Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
844 posty 27322 komentarze

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

14 lutego 1942 r. powstała Armia Krajowa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przypominam,że powstała 76 lat temu Armia Krajowa. Było to najsilniejsze i najlepiej zorganizowane wojsko konspiracyjne działające w pogrążonej w wojnie Europie. Armia Krajowa jest absolutnym fenomenem na skalę światową.

Po niemiecko-rosyjskiej agresji na Polskę w 1939 roku Polacy podjęli walkę z agresorami a potem okupantami. Najpierw walczyli na froncie, później w ramach podziemnego państwa.
Mija dziś 76. rocznica powołania Armii Krajowej, która powstała 14 lutego 1942 r. w wyniku przekształcenia Związku Walki Zbrojnej. W skład tej największej i najlepiej zorganizowanej formacji wojskowej powstałej na terenie okupowanej Europy weszło ok. 200 organizacji, a jej komendantem głównym został gen. Stefan Rowecki „Grot”.
AK była zakonspirowaną siłą zbrojną polskiego podziemia, działającą pod okupacją niemiecką i sowiecką państwa polskiego w granicach sprzed 1 września 1939 r. oraz poza nimi. Była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną z działających w tamtym czasie w Europie.

 

             

Walcząca o wolną Polskę Armia Krajowa była fenomenem na skalę światową. W chwili największej zdolności bojowej, latem 1944 roku, siły Armii Krajowej liczyły około 380 tysięcy żołnierzy i oficerów. Celem Armii Krajowej było prowadzenie oporu zbrojnego i przygotowanie armii podziemnej do planowanego ogólnokrajowego powstania („Akcja Burza”), które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w momencie militarnego załamania się III Rzeszy.

Jedną z najbardziej znanych akcji żołnierzy Kedywu AK było wykonanie wyroku na Franzu Kutscherze, generale SS i policji na dystrykt warszawski. Ze względu na swoje okrucieństwo był nazywany „katem Warszawy”. Akcję przeprowadzono w biały dzień, gdy Kutschera przejeżdżał ulicami stolicy z domu do dowództwa SS. Jego auto zostało zablokowane przez samochód, który prowadził Michał Issajewicz, pseudonim „Miś”.
 
 
                   
 
 
Kolejnymi dowódcami AK byli: gen. Stefan Rowecki „Grot”, gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”.


AK powołała wojskowe sądy specjalne dla sądzenia osób popełniających przestępstwa: zdrady, szpiegostwa, denuncjacji, prześladowania ludności polskiej i czyny godzące w bezpieczeństwo AK. Struktura terytorialna AK opierała się na podziale na: wielkie obszary (odpowiednik regionów), w ramach których działały okręgi (odpowiednik województw), które były podzielone na obwody (odpowiednik powiatów). Na czele jednostek terytorialnych AK stali komendanci.

Walka AK opierała się głównie na działaniach dywersyjnych.

"Skrupulatne statystyki przypominają o 230 tysiącach akcji sabotażu i dywersji prowadzonych do końca 1944 roku i kosztujących Niemców więcej, niż nie jedna przegrana bitwa"

Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było powstanie warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. 19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Straty Armii Krajowej wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRS i uwięzionych.

Do moskiewskiego więzienia trafił m.in. gen. Okulicki, sądzony w procesie szesnastu przywódców Państwa Podziemnego. Wobec represji sowieckich i polskich służb bezpieczeństwa nie wszystkie oddziały AK podporządkowały się rozkazowi o demobilizacji. Powstały nowe organizacje konspiracyjne m.in.: Ruch Oporu Armii Krajowej i Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”.

Żołnierze AK byli prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie stalinizmu, wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia.

 

 

Przyjmowani żołnierze Armii Krajowej składali przysięgę następującej treści:
– W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego.
Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.
Tak mi dopomóż Bóg.

Przyjmujący odpowiadał:
– Przyjmuję Cię w szeregi Armii Polskiej, walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny.
Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą.
Zdrada karana jest śmiercią.


 

https://www.tvp.info/35999480/to-juz-76-lat-14-lutego-1942-r-powstala-armia-krajowa
//www.dabrowatar.pl/76-lat-temu-powstala-armia-krajowa-armia-polskiego-panstwa-podziemnego/

 

KOMENTARZE

 • 14 lutego 2018 roku skompletowano prawdę o Holokauście
  Nie zapomnij tego odnotować za 75 lat
  >> http://ziut.neon24.pl/post/142449,czy-polsko-amerykanscy-zydzi-ukrywali-prawde-o-holokauscie

  5*
 • .
  Rok 1918: Żydzi przygotowali swoje delegacje na obrady zbliżającej się Konferencji Pokojowej w Paryżu, i zdecydowani byli uzyskać na niej zwycięstwo nad Polską. Jeszcze przed przyjazdem delegacji polskiej do Paryża, w dniu 11.XI.1918 r. przedstawiciela Polski w Paryżu hrabiego Ksawerego Orłowskiego odwiedził Żyd francuski Maurycy Rotshield i zagroził:

  >> http://ziut.neon24.pl/post/142449,czy-polsko-amerykanscy-zydzi-ukrywali-prawde-o-holokauscie

  "Jeśli na Kongresie oficjalnym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej będzie ten były od miasta Warszawy, członek Dumy Państwowej Rosyjskiej, który zyskał wszechświatowy rozgłos jako zajadły antysemita (chodziło o Romana Dmowskiego),to cały Izrael i on sam, będą uważali taką nominację za policzek wymierzony w twarz całego ich narodu, i stosownie do tego postąpią.

  Hrabia Orłowski powinien wiedzieć, że wpływy żydowskie na postanowienia Kongresu są bardzo wielkie. Niech wie z góry, i uprzedzi kogo należy, że kiedy Polska będzie reprezentowana przez tego pana, to Izrael zastąpi drogę ku wszystkim jej celom, a one są nam znane (...).

  Wy nas znajdziecie na drodze do Gdańska, na drodze do Śląska Pruskiego i Cieszyńskiego, na drodze do Lwowa, na drodze do Wilna, i na drodze wszelkich waszych projektów finansowych. Niech pan hrabia to wie, i stosownie do tego postąpi." / Źródło: Andrzej Leszek Szcześniak "JUDEOPOLONIA" str.24

  "W związku z tym nasuwa się ... wniosek, że bywają takie konflikty interesów, zwłaszcza angażujących prestiżowo, których niepodobna rozwiązać inaczej, jak przez całkowite obezwładnienie jednej ze stron ..." / Stanisław MIchalkiewicz: Przyczynek i wnioski >> http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=695
 • @
  (..Odmówiono Ci sławy i życia,
  ale symbol wyklęty i słowa
  imię Twoje wciąż sławią z ukrycia,
  Armio Krajowa!
  Nas nie stanie, lecz Ty nie zaginiesz,
  Pieśń Cię weźmie, legenda przechowa.
  Wichrem chwały w historię popłyniesz,
  Armio Krajowa! (...
 • Wichrem chwały w historię popłyniesz, Armio Krajowa!
  Choć nagrodą było Ci wygnanie,
  kula w plecy, cela betonowa,
  co się stało – nigdy nie odstanie,
  Armio Krajowa!

  Odmówiono Ci sławy i życia,
  ale symbol wyklęty i słowa
  imię Twoje wciąż sławią z ukrycia,
  Armio Krajowa!

  Wichrem chwały w historię popłyniesz,
  Armio Krajowa!
 • W Elblągu goście HONOROWYM na uroczystościach rocznicy powstania AK był... Myron Sycz
  Na uroczystościach rocznicy powstania Arii Krajowej, goście honorowym zaproszonym przez prezydenta Elbląga Włodzimierza Wróblewskiego był... banderowiec i neonazista Myron Sycz. Ten sam Myron Sycz, który określa Armię Krajową mianem BANDYTÓW i ZBRODNIARZY!!! A także, że został wychowany w nienawiści do Polski i Polaków i to uczucie zoologicznej, genetycznej odrazy do Nas Polaków bynajmniej mu nie minęło. Jak w każdym takim przypadku przeciwko obecności tej kreatury nie zaprotestował ABSOLUTNIE NIKT! Obecność Sycza nie przeszkadzała również w żaden sposób nawet wiceprezesowi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, koła w Elblągu panu Ireneuszowi Ziemińskiemu, ani w ogóle komukolwiek z zebranych, którzy nie wierzę w to, że nie wiedzą nic o stosunku banderowca Mirona Sycza, syna ukraińskiego ludobójcy Ołeksandra Sycza, członka specjalnego pododdziału zabójców kurenia Mesnyky, do żołnierzy Armii Krajowej i jego ,,przyjacielskich'' uczuciach jakie żywi do Nas Polaków. A jednak nie odezwał się nawet jeden głos protestu. Choć rzeczą konieczną, było opuszczenie miejsca tego zgromadzenia przez pana Ireneusza Ziemińskiego, na samą wiadomość o obecności na tej uroczystości tego indywiduum! Nie opuszczając miejsca zgromadzenia, pan Ziemiński tym samym zalegitymizował swoją postawą osobę Sycza, jako godną i równą wobec Polaków i wszystkich polskich patriotów, jak również znieważył pamięć pomordowanych przez OUN-UPA żołnierzy Armii Krajowej, walczących z banderowcami na Kresach Rzeczypospolitej, broniących bestialsko eksterminowanej ludności polskiej przez wzory ukraińskiego bohaterstwa jakim dla Myrona Sycza są ci zbrodniarze!

  Stać w jednym szeregu z banderowcem Myronem Syczem, to żaden zaszczyt. To HAŃBA i WSTYD! Zdumiewa, że absolutnie NIKT znów nie zaprotestował przeciwko obecności tego czciciela OUN-UPA i SS Galizien! Żołnierze 27 Wileńskiej Dywizji Armii Krajowej, którzy toczyli ciężkie walki z banderowcami oraz żołnierze Armii Krajowej obrońcy Przebraża na Wołyniu też przewracają się i to dosłownie w grobach, gdy ta antypolska kreatura ma czelność pojawiać się na uroczystościach ku czci tej Armii Krajowej, której setki żołnierzy banderowcy z UPA bestialsko wymordowali bez żadnej litości ! Ludzie pytam, GDZIE JEST WASZ HONOR ???

  https://www.portel.pl/wiadomosci/76-rocznica-utworzenia-ak-chwala-bohaterom/103200

  Zdjęcie numer 10

  https://www.portel.pl/fotoreportaz/76-rocznica-utworzenia-ak-chwala-bohaterom/7478/169898
 • @Jacek Boki 07:15:41
  podczas konwencji wyborczej na sali poza kandydatem na Prezydenta Elbląga Witoldem Wróblewskim oraz Radnymi Platformy Obywatelskiej i KWW Witolda Wróblewskiego przyjechały do naszego miasta znane postacie polityczne, które postanowiły mocno wesprzeć kandydata. Byli to: Cezary Grabarczyk – minister sprawiedliwości, Piotr Żuchowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Urszula Pasławska – podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu, Barbara Kudrycka – europoseł PO, Elżbieta Gelert – poseł PO, Stanisław Żelichowski – poseł PSL, Jacek Protas – marszałek województwa czy Grażyna Kluge- wicewojewoda województwa warmińsko-mazurskiego.Jerzy Wcisła, szef PO zapewniał, że utworzona właśnie lokalna koalicja PO- KWW Wróblewskiego i PSL ma program dla miasta nie na rok, czy cztery lata, ale co najmniej na dwie kadencje. Stwierdził, że dla dobra naszego miasta potrzebne jest myślenie długofalowe.

  Jak więc widzimy wspólna sprawa oznaczać będzie chęć objęcia rządzenia w Elblągu na długie lata,

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej