Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

50 lat temu zginął Robert Kennedy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

50 lat temu Robert Kennedy, ubiegający się o prezydencką nominację Demokratów, padł w Los Angeles ofiarą zamachu Ledwie parę lat wcześniej z ręki zamachowca zginął prezydent John Kennedy - starszy brat Roberta

W czerwcu 1968 roku Robert Kennedy, brat zastrzelonego kilka lat wcześniej prezydenta Johna F. Kennedy’ego, wydawał się murowanym kandydatem na nowego przywódcę USA. Podzielił jednak los JFK: zginął w zamachu, do którego doszło 5 czerwca 1968 roku w hotelu Ambassador w Los Angeles. 

Na miejscu zamachu udało się schwytać napastnika – niejakiego Sirhana Sirhana, 24-latka z jordańskim paszportem. Jego atak miał być protestem przeciw wspieraniu przez władze USA polityki Izraela.

Jednak do dziś trwa spór o to, komu przeszkadzał najbardziej.

 

                  

5 czerwca 1968 roku, późny wieczór, hotel "The Ambassador" w Los Angeles. To tam Robert F. Kennedy, walczący o start wyborach prezydenckich jako kandydat Demokratów, dowiaduje się o swoim zwycięstwie w Kalifornii. Jest przekonany, że jeden jego konkurent do nominacji, Eugene McCarthy, lada moment sam wycofa się z wyścigu, a on sam odwiedzie partię od poparcia drugiego (wiceprezydenta Huberta Humphreya) już za kilka tygodni - podczas konwencji w Chicago.

Kennedy w hotelowej sali balowej wygłasza krótkie przemówienie do zwolenników. Potem szef obsługi pokazuje mu skrót przez kuchnię, aby kandydat mógł szybciej dotrzeć na konferencję prasową. Prowadzi Kennedy'ego, trzymając go za nadgarstek, popędza - ale senator co rusz przystaje w wąskim przejściu i wita się z personelem kuchni. Ściska dłoń 17-letniego kelnera Juana Romero. Wtedy z tyłu podchodzi do niego zamachowiec.

Strzały słychać także na sali balowej. W chaosie, który ogarnia kuchnię, przez kilkanaście sekund nie wiadomo, kto strzelał, kto był celem zamachu i kto w nim ucierpiał. Zamachowca próbują obezwładnić dziennikarz i przyjaciel Kennedy'ego George Plimpton oraz dwaj nieoficjalni ochroniarze ekipy kandydata: lekkoatleta Rafer Johnson i były futbolista Rosey Grier. Przyciśnięty do stołu strzelec ciągle wymachuje bronią i strzela bezładnie w różnych kierunkach (ucierpi, oprócz Kennedy'ego, pięć innych osób, ale wszystkie dojdą do zdrowia).

Kennedy leży z głową opartą na kolanach Romero, jest ledwie przytomny. Kelner wciska mu w dłoń różaniec. Senator pyta go jeszcze: "Wszyscy cali?" - Romero przytakuje. "Wszystko będzie dobrze" - mówi jeszcze Kennedy, odwracając głowę. Zdąży się jeszcze uśmiechnąć do żony Ethel i poprosi sanitariuszy, którzy będą go układać na noszach, by go nie podnosili. To będą jego ostatnie słowa.

"Zdałem sobie wtedy sprawę, że nieważne, jak wielkie masz nadzieje - mogą ci je odebrać w jednej chwili" - mówił potem Romero. Miał zapewne na myśli obietnicę wielkiej zmiany, którą milionom Amerykanów niosła kandydatura Kennedy'ego - choć te słowa równie celnie odnoszą się do amerykańskich nadziei utraconych w latach 60.

Z kolei Kennedy zginął akurat wówczas, gdy wybijał się na suwerenność jako polityk. Niedługo przed zamachem powiedział do wieloletniego współpracownika: "Wreszcie czuję, że wydostałem się z cienia mojego brata".

"Dzięki ci, Boże, za Bobby'ego"

Robert, nazywany w rodzinie Kennedych Bobbym, pozostawał w tym cieniu przez lata. Od dziecka uchodził za cichszego oraz mniej przebojowego i elokwentnego niż dwaj starsi bracia. To najstarszy Joe był szykowany przez ojca rodziny na politycznego lidera.

Od początku politycznej kariery Robert Kennedy zdążył narobić sobie w Stanach śmiertelnych wrogów. Zamach na niego planował np. Jimmy Hoffa, szef związku zawodowego kierowców ciężarówek Teamsters, o którego związkach z mafią powszechnie wiedziano i którego Kennedy próbował dopaść jako prokurator generalny.

Za kadencji Bobby'ego za kratki zaczęli też trafiać sami członkowie mafii. "Ktoś powinien tego skurwiela zakatrupić" - słyszała FBI na taśmach z podsłuchów bossów. "Mam nadzieję, że ktoś zabije sukinsyna" - miał powiedzieć o Kennedym Clyde Tolson, zastępca i najbliższy współpracownik Hoovera w FBI Clyde Tolson.

"Wiedziałem, że dorwą jednego z nas. Ale myślałem, że to będę ja" - powiedział zresztą sam Bobby Kennedy tuż po tym, jak poinformowano go przez telefon o śmierci JFK.

                    

50 lat po śmierci Roberta F. Kennedy'ego ciągle żywe są spiskowe teorie dotyczące zamachu. Syn zamordowanego senatora Robert F. Kennedy Jr. spotykał się niedawno w więzieniu z Sirhanem i oświadczył, że nie wierzy, iż to on jest zabójcą jego ojca. Teoria "drugiego strzelca", wedle której tamtej nocy w hotelu Ambassador zamachowców było dwóch (Sirhan nie musiał wiedzieć o drugim) zdobyła szereg wyznawców i ciągle ma się doskonale.

Sam zamachowiec został początkowo skazany na karę śmierci, ale jej wykonanie uniemożliwiło moratorium Sądu Najwyższego. Zamieniono karę na dożywocie. Zza krat więzienia w San Diego zabójca Kennedy'ego regularnie - w kilkuletnich odstępach - składa wnioski o warunkowe zwolnienie. Ostatni, z 2016 roku, sąd odrzucił uznawszy, że Sirhan nie wykazuje należytej skruchy ani zrozumienia swojego czynu.

 

https://wiadomosci.wp.pl/klatwa-kennedych-6038706360222337g 

https://www.focus.pl/artykul/nagrany-zamach-na-kennedyego

//www.newsweek.pl/plus/historia/peryskop/robert-kennedy-historia-zabojstwa-w-czasie-wyscigu-do-bialego-domu,artykuly,427574,1,z.html

 https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/cien-brata-klatwa-i-odebrana-nadzieja-50-lat-temu-zginal-robert-kennedy/tygvvzl

 

 

           

 

 

Historia tragicznych zdarzeń, jakie przez lata prześladowały słynną amerykańską rodzinę polityków i biznesmenów. Trudno uwierzyć, że wszystko to przydarzyło się jednej rodzinie w ciągu niecałych 65 lat.

Obok: portret rodziny Kennedych z 1960 r. Od lewej, stoją: Ethel Skakel Kennedy (szwagierka JFK, żona Roberta), Steve Smith z żoną Jean Kennedy Smith (siostra JFK), przyszły prezydent John F. Kennedy, Robert F. Kennedy (brat JFK), Patricia Lawford Kennedy (siostra JFK), Sargent Shriver (szwagier JFK), Joan Bennett Kennedy (szwagierka JFK, żona "Teda" Kennedy'ego) i Peter Lawford. Siedzą: Eunice Kennedy Shriver (siostra JFK), Rose Kennedy i Joseph P. Kennedy (rodzice JFK), Jacqueline Bouvier Kennedy (żona JFK) i Edward "Ted" Kennedy (brat JFK).

 

 

KOMENTARZE

 • @Husky
  BRACIA KENNEDY ZOSTALI ZABICI PRZEZ CIA W IMIENIU IZRAELA.

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/wp-content/uploads/sites/2/2018/06/Kennedy-bracia.jpg  Według amerykańskiego historyka Kevina Barretta, były amerykański senator Robert F. Kennedy i jego starszy brat, były prezydent John F. Kennedy, zostali zamordowani przez agentów CIA na zlecenie Izraela.
  Sirhan Sirhan, 24-letni palestyński imigrant, został niesłusznie skazany na karę śmierci w 1969 roku za [rzekome] zamordowanie R.F.K. Presstv.com donosi: „Śmierć Roberta F. Kennedy’ego w 1968 roku była przedmiotem szeroko rozpowszechnianej analizy, podobnej do zabójstwa jego starszego brata Johna F. Kennedy’ego z 1963 roku. Bobby Kennedy został zamordowany podczas uroczystości po jego udanej kampanii w kalifornijskich wyborach podstawowych, podczas ubiegania się o nominację demokratów na prezydenta USA. 42-letni kandydat na prezydenta został śmiertelnie zastrzelony krótko po północy w hotelu Ambasador w Los Angeles w Kalifornii”. Różni eksperci przypisywali rozmaite motywy do zaangażowania CIA w zabójstwo obu Kennedych. Skryty charakter CIA i jego reputacja w związku z zabójstwami politycznymi na wysokim szczeblu w latach 60-tych sprawiły, że Agencja stała się prawdopodobnym sprawcą zamordowania braci Kennedych. Trzech mężczyzn widzianych na filmach i fotografiach z hotelu Ambassador tuż przed i po zabójstwie Roberta F. Kennedy’ego zostało pozytywnie zidentyfikowanych jako agenci CIA – powiedział Kevin Barrett. Zabójstwa braci Kennedych zostały w dużej mierze przeprowadzone w imieniu Izraela – dodał Barrett Press Press w poniedziałek. – John F. Kennedy był zwolennikiem zamknięciu izraelskiego programu broni jądrowej i został zabity, ponieważ Izraelczycy – a konkretnie były izraelski premier David ben-Gurion – wierzyli, że jest to kwestia przetrwania dla Izraela. Skazany na śmierć Sirhan Sirhan, który został wybrany jako rzekomy zabójca i zahipnotyzowany, nie miał pojęcia, co tam robi. Był wykorzystywany do celów propagandowych przez syjonistów, którzy zamordowali obu braci Kennedych – powiedział Barrett. Także Robert F. Kennedy jr., syn Roberta F. Kennedego, mówi, że nie wierzy, że Sirhan przeprowadził zabójstwo jego ojca. W wywiadzie dla „The Washington Post” opublikowanym w miniony weekend, Kennedy powiedział, że spędził miesiące, przeglądając wyniki sekcji zwłok, raporty policyjne i przesłuchując świadków, którzy byli tam, gdy jego ojciec został zastrzelony. – [Na podstawie tego nie wierzy, że to uczynił Sirhan].  Źródło: https://newsbook.pl/2018/05/30/bracia-kennedy-zostali-zabici-przez-cia-w-imieniu-izraela/
 • 50 lat temu w USA ? a co dziś dzieje się w Polsce ?
  Polska od 1990 r wpadła w łapy żydowskie i tak jak w USA przeciwników politycznych morduję się ! lub zamyka się ludzi pod byle zmyślonym pretekstem !
  Słowianie ! żyd czy w Ameryce czy w Polsce stosuje metody te same !


  UWAGA !
  dziś w radiu 24 o 11,40. [ radio24-pisNATO ] żyd o nazwisku Cichocki podobno jakiś wice- minister MSZ w rządzie Morawieckiego i Dudy oświadczył dziennikarzowi że Polska po rozmowie w USA działa mocniej w interesie REGIONU !!!! słyszycie POLACY ? ten żydo-chazarski rząd dział nie w interesie Polski i Polaków a w interesie REGIONU !!!!!!

  działalność tego żyda cichockiego ! w interesie regionu i Izraela !!!

  1. czwartek w Jerozolimie rozpoczną się rozmowy ze stroną izraelską. Przewodzić polską stroną będzie wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki.

  2.Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki podsumował wizytę w Izraelu. Powiedział, że jego zespół, który w czwartek odbył rozmowę ze stroną ...

  3."Jedno spotkanie w sprawie polsko-izraelskich relacji to za mało" – powiedział wiceszef MSZ Bartosz .


  Słowianie ! DZIŚ POLSKA TO TYLKO TRYBIK WSCHODNIA FLANKA W INTERESIE żydów w REGIONIE !!!!


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach. Polska Krajem NEUTRALNYM !
 • husky, Tyś się na Amerykana zrobił ?
  jak nie aktor regan to synuś szmuglera wódy, a propos, ustawa 447 dla kogo jest dobra i czy uss army będzie mięsem armatnim psisu ?
 • @provincjał 15:53:39
  https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/81feBIKo2oL._SX522_.jpg
 • @kula Lis 67 12:12:19
  Palestyńczyk Sirhan Bishara Sirhan początkowo nie potrafił powiedzieć dlaczego strzelał do RFK, nie pamiętał też co się zdarzyło. Świadkowie wspominali, że miał tuż po zabójstwie szklisty, nieobecny wzrok i stał jak zahipnotyzowany nie próbując uciekać. W kuchennym korytarzu, na którym doszło do zbrodni wystrzelono więcej kul, niż mógł pomieścić magazynek pistoletu Sirhana. Jedną z kul RFK dostał z tyłu, z przyłożenia, prawdopodobnie od ochraniającego go policjanta Thane'a Eugene'e Cesara. Na miejscu zamachu sfilmowano dwóch agentów CIA: Davida Sancheza Moralesa i George'a Joannidesa. Drugi z nich był szefem wydziału operacji psychologicznych CIA. O pierwszym mówiono, że jeśli pojawia się w jakiejś południowoamerykańskiej stolicy, to wkrótce dojdzie tam do zamachu stanu. Morales wspominał później: "Byłem w Dallas, gdy dorwaliśmy tego skurwysyna i byłem w Los Angeles, gdy dorwaliśmy tego małego skurwiela."
 • @kula Lis 67 12:12:19
  oto parę sił, którym się naraził:

  1. kompleks militarno-przemysłowy za obietnicę wycofania z Wietnamu i cięć w wydatkach na zbrojenia
  2. rasiści z południowych stanów za walkę z segregacją i dyskryminacją czarnych
  3. CIA za plany ograniczenia wszechwładzy agencji
  4. mafia za bezpardonową walkę ze zorganizowaną przestępczością
  5. FBI za nienawiść Hoovera do osoby RFK
 • @kula Lis 67 12:12:19
  Jedną z największych zagadek dotyczących tego pamiętnego zamachu jest to, że RFK został zastrzelony w hotelowej kuchni, gdzie w ogóle go miało nie być. W jaki sposób o tej niestandardowej trasie wyjścia z hotelu wiedzieli zatem zamachowcy?
 • Lee Harvey Oswald
  Był agentem KGB

  Jack Ruby kills Lee Harvey Oswald
 • @Talbot 18:34:12
  Był agentem KGB - to fakt
 • Dobranoc, dobrej nocy.
  https://pbs.twimg.com/media/DfHaxxYW0AUnr30.jpg
 • Moj syn byl swiadkiem smierci syna Roberta Kennedy.
  Stok narciarski, czarna trasa-najtrudniejsza, w Aspen, Colorado, 31.12.1997. 39 letni Michael Lemoyne Kennedy wypija w barze 12 piw, jedzie na nartach i spotyka sie z drzewem.
 • @
  W mojej pamięci rodzina Kennedy'ch to banda bogatych i rozwydrzonych Demokratów, a wszystko co mieli i mają do zaoferownia to „ten uśmiech”.

  Obecnie syn Roberta, Christopher "Chris" Kennedy ubiega się o stanowisko gubernatora Stanu Illinois. Jeśli przegra, to gubernatorem zostanie żydo-komunista sowieckiego pochodzenia Jay Robert "J. B." Pritzker. Czeka ich debata podczas której będą udawać, że w czymś-tam mają odmienne opinie. A potem to już tylko „postępowe podatki” wg Manifestu Komunistycznego Karola Marxa.
 • Hasky, wiesz dlaczego JFK zginął? dlatego bo nie miał ochrony Matki Boskiej, a wiesz dlaczego nie miał tej ochrony?... bo...
  grzeszył poważnymi grzechami nieczystymi i przeciw życiu bo nie wiadomo czy śmierć Merlin Monroe nie odbyła się za jego przyczyną.
  Poza tym, za grzechy popełniane przez władców narodu płaci także cały naród.
  W tym akurat wypadku (mieszkańców Ameryki) jak wiemy z historii Ameryki, mamy doi czynienia z jednym wielkim pasmem różnorakich grzechów.
  Jak to się skończy, jeżeli Amerykanie się nie obudzą, to jedyny Pan Bóg wie.
 • Hasky, pamiętasz Pokutę Nrodową parę lat temu w Częstochowie?
  To taką Pokutę, Polacy powinni odbywać co najmniej co kwartał, żeby przebłagać Pana Boga za swoje grzechy, przede wszystkim naszej pychy.
  To pomyśl teraz jaką pokutę muszą odprawiać Amerykanie?
  Codziennie? wystarczy za tą galaktyczną pychę?
 • Hasky (i inni piewcy szatana), obejrzyj sobie potęgę Anglosasów i im podobnych
  https://www.youtube.com/watch?v=v5qejDHDfqU
 • @Jan Paweł 15:01:01
  https://youtu.be/T9sDxvsbsnA
 • @Husky 16:50:26
  Co, pokazujesz jakie szatan ma narzędzia?
  Myślisz, że Ty w tej Brytwanii jesteś bezpieczny?
  Masz bilet do jakiegoś podziemnego miasta?
  Wiesz o tym, że choćbyś nie wiem jakim był piewcą szatana, to i tak dla niego jesteś znienawidzoną kupą gnoju?
 • @Jan Paweł 18:04:12
  //Myślisz, że Ty w tej Brytwanii jesteś bezpieczny?//

  Schowam się do .....Brytfanki

  Pozdrawiam Janie

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej