Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
700 postów 22806 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Prawicowiec,katolik Zoologiczny antykomunista UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" -Jan Paweł II

Rosja czyli nieszczęście świata

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie podejmuję się w tej chwili wskazać źródeł rosyjskiej psychopatii, ale z pewnością odgrywa tu istotną rolę poddańcza kultura polityczna, mocarstwowe ciągoty, cywilizacyjna frustracja i poczucie niższości wobec Zachodu.

                        

 

Jak to się dzieje, że Rosja nagle zawraca do swych azjatyckich korzeni, atakuje Ukrainę, gwałci prawo międzynarodowe, nie zważa na sankcje? Jak to się dzieje, że rosyjscy przywódcy tak błędnie postrzegają Zachód? Jako agresora. Dlaczego nie modernizują kraju, który jest zacofaną monokulturą surowcową? Dlaczego nie walczą z korupcją, która zżera ich gospodarkę od wewnątrz? Dlaczego mimo ciągłej, złej diagnozy własnych słabości Rosja nie upada? Czemu Rosjanie stoją murem za Putinem mimo zmniejszania ich obywatelskich uprawnień, kneblowania mediów i zastępowania demokracji rządami autokratycznymi?

Te wszystkie pytania wymagają odpowiedzi, ale nie osobnej na każde z nich, ale jednego spójnego wyjaśnienia. Potrzebne jest takie rozumienie Rosji, aby odpowiedzi na zadane wyżej pytania zazębiały się ze sobą, stanowiły fragmenty jednego modelu wyjaśniającego ten kraj.

Taki model musi uwzględnić pięć elementów: ogrom terytorialny Rosji i tego konsekwencje, autokratyczną kulturę polityczną, istnienie dwóch zupełnie innych społeczeństw w obrębie jednego kraju, ambicje mocarstwowe i mentalność przywódców oraz głęboką frustrację cywilizacyjną powodowaną poczuciem niższości wobec Zachodu.

 

Bardziej poddani niż obywatele – rosyjska kultura polityczna


Rosjanie nie mają tradycji demokratycznych. Gdy upadł carat, czyli trwająca od XVII wieku monarchia absolutna, został zastąpiony rządami komunistycznymi. Nie miały one z demokracją nic wspólnego, gdyż zgodnie z doktryną leninowską, niezawodnym depozytariuszem jednomyślnej woli zbiorowej była partia komunistyczna. Zbudowano system monopolu politycznego tej partii i zablokowano instytucjonalnie oraz przy pomocy terroru wszelką swobodną artykulację interesów. Pozostawiono jedynie niektóre demokratyczne fasady.

Rosjanie nie mają tradycji swobód obywatelskich. Demokracja zachodnia jest nierozerwalnie sprzężona z zasadą niezbywalnych praw jednostki a wola większości jest instytucjonalnie hamowana przez prawa mniejszości. W Rosji i Związku Sowieckim nigdy niczego podobnego nie było.

Rosjanie nie mają także tradycji obywatelskiego samoorganizowania się, które było historycznym źródłem zachodniej demokracji. W Rosji carskiej i sowieckiej na samoorganizowanie się obywateli zawsze patrzono podejrzliwie. Pachniało nieposłuszeństwem, buntem i zdradą.

Kiedy piszę, że Rosjanie nie mają tych tradycji, nie znaczy to, że nie było tam ludzi, którzy nie chcieli przekształcić tego kraju w prawdziwą demokrację z rozwijającą się dynamicznie gospodarką. Ale stanowili oni zawsze znikomą mniejszość, nie znajdywali szerszego posłuchu ani nie mieli siły, by te ideały wcielić w życie. Nie twierdzę także, że nie da się znaleźć w historii Rosji prób realizacji tych ideałów. Ale trzeba ich dobrze szukać, bo próby te były nieliczne, krótkotrwałe, płytkie i szybko się zakończyły powrotem w stare autokratyczne koleiny.

 

Dramatyczne lata 90. i Putin odbudowniczy


 
Od roku 1986, gdy sekretarzem generalnym KPZR został Michaił Gorbaczow do roku 2014, gdy prezydentem po raz trzeci jest Władimir Putin, Rosja i Rosjanie przeżyli po kolei zagładę starego, komunistycznego porządku, katastrofę gospodarczą i wreszcie odbudowę państwa na innych już zasadach, ale skrojonego według autokratycznej tradycji ustrojowej. Był to kataklizm w wielu wymiarach: ekonomicznym, politycznym, społecznym i geopolitycznym. Rosja otworzyła się na świat, ludzie przeżyli ostre, sinusoidalne zmiany swojej sytuacji materialnej, kraj został okrojony terytorialnie i ludnościowo, dystrybucja majątku narodowego jest najbardziej nierówna na świecie, korupcja wszechobecna. Konkurencyjność rosyjskich produktów przemysłowych jest, poza bronią, bardzo niska.

Rosja jest zacofanym mocarstwem. Było tak za caratu, za komunizmu i jest tak dzisiaj. Jest mocarstwem, bo ma większy od USA arsenał atomowy i drugi po USA nieatomowy potencjał militarny. Jest największym na świecie państwem pod względem powierzchni. Jest mocarstwem gospodarczym, bo jej produkt krajowy brutto (PKB) jest dziewiąty na świecie pod względem wielkości. Ale jest to mocarstwo zacofane, bo rosyjski przemysł i rolnictwo są nieefektywne, przestarzałe technologicznie a rosyjskie wyroby (poza militarnymi) nieatrakcyjne. Niezbędny import żywności (własna produkcja zaspokaja jedynie 50-60% popytu), technologii, maszyn i usług pokrywany jest z dochodów ze sprzedaży surowców, głównie ropy i gazu. Charakterystyczna jest wysoka zależność wzrostu rosyjskiej gospodarki od wahań ceny ropy

 

Mafijna stacja benzynowa, czyli jak się w Rosji sprawuje władzę


 
Rosja nie jest jedynym wielkim krajem, w którym istnieją obok siebie dwa zupełnie różne społeczeństwa. Wśród dziesięciu państw o największych gospodarkach liczonych wielkością Produktu Krajowego Brutto są takie cztery kraje „podwójne”. To tak zwana grupa BRIC: Brazylia, Rosja, Indie i Chiny. To kraje, w których przeszłość współżyje z teraźniejszością, społeczeństwo nowoczesne ze społeczeństwem epoki feudalnej, ambicje i aspiracje skopiowane ze współczesnych zachodnich wzorów z marzeniami specyficznymi dla życia w enklawie tradycyjno feudalnej. Nie ma tam jednego społeczeństwa, są dwa zasadniczo inne społeczeństwa: rożnych szybkości, różnych czasów, różnych ambicji, różnej wiedzy, różnego poziomu zamożności. Tym, co je scala jest kultura polityczna: kolektywna i akceptująca polityczny status jednostki bardziej poddańczy niż obywatelski.

Ogromna większość populacji tych potężnych niezachodnich krajów „podwójnych” żyje w biedzie, niewiedzy, bez nowoczesnych aspiracji, z bardzo ograniczonym i ukierunkowanym dostępem do informacji przez co postrzeganie i ocena spraw publicznych jest determinowana przekazem dominującego kanału, przeważnie państwowego lub pod kontrolą państwa. Ta grupa jest zatomizowana, pozbawiona własnych elit, bierna ekonomicznie, bierna politycznie, stanowi rezerwuar siły roboczej a nie rezerwuar kreatywności.

 

Rosyjska frustracja cywilizacyjna i psychopatyczni liderzy


Frustracja i poczucie niższości cywilizacyjnej jest wielowiekowym historycznym doświadczeniem Rosji. Trwa od XVII wieku i reform Piotra Wielkiego. Przez tak długie trwanie jest już na trwale wbudowanym komponentem rosyjskiej kultury, w tym kultury politycznej. Jest to frustracja wielowymiarowa, bo obejmuje wiele sfer: gospodarkę, wojskowość, sztukę, technologię, obyczajowość, kulturę masową. Jest to frustracja wywołana poczuciem niższości wobec Zachodu, który był i jest lepszy technologicznie, militarnie, gospodarczo, kulturowo. To poczucie niższości było impulsem reform Piotra Wielkiego. To samo poczucie niższości słychać było w przemówieniach przywódców ZSRR zapewniających o rychłym dogonieniu i przegonieniu Stanów Zjednoczonych w tej czy innej dziedzinie. To samo poczucie niższości każe Putinowi chwalić się przywódcom chińskim w roku 2014 pierwszym rosyjskim smartfonem. Rosja jest krajem rozdartym pomiędzy azjatycką tradycją autokratyczną i niemal bezkrytyczną akceptacją zachodnich kryteriów sukcesu. To jest źródło rosyjskiej ambiwalencji: Zachód jest wzorcem i probierzem a zarazem jest Rosjaninowi w głębi duszy niemiły, bo ciągle od niego lepszy.

Sytuacja frustracji i poczucia cywilizacyjnej niższości jest zarazem czymś wstydliwym, jeśli ma się imperialne tęsknoty. Jest zatem przykrywana czymś, co człowiek Zachodu interpretuje jako ostentację. Objawia się kuriozalną w gronie przywódców wielkich państw rosyjską skłonnością do chwalenia się własnymi osiągnięciami technologicznymi i gospodarczymi, potiomkinowską tradycją udawania sukcesów tam, gdzie jest się tradycyjnie bardzo słabym

 

Skróty i wytłuszczenia moje
Cały tekst Jacka Kwaśniewskiego tut:

https://jacek.kwasniewski.org.pl/teksty/rosja-czyli-nieszczescie-swiata-2/

 

 

KOMENTARZE

 • Stek bzdur- jeden przykład:"...przemysł i rolnictwo są nieefektywne,przestarzałe technologicznie,a rosyjskie wyroby
  ( poza militarnymi ) nieatrakcyjne."

  Oby Polacy byli tak nieefektywni i przestarzali.

  Donald Trump,pewnie się zgodzi... jaja na bekonie.
 • @Seth 17:21:44
  It’s harvest time in Russia!

  https://pbs.twimg.com/media/CzZixBxWIAERSsD.jpg
 • @husky
  To zdjecie to ma byc dowod a twoja niewiedze. bo tylko tak mozna to zinterpretowac. Wielokrotnie w polsce wdzialem jak koszono czy mlucono kukurydze po przymrozkach czy nawet pierwszych opadach sniegu, tym bardziej w Rosji gdzie kontynentalny klimat i krutsze lato powoduje ze okresy zbiorow sa ulokowane w obszarze czasowym krutszym niz w polsce. Przy okazji Rosja w 1916 r produkowala 30 procent zbórz wiecej niz USA kanada i argentyna razem wziete i byla na drodze do bycia potega gospodarcza dlatego wlasnie zafundowao jej 1917 r..........................
 • @jan 18:32:45
  Czyli w 1917 roku wybuchła Wielka Bolszewicka Rewolucja .....
  Kukurydziana
 • @Husky 18:58:45
  Tak z ciekawości, w jakiej dziedzinie polska nauka i gospodarka ( zaliczana pewnie przez Ciebie do zachodniej) przewyższa tę zacofaną rosyjską?
 • @zadziwiony 19:10:44
  W każdej
 • @Husky 17:26:32
  Kukurydza na kiszonki dla zwierząt gospodarskich jest najlepsza po przemrożeniu. Podobnie jak na przykład kapusta brukselkaczy jarmuż po przemrożeniu traci niekorzystne siarczany i jest dużo smaczniejszy.
  Nasiona niektórych roślin nie wykiełkują jeśli nie zostaną przemrożone.
 • @Husky 18:58:45
  Delikatnie pisząc, jesteś ignorantem; inni na Neonie pisali Ci bardziej dosadnie, nie masz wstydu ani honoru.
 • @Husky 19:37:08
  No wymień chociaż ze trzy dziedziny i ich praktyczne zastosowanie dające nam Polakom przewagę nad Rosją.
 • @lorenco 19:56:18
  Lorenco - farmerze z Bieszczad
  Mam duży, bardzo duży ogród i nie mam tu kukurydzy.
  Dobrze że mnie naumiałeś rolnictwa
  dzięki
 • @lorenco 19:59:23
  Delikatnie pisząc, jesteś ignorantem
  wpis jest pod tyt:
  Rosja czyli nieszczęście świata
  wiec pisz w temacie
 • @Husky 21:18:50
  Masz Pan dwa domy z "ogrodem" i zapewne produkujesz się tą siermiężną propagandą na neonie ot tak z nudów? A to dobre!
 • @Amarant 21:28:00
  A to dobre!
 • @Husky 22:17:22
  O! Witam Kółko Różańcowe Husky-Talbot Męczenników Neon24 przy parafii pod wezwaniem Św. Masochistów.

  Następnym razem Husky, jak wyściubisz łeb z budy, to lepiej ubierz kask, zawsze żal mi psów, jak im pomyje wylewają...
 • @Khaja82 22:39:28
  Oooo jest i Donbaski ekspert kahaja
  znów będą jaja 8-)))
 • @Husky 22:39:57
  Husky! Tracisz panowanie nad sobą, a nie powinieneś słonko, wszak Ty i Talbot to pożyteczne składniki Neon24, jak stwierdził Pan Ruszkiewicz, a on wie co mówi.

  Nie denerwuj się z czystej życzliwości dla Twoich skołatanych nerwów: Dzięki Wam portal zmieni już wkrótce nazwę na Neoskandale24.pl, Neowrzuta.pl NeoBOT24.pl - albo: JestemBotem24pl.

  Gratulacje!!!
 • @Husky 20:32:28
  Chłopie, nauka nie boli, naprawdę nie boli!
  Trzeba tylko trochę zainteresowania i lektury.
  Trzeba czytać książki fachowe, ciekawe jaką Ty ostatnio książkę przeczytałeś?
  Czy chociażby Harry Pottera----------------------:::::::::::::::::::::::::::::::;88888888888888888888888888888888888888888888888888 ------------------------------------ )))))))))))???????????????????
 • @Khaja82 22:51:06
  //stwierdził Pan Ruszkiewicz, a on wie co mówi.//
  oczywista oczywistość
 • @Husky 21:10:27
  Możesz mieć nawet i sto domów w Londynie czy Paryżu, jednak zawsze będziesz bezpaństwowcem.
 • @lorenco 22:52:28
  2017. Wojna z Rosją
  Autor:
  Shirreff Richard
  polecam
 • @lorenco 22:56:24
  100 ?
  byłoby nieźle
  jeszcze tylko 98
  postaram się 8-)))))
 • @lorenco 22:56:24
  Lorenco! Bezpańskie psy są bardzo pożyteczne! Husky dawaj na sanki tego św. Mikołaja coś go dziś od Chińczyków ukradł i zaprzęgnij się do sanek, przewózka gratis dla wszystkich:):):) W końcu święta idą będzie ubaw, jak sam chciałeś hahahahahahahahaha!!!
 • @Khaja82 23:02:15
  od Chińczyków ?
  szok
 • @Husky 22:56:41
  Ja się na wojnę z Rosją nie wybieram, zatem takie lektury mnie nie interesują.
  Teraz widać po co tu jesteś: judzić Polaków przeciw Rosji.
  Taki plan judzenia został stworzony na początku lat 90-tych XX wieku przez odrodzony OUN -UPA.
  Jak widzę plan realizujesz.
  Jednak tu na Neonie z marnym efektem.
 • @lorenco 23:11:28
  //Jak widzę plan realizujesz.
  Jednak tu na Neonie z marnym efektem.//

  a te dwa domy to co
  za free 8-))))

  ps.
  a w Donbasie znów biją murzynów
 • @Khaja82 23:02:15
  Khaju, sorky:) Ja raczej jestem innego zdania o bezpańskich psach.
  Tworzą watahy na osiedlu, z braku suczek kopulują między sobą.
  Dzieciaki na to patrzą, dorośli są zniesmaczeni a hycla nie ma.
 • @lorenco 23:17:52
  Good night all
 • @Husky 23:14:16
  W Donbasie, czyli konkretnie w Donieckiej i Ługańskiej Republice nie ma murzynów. Mieszkańcy pracują na siebie na rozwój państwowości a nie na lichwiarskie banki itd.
  Jest tam kilku czarnoskórych; dwóch w Armii Noworosji i jeden w klubie piłkarskim.
 • @lorenco 23:22:13
  a nie na lichwiarskie banki
  wiem
  za kilka dni kolejna rata za dom 8-)))
  Good night
 • @Husky 22:56:41
  Husky! Jak Ty się będziesz tak stale i namiętnie wojną z Rosją faszerować, to w końcu dostaniesz pie..olca. Putin Frankeinstein, Putin wilkołak, Putin seryjny morderca, a gdzie ty się psino podziejesz ze strachu, jeżeli dzień i noc KGB Cię ściga ..???

  Leć szybko do nocnej apteki, choćby po kozłek lekarski, bo Cię w kaftanie wywiozą, a naprawdę żal będzie stracić takiego "Cyrku Darmowego Neon24" :):):):):):)

  Nawet nie przypuszczasz, jak nam będzie Ciebie brakować... Serio się martwię..., psinko TY NASZA CACANA!

  Całuski!!! Trzymaj się JESTEŚMY Z TOBĄ!!!
 • @Husky 23:24:27
  Husky, jesteś tu na Neonie długi czas, czytasz Zygmunta Białasa i innych blogerów czyli m. inn. doniesienia z Donbasu, UDOKUMENTOWANE, zatem powinieneś wiedzieć, że tam rodzi się coś fajnego.
  Nie komunizm, nie socjalizm, nie kapitalizm, nie feudalizm.
  Wydaje mi się, że prawdziwa demokracja czyli zapomniana już od setek lat demokracja prawdziwie bezpośrednia i kierunek: wszystkie branże decydujące o bezpieczeństwie, energetyce i zasobach państwa, są w rękach narodu. Reszta niech ma wolność gospodarczą.
  Życzę Republikom z całego serca powodzenia.
 • @Husky 23:24:27
  ---------------- a kuku !! :))

  Ves
  11 grudnia 2016 at 22:58 · Odpowiedz

  Prawdziwe twarze judeozjebów:

  Hillary Clinton: https://m.youtube.com/watch?v=aioOEe9QRRQ

  (Anty)papież Franciszek: https://m.youtube.com/watch?v=ev2sMVYNDLw

  David Rockefeller: https://m.youtube.com/watch?v=Evcxv068U1M

  Więcej takich „metamorfoz” nie oglądałam, ale trzeba przyznać, że nawet jesli to czysty Photoshop, to robi wrażenie.
 • @ninanonimowa 01:26:56
  //Prawdziwe twarze judeozjebów//

  a wiesz że ta twoja jest tam "najsympatyczniejszą"
 • @
  Pała. Rusofobiczny prowokacyjny tekst. Nie zachowujesz się lepiej od Dariusza Kosiura, który w każdym tekście musi atakować Kościół Katolicki.
  Jak widać na NEonie są dwie dominujące grupy ludzi. Rusofile(a może raczej Putinofile) i rusofobowie. A ilu jest ludzi dla których jest najważniejsza Polska? Obie grupy są siebie warte.
 • @Sukarno 22:05:46
  Dziękuję za cenne uwagi
  każdy ma swój punkt widzenia
  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej