Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
749 postów 24674 komentarze

Tylko prawda

Husky - Prawicowiec,katolik Zoologiczny antykomunista UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" -Jan Paweł II

Dziś rocznica wejścia do NATO.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

12 marca 1999 roku w mieście Independence (Missouri) w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego.

 

                  

 

Madeleine Albright powiedziała, że ten dzień jest dla Sojuszu i krajów Europy prawdziwym świętem. - Dziś potwierdzamy naszym działaniem, że kraje Króla Stefana i kardynała Mindszentego, Karola IV i Vaclava Havla, Kopernika i papieża Jana Pawła II należą w pełni i nieodwracalnie do atlantyckiej wspólnoty dla pokoju - mówiła wtedy.

                         


 
W przeddzień przyjęcia Polski do NATO ówczesny szef rządu Jerzy Buzek, w obecności wszystkich premierów sprawujących tę funkcję po 1989 roku, oficjalnie ogłosił, że Polska staje się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego.

Akt przystąpienia do NATO


Droga Polski do NATO zaczęła się jednak dużo wcześniej, gdy w 1990 roku nasz kraj nawiązał stosunki dyplomatyczne z Sojuszem. Po dziewięciu latach, na początku 1999 roku, ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego przyjął polski parlament a następnie - 26 lutego 1999 roku - ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał akt przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do NATO. Uroczystość bezpośrednio transmitowało Polskie Radio.
Polska była gospodarzem największego w historii szczytu NATO. Podczas obrad zapadła decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech grup batalionowych na terenie Polski i państw Bałtyckich.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że za każdy batalion odpowiedzialny będzie inny kraj członkowski. - Miło mi ogłosić, że Kanada będzie państwem ramowym na Łotwie, Niemcy poprowadzą batalion na Litwie, Wielka Brytania w Estonii, a Stany Zjednoczone będą służyć jako państwo ramowe w Polsce - powiedział.
"Nasi żołnierze stoją zjednoczeni na polskiej ziemi"

7 stycznia 2017 roku do Polski przylecieli pierwsi żołnierze Paktu. Do naszego kraju przetransportowano także ciężki sprzęt, który skierowano w rejon Żagania w lubuskiem i Drawska Pomorskiego z zachodniopomorskiem. 14 stycznia w Żaganiu polskie władze z premier Beatą Szydło uroczyście przywitały amerykańskich żołnierzy.
Za ciepłe przyjęcie dziękował generał Timothy McGuire. Zapewnił, że Amerykanie są dumni z obecności w Polsce. - Dzisiaj nasi żołnierze stoją zjednoczeni na polskiej ziemi, gotowi służyć razem, by odstraszać i bronić. Przyjazd 3. brygady bojowej z serca Stanów Zjednoczonych jest twardym dowodem naszego trwałego zobowiązania do obrony Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział.

 

               

Donald Trump, nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, występując po raz pierwszy na połączonej sesji obu izb amerykańskiego parlamentu zapowiedział amerykańskie poparcie dla NATO. - Zdecydowanie popieramy NATO - sojusz wykuty podczas dwóch wojen światowych, które doprowadziły do obalenia faszyzmu oraz Zimnej Wojny, która zakończyła się upadkiem komunizmu - zaznaczył.

Donald Trump skrytykował jednak inne kraje Sojuszu za zbyt małe wydatki na zbrojenia, podkreślając, że nieproporcjonalnie duży ciężar finansowy utrzymania siły bojowej sojuszu spada na USA.
Przed przystąpieniem Polski, Czech i Węgier, NATO liczyło 16 państw. Obecnie do Sojuszu należy 28 krajów.

IAR/ho

//www.radiozagranica.pl/8/79/Artykul/297458,18-rocznica-wejscia-Polski-do-NATO

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy Polska uzyskała szczególną rolę w regionalnym systemie bezpieczeństwa. Świadczą o tym stacjonujące na polskim terytorium siły NATO i Stanów Zjednoczonych oraz kierujące nimi dowództwa umieszczone na terytorium Polski. O szczególnej roli Polski świadczy też pomoc udzielana sojusznikom m.in. obecność polskich kontyngentów wojskowych na Łotwie, Litwie i w Rumunii. Rok 2017 był rokiem przełomowym ze względu na rozpoczęcie stacjonowania w Polsce sił sojuszniczych. W tym czasie wzrósł potencjał obrony i odstraszania Polski, wschodniej flanki NATO i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.
 

PAP

 

KOMENTARZE

 • Wiesz co Husky?
  Nie dość, że jak zwykle zerżnąłeś tekst w całości nie podając linka:

  https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1738250,18-rocznica-wejscia-Polski-do-NATO

  .. to jeszcze wstawiasz "newsa" z zeszłego roku?

  Nie podoba m się takie postępowanie....
 • @Astra - Anna Słupianek 09:00:27
  IAR/ho

  Istotnie to ewidentny błąd, ale niezamierzony
  Wkleiłem fragment linku nie wiedzieć czemu.
  Uzupełniłem i przepraszam
 • @Husky 09:07:24
  Aż niewiarygodne.

  https://warfiles.ru/176411-ssha-obvinili-rossiyu-v-polomke-avianosca-dzherald-r-ford.html?utm_source=topwar.ru&utm_medium=picture_of_day
  Opis możliwości najnowszego lotniskowca USA Gerald Ford.
  A właściwie o ich braku. Zaprojektowali go i wybudowali sabotażyści?

  http://x-true.info/67510-ssha-obvinili-rossiyu-v-polomke-avianosca-dzherald-r-ford.html
 • @Husky 09:07:24
  Testy hipersonicznego pocisku rakietowego Ch-47M2 Kindżał (wideo). Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało nagranie z testów hipersonicznego pocisku rakietowego Ch-47M2 Kindżał. Może on rozwijać prędkość do 12000 km/h i niszczyć cele oddalone o około 2000 km. Podczas corocznego orędzia do Zgromadzenia Federalnego prezydent Rosji Władimir Putin ujawnił kilka nowych systemów uzbrojenia. Jednym z nich jest hipersoniczny pocisk rakietowy Ch-47M2 Kindżał. Jest on testowany na ciężkim myśliwcu przechwytującym MiG-31. „Jego testy zostały pomyślnie zakończone, a co więcej, od 1 grudnia ubiegłego roku kompleks zaczął pełnić pilotażową służbę na lotniskach Południowego Okręgu Wojskowego" powiedział rosyjski prezydent. Po zrzuceniu pocisk leci samodzielnie z prędkością dziesięciokrotnie przekraczającą prędkość dźwięku, wykonując cały czas manewry. Pozwala to mu przeniknąć przez wszystkie istniejące systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, niszcząc cel w ciągu kilku minut od odpalenia. Pocisk przenosi zarówno bojowe głowice konwencjonalne, jak i jądrowe.

  https://youtu.be/uqfIZxu2urM
 • @kula Lis 67 17:22:13
  Tylko silne NATO i silna Rosja pozwalają nam żyć w Europie bez wojny.
  I oby tak dalej
  pzdr.
 • @Husky 17:54:37
  Zgadzam się z Tobą w 100%! Choć co do tej siły zniewieściałego i pedalskiego sypiącego się NATO mam wątpliwości. Lepiej polegać na sobie, nie na wątpliwych sojuszach, sojusznikach, czyli chcesz pokoju szykuj się do wojny i Rosja Putina to robi, bierzmy z niej przykład. Pzdr!
 • @Husky 17:54:37
  Także i z Turcji Erdogana, drugiej armii NATO.
 • @kula Lis 67 18:23:28
  Może niedługo ????

  https://pbs.twimg.com/media/DYHHlNcX0AEh15C.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej