Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
748 postów 24653 komentarze

Tylko prawda

Husky - Prawicowiec,katolik Zoologiczny antykomunista UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" -Jan Paweł II

Amerykańska dywizja w Polsce

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Być może jest szansa, że zamiast brygady będzie w Polsce dywizja wojsk USA, nie ma natomiast szans na przeniesienie do Polski stałych baz amerykańskich, które są w Niemczech – ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 Wątpię aby ktokolwiek potrafił przewidzieć w jaki sposób wyglądałby otwarty, zbrojny konflikt pomiędzy Rosją a NATO. Mam nadzieję, że nigdy się o tym nie przekonamy. Rosja miłuje pokój i nie ma agresywnych zamiarów.
Wojska USA nie są u nas aby nas bronić przez następne 100 lat. Obecność tych wojsk jest nam niezbędna tu i teraz abyśmy mieli czas rozbudować nasze siły zbrojne. Rozbudowa trwa, ale na to potrzeba czasu i pieniędzy. A więc jak już będziemy mieli odpowiednio wzmocnione siły własne, to obecność wojsk USA nie będzie nam niezbędna, choć zapewne wciąż przydatna.Być może jest szansa, że zamiast brygady będzie w Polsce dywizja wojsk USA, nie ma natomiast szans na przeniesienie do Polski stałych baz amerykańskich, które są w Niemczech – ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński.Panie Prezesie J.Kaczyński,na razie robicie dobrą robotę i oby tak dalej.

 

        
 
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, odnosząc się do obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce. Najwyżsi dowódcy sił USA od dłuższego czasu apelują o dalsze wzmocnienie obecności na wschodniej flance, mowa również o „dodatkowej” dywizji. Czy zatem jest możliwość, aby taka jednostka została rozmieszczona w Polsce?
 
W wywiadzie dla „Gazety Polskiej” prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że jest szansa na rozmieszczenie w Polsce dywizji wojsk USA, „zamiast brygady”. Zaznaczył, że takie rozwiązanie przyniosłoby zmianę sytuacji militarnej (na korzyść Polski) i Warszawa o to zabiega. Przyznał też jednocześnie, że „naprawdę nie jest to łatwe”.
 
"W mojej ocenie w najbliższej perspektywie nie ma takiej możliwości. Chciałbym się mylić, ale taka jest moja ocena sytuacji. Jest za to być może szansa na dywizję wojsk USA zamiast brygady i o tym rozmowy już były. Zastąpienie brygady dywizją to znaczące wzmocnienie naszego bezpieczeństwa. Dzisiejsza obecność żołnierzy amerykańskich jest politycznym komunikatem dla Rosji – uderzenie w Polskę jest równoznaczne z uderzeniem w USA. Ale pod względem bojowym to nie jest siła znacząca. Jeżeli na naszym terytorium znalazłaby się dywizja, to komunikat z przede wszystkim politycznego przekształci się również w zmianę sytuacji militarnej. Na to liczymy i o to zabiegamy. Ale to naprawdę nie jest łatwe."

Jarosław Kaczyński

 
Wypowiedź prezesa PiS odnosi się do starań o zwiększenie obecności wojsk USA na terytorium Polski, i na wschodniej flance NATO w ogóle. Dyskusja na ten temat toczy się obecnie zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy dowódcy często apelują o przerzucenie do Europy dodatkowych sił – i stopniowo ten proces ma miejsce. Z drugiej jednak strony, przemieszczenie tak dużego związku jak dywizja może być dla Stanów Zjednoczonych trudne, gdyż armia amerykańska jest zaangażowana w wielu obszarach (również na Bliskim Wschodzie, czy w Korei Południowej) i jednocześnie musi odtwarzać zaniedbane przez lata zdolności, jak artyleria czy obrona przeciwlotnicza. Warto więc podsumować środki wzmocnienia wdrażane lub planowane dziś przez Amerykanów i ocenić możliwości uzupełnienia ich o dodatkową dywizję.
 
 
 
Jak dziś wygląda wzmocnienie wschodniej flanki?

Po rosyjskiej aneksji Krymu Stany Zjednoczone zdecydowały się na znaczące wzmocnienie obecności wojskowej w Europie, w ramach operacji Atlantic Resolve. Obejmuje ono przede wszystkim ciągłą, rotacyjną obecność jednostek bojowych na kontynencie, realizowaną w taki sposób, że w każdym czasie przynajmniej jedna jednostka jest w Europie, gotowa do działań bojowych.

Od 2017 roku do Europy relokowane są rotacyjnie trzy podstawowe zgrupowania: Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team), dowodzona z Żagania i prowadząca działania na całym kontynencie, brygada lotnictwa wojsk lądowych, której elementy obecne są m.in. w Niemczech i w Polsce, jak i pododdziały logistyczne i wsparcia.
 
Amerykańscy dowódcy są jednak świadomi, że działania wszystkich tych jednostek nie są w pełni wystarczające do odparcia ewentualnej rosyjskiej agresji na dużą skalę, i apelują o stopniowe zwiększanie zakresu środków wzmocnienia. Ma to swoje odzwierciedlenie również w planach finansowych – w roku fiskalnym 2017 uchwalono budżet na „European Deterrence Initiative” w kwocie 3,4 mld dolarów, na rok 2018 wnioskowano o 4,8 mld, a na rok 2019 – aż o 6,5 mld.
 
 
Potrzeba „dodatkowej dywizji”… i nie tylko

Tutaj pojawia się wątek dodatkowej dywizji. W marcu 2017 roku szef europejskiego dowództwa wojsk Stanów Zjednoczonych EUCOM gen. Curtis Scaparrotti powiedział w Kongresie, że sugeruje rozlokowanie w Europie „dodatkowej dywizji”, gdyż potrzebuje brygad pancernych i zmechanizowanych, a także jednostek wsparcia szczebla dywizji – na przykład artylerii polowej i przeciwlotniczej. Dodajmy, że gen. Scaparotti odbył niedawno wizytę w Polsce.

 
"Kontynuujemy zwiększanie naszych podporządkowanych i rotacyjnych jednostek lądowych, aby spełnić wymóg  dywizji pancernej wspartej przez krytyczne jednostki wsparcia, takie jak w pełni zaopatrzona brygada lotnictwa bojowego, artyleria dalekiego zasięgu, saperzy, i brygady wsparcia. Ta pancerna zdolność będzie złożona ze stacjonujących na stałe i rotacyjnych jednostek, jak i zapasów oraz infrastruktury pozwalających nam na szybkie zwiększenie tych zdolności."

gen. Curits Scaparrotti

 
Polska a dodatkowa dywizja

Również przedstawiciele polskich władz otwarcie zabiegali o dalsze wzmocnienie obecności wojsk USA w Europie. Podczas styczniowej wizyty w Waszyngtonie szef MON Mariusz Błaszczak powiedział wprost: „Złożyłem deklarację, zgodnie z tym co postanowiliśmy w ramach rządu, iż oczekujemy liczniejszej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce. Gwarantujmy, że ta obecność będzie dobra nie tylko dla Polski, ale także dla Europy Środkowo-Wschodniej”. O możliwości rozmieszczenia w Polsce dywizji wojsk USA mówił też były szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Administracja Donalda Trumpa, jak i sam prezydent wprost deklarują „transakcyjne” podejście do polityki międzynarodowej. Zacieśnianie współpracy z USA i dokonywanie zakupów uzbrojenia (czego przykładem jest zawarta umowa na I fazę Wisły) mogą więc przybliżyć decyzję o rozmieszczeniu wojsk amerykańskich w Europie, ale w żaden sposób jej nie gwarantują. Pozytywnym punktem może być tutaj jednak stopniowe zwiększenie wydatków obronnych przez Polskę, docelowo do 2,5 proc. PKB, na podstawie przyjętej w zeszłym roku ustawy. Amerykanie przykładają bowiem dużą wagę do bardziej sprawiedliwego (z ich punktu widzenia) podziału obciążeń wynikających z funkcjonowania systemu wspólnej obrony, a większość krajów NATO nadal nie wydaje na armię nawet minimalnego wymaganego 2 proc. PKB.
 
Czy zatem działania USA przełożą się na rozmieszczenie w Polsce dodatkowej dywizji, lub szerzej – dodatkowych jednostek stacjonujących na stałe?
 
Nie ulega jednak wątpliwości, że Stany Zjednoczone poważnie biorą pod uwagę rozlokowanie na wschodniej flance, w tym w Polsce, dodatkowych jednostek. Aby jednak tak się stało, konieczne jest zaangażowanie po stronie polskiej, ale i wola po stronie amerykańskiej. Ewentualne rozmieszczenie dywizji, czy nawet jej elementów (np. dowództwa, części jednostek pancernych/zmechanizowanych i np. brygady artylerii rakietowej) byłoby istotnym wzmocnieniem bezpieczeństwa Polski. Jest więc o co walczyć, choć osiągnięcie tego celu nie będzie ani łatwe, ani w pełni zależne od władz w Warszawie. Ostateczne decyzje będą jednak dopiero podejmowane i mogą na nie wpłynąć także bieżące czynniki polityczne i finansowe, w Stanach Zjednoczonych i poza nimi.
 
//www.defence24.pl/nowa-dywizja-us-army-w-polsce-czy-to-realne-opinia

 

KOMENTARZE

 • Zdrajcy czy idioci?
  Tylko zdrajca albo idiota może się cieszyć z obecności amerykańskich wojsk w Polsce.
 • pieski okupantów
  Tak Bierut z Rokossowskim uzasadniali okupację Polski przez sowieckie dywizje, tylko, że sowieci mniej zarabiali na nas od tych od diabła i szatana czyli przyszłych naszych potencjalnych morderców.
  Ci ,,nasi" obecni ,,przyjeciele" to po której stronie opowiedzieli się naszych parchatych w sporze z pejsatymi z Tel Avivu??
 • @Wrzodak Z. 09:26:17
  Dzięki za uzupełnienie tematu
  Miłego dnia.
 • @Robik 09:25:52
  Ty to tak na serio ?
 • @Robik 09:25:52
  Ten obraz jest zakazany w Rosji

  http://s2.static.geekweek.pl/cms/2017/04/putin-589cx205.jpg

  http://www.geekweek.pl/aktualnosci/29804/ten-obraz-jest-zakazany-w-rosji/41
 • @Talbot 09:55:11
  Cenzura ?
  W Moskwie ?
  Nierealne, tam demokracja jest
  pzdr.
 • @ Autor
  "Amerykańska dywizja w Polsce"

  Ilu już ludzi zabili w Polsce usmani?
 • @Husky 10:15:35
  "Cenzura ?
  W Moskwie ?
  Nierealne, tam demokracja jest"

  Nie cenzura, tylko ochrona dóbr osobistych :-)
  Ucieszyłbyś się jakby ktoś tak Twoją fotkę przerobił i propagował?
 • @ Autor
  "34 proc. młodych Amerykanów ma przesłanki, by uważać, że nasza planeta jest płaska."

  To cytat z jednego z Twoich wcześniejszych wpisów :-)

  Jak myślisz, czy wśród tych przybyłych do Polski wojskowych ten odsetek jest na podobnym poziomie? :-DDDD
  Ale by było... ;-DDDDD

  A może u wojskowych jest w tym względzie trochę "lepiej"....
 • @Robik 09:25:52
  Napisałeś dokładnie to co sam chciałem więc nie będę powtarzał.
 • Oczywiście 1*
  za propagowanie zdrajców RP.
 • @Talbot 09:55:11
  Dziwi cię to ? Bo mnie nie. I nie zdziwiłbym się, widząc go u ciebie nad łóżkiem.....
 • @Robik 09:25:52
  A jak się połączy jedno z drugim, to kto wyjdzie...?
  Pytanie oczywiście retoryczne.
 • @Jasiek 10:47:55
  //Ucieszyłbyś się jakby ktoś tak Twoją fotkę przerobił i propagował?//
  pewnie
  sam bym to zrobił,ale inni już to zrobili
  pzdr.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:56:40
  No to mamy problem z przeludnieniem i kosztami utrzymania z głowy.
  Tak pi razy drzwi powiesimy 55% populacji naszego kraju.
  A co zostaną PATRIOCI !!!!


  IBRIS przeprowadził sondaż dla "Faktu" i Radia Zet, w którym zapytał Polaków, czy obecność wojsk amerykańskich w Polsce zwiększy bezpieczeństwo w Polsce? Ponad połowa respondentów odpowiedziała: tak.

  Wyniki sondażu przedstawiają się następująco:

  56,4 proc. ankietowanych uważa, że amerykańskie wojska zwiększą gwarancję bezpieczeństwa Polski. „Zdecydowanie tak” odpowiedziało 22,4 proc. respondentów, „raczej tak” odpowiedziało 34 proc. badanych.

  Zaledwie 36,1 proc. badanych uważa, że obecność wojsk amerykańskich w Polsce nie zwiększy bezpieczeństwa mieszkańców kraju. "Raczej nie" odpowiedziało 19,1 proc. pytanych, a "zdecydowanie nie" 16,5 proc. respondentów.

  Obecność wojsk amerykańskich w Polsce największym, bo aż 70 proc. poparciem cieszy się wśród ludzi młodych w wieku 18-24 lata. W kontekście poglądów politycznych, najlepiej obecność Amerykanów w Polsce oceniają wyborcy PiS (80 proc.) i PO (68 proc.)
 • @Husky 12:10:15
  "sam bym to zrobił,ale inni już to zrobili"

  A możesz załączyć? :-DDD

  Pozdro!
 • @Husky 12:21:08
  Właśnie dałeś dowody jak można zmanipulować ludzi, zwłaszcza młodych.
  Wyborców, nawet tych najgłupszych bym zostawił w spokoju. Kulka dla polityków decydentów.
 • @
  "A więc jak już będziemy mieli odpowiednio wzmocnione siły własne, to obecność wojsk USA nie będzie nam niezbędna..." - to tak nie działa.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:31:21
  sondaż zmanipulowany czy rozwaga i realizm mlodych
 • @Stara Baba 14:49:16
  pożyjemy (oby) zobaczymy
  Dzięki za odwiedziny
 • Psy myślą jak 2,5 letnie dzieci.
  Psy myślą jak 2,5 letnie dzieci. Ten artykuł jest dowodem na powyższe twierdzenie. Husky to najbardziej infantylny bloger na tym forum.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej