Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
778 postów 25875 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Prawicowiec,katolik Zoologiczny antykomunista UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" -Jan Paweł II

3 MAJA - święto wyklęte

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W czasach PRL komuniści znieśli święto Konstytucji 3 Maja, degradując je do roli święta kościelnego. Był to normalny dzień pracy.Władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby obchodów były pacyfikowane przez milicję.

    Dzisiaj jest 3 Maja wielkie święto dla Polaków  


Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.
~ Jan Paweł II

 

 

 

        

 

 
3 maja to święto narodowe ustanowione na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja, co miało miejsce w 1791 roku. Najpierw święto 3 maja ustanowiono w 1919 roku, czyli po tym, kiedy Polska odzyskała niepodległość.
Po II wojnie światowej było obchodzone jedynie do 1946 roku – wtedy to miały miejsce demonstracje studenckie w wielu polskich miastach, po których władze zabroniły publicznych obchodów. W 1951 roku święto zostało zniesione, a przywrócono je ustawą w 1990 roku. Jako święto narodowe
 
             
 
 
Demonstracja w Gdańsku 3 maja 1981 -fot. Leszek Biernacki,
 
            
W pierwszym roku rządów PPR przebieg uroczystości trzeciomajowych nawiązywał jeszcze do tradycji II Rzeczypospolitej. Odbyła się defilada i msza polowa, a także uroczysta akademia z udziałem najwyższych władz. Była to jednak polityka doraźna. Chodziło wyłącznie o nadanie nowo utworzonemu państwu pozorów niepodległości.W istocie już w 1945 r. na poufnym posiedzeniu partyjnym członek Biura Politycznego PPR Jakub Berman zapowiadał: "Niewątpliwie zmierzamy do tego, żeby 3 Maja zlikwidować, dążymy do tego, by święto narodowe związane było z nowym aktem państwowym, który wyruguje 3 Maja".
 
Święto Konstytucji 3 Maja przetrwało w PRL także w zakamuflowanej formie jako święto kościelne ku czci Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.Komuniści starali się, aby uroczystości kościelne nie miały jednak wymiaru patriotycznego. Wzywano księży na rozmaite przesłuchania i straszono ich, aby wystrzegali się akcentów patriotycznych w swoich homiliach. Obchody 3 maja były zakazane i tłumione aż do 1981 roku, kiedy zaczęto organizować uroczystości z inicjatywy władz.Przez cały okres PRL-u akcentowano inne majowe święto - 1 Maja jako Święto Pracy. Komunistyczny aparat bezpieczeństwa co roku pracowicie spędzał 2 maja. Sprawdzał, czy dekoracje z poprzedniego dnia zostały uprzątnięte, a zwłaszcza - czy z frontonów poznikały biało-czerwone flagi. Następny dzień miał być normalnym dniem pracy i nic nie mogło przypominać, że tak nie jest. Tajniacy sondowali nastroje, aby nie dopuścić do spontanicznych obchodów dawnego święta. Chociaż propaganda przedstawiała uchwalenie Konstytucji 3 Maja jako zwycięstwo nad "reakcyjnymi dążeniami kleru i arystokracji", rządzący obawiali się tego dnia, bo wiedzieli, że dla większości społeczeństwa jest on symbolem wolnej Polski.
 
          
 
 
W stanie wojennym trzeciomajowe demonstracje przeradzały się w batalie uliczne między zwolennikami zdelegalizowanej "Solidarności" a milicją i ZOMO. Największy zasięg przybrało tłumieniu manifestacji w 1982 roku. Pacyfikacja była bardzo brutalna i pociągnęła za sobą ofiary śmiertelne. Do rozbijania demonstracji wykorzystywano armatki wodne, gaz łzawiący i milicyjne pałki. Woda używana w armatkach bywała barwiona, aby funkcjonariuszom łatwiej było rozpoznać i zatrzymać osoby znajdujące się w miejscach ulicznych bitew. Do walk ulicznych włączono transportery opancerzone oraz czołgi, które rozbijały barykady. Demonstranci "odwdzięczali się" funkcjonariuszom kamieniami, kawałkami rozbitych płyt chodnikowych, koszami na śmieci i butelkami z benzyną. 
 
Trzeci Maja stał się symbolem, do którego odwoływały się wszystkie stronnictwa, i jako taki ustanowiony został w 1919 r. „uroczystym świętem po wieczne czasy”. Każda partia znajdowała tu coś dla siebie; piłsudczykom np. bardzo podobało się, że konstytucję uchwalono drogą zamachu stanu i na dodatek w maju. Tylko komuniści ignorowali święto; jeszcze pod zaborami zabiegali o to, żeby Pierwszego Maja nie łączyć z Trzecim, a po objęciu władzy całkiem Trzeci skasowali, dzięki czemu stał się on głównym świętem demokratycznej opozycji w późnym PRL.

Jak się wydaje, niechęć komunistów do Trzeciego Maja była tylko częściowo ideologiczna: dużą rolę grała tu po prostu pechowa bliskość Pierwszego, która automatycznie spowodowała rywalizację obu majowych świąt. Przecież sam Karol Marks stwierdził: „Przy wszystkich swych brakach konstytucja ta widnieje na tle rosyjsko-prusko-austriackiej barbarii jako jedyne dzieło wolnościowe, jakie Europa Wschodnia kiedykolwiek samodzielnie stworzyła”.

 
             
 
ps.
 

Prezydenci USA Donald Trump, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Francji Emmanuel Macron oraz królowa brytyjska Elżbieta II i król Szwecji Karol Gustaw przekazali na ręce prezydenta Andrzeja Dudy gratulacje dla Polaków z okazji święta Konstytucji 3 maja 

PAP 

 

 
 
 
Z góry przepraszam za wszystkie zapożyczenia ...
i liczę na wyrozumiałość
 
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1515182,2,jak-to-bylo-z-konstytucja-3-maja.read
//dzieje.pl/artykulyhistoryczne/swieto-chwilowo-dozwolone-obchody-190-rocznicy-uchwalenia-konstytucji-3-maja
//nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-3-maja-1946-r-zakazane-swieto-narodowe-i-pacyfikacja-manifes,nId,1419151
 

 

KOMENTARZE

 • Tylko pojeby
  w sezonie prac polowych i budowlanych urządzają sobie święta. Złotówka spada na mordę.
 • @nikander 09:51:35
  Dolar też spada na ryj, że o rublach nie wspomnę
  Dzięki za merytoryczny "komentarz"
  pzdr.
 • @Husky 09:55:25
  A co tu jest do świętowania? To że ta konstytucja namaściła prusaka Hohenzollerna na polskiego króla!!! To niby miało się Polakom podobać? A skutki - lepiej nie pytać.
  Niech sobie KK świętuje, to przecież nie kto inny jak biskup Jan Paweł Woronicz koronował ruskiego cara na króla Polaki.
 • @Husky 09:55:25
  Ostatnie notowania:
  Dolar amerykański 1 USD 3,5563 1.99% 0.0695 zł
  Euro 1 EUR 4,2675 1.12% 0.0471 zł
  Frank szwajcarski 1 CHF 3,5731 1.40% 0.0495 zł
 • @nikander 10:05:28
  A tutejsi "eksperci" codziennie tu piszą że dolar padł na ryj.
  Skąd oni to wiedzą ?????
  ze sputnika ???
  8-)))))))
  no ale nie o tym jest ta notka
 • @Husky 10:11:34
  Złotówka leci na ryj w stosunku do wszystkich walut. Dzisiaj, teraz, bo żadna gospodarka nie wytrzyma takiego świętowania w takim czasie. S styczniu to w co drugi dzień może być trzech króli albo trzech patriotów inaczej.
  No każda okazja aby się przejść z tacą wśród owieczek jest dobry!!!
 • @nikander 10:19:25
  Państwo polskie z konstytucją „marcową” i „kwietniową” z 23 kwietnia 1935 roku nie przestało istnieć, tej konstytucji nikt nie unieważnił,

  Ustanawiając konstytucję w 1997 r. bolszewicy popełnili przestępstwo, należy przywrócić do życia konstytucję z 23 kwietnia 1935.

  https://pbs.twimg.com/media/DcQap6GX4AANKF3.jpg
 • Masońska konstytucja
  Miłośnikom Konstytucji 3 maja przypomnę, że co trzeci zwolennik tejże był masonem? Łącznie z tym, który napisał projekt, czyli Hugonem Kołłątajem, królem Stanisławem Augustem, marszałkiem Sejmu Ignacym Potockim i (uwaga!) Prymasem Michałem Poniatowskim. Żeby było jeszcze śmieszniej, masoni owi postanowili, że religią panującą w Rzeczpospolitej będzie rzymski katolicyzm.
 • Taka ciekawostka związan z dzisiejszym świętem.
  Twórcy Konstytucji 3 maja, by przekonać do niej hierarchię kościelną obiecują zbudowanie Świątyni Opatrzności Bożej.

  Kościół konstytucję odrzuca. Nuncjusz papieski, prymas Polski, znaczący biskupi i ówcześni politycy tworzą konfederację targoowicką by za pieniądze z Rosji unicestwić konstyucję.

  Za czasów Powstania Kościuszkowskiego narod wymierza kilku zdrajcom purpuratom karę jaka im się należała, powieszenie. Wielu jednak uniknęło kary i do końca życia w dostatku wysługiwło się caratowi.

  Na wieść o powstaniu listopadowym papież Grzegorz XVI nakazuje Polakom posluszeństwo ich "prawowitemu władcy" carowi Rosji.

  Targowica to spisek duchowieństwa i magnatów. "Nowa Targowica" to spisek polityków i duchowieństwa (Jarosław K., Tadeusz R. ePiSkopat).

  Dziś kończymy budowę Świątyni Opatrzności czy Kociołowi ta świątynia się należy?
 • @Zawisza Niebieski 11:31:27
  Dziś POlszewiki, folksdojcze i wszyscy ludzie postępu wspominają radosne święto, gdy w różowych okularach zebrali się wokół czekoladowego Ożeła z różowymi balonikami w rękach, demonstrując uzasadnioną dumę i satysfakcję.

  Niestety dziś też wyją z rozpaczy za utraconym korytem...

  https://pbs.twimg.com/media/DcSG90vWsAAhpnM.jpg
 • @Husky 17:41:49
  Co ty tu Husky z jakimiś starociami wyjeżdżasz? Przecież mamy taką wspaniałą informację. PiS zlikwidował kolejki w służbie zdrowia.

  Do pewnego imigranta spod Odessy trzymanego w ściśle strzeżonym budynku przyjeżdża ordynator szpitala z kulami i konsultacją. Nie musiał czekać w długiej kolejce na konsultację ordynatorską, jak podobnież Polacy czekają, co kłamliwie głosi wstrętna opozycja. Jak się tylko Unia dowie jak imigrantów traktujemy to od razu skasują wszelkie procedury przeciw Polsce i będzie im bardzo wstyd.
 • @Zawisza Niebieski 18:47:52
  // PiS zlikwidował kolejki w służbie zdrowia.//

  Wiem,wiem,wiem
  Pisałeś już o tym ze nie masz problemu z dostępem do ....
  psychiatry i psychologa
  Skleroza ???

  Czaskoski w poszukiwaniu elektoratu

  https://pbs.twimg.com/media/DcIFnoXXUAA4qVX.jpg
 • @Husky 18:56:09
  Czaskowski: widzisz Husky, trafiając na coś takiego normalny człowiek nie wie, czy ma do czynienia z innym człowiekiem, czy też z niedorozwojem umysłowym. Normalnie dzieci przestają się przezywać ok. II-III klasy szkoły podstawowej. Jak widać nie dotyczy to Ciebie, Kuli Lisa i może jeszcze części elektoratu PiS. No ale cóż wymagać od tego elektoratu? Jak ciebie i ich bawią takie obrazki? Mój nauczyciel od PO (Przysposobienie obronne) mawiał jaja ogolić i do piaskownicy. Chyba miał rację.
 • @Zawisza Niebieski 22:23:20
  Skomentujesz czy tak jak wcześniej pisałem.....

  No to teraz zobaczymy tu komentarz Polaka z krwi i kości wielkiego patrioty bolgera @Zawiszy, który jak to na rycerza przystało, walczy o dobre imię kandydata PO na prezydenta Warszawy.
  Pytania nie zadam

  https://pbs.twimg.com/media/DcCvwNCWAAAbxaM.jpg

  Czekamy !!!!!
 • @Zawisza Niebieski 22:23:20
  //Normalnie dzieci przestają się przezywać ok. II-III klasy szkoły podstawowej.//
  Ja tobie zaraz tu mogę wkleić dlaczego Trzaskowski to Czaskoski i kto pierwszy go tak nazwał i kiedy
  Chcesz wstydu ??

  // No ale cóż wymagać od tego elektoratu?//
  dalej chcesz się błaźnić ?

  to może napisz nam czy ten debil to banderowska swołocz czy nie
  tak tylko zapytam.
  Ma moralne prawo być prezydentem ?
  tak tylko zapytam
 • @Zawisza Niebieski 22:23:20
  // Mój nauczyciel od PO (Przysposobienie obronne) mawiał jaja ogolić i do piaskownicy. //
  jeśli tobie nie ogolił i masz cojones (jeśli) to odpowiedz na pytanie i nie zmieniaj tematu ....jak zwykle
 • @Husky 22:33:34
  Nie wiem o którym "debilu" i "banderowskiej swołoczy mówisz". Czy o tym?
  http://cdn5.se.smcloud.net/t/photos/t/258954/jaroslaw-kaczynski-na-ukrainie_20117131.jpg
  A może o tym, co dał Ukrainie 4 miliardy złotych.
  http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/polska-udzieli-ukrainie-gigantycznej-pozyczki-4-mld-zl/spfs4h6
  Bo jeśli ci nie są "debilami" i "banderowską swołoczą" to chyba w świetle powyższych faktów trzymanie flagi Ukrainy nie jest przestępstwem.
 • @Zawisza Niebieski 00:53:19
  A ten mały gnom pod ręką boksera to nie jest przypadkiem z Żoliborza?
  Jaki wstyd... Na miejscu Huskiego to bym się obwiesił na własnym łańcuchu. I jeszcze budę bym zjadł.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:55:00
  „”Na miejscu Huskiego to bym się obwiesił na własnym łańcuchu. I jeszcze budę bym zjadł.””

  No, ale buda musiałaby być z czekolady, a łańcuch z jedynie słusznych pierników toruńskich.
 • @reflexión 18:43:57
  Maz racje. Do toruńskich pierników mam całkiem blisko :)
 • @Zawisza Niebieski 00:53:19
  A propos tego "debila" i "banderowskiej swołoczy"
  Spotkali się pewnego dnia na Majdanie

  - Ambasadorzy Stanów Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Danii;

  - asystent sekretarza stanuUSA - Victoria Nuland;

  - Amerykańscy senatorowie - Chris Murphy i John McCain;

  - minister spraw zagranicznych Niemiec - Guido Westerwelle;

  - Minister Spraw Zagranicznych Niderlandów - Frans Timmermans;

  - Catherine Ashton, wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa;

  - były prezydent Gruzji - Michaił Saakaszwili;

  - Parlament Europejski - Jacek Protasiewicz;

  - Minister Spraw Zagranicznych Linas Linkevičius i litewska przewodnicząca Seimasu Loreta Gražiene;

  - były premier Polski - Jarosław Kaczyński; senator Republiki Czeskiej - Jaromir Stetina

  i oskarżyli Rosję o ingerowanie w wewnętrzne sprawy Ukrainy! '(sic!)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej