Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

Bo ziemia jest płaska

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

34 proc. młodych Amerykanów ma przesłanki, by uważać, że nasza planeta jest płaska. Coraz więcej młodych Amerykanów wierzy, że Ziemia jest płaska. Te niepokojące statystyki to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Płaskie to oni mają głowy a w tych głowach sieczkę. Tak właśnie wygląda edukacja. Poziom intelektualny zwolenników teorii płaskiej ziemi (i nie tylko) wzrasta,a społeczeństwa w dobie internetu etc głupieją na potęgę. Kwestią czasu jest że i Polacy też będą w to wierzyli.No cóż,u nas sporo ludzi nie wie co to jest homo sapiens, a co dopiero czy Ziemia jest okrągła. Być może wynika to z nadużywania przez nich mediów społecznościowych, w których tego typu teorie wyrastają jak grzyby po deszczu.

Gdyby geografia, biologia, fizyka, chemia i logika były nauczane od pierwszej klasy szkoły podstawowej jak, np.w Japonii to nie mielibyśmy tylu głąbów

 

 

           

 

 Polecam :
Oto kilka wydawałoby się niepodważalnych faktów: Ziemia jest okrągła. Krąży wokół Słońca. Grawitacja utrzymuje Ziemię i wszystkie inne planety na orbicie oraz sprawia, że nie odlatujemy w powietrze.

Jednak w 2017 roku nie ma już żadnej świętości. Ludzie, którzy wierzą, że Ziemia jest płaska, chcą powrotu do przedkopernikańskiego pojmowania Ziemi i niebios. Kojarzysz te stare ilustracje, na których nasza planeta przypomina płaski dysk w śnieżnej kuli? Oni wierzą właśnie w coś takiego.

Według tej teorii spiskowej Ziemia tak naprawę ma kształt spłaszczonego dysku i otaczają ją nieprzebyte obszary lodu, który nazywamy Antarktydą. Zdaniem płaskoziemców nikt nie przeszedł jej całej wszerz (w linii prostej), w związku z czym nie ma żadnych podstaw, aby uważać ją za kontynent. Pytają: „dlaczego Antarktyda nie miałaby być ścianą lodu w kształcie pierścienia, który biegnie wokół całej krawędzi płaskiego dysku?". Podejrzewam, że Børge Ousland, który na przełomie 1996 i 1997 samotnie przeszedł wszerz Antarktydę, popłakałby się, słysząc te słowa.

Oczywiście idea ta została powszechnie wyśmiana. Prezesa Towarzystwa Płaskiej Ziemi nazwano „najbardziej irracjonalną osobą na świecie", a Barack Obama potraktował płaskoziemców na równi z osobami, które zaprzeczają globalnemu ociepleniu. Większość ludzi traktuje przekonanie o płaskości Ziemi za dowód ignorancji i upartego zamknięcia się na wszelkie racjonalne argumenty.

A więc kim są płaskoziemcy? Jak się okazuje, olbrzymia ich część pochodzi z Indonezji. Całe to pseudonaukowe bredzenie i zarzuty, jakoby tajne, międzynarodowe organizacje oszukiwały nas za pomocą Photoshopa oraz „fałszywej nauki", a także mnóstwo naukowego żargonu (używanego niepoprawnie i bez zrozumienia), niezwykle przemawia do żyjących pośród moich rodaków miłośników teorii spiskowych.

Jednak indonezyjscy płaskoziemcy różnią się od swoich zagranicznych pobratymców i uważają Towarzystwo Płaskiej Ziemi za wariatów, którzy mają fioła na punkcie rzekomych oszustw NASA. Sami idą w zupełnie innym kierunki i starają się udowodnić teorię płaskiej Ziemi czysto naukowo. Podczas rozmowy zazwyczaj mówią o Arystotelesie, Koperniku i Galileuszu, a następnie przechodzą do teorii kwantowej i prawa powszechnego ciążenia Newtona.

 

To wszystko sprawia, że naprawdę trudno się z nimi porozumieć. Jednak specjalnie dla was skontaktowałam się z Yudim, informatykiem z Dżakarty, który prowadzi na Facebooku stronę Flat Earth Indonesia. Chciałam zobaczyć, czy uda mu się mnie przekonać, że Ziemia jest płaska.

VICE: A więc uważasz, że Ziemia to płaski dysk, który otacza pierścień lodu – Antarktyda. W takim razie jakim cudem wielu odkrywcom i badaczom udało się przemierzyć cały kontynent?
Yudi: Nie ma czegoś takiego jak krawędź Ziemi; istnieje tylko lodowa granica otaczająca ziemski krąg, czyli Antarktyda. Skąd mamy pewność, że Antarktyda nie jest kontynentem? Ponieważ żaden odkrywca nie przeszedł jej w linii prostej. Trasa każdej wyprawy była wygięta lub zakrzywiona.

Nie wiem, co utrzymuje Płaską Ziemię na miejscu. Tego dowiemy się dopiero wtedy, gdy dotrzemy na kraniec Antarktydy lub jeśli uda nam się przewiercić się przez wszystkie warstwy Ziemi – a już teraz wiemy, że mają ponad 12 kilometrów grubości.

Czyli nie wierzysz, że Ziemia jest okrągła. A co z grawitacją?
Grawitacja to kłamstwo. Wszystkie przedmioty mają jakąś masę i z tego powodu się nawzajem przyciągają. To dlatego niektóre z nich „ciągnie" do Ziemi. Ludzie mnie pytają, czy to oznacza, że Ziemia po prostu „lewituje". Skąd mam to wiedzieć? Nigdy nie zrobiono Ziemi żadnego zdjęcia z kosmosu [oprócz tego – przyp. red.]. Możemy jedynie opierać się na fotografiach z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), które nawet nie obejmują Ziemi w całości, a tym bardziej nie pokazują, w jaki sposób utrzymuje się ona na miejscu.

 

Poczekaj, nie wierzysz w grawitację? A co z falami? Wzajemne oddziaływanie na siebie Ziemi i Księżyca raczej dowodzi, że istnieje grawitacja.
Fale wywołuje aktywność magnesu ziemskiego, który znajduje się na dnie morza. To dlatego zmienia się poziom wody. Ta „teoria", jakoby fale istniały z powodu grawitacji i oddziaływania Księżyca, nie ma sensu. Łatwo ją obalić za pomocą mapy pływów. No spójrz na nią. Jeśli ta teoria byłaby poprawna i Ziemia rzeczywiście miałaby kształt kuli, to mapa pływów powinna być podzielona na cztery obszary, z czego dwa byłyby oznaczone kolorem czerwono-żółtym [przypływ], a dwa niebieskim [odpływ].

A co z zaćmieniami księżyca? Jak może do nich dochodzić w przypadku płaskiej Ziemi?
Zaćmienia powstają na skutek Księżyca X (ang. x-Moon). Najprawdopodobniej ma on kształt okręgu i jest albo przezroczysty, albo niebieski. Przypomina on niebo i zasłania Słońce. Podobnie można wytłumaczyć rozpraszanie Rayleigha [czyli to, co sprawia, że niebo wygląda na pomarańczowe podczas zachodu słońca – przyp. red.].

 

Ale wszystkie inne planety w Układzie Słonecznym są okrągłe. Dlaczego akurat Ziemia miałaby być płaska?
Inne planety w Układzie Słonecznym? Przecież one nie istnieją. Wszystkie z nich to gwiazdy o silnym blasku, które widać z Ziemi. Wyniki bezpośredniej obserwacji zawsze pokazują jasny, niewyraźny obiekt. Cała reszta to kwestia odpowiedniego oprogramowania. Wygugluj sobie „astēr planētēs" [ma na myśli to, że słowo „planeta" pochodzi od greckiego astēr planētēs, co oznacza „wędrujące gwiazdy" – przyp. red.].

 

             

 

Ferdynand Magellan opłynął Ziemię w łodzi. Zaczął w pewnym punkcie i potem wrócił w dokładnie to samo miejsce. Amerykańskie siły powietrzne uczyniły podobnie, tyle że samolotem. Czy nie stanowi do dowodu, że Ziemia nie jest płaska?
Jakich narzędzi nawigacyjnych używali? Czy był to kompas w kształcie kuli? W południowej Australii nie wskazuje on idealnie północy, tylko lekko się odchyla. Jeśli wybierasz się na wyprawę dookoła Ziemi i korzystasz z kompasu, który wskazuje północ, a ty przemieszczasz się cały czas ze wschodu na zachód, to logicznie rzecz biorąc, twoja trasa jest okrągła. Większość ludzi tego nie rozumie.

Wiele państw wysłało satelity, które orbitują teraz wokół Ziemi. Rosja i USA mają Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a zrobione z niej zdjęcia wyraźnie pokazują okrągłą Ziemię. Dlaczego nadal utrzymujesz, że jest płaska?
Satelity i ISS rzeczywiście istnieją, jednak sądzimy, że ich odległość od Ziemi jest znacznie mniejsza, niż nam się mówi. Czy satelity naprawdę krążą wokół Ziemi? A co z maksymalną odległością, na jaką rakiety mogą wystrzelić satelity? Teraz bardziej niż kiedykolwiek uważam, że oficjalne dane na temat wysokości, na jakiej znajdują się ISS i satelity, są bardzo niedokładne.

A co z dowodami, z którymi mamy do czynienia na co dzień? Weźmy na przykład to, że statek pojawiający się na horyzoncie wydaje się bardzo mały.
W większości są one jedynie mirażami. Odbicie światła spowodowane przez atmosferę na poziomie morza sprawia, że statek wygląda, jakby się „powoli pojawiał, ale jednocześnie szybował". Czasem mamy nawet do czynienia z efektem odwrócenia, zupełnie jak w lustrze. No i jest też punkt znikający – kiedy patrzymy na niego z daleka, na horyzoncie niby nic nie widać, ale kiedy przybliżymy obraz, wszystko wygląda inaczej. Do takich obserwacji polecam Nikona Coolpix P900, bo przez jego obiektyw można dokładnie się przyjrzeć punktowi, który rzekomo znika za horyzontem.

Uważasz też, że Słońce znajduje się jedynie kilkaset kilometrów od Ziemi. Czy nie oznaczałoby to, że jest ono bardzo, bardzo małe?
Powiem tak: czy gdyby Słońce było w stanie tak oświetlić Saturna, aby stał się on widoczny z Ziemi, to czy jego promienie już dawno nie powinny nas spalić? Saturn jest gwiazdą, więc sam się oświetla.

No dobrze, ostatnie pytanie. Co się stanie, jeśli udamy się na czubek Ziemi?
Masz na myśli krawędź Ziemi? Do tej pory nikomu nie udało się przełamać „bram", czyli lodowych ścian Antarktydy. Od kolonizatorów dowiedzieliśmy się, że im głębiej się zapuszczamy, tym bardziej ekstremalne stają się warunki pogodowe.

Artykuł pierwotnie ukazał się na VICE Indonesia

https://www.vice.com/pl/article/zmzxgx/10-pytan-do-osoby-ktora-wierzy-ze-ziemia-jest-plaska

 

 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "34 proc. młodych Amerykanów ma przesłanki, by uważać, że nasza planeta jest płaska. "

  Wina Putina. Jak nic ;-))))

  Pozdro!

  5*
 • @Jasiek 08:54:00
  Płaskie to oni mają głowy a w tych głowach sieczkę.
  pzdr.
  Milego dnia.
 • Ziemia nie jest taka jak mowia w szkolach.Moze jest plaska,moze wklesla
  ale nie napewno jako kula wypukla bo by powietrze ulecialo. Dzieki Bogu , ze jest internet i oprucz porna mozna w nim wymieniac opinie i dyskutowac. Ja, na obecnym etapie wiedzy smiem twierdzic , ze ziemia jest wklesla. Ze wszechswiat to pokaz na niebie jak w planetarium. Ze loty w kosmos istnieja ale dystanse i szybkosc swiatla maleja im wyzej od ziemi. Tam wszystko maleje im wyzej. Zluda nieskonczonosci.Takie male akwarium Pana Boga.
 • Dlaczego
  ...oceany nie polecą w kosmos gdy Ziemia okręci się do spodu?
  Czy jest tak silna grawitacja, że utrzymuje miliardy ton wody na powierzchni?
  Czy człowiek jest w stanie przetrwać tak silną grawitację?
  A może grawitacja jest tylko złudzeniem?
 • Nasz Świat jest iluzją
  - jest projekcją naszego mózgu

  https://www.crazynauka.pl/wp-content/uploads/2016/07/photofunky.gif

  Wszystko tłumaczy mechanika kwantowa

  https://www.youtube.com/watch?v=iBkjhjv7_jw
 • @Husky 09:00:05
  Jesteś Pan głąb; ziemia jest płaska i już. Góry są na południu po to, aby rzeki mogły płynąć do morza. Jakby ziemia była kulą to rzekom byłoby "pod górkę". Jakby miały płynąć?
  A bez rzek - nie rozwinęłoby się życie.
  Hough!!!
 • @Talbot 10:13:26
  Ta granica dwóch oceanów to coś niesamowitego, aż dziw bierze, że prędkość obrotu ziemi wokół własnej osi wynosi ok. 1600 km / godz. a prędkość liniowa ziemi wokół słońca to ok. 30 km na Sekundę, jak więc te wody nie mieszają się ze sobą ?
  I jeszcze "mała" techniczna sprawa, dlaczego np. to video jest robione obiektywem szerokokątnym "rybie oko" ?
 • Autor
  Jak można nie zauważyć że gdyby ziemia była płaska to słońce by nie mogło wschodzić i zachodzić, a więc i podążać od horyzontu przez jakiś punkt nad nami , a po jakąś przeciwległą stronę horyzontu (i to w sposób zmienny w zależności od pory roku)?
  Była kiedyś teoria że się każdego dnia rodzi i umiera.
  Druga sprawa to że nie podlegałoby grawitacji, tylko aniołowie by go musieli przesuwać (taka teoria też kiedyś była).

  Inna sprawa to teoria "Księżyca X (ang. x-Moon). Najprawdopodobniej ma on kształt okręgu i jest albo przezroczysty, albo niebieski".

  Gdyby był przezroczysty, to by nic nie mógł zasłaniać. Gdyby był niebieski to w jakimś odcieniu niebieskości, a więc i dostrzegalny na tle.
  Gdyby był zmienny - od przezroczystości do niebieskości i dopasowujący się do tła to i aniołowie by mu musieli zmieniać przesłony.
 • @provincjał 11:08:17
  Ziemia jest okrągła, ale my żyjemy w jej wnętrzu. Prosty dowód: podeszwy butów wycierają się na piętach i na noskach. A gdybyśmy chodzili po zewnętrznej powierzchni kuli to wycierałyby się na środku.

  8-))))))
 • @Talbot 10:13:26
  Teorię kwantową rozumie zapewne 0,1% ludzkości. Wiara, że robaki nas nie zjedzą po śmierci jest ogromna.
  Wiara w płaską Ziemię jest taka sama jak wiara w darwinizmy ewolucyjne.
  Są miliony zdjęć kulistej Ziemi i ani jednej płaskiej.... ciekawe, prawda płaskoziemcy?
  A może znacie chociaż jednego żeglarza, który dopłynął do granic płaskiej Ziemi?
 • @staszek kieliszek 09:45:51
  Ziemia jest pusta i zamieszkiwana przez obce cywilizacje .
  8-))))))
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:52:22
  Ze znanych mi pomysłów na pochodzenie naszego Wszechświata, najbardziej prawdopodobny jest ten najnowszy, że żyjemy w matrixie
  pzdr
 • @Husky 14:46:02
  "A może znacie chociaż jednego żeglarza, który dopłynął do granic płaskiej Ziemi?"

  Tajemny dziennik Admirała Byrda
  http://www.eioba.pl/a/4oic/tajemny-dziennik-admirala-byrda
 • @Talbot 17:33:35
  Jeśli ziemia jest płaska to dlaczego w Polsce jak jest noc, to np.w Kalifornii jest dzień. Jeśli ziemia jest płaska to powinna być ta sama pora dnia.
  Może jakaś tajemna kotara nas dzieli
 • @Talbot 09:49:19
  Jest prawdą że topologia wszechświata (czasoprzestrzeń i grawitacja) nie jest do końca zrozumiała. Mamy różne modele matematyczne (teoria względności) które zgadzają się z pomiarami... (z malutkimi wyjątkami).

  Prawdą jest że grawitację można zasymulować (stworzyć) poprzez ruch obrotowy na uwięzi (siła inercji masy w ruchu obrotowym)

  To wszystko moim zdaniem jest dość dobrze opisane matematycznie .. ale ciągle nie jest dobrze interpretowane w sensie zrozumienia "topologii" wszechświata.

  To są ciągle obszary do odkryć na miarę "Kopernika" ...

  Grawitacja to nie kwestia geometrii ... geometria to tylko matematyczny model ...
  Moim zdaniem grawitacja..to skutek zmiany "gęstości" "materii próżni" w pobliżu masy cząstek i atomów które zaburzają rozkład tej "materii próżni" czyli odrzuconego przez naukę "eteru"
  wiem wiem doświadczenia Michelsona...

  Fala elektromagnetyczna to nie ruch deformacji geometrycznej ...
  to raczej fala w "eterze".... ale inna niż fala mechaniczna gdzie masa czyli inercja wyznacza dynamikę procesów..
  eter ma inne własności niż cząstki z masą..

  Trzeba by od d..py strony .. dopasować własności eteru tak by pasował do znanych doświadczeń... np Michelsona...prędkość propagacji fali, fala elektromagnetyczna..
 • @Oscar 18:04:31
  Wedle teorii o płaskiej ziemi jest otoczona ona szczelnie pasem lodu (Antarktyda) więc selfie na krawędzi to nie takie hop siup.
  Wszystko super, kupy się trzyma, tylko jeżeli powierzchnia ziemi jest nieskończona to gdzie, chowa się słońce w nocy?
  A może słońce też jest płaskie?
 • @Husky 19:45:09
  "A może słońce też jest płaskie?"

  Słońce i Księżyc są hologramami.
  To jest rzeczywistość nierzyczywista.
  Słońce jest portalem wielowymiarowym - tak jak większość Gwiazd - po śmierci przejdziesz przez ten Portal i trafisz do Astralu.
  Jeżeli okaże się, że nie zaliczysz egzaminu z Duchowości - to reinkarujesz się ponownie w świecie materialnym.
  Znowu będziesz czuł ból....
 • @AgnieszkaS 20:29:53
  Kotara działa
  Zrobiona z dobrego materiału, i nie przepuszcza światła
  Pozdrawiam
  Miłego dnia
 • @Talbot 20:31:21
  Miła perspektywa
  8-)))
 • @Husky 20:48:35
  Świat jest inny niż to, co mówi akademicka nauka.
  Papięż Franciszek kuma czaczę...
  Religie to legendy i bajki z mchu i paproci.
 • @Talbot 21:52:09
  Talbot , Talbot .... ,, Religie to legendy i bajki z mchu i paproci. ,,
  Do kogo ty to piszesz ..Husky - Prawicowiec,katolik ......... Boga się nie boisz . Ja jednak myślę że Religie to ,, bajki ,, z zawartym w sobie przesłaniem dla ludzi .
  No ale tu płaska ziemia . Ciekawa sprawa , wszystko gra a jednak nie gra .
  Nie wiem co to znaczy ,ale parę lat temu dostałem przekaz telepatyczny . Ziemia jest kulą ,opisaną na powierzchni płaskiej . Sam skłaniam się do świata elektrycznego .
  Fale elektromagnetyczna , świetlna .. to jest klucz do wszystkiego .
  Oscar....Fala elektromagnetyczna to nie ruch deformacji geometrycznej ...
  to raczej fala w "eterze".... . Tak naprawdę jesteśmy zanurzenie w falach elektromagnetycznych wysyłanych przez słońce .
  Próbuję sobie wyobrazić ich ruch ... to nie jest takie proste .
  Wszystko gra a jednak nie gra . Skoro ja widzę tu problem to znaczy że mądrale tez widzą .. teraz , coś ukrywają bo nie rozumieją , lub nie potrafią opisać , i skoro to działa dają sobie spokój .

  Dla tych co mogą się czepiać , te fale to nie to samo co na wodzie , a nimi każą się nam sugerować .
  Elektromagnetyczna , biegnie ruchem spiralnym , jest to cała gama fal o różnej długości . to się obraca .. i tu jest pytanie .. gdzie tu plus minus tz. względem czego . ale nie będę zanudzał .

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej