Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
548 postów 17960 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Prawicowiec,katolik Zoologiczny antykomunista UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" -Jan Paweł II

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dzis Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

       

W lesie świadkami drzewa okaleczone
innych świadków ścięto
katem był człowiek zatruty przez czas
który w kwietniowy dzień
nad ranem
zrodził potwory
ptaki śpiewały requiem
a ziemia drżała
na zbiorowych mogiłach
dziś drzewa milczą
a ludzie krzyczą przebici gwoździami pamięci

Dziś Katyń to przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem.

 

Zbrodnia katyńska to akt wymordowania przez NKWD ok. 22 tysięcy polskich oficerów i jeńców wojennych z więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy, którzy zostali wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 r. - Zbrodnia katyńska, która dotknęła Polskę w 1940 r, spowodowała, że Rosjanie zamordowali bez sądu, bez procesów, ponad 55% kadry oficerskiej II RP. Tam było ok. 700 pilotów, kilkuset prokuratorów, sędziów, wierchuszka wywiadu, policji, żandarmerii, leśników, wielu innych zawodów potrzebnych w Polsce okupowanej przez Rosjan i Niemców.

 

         

 

 

 

 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

 

 

 

Około 15. tysięcy ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Byli to głównie oficerowie wojska i policjanci. Pozostałe 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzono w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, czyli terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 roku do Związku Radzieckiego. Dotychczas nie znamy miejsc ich pochówku.
Polskich jeńców rozstrzelano na podstawie uchwały Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 roku. Nakazano w niej zamordowanie ponad 25. tysięcy polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach i więzieniach na Ukrainie i Białorusi. Decyzja została jednogłośnie zaakceptowana przez członków Biura Politycznego - Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa, Mikojana, Kalinina, Kaganowicza i Berię, którzy złożyli pod nią swoje podpisy.
Prawda była ukrywana przez ponad pół wieku
Pierwsze transporty śmierci z polskimi jeńcami, formowane przez NKWD, ruszyły 3 kwietnia 1940 roku z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Likwidacja trzech obozów rozpoczęła się w tym samym czasie, według jednolitego planu przygotowanego przez moskiewską centralę NKWD.
Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska. Próby wyjaśnienia sprawy przez rząd polski z pomocą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, doprowadziły do zerwania przez Kreml 25 kwietnia 1943 roku stosunków z Polską. Wersję o eksterminacji jeńców przez hitlerowskie Niemcy upowszechniała propaganda ZSRR, a wraz z nią władze PRL.

 

We wrześniu 2005 roku zakończyło się 14-letnie śledztwo rosyjskiej prokuratury wojskowej. Rosjanie uznali, że mord nie był zbrodnią ludobójstwa i nikogo nie postawili przed sądem.

 

     

 

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/198939,Dzien-Pamieci-Ofiar-Zbrodni-Katynskiej

http://telewizjarepublika.pl/dzis-dzien-pamieci-ofiar-zbrodni-katynskiej,47173.html

 

KOMENTARZE

 • @
  https://pbs.twimg.com/media/DapM0PhWsAAeJaC.jpg:large
 • @rabszak 09:44:44
  https://dorzeczy.pl/kraj/55031/Niemcy-mordowali-w-Katyniu-Fatalna-wpadka-Morawieckiego.html
 • Duda złożył kwiaty pod pomnikiem w Warszawie...
  A Rivlin był? Czy Duda i PMM, byli w myckach? Obaj składali hołd tym którym żydzi strzelali w potylicę. Dodam, że Duda jest przysposobiony przez teścia żyda, a PMM jest żydem i posyła swe dzieci do żydowskiej a nie polskiej szkoły. Czyżby się polskiej wstydzili, a może?....
 • Judzisz jak zawsze
  kundlu.
  Ciekawe dlaczego nie pamięta się tak niepoprawnie politycznie rzezi Woli...
  Wola zginęła - wymordowano w mękach jej ludność a domy spalono. Szacuje się, że zamordowano ok. 65.000 ludzi. Był to bezprzykładny akt ludobójstwa na bezbronnej ludności cywilnej. W ciągu kilku dni zamordowano tu ponad dwa razy tyle ludzi niż w Katyniu, Charkowie i Miednoje. (Była to prawdopodobnie największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej, a zarazem prawdopodobnie największa w historii pojedyncza zbrodnia popełniona na narodzie polskim.)
  Ale o tym prawdziwi Polacy i zoologiczni antykomuniści oraz niektórzy katolicy dziwnie nie chcą pamiętać....
 • @SZS 15:42:04
  Niech wyje
  Zapewne to ostatnie ich chwile
  Polem usłyszą:

  ŻĄDAMY WYDANIA "tych ludzi"
 • @SZS 15:42:04
  Sowiecki patr.... dioto
  Gdzie tu widzisz JUDZENIE
  Będzie o Rzezi Wołyńskiej to wtedy będziesz trollu spamował
  Nie podoba ci sie to nie komentuj
 • @kfakfa 16:31:12
  Cos w temacie czy kolejny mundry inaczej
 • @kfakfa 16:31:12
  Tylko że jest to wkurwiające.
  Ostatnio przeprowadziłem wewnątrzrodzinny test znajomości tematu wiedzy o Katyniu i Woli. Brały w nim udział osoby przed czterdziestką, w sumie 17 osób. O Katyniu i roli ZSRR w tej zbrodni, wiedzieli wszyscy. 100%. O rzezi Woli - 10 nie wiedziało kompletnie nic, 4 wskazało na Rosjan ,a tylko 2 na Niemców. Tak to III RP dba o historyczną poprawność. Obawiam się, że jak tacy jak my wymrzemy, to okaże się, że to Polska wywołała II W.Ś. , największym przegranym był Związek Radziecki, a wojnę oczywiście wygrał Izrael....
 • @Husky 17:15:25
  Skoro nie widzisz judzenia (prymitywnego zresztą...) to ślepy jesteś.
  "Będzie o Rzezi Wołyńskiej to wtedy będziesz trollu spamował
  Nie podoba ci sie to nie komentuj"
  Zdecyduj się ślepcu. Spamuję czy komentuję ?
  A nazwanie mnie przez CIEBIE trollem, to zaszczyt....
 • @Husky 17:15:25
  Powiedz Husky , jak to jest ... Jechali do Katynia i zginęli ..96 osób .
  Teraz co miesiąc huczne uroczystości .......... place ulice chodniki .imieniem Kaczyńskich .
  rabszak pisze ze teraz tych co wspominasz .. zapomniano .

  Co o tym sądzisz ..
 • @fabi 20:45:32
  nie komentuje komentarzy w/w
  sorry
  pzdr.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • POLITYKA - ŚWIAT

  Nagły zwrot Pjongjangu

  Od 21. kwietnia Korea Północna zaprzestaje prób jądrowych i startów rakiet balistycznych" - napisała agencja KCNA. Zamknięty zostaje także obiekt na północy kraju, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe. "Spełnił już swoje zadanie" czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Żydzi, Żydzi, i tylko Żydzi

  Panie prezydencie, czy jest pan prezydentem Żydów, czy Polaków. Z tego wniosek, że tylko żydzi byli mordowani w całej europie, o Polakach, Romach, i innych Słowianach, ani słowa. czytaj więcej

 • ŚWIAT

  Zachód nie wie co robić

  Atak na Syrię był słuszny czy nie, trudno to ocenić. Czy skutecznie zniechęci reżim do broni chemicznej. Sobotnia operacja nie pozwala stwierdzić, czy USA mają długoterminową strategię wobec Syrii czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY

więcej