Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

Bankructwo Wenezueli

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dramatyczna sytuacja Wenezueli to klasyczny przykład gospodarki socjalistycznej, która została określona przez Margaret Thatcher: „Problem z socjalizmem polega na tym, że ostatecznie kończą ci się cudze pieniądze”.

Kto odpowiada za ten stan rzeczy?
 
       

 

Prezydent Maduro i jego elokwentna ministra spraw zagranicznych Delcy Rodríguez przekonują, że sytuacja Wenezueli jest wynikiem spisku – „imperialistycznego”, „amerykańskiego” i „kapitalistycznego” – dążącego do zniszczenia projektu „boliwariańskiego socjalizmu”.


       

Katastrofa ekonomiczna i absurdy Wenezueli przekraczają wyobrażenia

 

Szacunki mówią, że całkowite zewnętrzne zadłużenie Wenezueli może wynosić nawet 150 miliardów dolarów. Dodatkowo rząd USA nałożył na Wenezuelę sankcje, które zabroniły amerykańskim inwestorom kupowania wenezuelskich obligacji. Prezydent kraju Nicolas Maduro zarzekał się, że „Wenezuela nigdy nie ogłosi upadłości”, co praktycznie uczyniono za niego. Kraj ten jest świetnym przykładem, jak zła polityka i socjalistyczny system gospodarczy może doprowadzić do upadku nawet bogatą w surowce gospodarkę.

 

Wenezuela posiada największe na świecie rezerwy ropy naftowej, które według rządowych danych wynoszą prawie 300 miliardów baryłek – czyli więcej niż w Arabii Saudyjskiej. W ciągu 10 lat (od 2003 do 2013 r.) Wenezuela podwoiła wartość swojego PKB. Jak to zatem możliwe, że państwo, które „śpi na ropie” jest bankrutem?


Patrząc na obecne statystyki, Wenezuela przypomina kraj „trzeciego świata” dotknięty wojną domową. Brakuje w nim podstawowych produktów spożywczych, środków higieny czy leków. Puste sklepowe półki to codzienność, a tłumy ludzi próbuje przekraczać granice z Kolumbią, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Na ulicach dochodzi do zamieszek i grabieży. W stolicy, Caracas, panuje „dolarowy” czarny rynek,którego kurs wobec wenezuelskiej waluty, boliwara, dawno oderwał się od wyznaczanych przez rząd stawek. Ostatnia zgłoszona stopa zabójstw w 2014 r. była podobna do wskaźnika ofiar cywilnych w Iraku w 2004 r., a 3/4 obywateli zgłasza przymusową utratę wagi. Prawie 54% wenezuelskich dzieci jest niedożywionych. Burmistrz regionu Chacao w Caracas twierdzi, że od maja zeszłego roku Wenezuelczycy polują na gołębie i psy.

Wiele prywatnych firm zostało przejętych przez państwo, a właścicieli zamknięto w aresztach za „zbyt wysokie ceny”. Wprowadzono kontrolę rynku pracy – pensje nie mogły zostać obniżone, a ceny nie mogły wzrosnąć. Doprowadziło to do kompletnego załamania gospodarczego. Szacuje się, że w 2016 r. gospodarka skurczyła się o 10%, co jest wynikiem gorszym nawet od ogarniętej wojną gospodarki Syryjskiej. PKB zmniejszył się o 19%, a poziom inflacji wynosi ponad 700% (to prawie dwa razy więcej niż w drugim w kolejności Sudanie Południowym). Boliwar jest praktycznie bezwartościowy. Według przewidywań, do końca 2018 r. inflacja przekroczy 2000%. Rynek całkowicie stracił zaufanie do Wenezueli.

Dodatkową blokadą dolarową dla Wenezueli są amerykańskie sankcje, które zakazują amerykańskim firmom inwestowanie w dług Wenezueli. Oznacza to, że rząd w Caracas nie może już rolować długu, czyli spłacać starych pożyczek nowymi

 

Za doprowadzenie kraju do ruiny obwinia się obecnego prezydenta Nicolasa Maduro i jego poprzednika Hugo Cháveza, chociaż bilans prezydentury Cháveza trudno uznać za negatywny. Według danych zebranych przez dziennik „The Guardian”, wiele wskaźników ekonomicznych i społecznych Wenezueli znacznie się w tym okresie poprawiło.

Po śmierci Hugo Cháveza 5 marca 2013 r., obowiązki głowy państwa przejął Nicolas Maduro, który pełnił wówczas rolę wiceprezydenta. W zorganizowanych wyborach prezydenckich uzyskał 50,7% głosów i 19 kwietnia 2013 przejął władzę w Wenezueli. Sytuacja jednak nie uległa poprawie. Do kryzysu gospodarczego doszedł kryzys polityczny i konstytucyjny. W wyborach parlamentarnych w grudniu 2016 roku administracja prezydenta utraciła większość w parlamencie, a opozycja, chociaż zdobyła większość pozwalającą jej odsunąć prezydenta od władzy, to kontrolowany przez Maduro sąd konstytucyjny najpierw pozbawił mandatów kilku posłów nowej większości, a następnie uznał, że parlament w ogóle nie ma prawa pozbawić prezydenta urzędu. Maduro zamiast zająć się rozwiązywaniem podstawowych problemów kontroli cen i kursu waluty, przetrwania recesji czy 60-procentowego spadku importu w ostatnich czterech latach, za wywołanie kryzysu obwinił zagranicznych i miejscowych kapitalistów, amerykańskich imperialistów, dążących do zniszczenia projektu „boliwariańskiego socjalizmu”.Kilka krajów Ameryki Łacińskiej odwołało swoich ambasadorów. Prezydent Maduro nie ma pomysłu na rozwiązanie kryzysu gospodarczego.

 

Konsekwencje

Konsekwencje takiej zapaści gospodarczej są trudne do przewidzenia, zważywszy że już teraz Wenezuelczycy borykają się z brakami podstawowych produktów. Państwu grozi zajęcie zagranicznych aktywów oraz przejęcie spółek córek PDVSA.

Wenezuela pilnie potrzebuje pomocy finansowej, ale reżim Nicolása Maduro ma niewielu międzynarodowych sojuszników, a kraj jest izolowany nie tylko w Ameryce Łacińskiej. Sam prezydent ogłosił, że jego kraj chce „uwolnić się od dolara (…) i wprowadzić nowy system płatności międzynarodowych” za pomocą takich walut jak juan, jen, rupia, euro, rubel, a także zamierza stworzyć własną kryptowalutę (petro), mającą pokrycie w baryłkach ropy.

"Jedną z głównych przeszkód dla restrukturyzacji wenezuelskiego długu są amerykańskie sankcje finansowe, które uniemożliwiają inwestorom amerykańskim udział w jakiejkolwiek umowie dotyczącej restrukturyzacji lub refinansowania ... i dlatego uważamy, że restrukturyzacja i refinansowanie prawdopodobnie zawiodą w obecnym otoczeniu" - wyjaśnia Edward Glossop, ekonomista rynków wschodzących w Capital Economics w Londynie.

Jednak jako że Wenezuela jest jednym z największych na świecie producentów ropy naftowej, jej desperacja budzi geopolityczne interesy. Kraj winien jest 28 mld dolarów Chinom i 9 mld dolarów Rosji. W ostatnich latach oba kraje chętnie wspierały reżim Maduro, nie zważając na autorytarne zapędy.

 

Podsumowanie

Dramatyczna sytuacja Wenezueli to klasyczny przykład gospodarki socjalistycznej, która została określona przez Margaret Thatcher: „Problem z socjalizmem polega na tym, że ostatecznie kończą ci się cudze pieniądze”. Masowe rozdawnictwo waluty na państwowe mieszkania, darmowa edukacja i opieka zdrowotna, premie i dodatki w państwowych instytucjach i przedsiębiorstwach, dotacje na różne produkty - w tym żywność oraz specjalne świadczenia dla osób z kręgu władzy spowodowały, że trzeba teraz za to wszystko zapłacić. Takie wydatki można finansować, dopóki istnieją źródła ich pokrywające: zagraniczne spółki, które można znacjonalizować, nieruchomości, które państwo socjalistyczne może wywłaszczyć i surowce – jak ropa naftowa – pozostające źródłem ogromnych przychodów. W przypadku Wenezueli źródła te jednak są coraz mniejsze, a ceny ropy na światowych rynkach nie są na tyle wysokie, aby uzyskiwać z nich wystarczające dochody. Do kryzysu gospodarczego dochodzi kryzys polityczny, którego rozwiązania nie widać. USA, Rosja i Chiny już robią co mogą, aby przejąć kontrolę nad złożami ropy naftowej. W mojej opinii taki stan rzeczy jest już nieodwracalny. Rząd prezydenta Nicolasa Maduro będzie zmuszony do sprzedaży koncesji wydobywczych po znacznie zaniżonych cenach. Przykład Wenezueli powinien być ostrzeżeniem dla wszystkich: tak się kończy zadłużanie państwa, tak się kończy bezmyślna polityka socjalna.


//krytykapolityczna.pl/swiat/wenezuela-bankructwo-rewolucji/

https://www.abcrynkow.org/single-post/2018/03/20/Bankructwo-Wenezueli

 

 

 

KOMENTARZE

 • Maduro zawinił .....
  psa ukarali
  8-)))))))))
 • Moim skromnym zdaniem;
  Maduro jest żydem i pełni w Wenezueli podobną funkcję jak Bolek w Polsce. Być może nawet ktoś pomógł Chiavezowi zejść z tego świata aby Maduro mógł szybciej przystąpić do realizacji klasycznego Fridmanowskiego planu zawalenia kraju, by go potem "dobroczyńcy" z międzynarodówki grandziarzy finansowych wydźwignęli przejmując wszystkie dziedziny, które przynoszą profit i decydują o trwałości ich systemu niewolniczego.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Nicol%C3%A1s_Maduro
 • @Husky 23:23:50
  Problem z socjalizmem polega również na tym, że ostatecznie kończą w lochu ci, którzy go krytykują, co znamiennie ujawniło się tutaj w Twoim przypadku.
  Jak Marks to napisał: "Socjalizm to DYKTATURA proletariatu” (stosowana również w NEon'ie 24).
  W dalszej części receptur tego żydowskiego "filozofa": "Terror jest uzasadnionym środkiem, mającym wyrwać masy z wyuczonego konserwatyzmu i jest usprawiedliwiony przez cel, jakim jest socjalistyczna równość w przyszłości."
 • Husky
  Nie podoba mi się - ani co napisałeś (bo nie charakternie) - ani , że Cię zapuszkowali.
  Co Ci podkopsać: szlugi, czaj? Kojo w porzo, czy na plaży? Jesteś na rygorku? z kim kiwasz? Same zgredy?
 • @Nibiru 02:58:41
  Sporo Żydów tam mieszka , przypadek ?

  https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_NfLACS9LEECfvrg2Kn6gG7iATaG9ZoFU,w400.jpg

  https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_in_Venezuela
 • @Zdzich 03:24:11
  Socjalizm - TAK
  Wypaczenia - NIE
  no to do lochu
  8-))))))
  Pozdr.
 • @AgnieszkaS 03:29:00
  //Pachnie....... siarką//

  Raczej ropą ,zasiarczoną ropą 8-))))))
  ps.

  Poniedziałki nie są złe to dzień jak każdy inny. Życzę wszystkim wspaniałego i dobrego poniedziałku. Wszystkiego najlepszego.
 • @1abezmetki 05:13:15
  //Nie podoba mi się - ani co napisałeś (bo nie charakternie) //

  Nie ja to pisałem, i jest to właściwie info a nie wpis czy notka jako taka.
  Podałem linki.
  A tu jeszcze jeden , bardzo ciekawy

  http://biznes.interia.pl/makroekonomia/news/szok-dwa-dolary-za-miesiac-pracy,2565919,2156?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
 • @Husky 08:03:40
  Z sobie jedynie znanych powodów, wspierasz jedynie prozachodnią narrację. Dobór źródeł, wynikający z takiej pre-orientacji, może być uznany za manipulację. Można mi również zarzucić manipulowanie ale w swojej subiektywnej opinii, robię to z wyższych, prometejskich pobudek a Ty powołujesz za autorytet przeklętej pamięci wiedźmę Thatcher, którą do dziś przeklinają w UK.
  Nawet w mocno zwapniałym wieku, nadal wiążę młodość ze szlachetnym idealizmem. Co z Twoimi wartościami nadrzędnymi? Jesteś już przedwczesnym starcem moralnym?
  Niepokoisz mnie...
 • @1abezmetki 09:49:31
  Z mojej strony o żadnej narracji mowy być nie może.
  Podaję suche fakty i tyle.
  Niekt nie jest w stanie zaprzeczyć że Wenezuela zbankrutowała, to fakt na dziś.
  I nie ma mowy tu że to manipulacja bo tak jest

  https://www.washingtonpost.com/news/world/wp/2018/03/02/feature/i-cant-go-back-venezuelans-are-fleeing-their-crisis-torn-country-en-masse/?utm_term=.2bd0374c3fad
 • @Husky 10:26:30
  To, że Wenezuela zbankrutowała jest faktem, ale z jakiej przyczyny, to już twoja interpretacja szanowny panie Husky.
 • @Jabo 12:04:25
  Nie moja Panie
  Nie moja
  Ekspertów i nie widzę tu nic kłamliwego

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej