Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

3 MAJA - święto wyklęte

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W czasach PRL komuniści znieśli święto Konstytucji 3 Maja, degradując je do roli święta kościelnego. Był to normalny dzień pracy.Władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby obchodów były pacyfikowane przez milicję.

    Dzisiaj jest 3 Maja wielkie święto dla Polaków  


Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.
~ Jan Paweł II

 

 

 

        

 

 
3 maja to święto narodowe ustanowione na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja, co miało miejsce w 1791 roku. Najpierw święto 3 maja ustanowiono w 1919 roku, czyli po tym, kiedy Polska odzyskała niepodległość.
Po II wojnie światowej było obchodzone jedynie do 1946 roku – wtedy to miały miejsce demonstracje studenckie w wielu polskich miastach, po których władze zabroniły publicznych obchodów. W 1951 roku święto zostało zniesione, a przywrócono je ustawą w 1990 roku. Jako święto narodowe
 
             
 
 
Demonstracja w Gdańsku 3 maja 1981 -fot. Leszek Biernacki,
 
            
W pierwszym roku rządów PPR przebieg uroczystości trzeciomajowych nawiązywał jeszcze do tradycji II Rzeczypospolitej. Odbyła się defilada i msza polowa, a także uroczysta akademia z udziałem najwyższych władz. Była to jednak polityka doraźna. Chodziło wyłącznie o nadanie nowo utworzonemu państwu pozorów niepodległości.W istocie już w 1945 r. na poufnym posiedzeniu partyjnym członek Biura Politycznego PPR Jakub Berman zapowiadał: "Niewątpliwie zmierzamy do tego, żeby 3 Maja zlikwidować, dążymy do tego, by święto narodowe związane było z nowym aktem państwowym, który wyruguje 3 Maja".
 
Święto Konstytucji 3 Maja przetrwało w PRL także w zakamuflowanej formie jako święto kościelne ku czci Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.Komuniści starali się, aby uroczystości kościelne nie miały jednak wymiaru patriotycznego. Wzywano księży na rozmaite przesłuchania i straszono ich, aby wystrzegali się akcentów patriotycznych w swoich homiliach. Obchody 3 maja były zakazane i tłumione aż do 1981 roku, kiedy zaczęto organizować uroczystości z inicjatywy władz.Przez cały okres PRL-u akcentowano inne majowe święto - 1 Maja jako Święto Pracy. Komunistyczny aparat bezpieczeństwa co roku pracowicie spędzał 2 maja. Sprawdzał, czy dekoracje z poprzedniego dnia zostały uprzątnięte, a zwłaszcza - czy z frontonów poznikały biało-czerwone flagi. Następny dzień miał być normalnym dniem pracy i nic nie mogło przypominać, że tak nie jest. Tajniacy sondowali nastroje, aby nie dopuścić do spontanicznych obchodów dawnego święta. Chociaż propaganda przedstawiała uchwalenie Konstytucji 3 Maja jako zwycięstwo nad "reakcyjnymi dążeniami kleru i arystokracji", rządzący obawiali się tego dnia, bo wiedzieli, że dla większości społeczeństwa jest on symbolem wolnej Polski.
 
          
 
 
W stanie wojennym trzeciomajowe demonstracje przeradzały się w batalie uliczne między zwolennikami zdelegalizowanej "Solidarności" a milicją i ZOMO. Największy zasięg przybrało tłumieniu manifestacji w 1982 roku. Pacyfikacja była bardzo brutalna i pociągnęła za sobą ofiary śmiertelne. Do rozbijania demonstracji wykorzystywano armatki wodne, gaz łzawiący i milicyjne pałki. Woda używana w armatkach bywała barwiona, aby funkcjonariuszom łatwiej było rozpoznać i zatrzymać osoby znajdujące się w miejscach ulicznych bitew. Do walk ulicznych włączono transportery opancerzone oraz czołgi, które rozbijały barykady. Demonstranci "odwdzięczali się" funkcjonariuszom kamieniami, kawałkami rozbitych płyt chodnikowych, koszami na śmieci i butelkami z benzyną. 
 
Trzeci Maja stał się symbolem, do którego odwoływały się wszystkie stronnictwa, i jako taki ustanowiony został w 1919 r. „uroczystym świętem po wieczne czasy”. Każda partia znajdowała tu coś dla siebie; piłsudczykom np. bardzo podobało się, że konstytucję uchwalono drogą zamachu stanu i na dodatek w maju. Tylko komuniści ignorowali święto; jeszcze pod zaborami zabiegali o to, żeby Pierwszego Maja nie łączyć z Trzecim, a po objęciu władzy całkiem Trzeci skasowali, dzięki czemu stał się on głównym świętem demokratycznej opozycji w późnym PRL.

Jak się wydaje, niechęć komunistów do Trzeciego Maja była tylko częściowo ideologiczna: dużą rolę grała tu po prostu pechowa bliskość Pierwszego, która automatycznie spowodowała rywalizację obu majowych świąt. Przecież sam Karol Marks stwierdził: „Przy wszystkich swych brakach konstytucja ta widnieje na tle rosyjsko-prusko-austriackiej barbarii jako jedyne dzieło wolnościowe, jakie Europa Wschodnia kiedykolwiek samodzielnie stworzyła”.

 
             
 
ps.
 

Prezydenci USA Donald Trump, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Francji Emmanuel Macron oraz królowa brytyjska Elżbieta II i król Szwecji Karol Gustaw przekazali na ręce prezydenta Andrzeja Dudy gratulacje dla Polaków z okazji święta Konstytucji 3 maja 

PAP 

 

 
 
 
Z góry przepraszam za wszystkie zapożyczenia ...
i liczę na wyrozumiałość
 
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1515182,2,jak-to-bylo-z-konstytucja-3-maja.read
//dzieje.pl/artykulyhistoryczne/swieto-chwilowo-dozwolone-obchody-190-rocznicy-uchwalenia-konstytucji-3-maja
//nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-3-maja-1946-r-zakazane-swieto-narodowe-i-pacyfikacja-manifes,nId,1419151
 

 

KOMENTARZE

 • Tylko pojeby
  w sezonie prac polowych i budowlanych urządzają sobie święta. Złotówka spada na mordę.
 • @nikander 09:51:35
  Dolar też spada na ryj, że o rublach nie wspomnę
  Dzięki za merytoryczny "komentarz"
  pzdr.
 • @Husky 09:55:25
  A co tu jest do świętowania? To że ta konstytucja namaściła prusaka Hohenzollerna na polskiego króla!!! To niby miało się Polakom podobać? A skutki - lepiej nie pytać.
  Niech sobie KK świętuje, to przecież nie kto inny jak biskup Jan Paweł Woronicz koronował ruskiego cara na króla Polaki.
 • @Husky 09:55:25
  Ostatnie notowania:
  Dolar amerykański 1 USD 3,5563 1.99% 0.0695 zł
  Euro 1 EUR 4,2675 1.12% 0.0471 zł
  Frank szwajcarski 1 CHF 3,5731 1.40% 0.0495 zł
 • @nikander 10:05:28
  A tutejsi "eksperci" codziennie tu piszą że dolar padł na ryj.
  Skąd oni to wiedzą ?????
  ze sputnika ???
  8-)))))))
  no ale nie o tym jest ta notka
 • @Husky 10:11:34
  Złotówka leci na ryj w stosunku do wszystkich walut. Dzisiaj, teraz, bo żadna gospodarka nie wytrzyma takiego świętowania w takim czasie. S styczniu to w co drugi dzień może być trzech króli albo trzech patriotów inaczej.
  No każda okazja aby się przejść z tacą wśród owieczek jest dobry!!!
 • @nikander 10:19:25
  Państwo polskie z konstytucją „marcową” i „kwietniową” z 23 kwietnia 1935 roku nie przestało istnieć, tej konstytucji nikt nie unieważnił,

  Ustanawiając konstytucję w 1997 r. bolszewicy popełnili przestępstwo, należy przywrócić do życia konstytucję z 23 kwietnia 1935.

  https://pbs.twimg.com/media/DcQap6GX4AANKF3.jpg
 • Masońska konstytucja
  Miłośnikom Konstytucji 3 maja przypomnę, że co trzeci zwolennik tejże był masonem? Łącznie z tym, który napisał projekt, czyli Hugonem Kołłątajem, królem Stanisławem Augustem, marszałkiem Sejmu Ignacym Potockim i (uwaga!) Prymasem Michałem Poniatowskim. Żeby było jeszcze śmieszniej, masoni owi postanowili, że religią panującą w Rzeczpospolitej będzie rzymski katolicyzm.
 • Taka ciekawostka związan z dzisiejszym świętem.
  Twórcy Konstytucji 3 maja, by przekonać do niej hierarchię kościelną obiecują zbudowanie Świątyni Opatrzności Bożej.

  Kościół konstytucję odrzuca. Nuncjusz papieski, prymas Polski, znaczący biskupi i ówcześni politycy tworzą konfederację targoowicką by za pieniądze z Rosji unicestwić konstyucję.

  Za czasów Powstania Kościuszkowskiego narod wymierza kilku zdrajcom purpuratom karę jaka im się należała, powieszenie. Wielu jednak uniknęło kary i do końca życia w dostatku wysługiwło się caratowi.

  Na wieść o powstaniu listopadowym papież Grzegorz XVI nakazuje Polakom posluszeństwo ich "prawowitemu władcy" carowi Rosji.

  Targowica to spisek duchowieństwa i magnatów. "Nowa Targowica" to spisek polityków i duchowieństwa (Jarosław K., Tadeusz R. ePiSkopat).

  Dziś kończymy budowę Świątyni Opatrzności czy Kociołowi ta świątynia się należy?
 • @Zawisza Niebieski 11:31:27
  Dziś POlszewiki, folksdojcze i wszyscy ludzie postępu wspominają radosne święto, gdy w różowych okularach zebrali się wokół czekoladowego Ożeła z różowymi balonikami w rękach, demonstrując uzasadnioną dumę i satysfakcję.

  Niestety dziś też wyją z rozpaczy za utraconym korytem...

  https://pbs.twimg.com/media/DcSG90vWsAAhpnM.jpg
 • @Husky 17:41:49
  Co ty tu Husky z jakimiś starociami wyjeżdżasz? Przecież mamy taką wspaniałą informację. PiS zlikwidował kolejki w służbie zdrowia.

  Do pewnego imigranta spod Odessy trzymanego w ściśle strzeżonym budynku przyjeżdża ordynator szpitala z kulami i konsultacją. Nie musiał czekać w długiej kolejce na konsultację ordynatorską, jak podobnież Polacy czekają, co kłamliwie głosi wstrętna opozycja. Jak się tylko Unia dowie jak imigrantów traktujemy to od razu skasują wszelkie procedury przeciw Polsce i będzie im bardzo wstyd.
 • @Zawisza Niebieski 18:47:52
  // PiS zlikwidował kolejki w służbie zdrowia.//

  Wiem,wiem,wiem
  Pisałeś już o tym ze nie masz problemu z dostępem do ....
  psychiatry i psychologa
  Skleroza ???

  Czaskoski w poszukiwaniu elektoratu

  https://pbs.twimg.com/media/DcIFnoXXUAA4qVX.jpg
 • @Husky 18:56:09
  Czaskowski: widzisz Husky, trafiając na coś takiego normalny człowiek nie wie, czy ma do czynienia z innym człowiekiem, czy też z niedorozwojem umysłowym. Normalnie dzieci przestają się przezywać ok. II-III klasy szkoły podstawowej. Jak widać nie dotyczy to Ciebie, Kuli Lisa i może jeszcze części elektoratu PiS. No ale cóż wymagać od tego elektoratu? Jak ciebie i ich bawią takie obrazki? Mój nauczyciel od PO (Przysposobienie obronne) mawiał jaja ogolić i do piaskownicy. Chyba miał rację.
 • @Zawisza Niebieski 22:23:20
  Skomentujesz czy tak jak wcześniej pisałem.....

  No to teraz zobaczymy tu komentarz Polaka z krwi i kości wielkiego patrioty bolgera @Zawiszy, który jak to na rycerza przystało, walczy o dobre imię kandydata PO na prezydenta Warszawy.
  Pytania nie zadam

  https://pbs.twimg.com/media/DcCvwNCWAAAbxaM.jpg

  Czekamy !!!!!
 • @Zawisza Niebieski 22:23:20
  //Normalnie dzieci przestają się przezywać ok. II-III klasy szkoły podstawowej.//
  Ja tobie zaraz tu mogę wkleić dlaczego Trzaskowski to Czaskoski i kto pierwszy go tak nazwał i kiedy
  Chcesz wstydu ??

  // No ale cóż wymagać od tego elektoratu?//
  dalej chcesz się błaźnić ?

  to może napisz nam czy ten debil to banderowska swołocz czy nie
  tak tylko zapytam.
  Ma moralne prawo być prezydentem ?
  tak tylko zapytam
 • @Zawisza Niebieski 22:23:20
  // Mój nauczyciel od PO (Przysposobienie obronne) mawiał jaja ogolić i do piaskownicy. //
  jeśli tobie nie ogolił i masz cojones (jeśli) to odpowiedz na pytanie i nie zmieniaj tematu ....jak zwykle
 • @Husky 22:33:34
  Nie wiem o którym "debilu" i "banderowskiej swołoczy mówisz". Czy o tym?
  http://cdn5.se.smcloud.net/t/photos/t/258954/jaroslaw-kaczynski-na-ukrainie_20117131.jpg
  A może o tym, co dał Ukrainie 4 miliardy złotych.
  http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/polska-udzieli-ukrainie-gigantycznej-pozyczki-4-mld-zl/spfs4h6
  Bo jeśli ci nie są "debilami" i "banderowską swołoczą" to chyba w świetle powyższych faktów trzymanie flagi Ukrainy nie jest przestępstwem.
 • @Zawisza Niebieski 00:53:19
  A ten mały gnom pod ręką boksera to nie jest przypadkiem z Żoliborza?
  Jaki wstyd... Na miejscu Huskiego to bym się obwiesił na własnym łańcuchu. I jeszcze budę bym zjadł.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:55:00
  „”Na miejscu Huskiego to bym się obwiesił na własnym łańcuchu. I jeszcze budę bym zjadł.””

  No, ale buda musiałaby być z czekolady, a łańcuch z jedynie słusznych pierników toruńskich.
 • @reflexión 18:43:57
  Maz racje. Do toruńskich pierników mam całkiem blisko :)
 • @Zawisza Niebieski 00:53:19
  A propos tego "debila" i "banderowskiej swołoczy"
  Spotkali się pewnego dnia na Majdanie

  - Ambasadorzy Stanów Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Danii;

  - asystent sekretarza stanuUSA - Victoria Nuland;

  - Amerykańscy senatorowie - Chris Murphy i John McCain;

  - minister spraw zagranicznych Niemiec - Guido Westerwelle;

  - Minister Spraw Zagranicznych Niderlandów - Frans Timmermans;

  - Catherine Ashton, wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa;

  - były prezydent Gruzji - Michaił Saakaszwili;

  - Parlament Europejski - Jacek Protasiewicz;

  - Minister Spraw Zagranicznych Linas Linkevičius i litewska przewodnicząca Seimasu Loreta Gražiene;

  - były premier Polski - Jarosław Kaczyński; senator Republiki Czeskiej - Jaromir Stetina

  i oskarżyli Rosję o ingerowanie w wewnętrzne sprawy Ukrainy! '(sic!)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej