Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

Prezydent Andrzej Duda w ONZ

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prezydent przewodniczył debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ. W czasie przemówienia poruszył temat katastrofy smoleńskiej i rekompensaty za "straty historyczne".

 

 "Dla szukających sprawiedliwości, prawo musi być wsparciem; dotyczy to takich kwestii, jak rekompensaty za straty historyczne, czy współczesne śledztwa ws. katastrof lotniczych, w tym pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku"- mówił prezydent na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

 

                

 

 
Prezydent przewodniczył debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ. W czasie przemówienia poruszył temat katastrofy smoleńskiej i rekompensaty za "straty historyczne". - Jeśli widzimy działania niektórych państw wbrew duchowi prawa międzynarodowego to nie możemy udawać, że są one zgodne z prawem i tolerować je - oświadczył Andrzej Duda.
 
 
 

Katastrofa smoleńska i reparacje wojenne na forum ONZ

Polski prezydent w Nowym Jorku podniósł sprawę katastrofy smoleńskiej i reparacji wojennych, by wyrazić polskie stanowisko w tych kwestiach na forum międzynarodowym. - Prawo nie może być narzędziem przeciwko sprawiedliwości. Musi służyć sprawiedliwości i tylko i wyłącznie sprawiedliwości. Prawo musi być siłą wspierającą. Dotyczy to w szczególności takich kwestii, jak rekompensaty za straty historyczne, czy też współczesnych śledztw, na przykład dotyczących katastrof lotniczych, takich jak pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku, gdzie zginęli prezydent Polski Lech Kaczyński, jego żona i wszyscy członkowie polskiej delegacji - mówił na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Słowa o katastrofie smoleńskiej i rekompensatach wojennych padły na koniec ważnego przemówienia Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Polska od 1 maja przewodniczy ONZ. Politycy z całego świata dyskutują na temat światowego pokoju i konfliktów międzynarodowych. Zdaniem Andrzeja Dudy, prawo międzynarodowe jest gwarantem bezpieczeństwa dla "cywilizowanych narodów".

 
           
  
 
 
  Agresja rosyjska na Ukrainie

Z jednej strony istnieje rozległy system prawa międzynarodowego i architektury instytucjonalnej, który ma go strzec: jest to system ONZ z międzynarodowymi sądami i trybunałami. Z drugiej strony istnieje pokusa na całym świecie, by umieścić siłę ponad prawem i lęk przed zaufaniem - przemawiał prezydent.
Jednym z wielu problemów, trapiących świat, jest brak precyzyjnych określeń w polityce międzynarodowej - wskazywał Andrzej Duda. Jako przykład podał nazywanie agresji "konfliktem". - Jeśli nazwiemy akt agresji "konfliktem", bez właściwego zdefiniowania ofiary i agresora, jeśli nazwiemy zagrożenie "wyzwaniem", bez określenia źródła zagrożenia i jeśli nazywamy budowanie agresywnych zdolności wojskowych "zakłóceniem równowagi", ale bez określania, kto rozwija ofensywne zdolności wojskowe, wtedy jesteśmy bezradni pod względem wyboru kroków prawnych, by zareagować - nawiązywał do polityki rosyjskiej w Europie.

Andrzej Duda złożył ważną deklarację w sprawie Ukrainy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Polska popiera ideę rozmieszczenia misji pokojowej ONZ we wschodniej Ukrainie. Jej mandat powinien obejmować cały obszar konfliktu - oświadczył. Duda przypomniał, że doszło do bezprawnej aneksji Krymu i wysłania separatystów rosyjskich na wschodnią Ukrainę w celu destabilizacji kraju. Rada Bezpieczeństwa ONZ - kontynuował - powinna zająć się "zimnymi konfliktami" w Gruzji i Mołdawii, bowiem tym regionom grozi powtórka z wydarzeń na Ukrainie.

Sprawa misji pokojowej ONZ we wschodniej Ukrainie

 "Nielegalna aneksja i okupacja Krymu oraz separatyści w Donbasie, którzy są wspierani przez kraje trzecie - to duże wyzwania nie tylko dla Ukrainy, ale także dla stabilności całego kontynentu europejskiego" - mówił prezydent w czwartek podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Podkreślił, że Polska popiera ideę rozmieszczenia misji pokojowych ONZ we wschodniej Ukrainie. Prezydent zaznaczył, że mandat takiej operacji nie powinien ograniczać się do ochrony specjalnej misji obserwacyjnej OBWE, ale powinien obejmować cały obszar konfliktu, w tym całą ukraińsko-rosyjsko granicę, która jest uznawana przez społeczność międzynarodową.
Duda ocenił, że społeczność międzynarodowa nie powinna zapomnieć o Tatarach krymskich oraz działających na Krymie aktywistach, którzy są zastraszani, a ich praca jest uniemożliwiana.
Prezydent wskazał też na "zamrożone konflikty" w Gruzji, Mołdawii i Górskim Karabachu. Jak mówił, stanowią one "wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego, którym może i powinna zająć się Rada Bezpieczeństwa".

 

 Konflikt Izrael-Palestyna oraz broń chemiczna w Syrii


Odnosząc się do napięcia izraelsko-palestyńskiego, prezydent nadmienił, że agresja nie jest właściwym sposobem prowadzenia polityki. - Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy pokoju w Ziemi Świętej, świętego dla wszystkich głównych religii monoteistycznych. Jeśli chcemy osiągnąć pokój, terroryzm i przemoc nigdy nie są odpowiedzią - dodał prezydent.
Priorytetem dla wspólnoty międzynarodowej powinno być pokojowe rozwiązanie konfliktów, tak jak w Gambii w 2017 roku. Podkreślił również ważną rolę Watykanu w zabieganiu o światowy pokój. Polska w pełni popiera proces normalizacji stosunków Korei Północnej z Południową - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent popiera sankcje ONZ na kraje, które użyły broni chemicznej w Syrii. Takie działania nazwał "haniebnymi". - Wszystkie strony konfliktu w Syrii powinny przeciwdziałać użyciu broni masowego rażenia - w tym broni chemicznej. Przekonanie o konieczności zakończenia tej haniebnej praktyki powinno być wspólne wszystkim członkom Rady Bezpieczeństwa - stwierdził.

Duda wskazał w tym kontekście, że konflikt w Syrii wkroczył w ósmy rok, a "ciągła i powszechna przemoc, łamanie prawa międzynarodowego, w tym praw człowieka, to codzienna rzeczywistość Syryjczyków".
Podkreślił, że sytuacja w Syrii wymaga od Organizacji Narodów Zjednoczonych i każdego państwa członkowskiego, aby stanęły w obronie zasad humanitarnych. Jak zaznaczył, społeczność międzynarodowa, w szczególności Rada Bezpieczeństwa, musi podkreślić znaczenie zapewnienia dostępu wszystkim podmiotom zajmującym się pomocą humanitarną na całe terytorium Syrii.

 

 

Źródło: PAP

https://www.salon24.pl/newsroom/867325,andrzej-duda-w-onz-poruszyl-sprawe-sledztwa-smolenskiego-i-reparacji

https://www.polskieradio.pl/130/5153/Artykul/2122895,Andrzej-Duda-na-forum-RB-ONZ-Kwestia-reparacji-i-Smolensk

//fakty.interia.pl/swiat/news-andrzej-duda-nie-ma-pokoju-bez-prawa,nId,2582807

 

 

 

KOMENTARZE

 • „A. Duda zakazał polskich flag i wyrzucił Polonię spod Pomnika Katyńskiego ” – o tym, co wydarzyło się w Jersey mówi W. Rosowski
  "Jest mi Smutno .................................................................................................................................. Prezydent, który miał dać nam nadzieję, okazał się wielkim rozczarowaniem. Najpierw była ustawa o sądach, później weto w sprawie degradacji zbrodniarzy jak: Jaruzelski i Kiszczak. Teraz mamy skandal w Jersey! Nie chce mi się już pisać więcej, po prostu posłuchajcie Witolda Rosowskiego, który dokładnie opisuje słowami to, jak nasz Prezydent zachował się wobec Polonii amerykańskiej i wobec ludzi, którzy od wielu lat dbali o Pomnik Katyński w Jersey! Cholernie mocne i smutne! Zapraszam do lajkowania i podawania dalej!"

  http://thenowypolskishow.co.uk/duda-wyrzuca-polonie
 • @
  To zdanie Prezydenta Duda może być zrozumiane jako propozycja dealu.
  Im to powinien tu przeciwstawić reparacje wojenne i odszkodowania dla ofiar, a nie Smoleńsk. Błąd.

  https://pbs.twimg.com/media/DddDvySX0AExGTc.jpg
 • Prezydent A.Duda w USA
  Statement of the President of the Republic of Poland at the High Level Debate of the UN Security Council

  https://pbs.twimg.com/media/DdbeLbIVQAEin9I.jpg
 • Sobotni wywiad z Chicago z Prezydentem RP
  https://pbs.twimg.com/media/DdV_zYtX0AAaEIL.jpg
 • "Porażka i kompromitacja"
  "W USA Duda spotkał się do tej pory tylko z politykami na poziomie burmistrza
  Andrzej Duda jest rekordzistą – jeszcze żaden polski prezydent nie czekał tak długo na wizytę w Białym Domu. I wszystko wskazuje na to, że szybko się to nie zmieni. Choć prezydent Polski od środy przebywa w USA, zaproszenie na rozmowę z nim przyjęli tylko lokalni politycy: burmistrz 250-tys. Jersey City, gubernator stanu Illinois i burmistrz Chicago. – To efekt tego, że polska polityka zagraniczna stała się wydmuszką "

  całość http://www.newsweek.pl/swiat/polityka/porazka-i-kompromitacja-w-usa-duda-spotkal-sie-do-tej-pory-tylko-z-politykami-na-poziomie-burmistrza,artykuly,427379,1.html
 • @ikulalibal 19:19:12
  A z kim się miał spotkać
  Kto mu odmówił spotkań
  Pisali coś o tym
  Masz jakieś newsy
 • Dziennikarka z Rumunii: Smoleńsk dla Europy Wschodniej, był niczym 11 września dla USA
  http://niezalezna.pl/imgcache/750x430/c//uploads/cropit/15266550541d3a3fff9e90f37a15a1de260cc0b372.jpg

  W trakcie drugiego dnia kongresu szczególną uwagę przykuło wręczenie Medalu Odwaga i Wiarygodność. Wyróżniona tym odznaczeniem dziennikarka z Rumunii Anca-Maria Cernea . W pewnym momencie powiedziała ona kilka niezwykle dobitnych słów na temat Smoleńska:

  - Pragnę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem Kongresu „Polska Wielki Projekt”. Taka manifestacja intelektualnej i kulturowej siły na takim poziomie jest nie do pomyślenia w żadnym innym kraju europejskim. Wiem, że „odwaga i wiarygodność” było hasłem wyborczym śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To rzeczywiście dobry opis jego postawy. W Rumunii bardzo docenialiśmy prezydenta Lecha Kaczyńskiego za jego wizję polityczną, za jego odwagę i przywództwo. Nie możemy zapomnieć, że zawsze stał w obronie wolności i sprawiedliwości, że udało mu się ocalić Gruzję od inwazji rosyjskiej w roku 2008 - mobilizując delegację głów państw z naszego regionu do przyjazdu do Tbilisi. Pokazał on w ten sposób, że solidarność i wspólne działanie krajów Europy Wschodniej może skutecznie stawić czoła Rosyjskiemu Imperium Zła. Byliśmy głęboko zszokowani tym, co wydarzyło się w Smoleńsku dwa lata później. Z wyjątkiem garstki intelektualistów, prawie nikt w Rumunii nie wierzył, że to był wypadek. Wszyscy od razu mówiliśmy o „drugim Katyniu”. Dzień 10 kwietnia 2010 roku był dla wschodniej Europy jak 11 września 2001 dla USA. Wtedy zrozumieliśmy, że już nic nie będzie takie samo jak dotąd. Jeśli coś takiego mogło się zdarzyć największemu krajowi NATO naszego regionu, to znaczy, że wszystkie rzeczy, które uważaliśmy za pewniki mogą zostać tragicznie odwrócone w ciągu kilku minut, a niedawno odzyskana wolność Europy Wschodniej nadal jest poważnie zagrożona – mówiła Anca-Maria Cernea.
  W dalszej części swojego wystąpienia dziennikarka odniosła się do kampanii medialnej dezinformacji, która wymierzona jest w Polskę. Stwierdziła ona jednoznacznie, że obecnie to właśnie Polska jest ofiarą „kampanii oszczerstw na dużą skalę”. Dziennikarka wspomniała również o założonym przez siebie blogu, na którym publikowane były informacje dotyczące wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej, w tłumaczeniu na język rumuński.

  - Nieco wcześniej razem z kilkoma kolegami założyliśmy mały konserwatywny blog. Po katastrofie smoleńskiej zaczęliśmy bardzo dużo o niej pisać. Nasze artykuły cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, bo tylko u nas można było znaleźć w języku rumuńskim ważne informacje pomijane w oficjalnej wersji medialnej na temat okoliczności katastrofy – wspominała dziennikarka.

  http://niezalezna.pl/225580-dziennikarka-z-rumunii-smolensk-dla-europy-wschodniej-byl-niczym-11-wrzesnia-dla-usa
 • @Husky 20:02:33 Bzdura!
  //Dziennikarka z Rumunii//


  Gówno a nie dziennikarka.Co to za portal który tak niedbale,na odtąbiono i byle jak,konstruuje swoje newsy.

  \\ doktor Anca-Maria Cernea, przewodnicząca rumuńskiego Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich i świecka audytorka Synodu //

  http://myslkonserwatywna.pl/dr-anca-maria-cernea-niektorzy-na-synodzie-mowili-jak-marksisci/

  Ja wiem że ranga dziennikarza to nie to samo co przykościelnego lekarza,ale fakty są jakie są.
 • @ikulalibal 20:22:24
  //niedbale,na odtąbiono i byle jak,konstruuje swoje newsy.//
  o sputniku piszesz
 • Dumni z Polski!
  Polish President Andrzej Duda and thousands of Polish Americans in Chicago!
  Tu jest Polska!

  Powerful pictures!

  https://pbs.twimg.com/media/DdmF7PHVAAAp1MR.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/DdmF7PFUQAA3SGj.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/DdmF7QHUwAA_Jcj.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/DdmF7QKU0AAOnSV.jpg
 • Dwa zdjęcia z Chicago.
  Polonia za PAD-em i Polonia przeciw PAD.
  Tej siły już nie powstrzymacie

  https://pbs.twimg.com/media/DdqFL_PV4AAJ7t8.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej