Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
748 postów 24653 komentarze

Tylko prawda

Husky - Prawicowiec,katolik Zoologiczny antykomunista UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" -Jan Paweł II

Dziś 73. rocznica jałtańskiej hańby.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zachodni "sojusznicy" - Churchill i Roosevelt - zdradzili Polskę i oddali w łapy Stalina. Stalin dopiął swego - Polska stała się zależna od Moskwy, a Lwów oraz Wilno, które tak mu się podobały, zostały włączone do ZSRR.

     

 

Dzis przypada rocznica konferencji w Jałcie. Rozpoczęła się ona właśnie 4 lutego 1945 roku. Wzięła w niej udział tzw. Wielka Trójka, czyli Józef Stalin, Franklin D. Roosevelt i Winston Churchill. To spotkanie do dziś pozostaje symbolem zdrady zachodnich sojuszników wobec Polski. Wydali wtedy zgodę na podporządkowanie Europy Wschodniej totalitarnemu imperium sowieckiemu.
 
W konferencji, jaka rozpoczęła się 4 lutego 1945 r. w Jałcie obok Stalina, Roosevelta i Churchilla wzięli udział również ministrowie spraw zagranicznych, szefowie sztabów oraz liczni doradcy i eksperci reprezentujący trzy największe państwa koalicji antyhitlerowskiej. Sojusznicy nie spotkali się jednak jak równy z równym. Najmocniejszą pozycję miał Stalin. Roosevelt również miał powody do zadowolenia. Churchill znajdował się w najsłabszej pozycji z powodu pomysłów prezydenta Roosevelta na temat likwidacji systemu kolonialnego po zakończeniu wojny. To stanowiło poważne zagrożenie dla Wielkiej Brytanii. "Churchill dostrzegał większość zagrożeń dla stabilizacji powojennej Europy, ale nie był w stanie im zapobiec" - pisze prof. Andrzej Garlicki w swojej książce "Historia 1939-1997/98".
 
Rozmowy w Jałcie trwały ponad tydzień. W ich trakcie podjęto decyzje na temat strategicznego współdziałania w końcowej fazie wojny oraz zasad ładu politycznego na świecie po jej zakończeniu. Stalin zapewnił Roosevelta, że Związek Sowiecki będzie współpracował przy tworzeniu Organizacji Narodów Zjednoczonych, a po zwycięstwie nad Niemcami w ciągu dwóch-trzech miesięcy przystąpi do wojny z Japonią. W zamian żądał swobody działań w Europie Wschodniej, odpowiedniej strefy okupacyjnej w Niemczech oraz ogromnych odszkodowań wojennych. Dodatkowo, w tajnym porozumieniu, Stalin uzyskał także uznanie kontroli nad Mongolią, Wyspy Kurylskie i południowy Sachalin oraz bazę morską w Port Artur.

Uczestnicy konferencji byli przekonani, że ich ścisła współpraca spowoduje skrócenie wojny. Podkreślali, że "Niemcy narodowosocjalistyczne są skazane na zagładę. Naród niemiecki drożej tylko zapłaci za swą przegraną, jeżeli w dalszym ciągu będzie usiłował stawiać beznadziejny opór". Zadecydowano, że Niemcy skapitulują bezwarunkowo i zostaną podzielone na strefy okupacyjne: sowiecką, amerykańską, brytyjską i francuską. Zostaną też zdemilitaryzowane, partia nazistowska zdelegalizowana, a przemysł poddany kontroli. Zbrodniarze wojenni mieli zostać postawieni przed sądem. Oprócz tego Niemcy mieli zapłacić reparacje wojenne. O szczegółach miała zadecydować specjalna komisja utworzona w Moskwie. Ustalono również, że 25 kwietnia 1945 r. w San Francisco odbędzie się konferencja założycielska ONZ.

Najdłużej jednak dyskutowano o sprawach naszego kraju. "Polska była w rzeczywistości najbardziej pilną przyczyną zwołania konferencji jałtańskiej i stała się pierwszym z wielkich powodów, które doprowadziły do rozpadu Wielkiej Koalicji" - pisał później Churchill w książce "Druga Wojna Światowa".

W końcu zadecydowano, że działający w Polsce pod patronatem Stalina Rząd Tymczasowy powinien zostać przekształcony i otrzymać nazwę Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. W tej formie miał być uznany przez Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię i zorganizować "możliwie najprędzej wolne i nieskrępowane wybory". Mogły w nich startować "wszystkie partie demokratyczne i antyrasistowskie". Ani słowem nie wspomniano o istniejącym już w Londynie Rządzie RP. W komunikacie z konferencji znalazło się za to następujące oświadczenie Wielkiej Trójki: "Ponownie stwierdzamy nasze wspólne pragnienie ujrzenia Polski państwem silnym, wolnym, niepodległym i demokratycznym". Dla Stalina były to jednak tylko puste słowa.

Trzej przywódcy mocarstw ostatecznie uznali, że wschodnia granica Polski powinna przebiegać wzdłuż linii Curzona, z odchyleniami w pewnych okolicach od 5 do 8 km na korzyść Polski. Stalin, pomimo postulatów Roosevelta i Churchilla, nie zgodził się, aby do Polski przyłączyć Lwów. Odnośnie granicy zachodniej w ogłoszonym sprawozdaniu z konferencji, wbrew stanowisku Stalina, który proponował linię biegnącą od Szczecina włącznie, biegiem Odry i Nysy Łużyckiej, stwierdzono jedynie, że "Polska powinna uzyskać znaczny przyrost terytorialny na Północy i na Zachodzie". Wobec istniejącej rozbieżności zdań ogłoszono, że we właściwym czasie na temat owego przyrostu terytorialnego wypowie się polski Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, a ostateczne decyzje podjęte zostaną na konferencji pokojowej. Przebieg zachodniej granicy Polski ustalony został zgodnie z wolą Stalina na przełomie lipca i sierpnia 1945 r. podczas konferencji w Poczdamie.

Różnica stanowisk w tej sprawie wynikała stąd, że zarówno Churchill, jak i Roosevelt, nie byli, w przeciwieństwie do Stalina, zwolennikami przesuwania granicy Polski tak daleko na zachód. Churchill, wspominając negocjacje w Jałcie, pisał: "Jeśli idzie o rzekę Nysę (...) przypomniałem słuchaczom, że w czasie poprzednich rozmów zawsze warunkowałem przesunięcie polskich granic na zachód twierdzeniem, że Polacy nie powinni otrzymać na zachodzie więcej, niż zechcą i potrafią zagospodarować. Byłoby nieszczęściem tak przekarmić polską gęś niemieckim jadłem, żeby zdechła z niestrawności". (W. Churchill "Druga Wojna Światowa")

Informacje dotyczące postanowień Konferencji Jałtańskiej, które w przeciwieństwie do ustaleń zawartych w Teheranie, podano do wiadomości publicznej, wywołały wśród Polaków falę protestów. 13 lutego 1945 r. Rząd RP na uchodźstwie wydał oświadczenie, w którym stwierdzał: "Decyzje Konferencji Trzech dotyczące Polski nie mogą być uznane przez Rząd Polski i nie mogą obowiązywać Narodu Polskiego. Oderwanie od Polski wschodniej połowy jej terytorium przez narzucenie tzw. linii Curzona jako granicy polsko-sowieckiej Naród Polski przyjmie jako nowy rozbiór Polski, tym razem dokonany przez sojuszników Polski".

Zdaniem prof. Zbigniewa Brzezińskiego "Mitem jest sąd, że Zachód zgodził się w Jałcie na podział Europy. Faktem jest, że Roosevelt i Churchill w praktyce oddali wschodnią Europę Stalinowi już na konferencji w Teheranie (listopad-grudzień 1943 - PAP), w Jałcie natomiast przywódcy brytyjski i amerykański poniewczasie się w tej sprawie zawahali. Zdobyli się w ostatniej chwili na bezskuteczny wysiłek, by osiągnąć przynajmniej minimalne warunki wolności dla wschodniej Europy (...). Zachodni mężowie stanu nie potrafili jednak należycie ocenić bezwzględności rozwoju powojennej potęgi sowieckiej i w starciu między stalinowską siłą i ich naiwnością zwyciężyła siła". (Z. Brzeziński "Myśl i działanie w polityce międzynarodowej")

 

/pap/

 
 

 

KOMENTARZE

 • @Husky
  Z dradzono was w Teheranie, Jałcie, Poczdamie i Polska przez 50 lat nie była wolna, nie była suwerenna, nie była niepodległa. Ave. http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/521083,mocne-slowa-prezydenta-na-monte-cassino-mowil-o-zdradzie-w-teheranie-jalcie-i-poczdamie-zdjecia.html
 • @Repsol 17:36:44
  Mocne słowa prezydenta na Monte Cassino.
  Mocne słowa
  pzdr.
 • Stalinowi zawdzięczamy zachodnie i północne ziemie piastowskie !
  Obecna granica Polski jest granicą Polski Mieszka i Chrobrego , to nasza idealna granica dla Polaków lechitów ! i za to dziękuje Stalinowi !!!

  Wschodnie ziemie zostawmy wschodnim prawosławnym Ruskom !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach. Polskę toczy rak żydostwa !
 • @ele 17:58:49
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Polski_(do_1138)#Panowanie_Bolesława_Chrobrego_(992–1025)

  Zobacz mape
 • No coś takiego Zbóju...
  To nasz "wieczny sojusznik". u którego klamki wisi PiS (i robi laskę z połykiem) tak nas załatwił?...
  I jak z tym żyć?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:53:05
  Tramp stanie w obronie Polski
  Zawsze

  https://pbs.twimg.com/media/DVNffdwWsAAc5D4.jpg
 • @Husky
  Gdyby nie Stalin i Armia Czerwona, to pisałby Pan swoje polityczne wywody po niemiecku, o ile w ogóle by Pan pisał.
 • @AgnieszkaS 19:30:52
  Stalin to był wielki mąż stanu !!
  a co
  8-))))
 • Casablanca była preludium
  po konferencji w Casablance nasz wywiad wiedział, że zostaliśmy sprzedani i chłopaki zaczęli uszczuplać niemieckie "paczki" wysyłane z Hiszpanii do Ameryki Płd.
 • @Husky 19:30:13
  //Tramp stanie w obronie Polski
  Zawsze//

  Właśnie widzieliśmy jak jego Departament Stanu stanął w naszej obronie w sporze z izraelskimi chazarami.

  Ty masz mnie jednak za durnia. Nieładnie Zbóju..
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:53:01
  poczekajmy,poczekajmy
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:53:01
  Na temat ustawy o sadach tez Departament Stanu ostrzegal
  I co ?
 • @Husky 21:08:30
  A na co ty chcesz jeszcze czekać?

  //Na temat ustawy o sadach tez Departament Stanu ostrzegal
  I co ?//

  To o ustawach o sądach też się "wypowiadali"?
  Nawet Moskwa nie była taka troskliwa... :)))
 • @Husky 21:19:54
  A my tak sami sobie nie możemy pomyśleć? Zaraz nas chazarzy przebrani za Amerykanów muszą instruować?
  Powiem ci jedno - cały ten PO-PiS to jedna banda sprzedawczyków.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:57:27
  Przyjecie ustawy o IPN zmknie im mordki.
  I wtedy moga na POcalowac w rzyc
 • @Husky 17:42:02
  "Mocne słowa prezydenta na Monte Cassino.
  Mocne słowa"
  Kiedyś, ktoś, też tak mocno mówił :
  "Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja skrwawiona w wojnach na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę. Wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor. "
  Mocne słowa....
  Jedyne co możemy, to mocno mówić. I nic więcej.
  Aaa, przepraszam. Możemy jeszcze robić mocną "łaskę"....
 • @Husky 22:02:28
  //I wtedy moga na POcalowac w rzyc//

  Wyjątkowo się z tobą zgadzam.
  Niech nas cmokną i spierdalają. Żeby tylko nie zapomnieli zabrać swoich "pancernych brygad" z "wschodniej flanki".
  Kurwy w Orzyszu i Bemowie Piskim trochę popłaczą ale zaraz im przejdzie :)
 • PRAWDA JEST INNA, TO BYŁO W LIWENI 4 km od JAŁTY
  OSOBIŚCIE , byłem w Jałcie i tubylcy mi wskazali LIWENIĘ , gdzie jest ten obiekt nad Morzem Czarnym umiejscowiony na skale i tam oddano POLSKĘ Stalinowi , bo tak chcial!Widać więc , że historycy też nie podają nam PRAWDY!
  Poliyka historyczna to, to jak widać jest jedno WIELKIE ZAKŁAMANIE!

  MORSKIE DRUŻYNY STRZELECKIE
  Kontradmirał
  Sławomir Ziembiński
 • historycy też nie podają nam PRAWDY!
  Następne mocne słowa. Tym razem o Jałcie / Liweni. Jakby to miało jakiekolwiek znaczenie.
  "Polityka historyczna to, to jak widać jest jedno WIELKIE ZAKŁAMANIE!"
  Дебилы, блять....
 • @AgnieszkaS 19:30:52
  Największym paradoksem drugiej wojny światowej jest to, że demokrację uratował komunizm.
  Andrew Roberts (z książki Wicher wojny. Nowa historia drugiej wojny światowej) Wczoraj oglądałem film na którym bazuje Andrew Roberts, krwawa na wyniszczenie bitwa pod Wiaźmą, pod Moskwą. Jego zdaniem to była największa i najkrwawsza bitwa dla obu stron w dziejach II WW i decydująca o losach Europy i świata. Wymienia najlepszych dowódców rosyjskich, Żukowa i Rokossowskiego podkreślając, że to Polak. Autor pisze, że naród rosyjski w chwilach zagrożenia jest nie do pokonania bo bardzo kocha swą ojczyznę, poświęci się dla niej bezgranicznie oddając za i dla niej życie. Wielu agresorów już o tym boleśnie przekonało.
 • @Repsol 17:36:44
  Pod Monte Polacy byli dziesiątkowani, przez celowy tzw. Friendly Fire" wiem do od pancerniaka tam walczącego, czyli mamy brata.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej