa światowe, całkowicie kontrolowane przez Żydów i będące pod ich wielkim wpływem, podały sobie ręce. Trud Żydów pracujacaych wokół Roosevelta doprowadził do tego, ze USA wspólnie z ZSRR wystąpiły zbrojnie do walki przeciwko Europie środkowej, gdzie była kolebka nowej idei, opartej na nienawiści do Żydów. Zrobili to Żydzi, gdyż wiedzieli, ze w przypadku zwycięstwa Osi, a głownie hitlerowskich Niemiec, które doskonale przejrzały plany polityki żydowskiej, niebezpieczeństwo rasizmu stanie się w USA faktem dokonanym i Żydzi znikną z powierzchni świata.

  Dlatego tez Żydzi sowieccy poświecili dla tego celu krew narodu rosyjskiego, a Żydzi amerykańscy zaangażowali swoje kapitały.

  Należy się liczyć z dalszym napływem Żydów do Polski, ponieważ na terenie Rosji jest jeszcze dużo Żydów. Przed wkroczeniem Niemców, w poszczególnych miastach ZSRR było kilka skupisk Żydów polskich: Charków - 36.200, Kijów - 17.800, Moskwa - 53.000, Leningrad - 61.000, w zachodnich republikach 184.730.

  Żydzi skupieni w tych ośrodkach to przeważnie inteligencja żydowska dawne kupiectwo żydowskie. Element ten jest obecnie szkolony w ZSRR. SA to kadry budowniczych Polski - tzn. Zgodnie z projektem Politbiura - fachowcy ci obsadzać będą najważniejsze dziedziny życia w Polsce, a ogol Żydów będzie rozlokowany głownie w centrach kraju.

  Stara polityka żydowska zawiodła. Obecnie przyjęliśmy nowa, zespalająca cele narodu żydowskiego z polityka ZSRR. Podstawowa zasada tej polityki jest stworzenie aparatu rządzącego, złożonego z przedstawicieli ludności żydowskiej w Polsce.

  Każdy Żyd musi mięć świadomość, ze ZSRR jest wielkim przyjacielem i protektorem narodu żydowskiego, ze jakkolwiek liczba Żydów w stosunku do stanu przedwojennego ulęgła olbrzymiemu spadkowi, to jednak dzisiejsi Żydzi wykazują większa solidarność. Każdy Żyd musi mięć wpojone to przekonanie, ze obok niego działają wszyscy inni, owiani tym samym duchem prowadzącym do wspólnego celu.

  Kwestia żydowska jeszcze jaki czas będzie zajmowała umysły Polaków, lecz ulegnie to zmianie na nasza korzyść, gdy zdołamy wychować choć dwa pokolenia polskie.

  Według danych wojewódzkiego Komitetu Żydowskiego na terenie Śląska Górnego i Dolnego jest obecnie ponad 40.000 Żydów. Około 15.000 Żydów ma być zatrudnionych w osadnictwie. Powiat Rychbach (Dzierżoniów) i Nysa sa przewidziane do tych celów. Akcja osadnicza jest finansowana z żydowskich funduszów zagranicznych i państwowych. Żydzi celowo tworzą nowa, choć chwilowo nieznaczna koncentracje elementu żydowskiego, kładąc podwalinę pod zawód rolnika i robotników przemysłowych.

  Jest to budowanie podłoża szerszych celów politycznych.

  Powyższy tekst jest przedrukiem z książki "O Narodowych Siłach Zbrojnych - SZ." plk. dypl. Stanisława ¯ochowskiego, byłego Szefa Sztabu Dowództwa SZ., Wyd. Retro, Lublin, 1994.

  W kwietniu 1945 roku Żyd Jakub Bergman był Sekretarzem Stanu Rady Ministrów, członkiem Biura Politycznego PPR, członkiem Tymczasowego Rządu Jedności Narodu i Sekretarzem Polej Syjonu.

  Polak, który wykradł stenogram referatu BERMANA, został skazany na karę śmierci zmieniona w drodze laski na karę dożywotniego wiezienia.

  ======== Jednak jeszcze ciekawsza wydaje się lektura artykułu Dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka – „W komunistycznej bezpiece Żydzi zajmowali niemal połowę stanowisk”. Autor przebadał dokumenty IPN i na ich podstawie przygotował niezwykle ciekawe statystyki, które potwierdzają tezy Bermana dotyczące przejmowania w Polsce w żydowskie ręce całych ministerstw. >>> http://www.eprudnik.pl/stenogram-z-tajnego-referatu-tow-jakuba-bermana-a-prawda-historyczna-niestety-wszystko-sie-pokrywa/
 • @kfakfa 22:06:45
  http://treasure.diylol.com/uploads/post/image/420601/resized_all-the-things-meme-generator-to-prowokacja-dajmy-sie-podpuscic-3c1b29.jpg
 • @Husky 22:14:26
  .
  Tak, zróbmy to. / Powinieneś latać i mówić "Polacy to antysemici, są niebezpieczni" .... nie osiedlajcie się w Polsce. / Zostańcie w Izraelu. (:

  >> Bo może tam być jak w Palestynie, ... a ich jest więcej 40 000 000
  >> https://www.youtube.com/watch?v=DKLdb8pOTmg
  >> "Narodziny Izraela" - film dokumentalny. Lektor PL
  >> http://ziut.neon24.pl/post/132439,narodziny-nowego-izraela-dokument-lektor-pl
 • @Ziut 22:20:09
  You can ignore reality but you can't ignore consequences of ignoring reality8-))
 • @Husky 22:25:02
  Depends. What do you mean?
 • @Husky 22:25:02
  https://opolczykpl.wordpress.com/2012/07/10/dwa-pogromy-jedno-klamstwo/ . Pzdr.
 • @Ziut 22:36:09
  "Our" job is to give people not what they want,
  but what we decide ??? 8-))
 • @Repsol 22:36:27
  Znam ten tekst czytalem i ........
  zgadzam sie z nim
  Ave
 • @Ziut 22:47:11
  no i co sobie napisałeś 8-))
 • @Husky 22:41:19
  // "Our" job is to give people not what they want //

  - To kiepsko tą "blowjob" robicie, nikt tego nie kupuje. (:
 • @Ziut 22:51:58
  nie tłumacz przez google bo się ośmieszasz tą ripostą, czy Ty wiesz co ja do Ciebie napisałem, rozumiesz w całości ten tekst
 • @Husky 22:55:56
  Powinieneś usunąć "???" to wtedy miałoby to jakiś sens. / Jako zdanie pytające jest bez sensu.
 • @Ziut 23:00:01
  no dobra przejdźmy na ojczysty język, więcej "zrozumisz" 8-))
 • @Husky 23:03:25
  Chyba nie gadam w idisz. (:
 • @Ziut 23:06:55
  ale zrozumienie ......
  8-))
 • @Husky 23:11:12
  A co? Miałem ci odpisać, ... że po polsku nie szczekam?
 • @Ziut 22:51:58
  Proszę podać lokalizację archiwalną tekstu "referatu Bermana". Wiesz, że Wałbrzych został Wałbrzychem, a Dzierżoniów Dzierżoniowem w 1946 roku? A w dniu widniejącym jako data wygłoszenia referatu, miasta te nie były jeszcze w rękach sowieckich? Żydzi znów zakręcają was jak ogórki w słoikach na zimę, żeby drzeć mordę jakimi antysemitami jesteśmy. Ciekawe ile dorzucą do rachunku za tę waszą durnotę.
 • @kimur 23:20:16
  Z tym referatem Bermana to jest jak i dziś z raportem WSI.Wszyscy wiedzą że jest,wszyscy wiedzą co tam się znajduje tylko ... kto go widział.
  Oczywiście poza autorem i 2-3 osobami.
 • @Husky 23:27:31
  Może poseł Marek Borowski wie na temat tego "Referatu" coś więcej? ... podobno jest siostrzeńcem Jakuba Bermana
 • @Ziut 23:31:51
  Chyba się nie zrozumieliśmy, powołujesz się na literaturę, a nie na źródło archiwalne, pytam o to drugie, gdzie jest zarchiwizowany "referat Bermana" pod jakim gryfem i numerem zbioru, kto i kiedy go zarchiwizował. Widzę też dwie różne daty wygłoszenia referatu, niezły burdel jak na źródło rzeczowe.
 • @kimur 23:20:16
  // Proszę podać lokalizację archiwalną tekstu "referatu Bermana" //

  Jest w książce >> INWAZJA UPIORÓW 1944 - 1970 "O wkładzie szowinistów żydowskich do historii współczesnej Polski" / Zdzisław Ciesiołkiewicz *** Autor był bliskim współpracownikiem Gen. Berlinga, a więc działał w tamtej epoce.

  W niej Zdzsław Ciesiołkiewicz przytacza stenogram "Tajnego referatu Jakuba Bermana" wygłoszonego w Wałbrzychu w kwietniu 1946 r. - Można go przeczytać niżej.

  - Jest więc to raczej wiarygodne źródło, ... tym bardziej, gdy autor innej książki zamieszcza w niej też takie rodzynki:

  Andrzej Leszek Szcześniak w swojej książce "JUDEOPOLONIA II" na stronie 121 pisze: Tajny ośrodek władzy / W tworzeniu mafijnego systemu władzy prowadzącej do zniewolenia Polski prawdziwym przełomem było jednak powołanie do życia Komitetu Organizacyjnego Żydów w Polsce. Był to pomysł Jakuba Bermana, który po śmierci Alfreda Lampe stał się przywódcą lobby żydowskiego w ZSRR. Berman, działacz Kominternu i płk. NKWD, uznał, iż istniejące w Sowietach instytucje, organizacje i wojskowe jednostki polskie powinny być poddane kontroli niejawnego i nieformalnego ośrodka dyspozycyjnego, który stałby na straży interesów środowiska żydowskiego. /.../

  Jakub Berman swój plan przedstawił 2 stycznia 1944 r. wicepremierowi i zarazem ministrowi spraw wewnętrznych ZSRR Ławrentijowi Berii, który sam, będąc z pochodzenia Żydem, zatwierdził ten plan, jako korzystny dla środowiska żydowskiego i imperialnej polityki sowieckiej. Tak doszło do utworzenia przy Związku Patriotów Polskich Komitetu Organizacyjnego Żydów w Polsce. Jego kierownictwo tworzyli: J.Berman, E. Szyr i h. Minc. / członkami zostali: I i W. Groszowie, L.Bristigerowa, J.Borejsza, R.Zambrowski, E.Ochab, S. Wierbłowski, A.Alster , W.Billing, J.Burgin, A Bromberg, Anatol Fejgin, Anna Fejgin,

  ... Ozjasz Szechter (ojciec Adama Michnika) ... , Rubinsztajn, Kubarowie i inni.

  O istnieniu tego komitetu nie wiedziała nawet Wanda Wasilewska i niewtajemniczeni członkowie ZPP. Jego zebrania odbywały się w największej tajemnicy, a o podejmowanych decyzjach informowano tylko Berię i to zawsze tylko za pośrednictwem Jakuba Bermana.
 • @kimur 23:43:55
  Z tego co wiem to jest to stenogram przytaczany w książkach napisanych przez historyków, ... tam należało by szukać źródeł.

  - Ja podałem swoje główne źródło: książkę Zdzisława Ciesiołkiewicza / INWAZJA UPIORÓW 1944 - 1970 "O wkładzie szowinistów żydowskich do historii współczesnej Polski"
 • @Ziut 23:46:29
  Ziut, wiem że ty bezgranicznie wierzysz w to co jest napisane czy tu czy tam, gdziekolwiek.
  Ale pamiętaj nie zawsze jest to prawda.Kiedyś na płocie była namalowana fajna dupcia, chciałem pogłaska i .....
  wbiłem sobie drzazgę
 • @Husky 23:54:43
  No cóż, trzeba było szukać dziury po sęku. (:
 • @Ziut 23:51:38
  Ziut, książka nie jest źródłem, jest literaturą, Ciesiołkiewicz był pułkownikiem Informacji Wojskowej, wszystkie następne wzmianki o referacie odwołują się do jego pracy, którą cytujesz. To oznacza, że referat nie ma lokalizacji archiwalnej, nie jest w tym sensie znany historykom, więc czym jest?
 • @Ziut 23:59:16
  Sprawdź datę wydania pozycji Inwazja upiorów, daty pierwszych dziesięciu cytowań i będziesz wiedział czym miał być "tajny referat Bermana".
 • @Ziut 23:59:16
  ok.kolego na dziś koniec polemiki w tym temacie
  Muszę przygotować się do wyjazdu do naszego kraju.Ważna manifestacja się nam zapowiada.WPS-y organizują wielki marsz na Belweder.Po ilości odsłon (w ciągu zaledwie 50 minut) wygląda NATO że frekwencja pójdzie w tysiącach a może i więcej.
  Tylko co będzie z tym prądem.
  8-))
 • @Drab61 00:11:25
  a może byś tak za kata robił
  Ponoć to niezłą kasa
 • @Drab61 00:11:25
  O, następny wie co Żydzi powinni... a może wiesz też jak to zrobić, żeby nas wszystkich nie narazić na coś jeszcze fajniejszego?
 • @kimur 00:01:13
  Kwaśniewski w jedwabnem , po zdjęciu jarmułki powiedział takie słowa:

  Wiemy z całą pewnością, że wśród prześladowców i oprawców byli Polacy. Nie możemy mieć wątpliwości, tu w Jedwabnem obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zginęli z rąk innych obywateli Rzeczypospolitej. - Dzisiaj, jako człowiek, i jako obywatel, jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, przepraszam. Przepraszam w imieniu swoim, i tych Polaków których sumienie jest poruszone tamtą zbrodnią. W imieniu tych, którzy uważają, że nie można być dumnym z wielkości polskiej historii, nie odczuwając jednocześnie bólu i wstydu od zła, które Polacy wyrządzili innym.

  Odpowiedział mu Szewach Weiss, Ambasador Izraela, już bez ściągania jarmułki: Panie prezydencie! Dziękuję za te słowa. Wychodzą z serca, i wejdą do naszego serca. A ten deszcz może jest też symbolem, może Bogu też się chce płakać dzisiaj razem z nami? - niebo płakało zanim jeszcze Polski prezydent powiedział "Przepraszam.", a Izraelski Ambasador powiedział "Dziękuję."

  Pytanie: Na jakich zarchiwizowanych dowodach oparł się Aleksander Kwaśniewski mówiąc słowa: "Wiemy z całą pewnością, że wśród prześladowców i oprawców byli Polacy. Nie możemy mieć wątpliwości, tu w Jedwabnem obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zginęli z rąk innych obywateli Rzeczypospolitej."

  ... i drugie pytanie:

  Na jakiej podstawie dziękował Ambasadorowi Izraela, jeśli w Jedwabnem z rąk obywateli Polski, zginęli inni obywatele Polski.

  TO BYŁ NIEUPRAWNONY HOŁD / Czy, jeśli już, właściwym adresatem jakichkolwiek przeprosin nie powinna być polska społeczność żydowska, nasi współobywatele, a nie ambasador obcego mocarstwa?, .... z transmisją na cały świat?

  - Jak wytłumaczysz takie zachowanie prezydenta?
 • @Husky 00:11:19
  // WPS-y organizują wielki marsz na Belweder // ?

  - Przecież Bolek już tam nie mieszka. / Daj link.
 • @Ziut 00:22:15
  http://wps.neon24.pl/post/132503,zapraszamy-na-manifestacje-9-lipca-w-warszawie
 • @Ziut 00:19:48
  Jako idiotyzm, bo w takich sytuacjach składa się ubolewanie i odsyła do winowajców, którzy wywołali wojnę, ale nie o tym mówimy, mówimy o tym żebyś uważał na prowokacyjne teksty krążące po sieci, bo Żydzi za każdym razem chcąc gadać o kasie, którą im jesteś winien, wysypują z rękawa dowody naszego antysemityzmu. I nie zawracaj głowy jakimś lumpem, mówimy o poważnych sprawach.
 • @Husky 00:25:27
  To Zmiana chce defilować:) i pięknie, przynajmniej się policzą, bo tak w ukryciu czy na tajnych kompletach to nie robi dołującego wrażenia, a wcentrumie jak staną, jak hukną, jak echo..... ciszę poniesie... wrócą do rozumu.
 • @kimur 00:32:44
  //wrócą do rozumu.//
  myślę ze wątpię 8-))
 • @kimur 00:27:20
  // ale nie o tym mówimy, mówimy o tym żebyś uważał na prowokacyjne teksty krążące po sieci / Ciesiołkiewicz był pułkownikiem Informacji Wojskowej, wszystkie następne wzmianki o referacie odwołują się do jego pracy, którą cytujesz. //

  - Otóż właśnie. / Nie wiem, czy Ciesiołkiewicz był pułkownikiem informacji wojskowej, wiem że był dziennikarzem "z epoki", mającym bezpośredni kontakt z gen. Berlingiem, postacią historyczną. - Dlatego uważam jego książkę za materiał wiarygodny.

  Dwa. Książka napisana została za życia Jakuba Bermana. / Czy znasz jakieś jego dementi w tej sprawie?
 • @Ziut 00:47:14
  Berman ostatnie lata życia spędził w szpitalach. Po wypadku samochodowym, nigdy juz nie wrócił do zdrowia, był kaleka i raczej nie zawracał sobie głowy głupotami. Jego "tajny referat" to fragment walki z częścią I-szej Solidarności, tymi jej "doradcami", którzy obrazili się na państwo po 68, 70, 76, a wywodzili się z Ziemi świętej.
 • @Ziut 00:47:14
  A swoją drogą osobisty kontakt z sowieckim generałem jest jakimś wyznacznikiem wiarygodności?
 • @kimur 01:01:37
  Historycznej na pewno tak.
 • @kimur 00:54:54
  // "tajny referat" to fragment walki z częścią I-szej Solidarności, tymi jej "doradcami", którzy obrazili się na państwo po 68, 70, 76, a wywodzili się z Ziemi świętej. //

  - Nie ma dowodów, aby którykolwiek z nich wywodził się z Ziemi Świętej. / Prędzej znalazły by się dowody na pochodzenie ukraińsko-ruskie
 • Ten artykuł, to
  stek wierutnych bzdur.
  Nas Polaków rzeczywiście uważają za skończonych idiotów pisząc takie teksty.
  Zresztą, trudno się dziwić:

  "Jasne IPN zachowal sie haniebnie bo napisal ze to polacy zamordowali spontanicznie zamordowali ipn jest be jak pisze zle o polakach ..."

  "Proszę podać lokalizację archiwalną tekstu "referatu Bermana"."
 • @
  //...Anatol Fejgin – wysokiej rangi funkcjonariusz zbrodniczej Głównej Informacji Wojskowej Wojska Polskiego oraz dyrektor X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, zbrodniarz stalinowski żydowskiego pochodzenia w wywiadzie opublikowanym w „Reporterze” (nr 4/1990) powiedział na temat pogromu kieleckiego: „Wszystkie chwyty są dozwolone, gdy chce się wygrać. (…) Jeszcze nie czas o tym mówić. Liczyliśmy na błąd naszych przeciwników. Musieli go w końcu zrobić. Nie mogliśmy jednak dłużej czekać. Potrzebny był jakiś przyspieszacz. Stąd pogromy i inne fortele”. .//.... mamy tu zatem zwykły mord ,żadną prowokację , wytypowani żołnierze i bandyci wiedzieli jak zabijać , cena życia tych kilkudziesięciu osób widać nie miała żadnego znaczenia dla wykonawców tej zbrodni bo chodziło przecież o odrodzenie się po 2 tys latach państwa Izrael
 • Winni niech się wstydzą że byli zdrajcami!!
  Naród dzielimy na patriotów i zdrajców!
  W tej kategorii należy rozpatrywać wszystkie spory na terenie Polski.
  Jeżeli ktoś urodził się , lub nabył prawa naszego kraju to bezwzględnie , czy to Cygan , Arab , Turek , Izraelczyk, Ukrainiec, Litwin , Polak ma obowiązki polskie.
  Jeżeli któryś z nich działa na niekorzyść Polski to jest to zdrajca!!! I tak powinno się go oskarżać !!!
  Kto wam narzucił ten antysemityzm i po co on w naszym ukochanym kraju?
  Tu jest Polska i są zdrajcy i patrioci jak w każdym kraju.
  Komuniści byli i są zdrajcami Polski!
  Żydzi byli i są zdrajcami Polski!
  Polacy byli i są zdrajcami Polski!
  Kapłani byli i są zdrajcami Polski!

  JA NIE CZUJĘ SIĘ WINNA BO NIGDY NIE ZDRADZIŁAM MOJEGO KRAJU!!
  I NIECH ŻADEN POLITYK NIE PRZEPRASZA ZA MNIE!!!
 • @klementyna 16:58:55
  //Kto wam narzucił ten antysemityzm i po co on w naszym ukochanym kraju?
  Tu jest Polska i są zdrajcy i patrioci jak w każdym kraju.
  Komuniści byli i są zdrajcami Polski!
  Żydzi byli i są zdrajcami Polski!
  Polacy byli i są zdrajcami Polski!
  Kapłani byli i są zdrajcami Polski!//

  co tu dodac - nic
  sama prawda
 • Łagodnie kłamstwa i wypaczenia
  za pogrom odpowiadał Wydział IV NKWD tak zwana Jewsekcja czyli wydział żydowski. Pogromem który miał miejsce w Kielcach na ulicy Planty 4 lipca 1946 r. kierował Michał Aleksandrowicz Diomin. Ze strony polskojęzycznej za pogrom odpowiadał generał Korczyński.

  A gdzie informacja o zabitych trzech polakach w tłumie, a rany wyraźnie wskazują na strzały z wyższych pięter. A nie z kordonu milicji otaczających budynek
  a reszta
  https://marucha.wordpress.com/2016/07/04/67-rocznica-pogromu-kieleckiego-jak-bylo-naprawde/
 • @gnago 19:07:16
  Druga część dyskusji w 70 rocznicę tak zwanego pogromu kieleckiego organizowana między innymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się, podobnie jak pierwsza, w Domu Środowisk Twórczych, pałacu Zielińskiego, przy ulicy Zamkowej w Kielcach. Poświęcona była prezentacji dotychczasowych oraz nowych hipotez według obecnego stanu badań – pytań oraz interpretacji dotyczących wydarzeń 4 lipca 1946 roku.Wzięli w niej udział Grzegorz Berendt (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku), Bożena Szaynok (Uniwersytet Wrocławski) oraz Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki (Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach). Na samym początku zaprezentowano zgromadzonym film fabularny, zatytułowany „Henio”, poświęcony wydarzeniom pogromowym, oparty na jedynych zarejestrowanych wypowiedziach „porwanego przez Żydów” Henryka Błaszczyka. Jego twórcami są Andrzej Miłosz oraz Piotr Weychert. Potem odbyła się dyskusja z udziałem naukowców zajmujących się od lat tematyką pogromu. Niestety zabrakło zapowiadanego punktu dotyczącego nowego świadka, którego anonsował od dłuższego czasu Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach. Pogrom kielecki czy pogrom w Kielcach? Niejasności i problemy budzi nawet stosowanie terminu „pogrom”. – Niektórzy badacze przyjmują termin „pogrom”, inni z kolei uważają, że jest to termin nieco na wyrost. Pierwszy raz pojawił się on w 1882 roku, użył go pewien dziennikarz w stosunku do wystąpień przeciw ludności żydowskiej w Rosji. Moim zdaniem to, co się wydarzyło w Kielcach w 1946 roku można określać terminem pogromu – powiedziała profesor Bożena Szaynok.

  Wolę używać określenia pogrom w Kielcach niż pogrom kielecki – dodał inny prelegent, profesor Grzegorz Berendt. Propaganda komunistyczna bardzo mocno wpłynęła na postrzeganie pogromu na arenie międzynarodowej. – Na emigracji część osób interesujących się pogromem powielało informacje oraz tezy, które zawarte były w lojalnej wobec władzy „ludowej” prasie oraz wspomnieniach Żydów, którzy mieli taki obraz kieleckiej tragedii, decydując się na wyjazd z Polski. Przez wiele lat nie można było uzyskać dostępu do archiwów, szczególnie to dotyczyło archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dużo zmieniło się po 1989 roku – powiedziała profesor Szaynok. W podobnym tonie wypowiadał się profesor Berendt. Czy należy wznowić śledztwo umorzone w 2004 roku? Powinnyśmy się zastanowić dlaczego narracja, która pojawiła się w dwóch tomach wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej zatytułowanych „Wokół pogromu kieleckiego”, nie przeniknęła do wielu późniejszych publikacji – powiedziała prowadząca dyskusję, doktor Koczwańska-Kalita.

  W wielu miejscach dokumentu uzasadniającego umorzenie śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej pominięto ważne fragmenty źródeł. Autor tego postanowienia nie był w stanie zidentyfikować niektórych osób. Jest to tym bardziej istotne, że były to postacie decyzyjne, mające wpływ na to, co się wówczas działo w okolicach kamienicy przy ulicy Planty 7. Pojawiają się też błędy faktograficzne. Dotarliśmy do dokumentów, które mogą rzucić nowe światło na kwestię zajść z 4 lipca 2016 roku – stwierdził doktor Śmietanka-Kruszelnicki. Polemika profesor Szaynok z wypowiedziami ministra Piotra Glińskiego Podobne spostrzeżenia na ten temat miał profesor Bożena Szaynok. - Monografia na temat pogromu została opublikowana bardzo dawno temu w 1992 roku, wyniki śledztwa w 2004. Od tego czasu minęło już dużo czasu, w którym pojawiły się pojedyncze, ważne dokumenty dotyczące pogromu, które nie zostały umiejscowione w wcześniejszej rekonstrukcji wydarzeń z dnia 4 lipca 1946 roku. W ostatnich dekadach bardziej poznaliśmy powojenną rzeczywistość, w której doszło do pogromu. Dowiedzieliśmy się więcej nie tylko na temat społeczności żyjących w cieniu II wojny światowej, ale poszerzyła się nasza wiedza o sytuacji politycznej w Polsce tuz po wojnie. Szczególnie ważną rolę odgrywa tutaj publikacja profesora Marcina Zaremby, który mnóstwo miejsca poświęcił także powojennym relacjom polsko-żydowskim. Nie sądzę jednak, że przygotowanie nowej monografii o pogromie zmieni zasadnicze przyczyny tej tragedii, którymi, w największym stopniu, moim zdaniem, były: antysemityzm i zachowanie władz. - powiedziała profesor Szaynok, dodając także, że nie może się zgodzić z tezami wygłoszonymi przez ministra Glińskiego nazywającego pogrom, kielecką prowokacją, ani z tym, że pogrom mógł zostać spowodowany by odwrócić uwagę od sprawy Katynia. Apel historyków: pisząc o pogromie nie używajmy uproszczeń Historycy biorący udział w debacie protestowali i apelowali do osób, które wypowiadają się o pogromie Żydów z lipca 1946 roku, by nie używali skrótów myślowych oraz uproszczeń, które doprowadzają do wielu przeinaczeń – Częstą przyczyną tego jest zwyczajne „naukowe lenistwo”. Pytanie ile osób formułujących nieodpowiedzialne wypowiedzi o pogromie czy polskim antysemityzmie zapoznało się z dwutomową pracą Instytutu Pamięci Narodowej z 2006 oraz 2008 roku – pytał retorycznie profesor Berendt. Druga część panelu dyskusyjnego kończyła oficjalne obchody upamiętniające pogrom Żydów w Kielcach. Wziął w nich udział między innymi Prezydent Polski, Andrzej Duda.

  https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/2a/72/577a48198b2b5_o,size,1068x623,q,71,h,7cb616.jpg

  http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/kielce/a/pogrom-kielecki-duzo-pytan-ale-odpowiedzi-wciaz-brak,10368782/
 • Prezydent Andrzej Duda w Kielcach:
  Wojsko z milicją pierwsze otworzyły ogień. Wiele ofiar zginęło od kul. Wojsko i milicja zamiast pomóc i chronić polskich obywateli, zaatakowały, a potem pozostawiły sprawę i nie reagowały - powiedział w poniedziałek w Kielcach Andrzej Duda. Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach upamiętniających tragiczne wydarzenia z 4 lipca 1946 roku, kiedy zabito 37 kielczan pochodzenia żydowskiego.

  Andrzej Duda na lotnisku w podkieleckim Masłowie wylądował tuż po godzinie 11. Stamtąd prezydencka kolumna przejechała na Cmentarz żydowski na Pakoszu. Nad grobami pomordowanych Żydów prezydent modlił się wraz z naczelnym rabinem Polski - Michaelem Schudrichem. Przed odjazdem zgodził się na wspólne zdjęcie z Marianem Krężałkiem, który opiekuje się nekropolią.

  Następnie przed kamienicą na ulicy Planty 7 Andrzej Duda wygłosił przemówienie. Słów prezydenta słuchały tłumy ludzi. Często przerywano mu oklaskami. - Polska jest państwem wolności, wzajemnego szacunku, dobrego współżycia wszystkich obywateli niezależnie od narodowości, wyznania, języka. W takiej Polsce nie ma miejsca na uprzedzenia, rasizm, ksenofobię, antysemityzm - powiedział Andrzej Duda. Jak podkreślił prezydent, tragedia sprzed 70 lat ma dwa wymiary: państwowy i społeczny.

  To władze państwa komunistycznego: wojsko, milicja, Urząd Bezpieczeństwa zachowały się tamtego dnia w zdumiewający, a często bestialski sposób. Bo to wojsko z milicją pierwsze otworzyły ogień. Wiele ofiar zginęło od kul. Wojsko i milicja zamiast pomóc i chronić polskich obywateli, zaatakowały,a potem pozostawiły sprawę i nie reagowały. To także problem społeczny, dlatego, że atakowali też ludzie. I pozostawiam ocenie historyków i socjologów, jak to się stało, dlaczego ludzie zareagowali w taki, a nie inny sposób. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla antysemickiej zbrodni, dla sytuacji, kiedy jeden człowiek podnosi rękę na drugiego, bezbronnego niewinnego. To się nigdy nie może zdarzyć w praworządnym państwie - powiedział Andrzej Duda. - Dziś Polska chce zapewnić bezpieczeństwo dla wszystkich swoich obywateli niezależnie od tego, z jakiego domu pochodzą, w jakiej wierze bądź bez wiary zostali wychowani, jaki język jest bliski ich sercu. Bo wszyscy jesteśmy obywatelami i wszystkim Rzeczpospolita winna jednakową obronę - zaznaczył Andrzej Duda.

  Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/kielce/a/prezydent-andrzej-duda-w-kielcach-wojsko-z-milicja-pierwsze-otworzyly-ogien,10367052/
 • @Husky 18:21:35
  Jak to kto?Jakiś idiota, który sobie wprowadził słowo które narzuca narracje odpowiedzialności zbiorowej ! A na to nie ma mojej zgody !
  Zdrajca to odpowiedzialność jednostki , osoby , bądź organizacji.
  Zdrajcą ma się zająć prokurator , sąd! Wydać wyrok !
  Niemcom nikt nie karze klękać i się kajać dlaczego?
  My jako społeczeństwo co roku mamy się kajać za jakieś wybryki cząstkowe , i to publicznie , na cały świat!!
  Za co nas linczują !! Kto nas linczuje ?
  Nas zginęło więcej !!! I żydzi nad nami nie rozpaczają.Nie chwalą na naszych uroczystościach naszych bohaterów co zginęli żeby oni tez mogli żyć!!
  Ja mam te drzewka w lesie !! Las zdrajców upomina się o pokutę ? Jakim prawem zawsze nas dzielą! Nigdy nie uderza się w swoje piersi !

  "„Jeżeli przed sądem Izraela stanie Żyd, któremu udowodniono, że w Getcie Warszawskim własnymi rękami zabił 100 żydów, a 1000 innych załadował do wagonów i posłał na śmierć do Treblinki i udowodni, że ratował własne życie, to nie poniesie kary” – historyk, Dr. Ewa Kurek"

  To był zdrajca i takich zdrajców jest mnóstwo !

  Gdzie się o tym mówi na cały świat!!Dlaczego świat o tym nie wie!!

  Jeżeli rzucamy jakieś oskarżenia na Polaków jako Naród to tylko tak zdrajca czyni!!
 • @klementyna 19:39:31
  // A na to nie ma mojej zgody !
  Zdrajca to odpowiedzialność jednostki , osoby , bądź organizacji.
  Zdrajcą ma się zająć prokurator , sąd! Wydać wyrok !//

  i mojej też
  dzięki za komentarze
 • Historyk: komuniści wykorzystali pogrom kielecki do ataku na podziemie i Kościół
  - Pogrom kielecki został przez komunistów brutalnie wykorzystany do bezpardonowego ataku na podziemie niepodległościowe oraz Kościół katolicki na czele z prymasem Augustem Hlondem i biskupem kieleckim Czesławem Kaczmarkiem - podkreślił prof. Jan Żaryn z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

  Jak zaznaczył prof. Jan Żaryn, pogrom kielecki z 4 lipca 1946 roku to jedno z bardzo ważnych wydarzeń, w jakiejś mierze konstytuujących nasze współczesne relacje polsko-żydowskie.
  - Wywołuje ono bardzo daleko idące, emocjonalne dyskusje i nastroje wśród osób badających jego przebieg, zarówno po stronie żydowskiej jak i polskiej. Bez wątpienia te emocje są zrozumiałe, bo zginęło wówczas przeszło 40 osób, w tym 39 Żydów. Było to hańbiące dla wykonawców tej zbrodni, a także dla tych, którzy do niej doprowadzili - ocenił.

  "Przekaz miał być jednoznaczny"

  Według niego "ważny jest kontekst tego wydarzenia, wpływający na jego interpretację".
  - Jest nim data poprzedzająca pogrom. 30 czerwca 1946 roku miało miejsce tzw. referendum ludowe, którego wyniki, podane dwa tygodnie później, były sfałszowane. Jak głosiła ówczesna anegdota: referendum to taka szkatułka: wrzucasz Mikołajczyk, wyskakuje Gomułka - wskazał.

  Pogrom kielecki - jak powiedział historyk - stał się pretekstem lub wydarzeniem zaplanowanym przez komunistów, służącym temu, aby Anglosasi przestali interesować się sprawą polską.

  - Przekaz dla opinii publicznej na całym świecie miał być jednoznaczny: Polacy nie zasługują na interwencję, ponieważ są narodem antysemitów mordujących Żydów, zdegenerowanym przez okupację niemiecką - wyjaśnił.

  Pytanie więc, czy było to wydarzenie zaplanowane i wykonane przez polskich i sowieckich komunistów, czy też istnieje w nim iskra autentycznego antysemityzmu polskiego, który wywołał i doprowadził do takiego strasznego finału.
  - Na to pytanie nie mamy dobrej, twardej odpowiedzi, która pokazałaby nam, że nie ma żadnych znaków zapytania. Jest ich bardzo wiele - podkreślił prof. Żaryn.

  - Wiemy jednak na pewno, że ówczesne Kielce, szczególnie w ich śródmiejskiej części ,nasycone były instytucjami szeroko pojętego aparatu bezpieczeństwa i wojska - od milicji, poprzez Urząd Bezpieczeństwa kończąc na Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariuszach NKWD - zauważył.
  - W promieniu 500 m od tych wydarzeń było tak wiele sił bezpieczeństwa, że nawet jeśli istniała iskra samodzielności osób wywołujących pogrom, to można ją było zdusić w zarodku - zwrócił uwagę.

  Jak podkreślił historyk, nie tylko go nie zduszono, ale ze wszystkich znanych relacji, takich jak ta ks. Romana Zelka, wynika jednoznacznie, że kordon wojska i funkcjonariuszy bezpieczeństwa otoczył Planty 7 tak, aby nie dopuścić mieszkańców Kielc do środka.

  Wiele wątpliwości wzbudza również postać Henia Błaszczyka i jego ojca, który - jak wiele na to wskazuje - został poinstruowany przez funkcjonariuszy UB, jak się zachowywać i co mówić na temat jego rzekomego uwięzienia w domu przy Planty 7.

  "Spontaniczności było tam najmniej"

  Wszystko, co wiemy na temat przebiegu dwóch faz zbrodni i zachowania sił bezpieczeństwa świadczy, że spontaniczności było tam najmniej. Było natomiast wiele wyreżyserowanych faktów - powiedział prof. Żaryn.
  Na przykład - jak wskazał historyk - pierwszy strzał i kolejne, które padły z wnętrza budynku.
  - Czy oficer, który zginął, był wysłannikiem reżyserów pogromu? Rany kłute na ciele ofiar, po bagnetach? Skłania to do stwierdzenia, że pogrom kielecki był wywołany i czemuś służył. Przekazy historyczne są jednak rozbieżne, nie ma dokumentacji, która może znajdować się w Moskwie, mogącej nas przybliżyć do prawdy - oznajmił.

  Jak zauważył naukowiec, dużo lepsza jest nasza baza źródłowa do mówienia o skutkach pogromu kieleckiego.

  - Skutkiem było natychmiastowe uruchomienie przez komunistów lawiny propagandowego kłamstwa, służącego zdyskredytowaniu polskiego podziemia niepodległościowego i Kościoła katolickiego - zaznaczył prof. Żaryn.
  Zauważył, że "spowodowało to niechęć Zachodu do Polaków jako rzekomych antysemitów, którzy nie są zdolni do podtrzymania swojej chrześcijańskiej tożsamości lub wedle innej narracji tożsamość ta była przyczyną, fundamentem postaw antysemickich".
  Historyk przypomniał, że "ta kłamliwa propaganda miała swoje daleko idące skutki". - Pierwszym z nich była masowa emigracja Żydów z Polski. Żydzi po Holokauście zostali dotknięci nie tylko zbrodnią, ale także propagandą na temat wydarzeń w Kielcach - wskazał.
  - Uchodzą z kraju za przyzwoleniem sił bezpieczeństwa, które na granicach ściągają kurierów organizacji podziemnych, ale nie uciekających Żydów - powiedział.

  Opuszczając Polskę Żydzi zabierali ze sobą fałszywe informacje na temat masowego udziału Polaków w masowych zbrodniach powojennych, kończących Holokaust. Ten zakłamany i obraźliwy dla Polaków przekaz będzie trwał w przekazach żydowskich przez kolejne dziesięciolecia.

  - Kłamstwo stanie się również założycielskim faktem wielu prac historycznych opartych na relacjach ustnych uciekinierów i ich potomków. Później pojawiły się filmy fabularne i dokumentalne pokazujące Polaków jako zbrodniarzy współpracujących z Niemcami i kończących Holokaust - oznajmił prof. Żaryn.
  "Ten obraz stał się mitem założycielskim"
  Na ile istotny dla tych wydarzeń był obecny w ówczesnym społeczeństwie polskim obraz tzw. "żydokomuny", wynikający z obecności Żydów wśród władz komunistycznych tzw. Polski Ludowej?

  - Bez wątpienie ten obraz, podtrzymywany przez propagandę niemiecką, ale osadzony w realiach Polski przedwojennej i wojennej z lat 1939-1941, stał się mitem założycielskim po 1944 roku, dlatego, że sami Żydzi na niego "zapracowali" - powiedział prof. Żaryn.
  - Narzucona władza, czyli aparat partyjny i bezpieczeństwa, ale także np. cenzura i propaganda, składała się w dużej części z osób pochodzenia żydowskiego, gardzących polską kulturą, kaleczących język polski, którzy poprzez zbrodnicze narzędzia gwałcili polskie prawo do niepodległości. Wizerunek, który miał swoje uwarunkowania wcześniejsze został wzmocniony świadectwami samych Żydów - wyjaśnił.

  - Nie przez przypadek w kontekście pogromu kieleckiego prymas August Hlond w rozmowie z dziennikarzami amerykańskimi 10 lipca 1946 r.okumówił bardzo wyraźnie, że stosunki polsko-żydowskie pogorszyły się po wojnie, ale to sami Żydzi są za to odpowiedzialni. W mediach zachodnich wypowiedź ta została zakwalifikowana jako antysemicka - przypomniał.

  Według niego "dramat polegał na tym, że ten wykreowany przez Żydów-komunistów obraz dotknął bardzo boleśnie tych, którzy na to nie zasłużyli".
  - Zdecydowana większość polskich Żydów uratowanych z Holokaustu miała bowiem ambiwalentny lub niechętny stosunek do komunizmu, rozumianego jako sowiecka doktryna lub praktyka sprawowania rządów. Byli oni przede wszystkim związani z wielowiekową ortodoksją judaizmu. Było wśród nich również wielu syjonistów zafascynowanych polityczną wizją powstania niepodległej ojczyzny, na którą w ich opinii - jak najbardziej słusznej - zasłużyli po wojnie - powiedział historyk.
  - Zupełnym marginesem były dla nich stosunki polsko-żydowskie i kwestie komunizmu narzucanego Polsce. To nie był ich świat. Stąd również wynikają te dramaty i nieporozumienia - wytłumaczył.

  Prawda była zupełnie gdzie indziej

  Zdaniem prof. Żaryna "pogrom kielecki został przez komunistów brutalnie wykorzystany do bezpardonowego ataku na podziemie niepodległościowe kontynuującego walkę o niepodległą Polskę w skrajnie trudnych warunkach, uniemożliwiających propagowanie własnego zdania na temat toczących się wydarzeń i ich interpretacji".

  - Drugim obiektem ataku był Kościół na czele z prymasem i biskupem kieleckim Czesławem Kaczmarkiem. W przekazie komunistów został on zaatakowany za rzekome sprzyjanie procesowi mordowania Żydów, a już w 1949 roku będzie oskarżony o kolaborację z Niemcami, następnie aresztowany w 1951 roku i skazany w haniebnym procesie z września 1953 roku - wskazał.

  Jak zauważył historyk, "to kłamstwo rozpoczynające się w 1946 roku miało spowodować utratę zaufania opinii zagranicznej do Kościoła, jako znaku polskiej tożsamości oraz służyć wypracowaniu poglądu, że to komuniści są jedynymi predestynowanymi do zarządzania Polską, bo ten naród nie dorósł do sprawowania demokratycznych rządów".

  W opinii prof. Żaryna prawda była zupełnie gdzie indziej.

  - Biskup Czesław Kaczmarek był tego dnia nieobecny w Kielcach, ponieważ był w uzdrowisku lecząc swoje zdrowie. Kapłani ze znajdującej się niedaleko miejsca wydarzeń katedry nie zostali dopuszczeni na Planty, bo próbowali zatrzymać proces zbrodni - wskazał.

  Historyk zaznaczył, że "opinia międzynarodowa sterowana przez niektóre kręgi żydowskie była do Augusta Hlonda nastawiona bardzo negatywnie i wykorzystywała jego prawdziwe i rzekome potknięcia do udowodnienia tezy, że Polacy z mlekiem matki wyssali antysemityzm".

  - Ta wspomniana wypowiedź prymasa mówiąca o pogorszeniu się stosunków polsko-żydowskich została odebrana jako wypowiedź antysemicka. Jak wiadomo antysemitą jest ten, kto zostanie nazwany antysemitą przez prasę żydowską - podkreślił.

  Profesor zwrócił uwagę, że w ówczesnych warunkach dyktatury komunistycznej polemika z takimi argumentami była niemożliwa.

  - Kościół pozostawał więc w żalu i poczuciu niesprawiedliwości z powodu stanu, jaki "zafundowała" międzynarodówka komunistów z ZSRS i prasa zachodnia, pozostająca pod mocnym wpływem środowisk żydowskich - stwierdził.

  Prof. Żaryn ocenił, że wpływ tego środowiska był widoczny, skoro nawet papież Pius XII zażądał od prymasa Polski, by wytłumaczył się z zarzutów dotyczących udziału ludzi Kościoła w wydarzeniach kieleckich.

  - Ślady tych wydarzeń będą widoczne podczas haniebnego procesu biskupa Kaczmarka we wrześniu 1953 roku, gdy prasa amerykańska pod wpływem środowisk żydowskich będzie budowała obraz rozprawy nad biskupem, jako tym odpowiedzialnym za pogrom kielecki - oznajmił.

  - Przypomnę - był kłamliwie oskarżony o kolaborację z Niemcami, a po wojnie o szpiegostwo na rzecz Anglosasów, bo prywatnie znał pierwszego ambasadora USA w Warszawie Arthura Bliss Lane'a, nota bene autora pamiętnika, w tym świadectwa na temat zdrady dokonanej przez sojuszników zachodnich na Polakach. Komuniści zadbali jednak, by sądzony biskup kielecki nie mógł być postrzegany jako męczennik, ofiara komunizmu - oświadczył.

  PAP, IAR, kk
  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1638854,Historyk-komunisci-wykorzystali-pogrom-kielecki-do-ataku-na-podziemie-i-Kosciol
 • @Husky 19:49:49 / "Pogrom kielecki nie był ubecką prowokacją"?
  Bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej dochodziło w Polsce do antyżydowskich wystąpień. Najbrutalniejszą formę przybrały one w Kielcach w lipcu 1946 r. Co z punktu widzenia społecznego łączyło te wystąpienia? Czy jest jakaś ich cecha wspólna?

  Prof. Marcin Zaremba: Z pewnością są nią motywy antysemickie. Po wojnie w społeczeństwie polskim była rozpowszechniona wrogość wobec Żydów: relikt okresu międzywojennego, wzmocniony doświadczeniami niemieckiej okupacji.

  To nie podlega dyskusji i należy się w tej sprawie zgodzić się z Janem Tomaszem Grossem. Ciekawym wątkiem jest fakt, że zawsze powodem tumultów miejskich była plotka o mordowaniu chrześcijańskich dzieci przez Żydów bądź - jak kto woli - mit mordu rytualnego. Tłumaczono, że krew chrześcijańskich dzieci jest niezbędna Żydom wychodzącym z obozów koncentracyjnych.

  - Takie tumulty antysemickie i pogromy przed Kielcami miały miejsce w Rzeszowie w czerwcu 1945 r., później w sierpniu w Krakowie na tak zwanej "tandecie", czyli tamtejszym targowisku.
  >> Do prób pogromowych dochodziło również: w październiku 1945 r. w Lublinie
  >> oraz w czerwcu 1946 r. we Włocławku i Częstochowie.
  >> Wszystkie te wydarzenia były związane z opowieścią o porywaniu dzieci.
  >> Pogrom w Kielcach stanowił więc część już wcześniej narastającej fali.

  - FALI CZEGO / Czy "Wszystkie te wydarzenia były związane z opowieścią o porywaniu dzieci." , nie wskazuje na jeden schemat tej samej prowokacji, ... tak samo jak Niemcy działający według tego samego schematu palący swoje ofiary w obiektach zamkniętych / stodoła w Jedwabnem , synagoga w Białymstoku itp.?

  - Na czyj rozkaz działali wczesno-PRL-wscy "Żołnierze, milicjanci, ..." opisani w wierszu Kornhausera, teścia żony prezydenta Dudy? / Nie sądzę aby działali sami z siebie.

  INWAZJA UPIORÓW 1944 - 1970 "O wkładzie szowinistów żydowskich do historii współczesnej Polski" / Zdzisław Ciesiołkiewicz

  - W powyższej książce czytałem taką historię, że tuż przed pogromem kieleckim do Bieruta (ówczesnego komunistycznego prezydenta Polski) przyjechał naczelny szef amerykańskiego Związku Żydów Polskich, i zarządał od Bieruta aby zajął się w Polsce antysemityzmem. Berman miał się z tym dyktatem nie zgodzić uważając że w Polsce nie ma antysemityzmu, a pojeduńcze przypadki są wynikiem zawieruchy wojennej . - Jakiś czas po tej wizycie doszło do tzw. pogromu w Kielcach.

  *** Bliskim współpracownikiem Bieruta (drugim po Bogu) był wtedy Jakub Berman >> patrz w Google >> Tajny referat Jakuba Bermana


  *Julian Kornhauser, "Wiersz o zabiciu doktora Kahane"

  "A jacy to źli ludzie mieszczanie kielczanie,
  żeby pana swego, Seweryna Kahane,
  zabiliście, chłopi, kamieniami, sztachetami!
  Boże że go pożałuj i wszech synów Dawidowych
  iże tako marnie zeszli od nierównia swojego!
  Chciałci i jego bracia miła królowi służyć
  swą chorągiew mieć, ale żołnierze dali go zabić.

  Żołnierze, milicjanci, kieleccy rodzice
  świętości nie mieli, bezbronne dzieci zatłukli!
  Zabiwszy, ulicami powlekli, bić Żydów krzyczeli,
  Polacy, kielczanie jako psy kłamacze.
  Okrutność śmierci poznali, szkarady posłuchali,
  krwią splamili przyjacioły, na bruk ich wyrzucili.

  Bóg Polaków zamknięty w obozie, w baraku
  drży, gdy dzielni chłopcy z orzełkami na czapkach
  dobijają dziewczynki żydowskie, rurkami, na odlew."
 • Ubecy żydowskiego pochodzenia potwierdzają: pogrom kielecki był prowokacją bezpieki!
  "Bywało też podobno - twierdzi Turlejska - że ludzie, którzy nawiązywali łączność i współpracę z radziecką partyzantką w czasie wojny, potem byli zmuszani do współdziałania z radzieckim wywiadem, nieraz w akcjach skierowanych przeciwko Polakom. Różański podzielał pogląd Turlejskiej. Jego zdaniem, w ten właśnie sposób zmontowana została w 1946 r. prowokacja kielecka - to znaczy pogrom Żydów w Kielcach, w którym zginęło kilkudziesięciu niewinnych ludzi"

  Barbara Fijałkowska, "Borejsza i Różański. Przyczynek do dziejów stalinizmu w Polsce", Olsztyn 1995, s. 184.


  " - W czasie kampanii przed referendum, a i później, przed wyborami do Sejmu Ustawodawczego, chętnie eksponowaliście również pierwiastek antyniemiecki, były próby żerowania na antysemityzmie, mam tu na myśli pogromy w Kielcach i Rzeszowie.
  - Wszystkie chwyty są dozwolone, gdy się chce wygrać z bezwzględnym przeciwnikiem. (...) Nastroje antysemickie wykorzystywaliśmy w inny sposób. Jeszcze nie czas o tym mówić. Liczyliśmy na błąd naszych przeciwników. Musieli go w końcu zrobić. Nie mogliśmy jednak długo czekać. Potrzebny był jakiś przyśpieszacz. Stąd pogromy i inne fortele"

  Henryk Piecuch, "Spotkania z Fejginem. Zza kulis bezpieki", Warszawa 1990, s. 90-91.


  "Tenże sam Sobczyński za swoje usługi oddane Sowietom został najpierw szefem UB w Rzeszowie, a następnie szefem UB w Kielcach. Funkcję tę pełnił w czasie głośnych rozruchów antysemickich w Kielcach. Z akt mi dostępnych w tej sprawie wynikało niezbicie, że aparat bezpieczeństwa mógł łatwo zapobiec rozruchom antysemickim w Kielcach. UB posiadał listę osób, które miały te rozruchy organizować. Mógł je natychmiast aresztować i nie dopuścić do rozruchów. Przeprowadzając śledztwo w tej sprawie stwierdziłem również, że UB mógł łatwo stłumić rozruchy z chwilą, gdy one wybuchły. Takich poleceń szef Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach nie wydał"

  Zbigniew Błażyński, "Mówi Józef Światło. Za kulisami bezpieki i partii 1940-1955", Łomianki 2012, s. 155-156.
 • @Natalia Julia Nowak 21:13:52
  Dziękuję Pani za rzeczowy komentarz.
  Tak się składa że wszystkie te "dzieła" (pobieżnie bo pobieżnie) ale czytałem
  Pozdrawiam
 • @Husky 21:47:13
  Choć to dzieło trudnodostępne, przeczytaj też:

  INWAZJA UPIORÓW 1944 - 1970 "O wkładzie szowinistów żydowskich do historii współczesnej Polski" / Zdzisław Ciesiołkiewicz

  ... i podziękuj za rekomendację. (:
 • Natalia Julia Nowak /// Ubecy potwierdzają: pogrom kielecki był prowokacją bezpieki!
  >> http://njnowak.neon24.pl/post/132517,ubecy-potwierdzaja-pogrom-kielecki-byl-prowokacja-bezpieki

  .
  KRÓTKO i NA TEMAT
  .
  http://m.neon24.pl/0ece938a949d38117b22d53c1bfe125f,0,0.jpg
 • @Ziut 22:54:55
  INWAZJA UPIORÓW

  nie
  ide spac
  wiec nie interesuje mnie taka lektura na dobranoc
  narka
 • @Husky 23:24:16
  Jaka puenta do zdjęcia, ... zachwycające! / Spokojnych snów. (:
 • @Husky 23:24:16
  TAJNY REFERAT TOW. JAKUBA BERMANA WYGŁOSZONY NA POSIEDZENIU EGZEKUTYWY KOMITETU ŻYDOWSKIEGO / FRAGMENT

  .
  Żydzi mają okazję do ujęcia w swoje ręce całości życia państwowego w Polsce i rozszerzenia nad nim swojej kontroli. Nie pchać się na stanowiska reprezentacyjne. W ministerstwach i urzędach tworzyć tzw. drugi garnitur. Przyjmować polskie nazwiska. Zatajać swoje żydowskie pochodzenie.

  Wytwarzać i szerzyć wśród społeczeństwa opinie i utwierdzić go w przekonaniu, że rządzą wysunięci na czoło Polacy, a Żydzi nie odgrywają w państwie żadnej roli.

  Celem urabiania opinii i światopoglądu narodu polskiego w pożądanym dla nas kierunku, w rękach naszych musi się znaleźć w pierwszym rzędzie propaganda z jej najważniejszymi działami - prasą, filmem, radiem.
  .
  http://m.neon24.pl/f94538e53fee6d1d1708892af7fdd575,0,0.jpg
  .
  PRL-owski prezydent Polski Bolesław Bierut z Jakubem Bermanem
  .
  http://m.neon24.pl/8a4b611dd7cdb64b18f3e62fa6b27cc2,0,0.jpg
  .
  Na zdjęciu wytyczne "REFERATU" w praktyce
 • @Ziut 03:37:30
  Widząc zaangażowanie twoje w obronie tej UB-eckiej fałszywki jestem teraz coraz bardziej przekonany że albo Ty albo ktoś z twoich najbliższych osobiście czytał ten tajny referat bądź też z całą pewnością brał udział w obradach tej egzekutywy
  milego dzionka
 • @Husky 07:07:01
  Przecież ci mówiłem, że czytałem, i mówiłem gdzie.
 • @Ziut 09:19:27
  A kiedy Ty cokolwiek czytasz jak 25 godzin na dobę jesteś na portalu.
  W ósmym dniu tygodnia 8-)))
 • @Husky 16:28:09
  Założyłeś mi pluskwę, że wiesz ile czasu tu jestem?

  - Mam wolne to jestem. (:

  A jeśli o czytanie chodzi, to o "REFERACIE" przeczytałem kilka lat temu (i innych rzeczach), ... przeczytałem kilka lat temu. / Mam dobrą pamięć, ... i mózg jak gąbka. / Łatwo nasiąka, i łatwo "oddaje", trzeba mu tylko podrzucić temat. (:
 • @Ziut 22:00:47
  https://pbs.twimg.com/media/CmRMYgMUEAEvvnL.jpg
 • @Husky 07:07:01
  " że albo Ty albo ktoś z twoich najbliższych osobiście czytał ten tajny referat bądź też z całą pewnością brał udział w obradach tej egzekutywy
  milego dzionka"

  Dajcie spokój chłopaki... wszyscy i tak wiedzą, że gracie w tej samej drużynie :))))))))

  pozdrówka
 • @Astra 01:52:58
  // Dajcie spokój chłopaki ... //

  - Astro, popatrz na to łóżko! / To co Goebbels dał mu dopiero do przeczytania, ... to ja już dawno mam w małym paluszku. (:
 • @Astra 01:52:58
  Mój Dream Team to zespół ludzi młodych,wykształconych inteligetnych czyli profesjonaliści.
  Nie są nam potrzebni emeryci,renciści,leworęczni,lewonożni czy dywersanci.
  Serdeczne dzięki, za odwiedziny i komentarz
 • @Husky 16:22:10
  No tak! Bez urazu dla nikogo, ... podoba mi się ten komentarz. (:

  - JEST WYRAZEM WEWNĘTRZNEJ FRUSTRACJI
 • @Ziut 21:40:20
  Bez urazu dla nikogo - to druzyna nie dla wszystkich 8-))
 • @Husky 21:44:44
  No cóż? Może lepiej być "samotnym Huskim"? / Wtedy sprawa jest jasna. (:

  - Zauważyłeś co znalazłem >> http://ziut.neon24.pl/post/132553,zapomnialem-sie-pochwalic-znalazlem-obrazek-z-guadelupe

  CO PRAWDA TO NIE ZŁOTA RYBKA" ALE, ... ZACZYNAM SIĘ ZASTANAWIAĆ, CZEGO SOBIE ZA-RZYCZYĆ (:
 • a myślisz,
  że jakby ten prfesor stwierdził inaczej, to by zachował posadę?
  jestem przeknany że takie kadzenie jest warunkiem trzymania posady i wszelkich tytułów.
  mało to profesorów-akwizytorów??
  a jak skończył dr D. Ratajczak??
 • @WandalVeni 19:10:32
  //że jakby ten prfesor stwierdził inaczej, to by zachował posadę?//
  tego nie wiem
  pozdr.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej