Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
748 postów 24653 komentarze

Tylko prawda

Husky - Prawicowiec,katolik Zoologiczny antykomunista UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" -Jan Paweł II

Syryjskie pułapki Trumpa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Donald Trump odwołał planowaną na ten tydzień podróż do Ameryki Południowej. Biały Dom wyjaśnił, że prezydent USA pozostaje w Waszyngtonie, by skupić się na odpowiedzi Stanów Zjednoczonych na atak chemiczny w Syrii.

Donald Trump miał opuścić Waszyngton w najbliższy piątek. W planach jego podróży był udział w Szczycie Ameryk w stolicy Peru - Limie oraz wizyta w Bogocie w Kolumbii. Zamiast niego do Ameryki Południowej poleci wiceprezydent Mike Pence.

         

 

"Prezydent pozostanie w Stanach Zjednoczonych, by nadzorować amerykańską odpowiedź w sprawie Syrii i inne wydarzenia na świecie" - wyjaśniła rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders.
Wczoraj Donald Trump zapowiedział, że w ciągu 24-48 godzin podejmie ważną decyzję w sprawie Syrii. Podkreślał, że okrucieństwa spowodowane atakami bronią chemiczna nie mogą być tolerowane.

W poniedziałek prezydent Donald USA Trump zapowiedział, że USA odpowiedzą rozwiązaniem siłowym na atak chemiczny w Syrii. Po raz drugi w ciągu dwóch dni Trump rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Obaj przywódcy zapowiadają "zdecydowaną reakcję". Tymczasem podczas wczorajszego posiedzenia, Radzie Bezpieczeństwa nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.

Stany Zjednoczone odpowiedzą na śmiercionośny atak chemiczny w Syrii "niezależnie od tego, czy Rada Bezpieczeństwa zdecyduje się działać czy też nie

   

Zachodnia interwencja w Syrii?

Eksperci, których opinie cytuje agencja Reutera, wskazują, że, gdyby doszło do militarnej akcji odwetowej USA w Syrii, to najprawdopodobniej do sił amerykańskich dołączyłaby Francja oraz Wielka Brytania. "Możliwe, że w operacji wzięliby też udział bliskowschodni sojusznicy Stanów Zjednoczonych" - pisze Reuters.

Francja ma ponad tuzin samolotów bojowych w regionie. Mogłaby dokonać nalotów od strony morza - pisze Reuters i przypomina, że francuski prezydent jeszcze w lutym b.r. nie wykluczył użycia siły, jeśli okazałoby się, że reżim Baszara el-Asada używał broni chemicznej wobec ludności cywilnej.

 
 

 

              Od wycofania do ataku. Syryjskie pułapki Trumpa [3 PUNKTY]
 
 
           
 
 
Prezydent Donald Trump zapowiedział silną odpowiedź na atak chemiczny w syryjskiej Dumie. Może to oznaczać przeprowadzenie uderzenia przeciwko wojskom Asada, być może razem z Francją. Administracja amerykańska znajduje się jednak w Syrii w trudnym położeniu, częściowo ze względu na ruchy samego prezydenta osłabiające wiarygodność USA.
 
Atak chemiczny w Dumie spowodował kolejny wzrost natężenia kryzysu w Syrii. Uderzenie miało miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak sam prezydent i administracja zasygnalizowały chęć do ograniczenia zaangażowania w konflikt. Prezydent Trump potępił w ostrych słowach atak i prezydenta Asada, obarczając za niego odpowiedzialnością także Iran, i – co bardzo istotne – Rosję. Jest prawdopodobne – choć nie przesądzone, że administracja zdecyduje się na uderzenie w wojska syryjskie. Zarówno samo przeprowadzenie ataku, jak i szersze otoczenie polityczne są jednak dużo trudniejsze dla prezydenta niż rok temu, gdy przeprowadzono atak na bazę Szarjat w odwecie za uderzenie na wioskę Chan Szejkun.
 
Wojna informacyjna i użycie różnych środków chemicznych

 Pierwszym czynnikiem, który może wpłynąć na działania prezydenta, jest wojna informacyjna prowadzona w Syrii. Oczywiście jest ona obecna od początku konfliktu, ale zaznacza się szczególnie właśnie w wypadku obecnego ataku chemicznego. Rok temu w Chan Szejkun użyto sarinu, będącego bojowym środkiem trującym. Dość łatwo zidentyfikowano jednostkę, która przeprowadziła uderzenie, dzięki czemu można było zrealizować uderzenie odwetowe. Z kolei rejon działań jest otoczony lub kontrolowany przez wojska rządowe. W tej miejscowości prawdopodobnie użyto chloru i sarinu. Wykorzystanie chloru jako bojowego środka trującego jest trudniejsze do udowodnienia i jednoznacznego przyporządkowania, gdyż w przeciwieństwie do sarinu gaz ten jest łatwiejszy do pozyskania w rejonie walk i potencjalnie „prowizorycznego” użycia również przez inne strony konfliktu. Na kwestię wykorzystania przez wojska Asada chloru zwrócił uwagę m.in. Frederic C. Hof z Atlantic Council. Przedstawiciele amerykańskiej administracji już wcześniej przyznawali, że siły Asada – już po ataku rakietowym z kwietnia 2017 roku – przypuszczalnie wielokrotnie używały chloru, i nie wywoływało to tak znaczących konsekwencji, jak w wypadku trudno dostępnego i silniejszego sarinu. Uzyskanie danych niezbędnych do ostatecznej decyzji o uderzeniu po ataku w Dumie może więc być znacznie trudniejsze.

Zwiększona obecność rosyjskich jednostek przeciwlotniczych


Po ataku z kwietnia 2017 roku Rosjanie kolejny raz wzmocnili swoją obronę przeciwlotniczą w Syrii, rozmieszczono m.in. dodatkowe elementy systemów S-400. Wiele wskazuje, że uderzenie na bazę Szarjat było pewnym zaskoczeniem dla Moskwy. Amerykanom udało się zidentyfikować cel, w którym znajdowała się znaczna część syryjskiego potencjału lotniczego, i zaatakować go skutecznie nie wchodząc w strefę rażenia rosyjskiej obrony oraz bez ryzyka strat wśród doradców wojskowych. Obecnie prawdopodobnie dużo trudniej będzie zaplanować uderzenie tak, aby bezpiecznie uniknąć konfrontacji z jednostkami rosyjskimi. Tym bardziej, że przedstawiciele rosyjskich władz jak np. szef sztabu generalnego gen. Gierasimow deklarowali, że Moskwa może odpowiedzieć w wypadku ataku koalicji na Damaszek. Planowanie i realizacja ataku mogą więc być dużo trudniejsze, zważywszy na chęć zadania adekwatnych strat siłom syryjskim z jednej strony i uniknięcia eskalacji konfliktu z drugiej.

Geopolityczna „próżnia” i wzmocnienie przeciwników USA


Kilka dni temu prezydent Trump zasygnalizował chęć szybkiego wycofania z Syrii. Wskazał przy tym na duże koszty działań USA na Bliskim Wschodzie jak i na fakt, że odpowiedzialność powinny obecnie przejąć inne państwa. Według doniesień agencyjnych Trump miał dążyć do wycofania wbrew większości doradców. To z pewnością obniżyło wiarygodność Amerykanów w regionie, nawet jeżeli prezydent zgodził się na czasowe pozostanie w regionie, przez okres do pół roku. Trudno nie przytoczyć tutaj analogii do wycofania wojsk USA z Iraku w czasie administrację Obamy w 2011 roku i „powrotu” kilka lat później w ramach operacji zwalczania Państwa Islamskiego. Niemal równolegle z deklaracją Trumpa w Ankarze odbył się szczyt prezydentów Rosji, Turcji i Iranu dotyczący sytuacji w Syrii. Te trzy kraje – z których co najmniej dwa są rywalami Waszyngtonu – chcą ściśle współpracować, aby podzielić wpływy w Syrii. Jest też tajemnicą poliszynela, że tylko obecność USA powstrzymuje Turcję od szerzej zakrojonych działań przeciwko Kurdom, będącym – w ramach Syryjskich Sił Demokratycznych – filarem oddziaływania Stanów Zjednoczonych, w pewien sposób redukującym wpływ Iranu. Gdyby USA zrealizowały swoje deklaracje o szybkim wycofaniu z Syrii, Moskwa i Teheran (uznawany od dawna za poważne zagrożenie również przez samego Trumpa) z pewnością umocniłyby swoje wpływy nie tylko w ogarniętej wojną domową Syrii, ale również na Bliskim Wschodzie w ogóle, zagrażając sojusznikom USA. Wiele wskazuje na to, że Trump szukał „łatwego” rozwiązania, co w efekcie skomplikowało sytuację w regionie. Nie ma dowodów na bezpośredni związek między atakiem chemicznym (którego okoliczności zresztą nadal nie wyjaśniono) a deklaracją Trumpa. Senator John McCain stwierdził jednak, że prezydencka deklaracja „ośmieliła” Asada, oraz wspierających go Iran i Rosję.

 

 

Sam atak, o ile zostanie przeprowadzony, może przyjąć formę uderzenia rakietowego (za pomocą pocisków Tomahawk z okrętów podwodnych i nawodnych w regionie), lotniczego lub połączonego. Niewykluczone, że oprócz sił USA wezmą w nim udział także jednostki francuskie. Być może prezydent Trump będzie chciał przeprowadzić uderzenie na większą skalę, niż rok temu, gdy było ono ograniczone do w zasadzie jednego celu. W atakach lotniczych mogą zostać użyte samoloty stealth, na przykład F-22, aby ograniczyć ryzyko kontrakcji ze strony obrony przeciwlotniczej.


Raczej mało prawdopodobne jest natomiast szersze zaangażowanie jednostek lądowych, z uwagi na koszty takiego posunięcia, a także na większe ryzyko konfrontacji z Rosjanami, które i tak jest podwyższone. Trzeba też pamiętać, że jeszcze wczoraj rzeczniczka Białego Domu poinformowała, że prezydent nadal chce wycofania wojsk z Syrii - po pokonaniu ISIS oraz zapewnieniu, że broń chemiczna nie będzie używana.

To może wskazywać, że cele działań militarnych pozostaną ograniczone. Z drugiej strony, możliwe są kroki wobec Rosji i Iranu. Mogą one przybierać na przykład formę sankcji, choćby podobnych do tych, jakie wprowadzono 6 kwietnia wobec rosyjskich oligarchów. Wiadomo, że restrykcje spowodowały znaczne turbulencje na rynkach finansowych. Jeżeli natomiast chodzi o Iran, administracja może wzmocnić swoje stanowisko wobec Teheranu, porozumienia atomowego i programu rakietowego. Niewykluczone zresztą, że irańskie instalacje w Syrii staną się celem nalotów, tak jak miało to miejsce w wypadku izraelskich ataków.

 

Widać wyraźnie, że po ataku chemicznym w Dumie sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana niż rok temu, a administracja amerykańska znajduje się w trudnym położeniu z uwagi na zwiększanie wpływów Rosji, Iranu i Turcji. Dowodem na skomplikowanie sytuacji jest też atak na bazę T4, przeprowadzony prawdopodobnie przez Izraelczyków. Jeszcze niedawno o to uderzenie oskarżano USA i Francję. Decyzje podejmowane w nadchodzących dniach mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości regionu, jak i sojuszniczej wiarygodności USA. Jednocześnie będą jednak obarczone bardzo dużym ryzykiem.

 

Z obecnej sytuacji płyną też dwa ważne wnioski związane z postrzeganiem obecności militarnej i politycznej USA w ogóle. Po pierwsze, Stany Zjednoczone mogą w każdym momencie zdecydować się na wycofanie z części działań w określonym obszarze (także w Europie). Sytuacja w Syrii jest przykładem, że konsekwencje ograniczenia zaangażowania – czy nawet deklaracji ograniczenia zaangażowania, mogą być bardzo daleko idące. Po drugie, szybkie i niespodziewane zmiany sytuacji politycznej mogą powodować dodatkowe obciążenie potencjału militarnego USA, automatycznie zmniejszając możliwość projekcji siły w innych obszarach. To z kolei może zostać wykorzystane na przykład przez Rosję, jako „unikalna szansa” na zwiększenie własnych wpływów. Warto o tym pamiętać, planując politykę bezpieczeństwa w Polsce, czy na wschodniej flance NATO.

Jakub Palowski
 

//www.defence24.pl/od-wycofania-do-ataku-syryjskie-pulapki-trumpa-3-punkty

//www.defence24.pl/trump-rozwiazanie-silowe-odpowiedzia-na-atak-chemiczny-w-syrii

 

 ps.

To analiza red.Jakuba Palowskiego z która wcale nie muszę się utożsamiać

8-)))))

 

 

KOMENTARZE

 • analiza red.Jakuba Palowskiego z która wcale nie muszę się utożsamiać
  Żadnego ataku chemicznego nie było .. ale kogo to interesuje , tak jak duża liczba zastrzelonych Palestyńczyków .

  Tak kolego , to o co się spieramy nie ma już żadnego znaczenia .
  To całe żelastwo płynie i lata nad Morze śródziemne , to już nie jest czy ale kiedy .
  Wydaje się ze mamy jeszcze około 10 dni . Co prawda w mediach jest trochę za cicho , ale tak to jest .
 • @fabi 21:53:09
  //Wydaje się ze mamy jeszcze około 10 dni//

  nie no
  przestań
  wakacje lada dzień
  wojaże,dziewczyny,whisky i śpiew
  będzie dobrze

  http://www.lucianobadanelli.com/wp-content/uploads/2014/08/clinica-dental-madrid-parque-del-retiro-luciano-badanelli-barrio-nino-jesus-dentista.jpg
 • Kilka godzin temu !!!
  Atomowy lotniskowiec USS Harry S. Truman wraz z osłoną niszczycieli wypływa na Bliski Wschód

  https://pbs.twimg.com/media/DaclceqXUAAYGQK.jpg
 • @Husky 22:10:44
  No tak , trzeba jeszcze przepłynąć Atlantyk ... Radzę ci kupić cukier ,sól i chleb . Bo jak zacznie się panika to będzie jak tej zimy , puste półki .
 • @Husky 22:10:44
  USA oskarżyły Rosję o blokowanie sygnałów GPS w dronach nad Syrią.
  https://www.nbcnews.com/news/military/russia-has-figured-out-how-jam-u-s-drones-syria-n863931
 • @fabi 22:20:34
  cukier tak ale.........

  ważne będą tez drożdże

  1410r
 • @fretka 22:23:24
  no to koniec tej idiotycznej wojny
  8-))))
  nareszcie
 • @ Autor
  "To analiza red.Jakuba Palowskiego z która wcale nie muszę się utożsamiać"

  A utożsamiasz się? ;-)

  Pozdro!

  5*
 • Chyba juz bardziej syjonistyczno-atlantyckiego tekstu nie mogl Pan wybrac?
  Co sie dzieje z Neonem24? Korzystam z innego komputera. Weszlam na wasza strone, a nastepnie na "antykomunista.neon24.pl" i jeszcze nawet nie bylam zalogowana, kiedy zobaczylam, ze zalogowany byl Repsol (jego nick w miejscu "twoj podpis",a obok, w "srednia ocena," widnialo 1*. Dla zartu kliknelam na "polec znajomym" i otrzymalam odpowiedz:"dziekujemy twoje zaproszenia zostaly wyslane".


  A jezeli chodzi o zamiary wojenne Trumpa, to lepiej by bylo aby sie powstrzymal. Przyjdzie mu ciezko zaplacic za ten wybryk. W najblizszych wyborach (senat i dom reprezentantow) wszyscy zaglosuja na jego przeciwnikow.
 • @AgnieszkaS 22:45:25
  //A jezeli chodzi o zamiary wojenne Trumpa, to lepiej by bylo aby sie powstrzymal. //
  czy posłucha tego apelu
  raczej nie

  a szkoda
  pozdrawiam
 • @Jasiek 22:31:23
  //A utożsamiasz się? ;-)//

  8-))))

  50/50
 • @
  Daily Mail usunęła materiał z 2013 r. wraz z opisem prowokacji za pomocą broni chemicznej w Syrii.
  ''Ale screeny nie płoną''.
  https://truthnewsinternational.files.wordpress.com/2013/06/syria-email-daily-mail-january-29-2013.png
 • @Jasiek 22:31:23
  //Pozdro!

  5*//

  szukam,szukam,szukam
  8-)))))))
 • @fretka 22:23:24
  https://www.liveleak.com/view?i=f6e_1444033841 Pzdr.
 • @Husky 22:50:50
  na razie to Bliski Wschód ... ale jakby coś nam zagrażało to....

  Francois Hollande: Pomogliśmy Polsce w 1939 i teraz też pomożemy

  Były prezydent Francji Franocis Hollande apeluje o utworzenie wspólnego europejskiego systemu obronnego. Mówi też, że Francja chciała zawrzeć z Polską partnerstwo strategiczne, no, ale Cara cale. A w 1939 roku, zapewnia Hollande, Francja pomogła Polsce.

  wobec powwyższego mogę spokojnie iść spać
 • @Husky 22:54:41
  no nie , dał się złapać na gorącym uczynku
 • @Husky 22:10:44
  Zanim to dopłynie, Trump jeszcze ze 20 razy zmieni decyzję.
 • Piesku,
  Pod inną notką napisałeś, że Trump to twój mentor. No i Kaczor.
  Ja toleruję na Ne24 różnych idiotów ale ty już zacząłeś przeginać...

  Napisz, że nie jesteś idiotą... Plissss...
 • Tiple B czyli Bolton i BiBi w akcji
  Wydaje mi sie,ze Zachod po to podbija stawke by bez kosztów odzyskac swoich pojmanych przez SAA wojskowych.Na razie Assad pewnie sie targuje o ich glowy badz juz im zapewnil widok na swiat w kratke.A tak majac widmo grozby wojny odda ich czym predzej.Po czym globalisci zlamia jak zwykle warunki umowy i napadna na Syrie.
 • @Herkules 01:20:33
  W tytule powinno byc TRIPLE
 • @ Autor
  Szukaj, szukaj :-)

  Dałem na wstrzymanie, żebyś zobaczył jak innym się podoba Twoje utożsamianie się 50/50 ;-)

  A wygląda to jak "ścieżka zdrowia".

  Ale jest wyjście ;-DDD
 • @fretka 23:12:13
  raczej tak
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 00:18:43
  //Pod inną notką napisałeś, że Trump to twój mentor. No i Kaczor.//

  i zdania jak dotąd nie zmieniłem
  Milego dnia
 • @Herkules 01:26:09
  dzięki za propozycje
  pzdr.
 • @Jasiek 01:32:46
  //Dałem na wstrzymanie//
  psując jednocześnie humory innym 8-))
  pzdr.
 • @Husky 22:10:44
  Czy Amerykanie są pewni, że nie będzie odpowiedzi na ich atak ? Mogą przeliczyć się i żadne kłamstwa, filmiki białych kasków, propaganda świętej "demokracji" nie pomoże. Oni mentalnie tkwią w realiach II wojny światowej. Lotniskowce, duża eskorta, tysiące marynarzy, to takie budujące, dające poczucie siły. Tylko co to warte w konfrontacji z nowocześnie uzbrojonym przeciwnikiem? Warto wspomnieć o podatności grupy uderzeniowej lotniskowca na ataki ze strony okrętów podwodnych. W trakcie wspólnych manewrów morskich na Pacyfiku szwedzki okręt podwodny “Gotland” typu A-19 wyszedł zwycięsko z niemal wszystkich pojedynków z okrętami wojennymi US Navy. W symulowanych starciach “zatopił “prawie wszystkie typy jednostek amerykańskich od lotniskowca typu Nimitz po okręt podwodny typu Los Angeles. Był ponadto w stanie zmylić poszukujący go zespół lotniczo-morski ZOP i z bardzo małej odległości symulować odpalenie torped w kierunku lotniskowca USS “Ronald Reagan” (CVN-76), co w warunkach wojennych równałoby się jego zatopieniu. Oczywiście w trakcie manewrów zamiast salwy torped wykonał przez peryskop jedynie zdjęcia atakowanego okrętu wojennego US Navy...
 • @AgnieszkaS 22:45:25
  Świat stoi na krawędzi być może i istnienia. Zachód włożył zbyt wiele wysiłku by przygotować grunt pod wojnę, a Rosja nie może się wycofać z ochrony sojusznika. Sytuacja jest bezprecedensowa, w swoim katastrofizmie. Ameryka gospodarczo potrzebuje wojny, potrzebuje jej też dla utrzymania hegemoni. Zobacz na sytuację, Syria zaprosiła ONZ i OPCW do przeprowadzenia śledztwa, a USA mówią, że mają to gdzieś. Wystąpienie Amerykanki w ONZ to nie było wystąpienie fachowca, tylko wystąpienie kobiety mającej grać na uczuciach, zero faktów, tylko emocje. Prezydent USA i ambasador amerykańskiego reżymu przy ONZ Nikki Haley całkowicie postradali zmysły i jak najprędzej należy umieścić ich w szpitalu psychiatrycznym. Rosjanie po oswobodzeniu DUMY zbadali tereny rzekomego ataku oraz dokonali inspekcji szpitala w którym rzekomo byli dostarczeni poszkodowani, pytany personel medyczny tego szpitala nic o ataku chemicznym ani o poszkodowanych w nich ludziach nie słyszał. Należy zapytać amerykańską ambasador przy ONZ Nikki Haley ile zapłaciły Stany Zjednoczona za nakręcenie tego FEJKU w Hollywood. Polecam film "Fakty i Akty" (Wag the Dog) z 1997 z Robertem De Niro i Dustinem Hoffmanem. Tam jest pokazane jak się robi lipne informacje.
 • @Husky 22:10:44
  Chińskie okręty operujące na Morzu Śródziemnym, mają w przypadku ataku sekty na Syrię, dołączyć do okrętów rosyjskich. Mogą też dzięki tej durnej polityce Trumpa, okazję by przy ewentualnym wybuchu konfliktu w Syrii, zająć Tajwan. Nikt nie zwróci nawet na to większej uwagi. Aktualnie planują wybudować w Oceanii bazę w Republice Vanuatu - rzut beretem od Australii :) Ruchy floty chińskiej na Morzu Chińskim na zdjęciach satelitarnych mobile.reuters.com/video/2018/03/29/new-satellite-images-show-chinas-growing?videoId=413082512&v
 • @kula Lis 67 08:36:09
  #faceblock - 11 kwietnia to dzień bojkotu Facebooka

  W środę 11 kwietnia Mark Zuckerberg będzie przesłuchiwany przez Amerykański Kongres. W tym samym dniu jest planowana akcja #faceblock, czyli dzień bojkotu Facebooka.

  Jak informuje The Guardian, na 11 kwietnia przeciwnicy Facebooka zaplanowali akcję, która ma pokazać Zuckerbergowi, że poważnie nadużył zaufania społeczności internetowej. Organizatorzy zachęcają do zrobienia sobie jednodniowej przerwy od niebieskiego portalu społecznościowego i wszystkich pokrewnych serwisów (Messenger, Instagram, WhatsApp).
 • @Husky 08:53:30
  Naddźwiękowe rakiety USA w Rosji (wideo) Rosja aktywnie bada amerykańskie rakiety wojskowe. Na nagraniu opublikowanym przez kanał telewizyjny „Zwiezda" mowa o tym, jakie prototypy i makiety zagranicznej broni znajdują się w dyspozycji Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznej Rosji. Wśród nich jest na przykład zmontowana w Rosji makieta naddźwiękowej rakiety opracowywanej przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony USA, a także broń z dawnych lat, na przykład rakieta manewrująca AGM-129 używana w latach 1993-2007.

  https://youtu.be/nPz_g5PDrTw
 • @Husky 08:53:30
  Kto tak naprawdę dąży do wybuchu wojny. Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzja w swoim przemówieniu odniósł się do zagrożeń dla pokoju w skali globalnej, stwierdził też, że informacje o ataku chemicznym w Syrii to „ustawka" posłusznych Waszyngtonowi sił, i że Rosja domaga się wysłania tam misji Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej. W poniedziałek odbyło się zwołane w trybie pilnym na wniosek Federacji Rosyjskiej posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęcone zagrożeniom dla światowego pokoju. A z inicjatywy dziewięciu krajów, w tym również Polski rozpoczęło się zwołane w trybie pilnym posiedzenie, na którym dyskutowano na temat doniesień o użyciu broni chemicznej w Syrii. Całość pod linkiem..  https://pl.sputniknews.com/opinie/201804107737611-sputnik-skripal-wielka-brytania-rosja-syria-trump-trzecia-wojna-swiatowa/  Ps..W artykule została poruszona przy okazji ciekawa kwestia, mianowicie takie oto zdanie: "w 1939-40 roku do wojny doprowadziła polityka premiera Neville'a Chamberlaina". Mnie uczono w szkole i chyba we wszystkich szkołach na świecie uczą, że II WS rozpętał pewien "wariat" o nazwisku Hitler. Przyznaję, że też tak zawsze uważałem, jednak po wielu latach "szperania", być może ponieważ historię piszą zwycięzcy, dowiedziałem się, że Hitler owszem, jak najbardziej szykował się do wojny, lecz w rzeczywistości wcale do niej nie dążył. Hitler wiele razy ostrzegał, że antyniemiecka polityka, sankcje itd. mogą zakończyć się straszną wojną, przywódcy takich państw jak W. Brytania czy Francja nabijali się z tych wypowiedzi... Czy to czegoś nie przypomina? Czy może pewne "grona" rozpętują wojny na tym świecie, a na koniec udają poszkodowanych? Mam tylko nadzieję, że za kilkadziesiąt lat nie będzie panować ogólne przekonanie, że kiedyś był taki "wariat" o nazwisku Putin, który rozpętał III WS.
 • @kula Lis 67 09:27:02
  Dzięki za info.

  Mam nadzieję, że wszystko się uspokoi.

  Na pewno jest jakieś rozwiązanie.

  Pozdro!
 • @Repsol 22:59:01
  "Świat'' za wszelką cenę prze do wojny. Wojny o wolność, demokrację ulżenie losowi cywilnych zakładników w Syrii ? Nie. Te sprawy są tylko pretekstem. A w "tle'' Turecki Potok z jednej strony i rurociągi z Arabii Saudyjskiej via Syria z drugiej. (dodatkowo każdy z uczestników "sporu'' ma także swoje partykularne interesy: Turcja - Kurdów, Rosja - bazy nad Morzem Śródziemnym, Eskimosi - "zdemokratyzowanie'' Syrii na swoją modłę, USA - ... ? - ogólnie pojęte interesy "ekonomiczne'', inni - /Makron - problemy wewnętrzne Francji .../) Czy Syria będzie nowym Sarajewem ? Trudno powiedzieć, ale konflikt lokalny gdzie po przeciwnych stronach barykady stoją "wielcy tego świata'' łatwo może się przekształcić w wojnę światową, wojny z której zwycięsko wyjdą ... Chiny ...! (takie sobie, gdzie dwóch się bije, tam trzeci ... /i to też opcjonalnie, bo tych dwóch może Ziemię zamienić w obłok atomów/)
 • @fretka 22:23:24
  No i te takie ładne amerykańskie drony są bezużytecznym drogim złomem.
 • @Husky 08:53:30
  Polska już przyjęła imigrantów?! Zaskakująca deklaracja szefa MSZ: Przyjęliśmy 2700 migrantów, ale oni nie chcą zostać w Polsce. Kilka dni temu w „Le Figaro” ukazał się wywiad z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Rozmowa była cytowana przez polskie media, ale mało kto zwrócił uwagę na pewien bardzo istotny szczegół, który dopiero teraz zyskał drugie życie. Czaputowicz przypomniał, że Polska przyjęła ponad milion Ukraińców, z których wielu przybyło z Donbasu. I nie byłoby w tym niczego zaskakującego, gdyby nie słowa, które za chwilę dodał szef polskiej dyplomacji. Ponadto przyjęliśmy 2700 migrantów przysłanych przez Europę Zachodnią, ale oni nie chcą zostać w Polsce, gdzie stopa życiowa jest zbyt niska powiedział Jacek Czaputowicz. Czyżby obywatele o czymś nie wiedzieli? "Szanuję też gest otwarcia Angeli Merkel wobec migrantów. Potrzeba jednak czasu, by na taką różnorodność zgodziło się społeczeństwo polskie” Czaputowicz w tym samym artykule.

  Ps...Czaputowicz to POgrobowiec Lewartowa alias Geremka żydokomunisty....Widać, że Mossad przejął władze i takie są skutki. Żydzi tak jak Niemcy powinni kandydować w wyborach jako mniejszość narodowa. Nie ukryliby się pod fałszywym nazwiskiem.
 • Autor tekstu Jakubek......
  i wszystko staje się jasne.....
 • @Autor
  Po ostrym i stanowczym oświadczeniu ambasadora Rosji w Libanie w sprawie Syrii Trampek poleciał szybko do kibla bo dostał sraczki i siedzi tam do tej pory.
 • @Husky
  Żyd Gliński ministrem kultury porażka, Czaputowicz ministrem spraw zagranicznych - porażka. Nikt kto głosował na PiS nie głosował na tych ludzi. Domagam się odpowiedzi na pytanie kto, kiedy i dlaczego przyjął 2700 emigrantów narzuconych przez UE. Czy byłem oszukiwany przez rząd PiS w sprawie przyjmowanie emigrantów. Wysyłam tez zapytanie do Kancelarii Premiera RP w tej sprawie. Ciaput pomylił się 10-krotnie ! Polska przyjęła już ok. 28 tysięcy muzułmanów:

  http://echointernetu.pl/2017/11/10/imigranci-z-krajow-islamskich-juz-sa-w-polsce-te-dane-przerazaja/
 • @Jasiek 09:37:58
  Ukraina: Amerykański sprzęt zbyt nowoczesny. Ukraińska armia nie jest w stanie opanować sprzętu, który dostarczyły jej Stany Zjednoczone powiedział były wicepremier Ukrainy Roman Bezsmertny w wywiadzie dla NewsOne. Powód – w ukraińskim wojsku nie ma specjalistów, którzy poradziliby sobie z nowoczesnym sprzętem. Dlatego żołnierze nie wiedzą, co robić z takimi urządzeniami jak radary rozpoznania artyleryjskiego. Roman Bezsmertny twierdzi, że wojskowi nie są w stanie opanować nie tylko nowych amerykańskich pojazdów (np. Hummerów), do których obsługi w kraju nie ma serwisu, ale i starych. Radzieckie samochody są dla nich bardziej dostępne. Dlatego na Ukrainie wykupiono wszystkie UAZ-y, począwszy od 452, a kończąc na 469. Ta technika jest bardziej powszechna w użyciu. Jednak Ukraina czeka w 2018 roku na nowy sprzęt z USA. Pod koniec ubiegłego roku amerykański Departament Stanu ogłosił, że wyda Kijowowi pozwolenie na zakup broni śmiercionośnej. Stany Zjednoczone obiecują dostawy kutrów bojowych, kompleksów przeciwpancernych i snajperskich.
  Ps..Dostaną hamerykańskie widły i siekiery z instrukcją na wszelki wypadek. Wszystko co odróżnia się od wideł i siekier jest mentalnie niedostępne dla ukraińskiego żołnierza. Jestem zdania, że dobry banderowiec to tylko widły obsłużyć potrafi, wszystko co ponad jest zbyt nowoczesne ...No i zawsze będzie można ten sprzęt amerykański sprzedać jak to już bywało, a także zamienić na wódkę i sało. Tak Upaińcy trzymać!.
 • @Jasiek 09:37:58
  „Jeśli w Syrii ucierpią rosyjscy wojskowi, odpowiedź będzie błyskawiczna". Rada Federacji twierdzi, że Rosja udzieli USA błyskawicznej odpowiedzi, jeśli w Syrii ucierpią wojskowi. Jeśli w wyniku prawdopodobnych ataków USA na Syrię ucierpią znajdujący się tam rosyjscy wojskowi, odpowiedź Rosji będzie błyskawiczna oznajmił w wywiadzie dla Sputnika wiceprzewodniczący Komisji ds. Obrony i Bezpieczeństwa Rady Federacji Jewgienij Sieriebriennikow. Jak już podkreślało kierownictwo Ministerstwa Obrony, rosyjskie bazy wojskowe w Hmeimim i Tartusie znajdują się pod wzmocnioną ochroną. Jednocześnie liczymy na to, że w przypadku ataków USA nasi wojskowi nie będą narażeni na niebezpieczeństwo. Uważam, że USA to rozumieją i nie dopuszczą do tego, ponieważ, jak już mówił szef Sztabu Generalnego Rosji, w tym przypadku odpowiedź Rosji będzie błyskawiczna oznajmił Sieriebriennikow.
  Ps..Coś Rosjanie zaczynają "kręcić", do tej pory mówili, że wszystkie rakiety, oraz wyrzutnie z których zostanie zaatakowana Syria, zostaną "zneutralizowane"....A teraz nagle, że "jeśli rosyjscy wojskowi ucierpią"....Czyżby Rosyjska zgoda na atak na Syrię. Jak zwykle. Pisałem, że terrorysta światowy jakim są USA i Izrael musi zrozumieć, że ta ich bezkarność musi się skończyć ! Wszędzie żyją ludzie, których ta ich wolność powoduje cierpienie i ból oraz zniszczenia na nie spotykaną skalę. Aby tak się stało, to ich samoloty i okręty muszą być wyeliminowane z regionów gdzie prowadzą terror militarny. A tak, gdzie są ci międzynarodowi obrońcy pokoju ! Może ta pozostała część cierpiących to nie ludzie ? A odpowiedź błyskawiczna to - na początek Pribałtyka, Ukraina oraz Polska znikają z map świata ...
 • @matterhorn 11:45:09
  Nie zgadzam się z tym co robi obecnie Trump. Przede wszystkim USA nie maja dowodów na to, kto użył broni chemicznej. Brakuje tutaj logiki. Zadaję sobie pytanie, czemu Assad miałby truć swoich ludzi? Dla przyjemności? To tak nie działa. Ktoś stworzył "pretekst", tak, aby powstało uzasadnienie do agresji zbrojnej. To także pokazuje, że Trump nie działa sam, tylko jest przez kogoś sterowany. Możecie być pewni, że Polska zostanie podobnie "rozegrana". Oczywiście nie będzie to broń chemiczna będą to zapewne inne prowokacje.
 • @Husky
  Premier lub Prezydent nikt więcej i prosto w oczy Polakom ilu, skąd i kto otrzymał obywatelstwo bez min 10 lat. Kaczyński opowiadał nam przez lata o dumnej i wielkiej Polsce a po nocnych zmianach w grudniu 2017 r. wyłania się coś niezwykle groźnego. Czas nakręcić Nocną Zmianę 2 o zamianie rządu Szydło na rząd Morawieckiego. To taka sama zdrada jak z odwołaniem rządu Olszewskiego!

  "Osoba. która złoży wniosek w Polsce..." więc rozumując logicznie to skoro składa wniosek, to musi się w Polsce znaleźć i być tu zarejestrowana jako "uchodźca". Pojawia się więc pytanie: zatem skąd ta osoba się w Polsce wzięła ? Na jakiej zasadzie tu przebywa? Te wszystkie "wyjaśnienia" jeszcze bardziej pogrążają PiS. Szkoda, że traktują swoich wyborców jak stado baranów. To szczyt kłamstwa! Słowa Czaputowicza są dowodem na to, że jednak coś jest na rzeczy. Czaputowicz wyraźnie powiedział, że wciśnięto nam 2770 imigrantów z Europy Zachodniej a Czarnecki opowiada bajki o repatriantach z Kazachstanu i chrześcijanach z Armenii. Przyjęliśmy z Europy Zachodniej? To stamtąd uchodzą przed wojną? Czyli przyjęliśmy arabusów, którzy są już w eurokołchozie. Azja centralna to...Arabowie czyli Pakistan, Irak, Iran. Przyjmujecie islamskich azylantów inną drogą niż przez UE. Ale przyjmujecie. Rozpatrujecie pozytywnie wnioski o azyl. Czeczenów, czy Pakistańczyków odsyłać, nie ma w tych krajach wojny. Skąd tylu kolorowych i okutanych bab w W-wie, Trójmieście i innych. Komentarz Czaputowicza o zaletach multi kulti to dno. 2700 + rodziny to będzie ponad 12 tysięcy migrantów afrykańskich! Nieważne w jakich "ramach" jest "obraz" tylko co na nim się widzi! Geniusz PJK znów zagrał na "złotym rogu" od dUPY strony. Nierząd PMM rejteruje na całym froncie! PMM to aksamitny majdan dla Sorosa! Coraz więcej kolorowych na ulicach, coraz więcej kebabów, islamizacja Polski idzie pełną parą. Teraz rozumiem, co było źródłem nieustającego uśmiechu Fransa Timmermansa czyli jednak Polska zaczęła przyjmować uchodźców ...Czaputowicz powinien być już na zielonej trawce. Jeżeli nie będzie to znaczy, że mówi prawdę , i to po pewnym czasie się wyda. Ściemniacie aż dym idzie. To była dobra zmiana. Lud głosował głównie przez to na was. Czy Czaputowicz przedstawił dowód o legalnym wjeździe do Polski muzułmanów wepchniętych z Zachodu do PL jako państwa pierwszego przyjazdu spoza terytorium EU. PL nie graniczy z Islamem. A co to jest łgarzu ? Czarnecki, Błaszczak, Brudziński przecież według informacji zawartej na stronie wojewody mazowieckiego to do Polski przyjął on w roku 2017 ok. 6200 imigrantów z państw islamskich. O politycznej proweniencji wojewody nie wolno pisać...
  http://wprawo.pl/2018/01/18/niespodzianka-2017-r-wojewoda-mazowiecki-przyjal-ponad-6-tys-imigrantow-krajow-muzulmanskich/

  PiS importuje islam! Oszuści a co to jest ?


  http://forsal.pl/artykuly/1106318,nepal-indie-bangladesz-w-polsce-gwaltownie-przybywa-pracownikow-z-egzotycznych-krajow.html

  To skąd ich coraz więcej w dużych miastach, czyżby desant nastąpił bez wiedzy rządu? Chciałbym wierzyć, że tak jest, ale kto mi wytłumaczy to nagłe pojawienie się w dużych miastach takich ilość muslimów, beżowych.? Pokażcie statystyki, albo nie, poczekajmy aż same wypłyną i wtedy się pogrążycie na całego. Już wam nie ufam. Minister Czaputowicz to dawny partyjniak Unii Wolności, podobnie jak minister Gliński. Czaputowicz jeździec bez głowy? O ministrze Czaputowiczu, który podziwia zachodnie multikulti, o rzekomym przyjęciu 2700 imigrantów.

  https://youtu.be/gtWpPM4V-2E
  PiS kłamie, pisze o tym Bosak
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/msz-opisuje-jakich-imigrantow-przyjela-polska/
  Jeżeli ktokolwiek będzie naciskał na Polskę w sprawie przyjęcia islamskich emigrantów, a PiS będzie odmawiał, to PiS wygrywa każde wybory z poparciem zbliżonym do 50%. Informacja o naciskach przed wyborami samorządowymi zwiększy frekwencje i poparcie wyborcze dla PiS-u...Dziennikarze i posłowie! Żądajcie w Sejmie szczegółowego zestawienia ilu imigrantów przyjęto, z jakich krajów, jakiego wyznania, gdzie się osiedlili i z czego teraz żyją, czy pracują, czy pasożytują.
 • @kula Lis 67 08:36:09
  Lotniskowce i te floty, to są dobre do atakowania państw nie będących w stanie się bronić strategicznie i ograniczających własną odpowiedź czy to z rozsądku, czy to z braku środków technicznych.
  Są dobre do wojen kolonialnych i podbijania kolejnych murzyńskich państewek surowcowych.

  No i teraz porównać szwedzki okręt podwodny z szczytem myśli technicznej - rosyjskimi okrętami o napędzie atomowym z całym oprzyrządowaniem, wspomaganiem satelitarnym, itp.

  Ale przecież to jeszcze małe piwo.
  JE Putin pochwalił się, że posiada podwodne drony o nieograniczonym zasięgu, które są pewnie jeszcze skuteczniejsze od okrętów podwodnych w niszczeniu okrętów wroga.

  No i rakiety.
  Wystarczy, że kilka z setek się przedrze i po lotniskowcu.
  Rosjanie nie budują lotniskowców właśnie dlatego, że to bezużyteczne zabawki w wojnie z równorzędnym przeciwnikiem.
 • @AlexSailor 22:13:13
  https://reporters.pl/9034/papierowe-okrety-rosja-oglosila-budowe-6-ciu-lotniskowcow/
 • @Husky
  Dr Ewa Kurek miała otrzymać nagrodę im. Jana Karskiego. Konsulat RP odwołuje galę. To kolejny SKANDAL! Dr. Ewa Kurek, autorka licznych prac naukowych miała otrzymać “Humanitarną Nagrodę im. Jana Karskiego”. Nagroda miała zostać wręczona 18 kwietnia. Nadaje ją instytucja związana z Kongresem Polonii Amerykańskiej. Protestuje spadkobierczyni testamentu Karskiego Po proteście żydówki Kaja Ploss cofnięto przyznaną Dr. Ewa Kurek nagrodę! I to jest nasza obecna wolność słowa pod żydowskim nadzorem! „Ja, Kaja Mirecka Ploss, wyrażam swoje ogromne oburzenie, ale przede wszystkim niezgodę na przyznawanie Humanitarnej Nagrody im. Jana Karskiego dla Pani Ewy Kurek. Jestem – zgodnie z ostatnią wolą Jana Karskiego jedyną wykonawczynią testamentu Jana Karskiego i jedyną właścicielką wszelkich dóbr intelektualnych po Nim. Z ogromnym bólem w sercu” – napisała Kaja Ploss 10 kwietnia 2018."
 • @AlexSailor 22:13:13
  Pociski USA w Syrii pod lupą rosyjskich żołnierzy. Dwa pociski samosterujące USA, wystrzelone w Syrię w dniu 14 kwietnia syryjscy wojskowi przekazali Rosjanom donoszą media. Amerykańskie rakiety przewieziono z Syrii do Rosji 18 kwietnia. Ekspert z centrum dziennikarstwa wojskowo-politycznego Borys Rożyn w audycji radia Sputnik podkreślił, że uzyskany w podobny sposób sprzęt wojskowy zawsze jest poddawany szczegółowym badaniom. „Lokalne wojny, w których uczestniczą rosyjscy wojskowi, naturalnie są wykorzystywane również do gromadzenia informacji w sprawie broni innych zaangażowanych w działania zbrojne stron. Potem można zorientować się, co z tych technologii można zastosować z korzyścią dla siebie, albo też w celu opracowania środków do ich zwalczania. Przekazane rakiety mogą zawierać jakieś nowe rozwiązania techniczne, stosowane przez Amerykanów w ich rakietach w celu pokonywania systemów obrony przeciwlotniczej, instalowania fałszywych celów i stwarzania zakłóceń. Będzie można opracować bardziej efektywne środki do zwalczania tego typu broni" powiedział Borys Rożyn. Stwierdził, że zbadanie przekazanych przez Syryjczyków rakiet będzie dla rosyjskich wojskowych co najmniej pożyteczne. „Nie ma informacji o tym, jakie właściwie rakiety zostały przekazane, lecz, przypuśćmy, że to były Tomahawki. Sama ta rakieta, rzecz jasna, nie jest czymś nowym, jednak ta amunicja jest przecież modernizowana, Amerykanie wdrażają coś nowego. Zbadanie aktualnej specyfiki technicznej tych rakiet będzie co najmniej pożyteczne dla rosyjskich wojskowych. Możliwe, że przyczyni się do opracowania perspektywicznych systemów rosyjskich sił obrony przeciwrakietowej" uważa Borys Rożyn.
  Syryjska armia przekazała dane na temat zestrzelonych rakiet z 14 kwietnia kiedy to zbiry zaatakowały ich kraj. W walce przeciwlotniczej aktywnie wykorzystywano system rakietowy przeciwlotniczy "Pantsir" produkcji rosyjskiej, uprzednio dostarczony do sił zbrojnych Syrii. Ten kompleks podczas bitwy przeciwlotniczej wykazał prawie 100 procentową skuteczność. W sumie syryjskie jednostki obrony powietrznej zniszczyły 71 pocisków samosterujących z 103 odkrytych w przestrzeni powietrznej republiki.

  Na lotnisku w Duvali użyto 4 pocisków - wszystkie zestrzelono.
  Na lotnisku Dumeir - 12 pocisków, wszystkie zostały zestrzelone.
  Przy lotnisku Blay - 18 pocisków, wszystkie zostały zestrzelone.
  Na lotnisku Shayrat - 12 pocisków, wszystkie zostały zestrzelone.
  Na lotnisku Tifor - 2 pociski zestrzelono wszystkie.
  Na lotnisku Mezze - 9 pocisków, 5 zestrzelonych.
  Na lotnisku Homs - 16 rakiet, 13 zestrzelonych.


  Ministerstwo Obrony zauważa, że ​​żadne lotnisko nie ma poważnego zniszczenia. Jednocześnie, zgodnie z szacunkami rosyjskiego Ministerstwa Obrony, użyto 30 pocisków i sterowanych bomb lotniczych przeciwko obiektom badawczym w osadach Barz i Jaramani. Spośród nich 5 zostało zniszczonych przez syryjską broń obrony powietrznej. Podkreślono skuteczność syryjskiego systemu obrony powietrznej przywróconego z udziałem rosyjskich specjalistów. Kiedy atak został odparty, użyto tylko 112 pocisków kierowanych przeciwlotnie. Spośród nich:

  "Shell" - wystrzelono 25 pocisków, trafiono 23 cele;
  "Buk" - wystrzelono 29 pocisków, trafiono 24 cele;
  "Wasp" - wystrzelono 11 rakiet, trafiono 5 celów;
  C-125 - 13 pocisków wystrzelono, trafiono 5 tarcz;
  "Strzałka-10" - wystrzelono 5 pocisków, trafiono 3 cele;
  "Kwadrat" - wystrzelono 21 rakiet, trafiono 11 celów;
  C-200 - wystrzelono 8 pocisków, cele nie zostały trafione.

  Igor Konashenkov podkreślił, że nikt nie powinien dać się zwieść słabej wydajności systemu rakietowego S-200. „Kompleks ten jest przeznaczony do prowadzenia głównie aerodynamicznych rakiet nośnych czyli samoloty powiedział. Choć nie tak dawno temu, że jest to kompleks i jest zniszczony myśliwiec jednego z sąsiednich państw, którzy próbowali naruszyć syryjską przestrzeń powietrzną.” Reszta kompleksów, również wyprodukowanych w czasach radzieckich, wykazała się bardzo wysoką wydajnością, mimo że uderzone cele miały dużą prędkość i bardzo małą skuteczną powierzchnię odbijającą.


  Ps..No przecież "reklamował" Trump, że rakiety będą nowe i inteligentne...więc zaciekawił Rosjan. Pociski USA w Syrii pod lupą rosyjskich żołnierzy. Wzięli rozkręcili i pod mikroskopem zbadali. Stwierdzili: niemieckich naukowców już tam niet! Być może znajdą w nich inteligencję której nie mieli wysyłający? Przypuszczam, że na wniosek rosyjskich wojskowych, Syryjczycy dostarczyli strącone czy przekierowane albo przechwycone niewypały rakiet najnowszej generacji, jakie użyli Amerykanie. To, że zostaną dokładnie przebadane nikogo nie powinno dziwić. To samo dotyczy amerykańskich dronów i innego uzbrojenia. Swoją drogą Amerykanie zrobili z nich wiele przydatny "prezent" rosyjskim specom od broni.Kolejna technologia rakietowa wpadła w ręce Rosjan, tak Rosja rozbroi USA.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej