Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

18.5.1944 Polacy zdobyli Monte Cassino.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

O godz. 11:45 na masywie Monte Cassino zatknięto Polską flagę. Znany amerykański komentator radiowy Raymond Graham Swing po bitwie powiedział o żołnierzach II Korpusu Polskiego: "Najlepsi żołnierze jakich wydała ta wojna"

 "...Runęli przez ogień ,straceńcy
niejeden z nich dostał i padł
jak ci z Somosierry szaleńcy
Jak ci spod Racławic sprzed lat
Runęli impetem szalonym
I doszli . I udał się szturm
I sztandar swój biało czerwony
Zatknęli na gruzach wśród chmur

Czerwone maki na Monte Cassino..."

        

 

 

We wcześniejszych natarciach nie udało się to Amerykanom, Brytyjczykom, Francuzom, Kanadyjczykom, Hindusom, Nowozelandczykom.
Polacy walczyli o zwycięstwo tam, gdzie inni nie zdołali.
Walczyli dla Ojczyzny i dla Europy

 

        

 

Na miejscowym cmentarzu widnieje napis:
„Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”

Chwała Bohaterom spod Monte Cassino!

 

        

"...Czerwone maki na Monte Cassino
Zamiast rosy piły polską krew.
Po tych makach szedł żołnierz i ginął,
Lecz od śmierci silniejszy był gniew.
Przejdą lata i wieki przeminą.
Pozostaną ślady dawnych dni
I tylko maki na Monte Cassino
Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi..."

 

            Cześć i chwała bohaterom!

 

 

 

KOMENTARZE

 • Santa Fe Shooting !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! -- FOLSE FLAG OPERATION - Cell? Rozbroić obywateli USA.
  .


  https://www.youtube.com/watch?v=n72neeQaCiA

  https://video.newsserve.net/v/20180518/1229884721-Santa-Fe-High-School-Shooting-Suspect-Identified_hires.jpg
  https://pics.me.me/naturally-the-common-people-dont-want-war-neither-in-russia-4988345.png
  .
 • Ta ziemia do Polski należy
  Choć Polska daleko jest stąd

  https://pbs.twimg.com/media/DdggHZGWkAEL92i.jpg
 • @Krystyna Trzcińska 23:29:19
  Monte Cassino, zdjęcie z klasztoru na cmentarz.
  R.I.P.


  https://pbs.twimg.com/media/DdgA_a8VQAAT824.jpg
 • Razem za życia i razem po śmierci.
  Bóg cieszy się z takiej pary ,tam w niebie


  https://pbs.twimg.com/media/DddRziCW4AEe8Xb.jpg
 • @Autor
  https://www.youtube.com/watch?v=YaOpgDf1XxM
  Renata Bogdańska - Feliks Konarski - Czerwone Maki na Monte Cassino - o piosence
 • W brew mottu
  Panie Husky! Jako swoje motto napisał pan: tylko prawda. Niestety w swojej notce bardzo z nią pan rozmija. Otóż polscy żołnierze nie zdobyli Monte Cassino, ale tylko zajęli wzgórze opuszczone przez Niemców. Absolutnie nie umniejsza to ich bohaterstwa, które wykazali w walkach o Monte Cassino. Zachodni sojusznicy tak "docenili" waleczność Polaków, że nie zaprosili na defiladę zwycięstwa w Rzymie, a potem na koniec wojny w Londynie. Z resztą to nic nowego. Zawsze traktowali nas tylko jako dobre mięso armatnie.
 • @Husky 08:12:13
  Warto przeczytać. Pzdr. https://www.salon24.pl/u/albatros/865847,ck-dezerterzy
 • @Jabo 11:37:02
  "żadnych Polaków, Greków ani innych straży pożarnych"

  Jednym z kandydatów do miana najgorszego dowódcy II wojny światowej jest bez wątpienia amerykański generał Mark Wayne Clark. Jego jedynym prawdziwym sukcesem była tajna misja podczas operacji Torch w listopadzie 1942 r. w algierskim Cherchellu, gdzie udało mu się przekonać sprzymierzone z Hitlerem francuskie wojska wierne rządowi Vichy, żeby w czasie desantu aliantów poddały się bez walki, co akurat w przypadku armii francuskiej w tej wojnie nie było szczególnie trudne. We wrześniu 1943 r. dowodził już 5 armią amerykańską i przeprowadził desant we Włoszech pod Salerno w taki sposób, że gdyby nie gigantyczne wsparcie z morza i powietrza amerykański korpus zostałby starty z powierzchni ziemi przez znacznie słabsze wojska niemieckie.
  15 lutego 1944 r. gen. Clark podjął decyzję o zbombardowaniu klasztoru w Monte Cassino. Był to najgłupszy nalot w czasach II wojny światowej. Nie dość, że zniszczono bezcenny zabytek europejskiej kultury, to jeszcze użyto niewłaściwych bomb, ćwierćtonowych i zapalających, które nie były w stanie zburzyć solidnych murów klasztoru. Niemcy natychmiast zajęli gruzowisko. Przed bombardowaniem klasztor nie miał znaczenia strategicznego, Niemcy nie obsadzali go, gdyż byliby wystawieni na atak aliantów bez możliwości przygotowania stanowisk obronnych. Po zbombardowaniu klasztor zamienił się w idealny punt oporu, podziemne korytarze, wypalone zabudowania, potężne mury obdarte z wszelkich kruchych elementów, gruzowiska szerokie na kilka metrów. Niemcy bronili się w nim aż do maja, gdy ulegli w końcu żołnierzom II korpusu generała Andersa.
  Owoce polskiego zwycięstwa zostały jednak zmarnowane. Gen. Clark zignorował rozkazy głównodowodzącego brytyjskiego generała Harolda Alexandra i zamiast zamknąć w kotle całą niemiecką 10 Armię, popędził swe wojska na pozbawiony strategicznego znaczenia Rzym. Chodziło mu wyłącznie o efekt propagandowy, wydał rozkaz strzelania do ... Brytyjczyków, gdyby okazało się, że mogą zająć miasto przed nim.
  Po cóż jednak wspominamy na stronie Hellenopolonica o tym imbecylu, który szafował krwią żołnierzy, rzucając ich do samobójczych ataków jak np. 36 Teksaską DP pod Rapido, w sposób porównywalny z sowiecką doktryną wojenną? Otóż gdy po zajęciu Rzymu alianci organizowali 5 czerwca 1944 r. paradę zwycięstwa, jeden z brytyjskich generałów, może nawet sam gen. Alexander, zapytał Clarka o udział w niej polskich żołnierzy II korpusu, usłyszał w odpowiedzi: „ja tu żadnych Polaków, Greków ani innych straży pożarnych nie potrzebuję”.
  Polacy zawinili zdobywając Monte Cassino, czym jednak podpadli Clarkowi Grecy? W listopadzie 1942 r., gdy on negocjował z dzielnymi wojakami marszałka Pétaina, 1 brygada Królewskich Sił Zbrojnych na Bliskim Wschodzie pod dowództwem Pafsaniasa Katsotasa walczyła u boku Brytyjczyków w bitwie pod El Alamein z lisem pustyni Erwinem Rommlem. Jesienią 1943 r., gdy Clark masakrował swoje wojska we Włoszech, komandosi ze Świętego Oddziału walczyli o wyswobodzenie Dodekanezu, a w maju 1944 r., na froncie włoskim pojawili się pierwsi greccy lotnicy z 13 dywizjonu lekkich bombowców.
  Defilada w Rzymie, zgodnie z życzeniem gen. Clarka bez Polaków, Greków i strażaków
  http://liberationtrilogy.com/…/02/dob-photosnotinbook-51.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej