Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
749 postów 24675 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Prawicowiec,katolik Zoologiczny antykomunista UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" -Jan Paweł II

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dzis Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

       

W lesie świadkami drzewa okaleczone
innych świadków ścięto
katem był człowiek zatruty przez czas
który w kwietniowy dzień
nad ranem
zrodził potwory
ptaki śpiewały requiem
a ziemia drżała
na zbiorowych mogiłach
dziś drzewa milczą
a ludzie krzyczą przebici gwoździami pamięci

Dziś Katyń to przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem.

 

Zbrodnia katyńska to akt wymordowania przez NKWD ok. 22 tysięcy polskich oficerów i jeńców wojennych z więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy, którzy zostali wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 r. - Zbrodnia katyńska, która dotknęła Polskę w 1940 r, spowodowała, że Rosjanie zamordowali bez sądu, bez procesów, ponad 55% kadry oficerskiej II RP. Tam było ok. 700 pilotów, kilkuset prokuratorów, sędziów, wierchuszka wywiadu, policji, żandarmerii, leśników, wielu innych zawodów potrzebnych w Polsce okupowanej przez Rosjan i Niemców.

 

         

 

 

 

 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

 

 

 

Około 15. tysięcy ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Byli to głównie oficerowie wojska i policjanci. Pozostałe 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzono w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, czyli terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 roku do Związku Radzieckiego. Dotychczas nie znamy miejsc ich pochówku.
Polskich jeńców rozstrzelano na podstawie uchwały Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 roku. Nakazano w niej zamordowanie ponad 25. tysięcy polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach i więzieniach na Ukrainie i Białorusi. Decyzja została jednogłośnie zaakceptowana przez członków Biura Politycznego - Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa, Mikojana, Kalinina, Kaganowicza i Berię, którzy złożyli pod nią swoje podpisy.
Prawda była ukrywana przez ponad pół wieku
Pierwsze transporty śmierci z polskimi jeńcami, formowane przez NKWD, ruszyły 3 kwietnia 1940 roku z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Likwidacja trzech obozów rozpoczęła się w tym samym czasie, według jednolitego planu przygotowanego przez moskiewską centralę NKWD.
Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska. Próby wyjaśnienia sprawy przez rząd polski z pomocą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, doprowadziły do zerwania przez Kreml 25 kwietnia 1943 roku stosunków z Polską. Wersję o eksterminacji jeńców przez hitlerowskie Niemcy upowszechniała propaganda ZSRR, a wraz z nią władze PRL.

 

We wrześniu 2005 roku zakończyło się 14-letnie śledztwo rosyjskiej prokuratury wojskowej. Rosjanie uznali, że mord nie był zbrodnią ludobójstwa i nikogo nie postawili przed sądem.

 

     

 

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/198939,Dzien-Pamieci-Ofiar-Zbrodni-Katynskiej

//telewizjarepublika.pl/dzis-dzien-pamieci-ofiar-zbrodni-katynskiej,47173.html

 

KOMENTARZE

 • @
  https://pbs.twimg.com/media/DapM0PhWsAAeJaC.jpg:large
 • @rabszak 09:44:44
  https://dorzeczy.pl/kraj/55031/Niemcy-mordowali-w-Katyniu-Fatalna-wpadka-Morawieckiego.html
 • Duda złożył kwiaty pod pomnikiem w Warszawie...
  A Rivlin był? Czy Duda i PMM, byli w myckach? Obaj składali hołd tym którym żydzi strzelali w potylicę. Dodam, że Duda jest przysposobiony przez teścia żyda, a PMM jest żydem i posyła swe dzieci do żydowskiej a nie polskiej szkoły. Czyżby się polskiej wstydzili, a może?....
 • Judzisz jak zawsze
  kundlu.
  Ciekawe dlaczego nie pamięta się tak niepoprawnie politycznie rzezi Woli...
  Wola zginęła - wymordowano w mękach jej ludność a domy spalono. Szacuje się, że zamordowano ok. 65.000 ludzi. Był to bezprzykładny akt ludobójstwa na bezbronnej ludności cywilnej. W ciągu kilku dni zamordowano tu ponad dwa razy tyle ludzi niż w Katyniu, Charkowie i Miednoje. (Była to prawdopodobnie największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej, a zarazem prawdopodobnie największa w historii pojedyncza zbrodnia popełniona na narodzie polskim.)
  Ale o tym prawdziwi Polacy i zoologiczni antykomuniści oraz niektórzy katolicy dziwnie nie chcą pamiętać....
 • @SZS 15:42:04
  Niech wyje
  Zapewne to ostatnie ich chwile
  Polem usłyszą:

  ŻĄDAMY WYDANIA "tych ludzi"
 • @SZS 15:42:04
  Sowiecki patr.... dioto
  Gdzie tu widzisz JUDZENIE
  Będzie o Rzezi Wołyńskiej to wtedy będziesz trollu spamował
  Nie podoba ci sie to nie komentuj
 • @kfakfa 16:31:12
  Cos w temacie czy kolejny mundry inaczej
 • @kfakfa 16:31:12
  Tylko że jest to wkurwiające.
  Ostatnio przeprowadziłem wewnątrzrodzinny test znajomości tematu wiedzy o Katyniu i Woli. Brały w nim udział osoby przed czterdziestką, w sumie 17 osób. O Katyniu i roli ZSRR w tej zbrodni, wiedzieli wszyscy. 100%. O rzezi Woli - 10 nie wiedziało kompletnie nic, 4 wskazało na Rosjan ,a tylko 2 na Niemców. Tak to III RP dba o historyczną poprawność. Obawiam się, że jak tacy jak my wymrzemy, to okaże się, że to Polska wywołała II W.Ś. , największym przegranym był Związek Radziecki, a wojnę oczywiście wygrał Izrael....
 • @Husky 17:15:25
  Skoro nie widzisz judzenia (prymitywnego zresztą...) to ślepy jesteś.
  "Będzie o Rzezi Wołyńskiej to wtedy będziesz trollu spamował
  Nie podoba ci sie to nie komentuj"
  Zdecyduj się ślepcu. Spamuję czy komentuję ?
  A nazwanie mnie przez CIEBIE trollem, to zaszczyt....
 • @Husky 17:15:25
  Powiedz Husky , jak to jest ... Jechali do Katynia i zginęli ..96 osób .
  Teraz co miesiąc huczne uroczystości .......... place ulice chodniki .imieniem Kaczyńskich .
  rabszak pisze ze teraz tych co wspominasz .. zapomniano .

  Co o tym sądzisz ..
 • @fabi 20:45:32
  nie komentuje komentarzy w/w
  sorry
  pzdr.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej