Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

74. rocznica Powstania Warszawskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na spory o sens wywołania Powstania Warszawskiego mamy cały rok, ale w rocznicę jego wybuchu powinniśmy się skupić na jego bohaterach, inaczej nawet w ten dzień znajdą się tacy, którzy oskarżą Polaków o atakowanie Niemców bez powodu.

1 sierpnia o godzinie 17.00 mieszkańcy stolicy zatrzymają się na minutę, by oddać cześć poległym w Powstaniu Warszawskim, a 5 sierpnia będą mogli wziąć udział w uroczystym Marszu Pamięci, który przejdzie ulicami Woli w kierunku parku Powstańców Warszawy i wystawy „Zachowajmy ich w pamięci” upamiętniającej ofiary cywilne Powstania Warszawskiego. 


                            

 

 Przed nami kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zastanawiam się, jakie kalumnie i potwarze pod adresem odpowiedzialnych za jego wybuch polityków Polskiego Państwa Podziemnego oraz dowództwa Armii Krajowej usłyszymy tym razem i kto zechce ubić na żołnierskiej krwi polityczny interes. A może obejdzie się bez tego?

 

                
 
Nie chodzi mi o rzeczową dyskusję na temat sensowności tego zrywu, ponieważ obowiązkiem historyków jest poszukiwanie prawdy i budowanie teorii na podstawie zgromadzonego materiału źródłowego. Z równą powagą należy więc przyjmować argumenty zwolenników i przeciwników decyzji o objęciu stolicy Polski akcją „Burza” po tragicznych doświadczeniach z tych miast, do których wcześniej wkroczyła Armia Czerwona, zwłaszcza z wileńskiej operacji „Ostra Brama”.

Na marginesie (to wyjątkowo adekwatne w tym kontekście określenie) merytorycznej debaty naukowców każda rocznica rozpoczęcia Powstania Warszawskiego przynosi falę ziejących nienawiścią tekstów w części mediów, a zwłaszcza w internecie. Ich autorzy bez żadnego fachowego przygotowania wchodzą w role sędziów wydających surowe wyroki na polityków i generałów, którzy wydali rozkaz o godzinie „W”. Bywa, że - korzystając z anonimowości jaką zapewniają portale społecznościowe - zniesławiają ich pamięć w sposób budzący obrzydzenie u każdego, kto chce patrzeć na najnowsze dzieje w obiektywny sposób i zarazem z patriotycznym nastawieniem (da się to pogodzić).

Z drugiej strony mamy do czynienia z próbą zawłaszczania powstańczej tradycji przez pozostające ze sobą od dawna w wielkim konflikcie partie polityczne, co niekiedy skutkuje skandalicznymi zachowaniami podczas uroczystości z udziałem aktualnych władz państwowych i samorządowych odbywających się na Wojskowych Powązkach oraz w innych miejscach związanych z heroiczną walką warszawskich oddziałów AK.

Kilka dni temu środowiska kombatanckie zaapelowały o zawieszenie sporów politycznych w tę szczególną rocznicę, która powinna chociaż na moment połączyć rodaków ponad wszelkimi podziałami.

Czy zostaną wysłuchane?

//warsaw.carpediem.cd/events/7307641-74-rocznica-wybuchu-powstania-warszawskiego-at-/
https://www.1944.pl/artykul/obchody-72.-rocznicy-powstania-warszawskiego,4496.html
https://twitter.com/avanti_ultras89
https://www.salon24.pl/u/bukojer/884948,w-jakiej-atmosferze-przezyjemy-w-tym-roku-1-sierpnia

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Na Shalomie24 jeden folksdojcz o ksywie amstern już dał popis w pluciu na powstańców.Nazwał powstańców pedofilami bo wykorzystywali dzieci w PW
 • @matterhorn 19:16:17
  Wartość tego dnia polega na tym, że każdy ma sam zdecydować jak się zachowa.
  To nie święto, to DZIEŃ PAMIĘCI
 • @matterhorn 19:16:17
  Łeb ogolić i po sprawie . Polecam. https://przemeke.wordpress.com/2015/08/05/co-zrobic-z-tymi-pojebanymi-polakami-im-bardziej-sie-im-dokreca-srube-tym-bardziej-im-odbija-szajba/ Salut.
 • @Krystyna Trzcińska 23:29:20
  Kobito zlituj się z tym spamowaniem fotkami . Znajdż sobie coś lepszego jak zaśmiecanie blogosfery. Głupawki wywalam. Przykro mi.
 • Odrobina prawdy
  .
  "w rocznicę jego wybuchu powinniśmy się skupić na jego" ofiarach, a było ich więcej niż na Wołyniu. Niestety chętnie rozprawia się o bohaterach całkiem zapominając ofiary tego bohaterstwa.

  Nieodżałowany Jan Paweł II, warto uwzględnić

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/usmiech-sw-jana-pawla/#Usmiech
 • Gdyby nie ta fotka...
  Spokojne, rozsądne potraktowanie tematu.
  Razi mnie natomiast fotka chłopca w chełmie, bo to cyniczne nadużycie moralne, zarówno w samym Powstaniu, mobilizując dzieciaków, jak i w powojennej propagandzie. Nie Rzucać Dziećmi Na Szańce! - Nawet jeśli to dzieci nielubianego sąsiada. Przecież potępiamy to w Afryce . "Cofka" do Trzeciego Świata?
 • @Krystyna Trzcińska 02:28:27
  Trzcińsk( i a) do ortografa a potem do ortopedy!
 • @1abezmetki 00:22:21
  Zdjęcie wprowadzające wkleiła redakcja.
 • @Husky 06:32:38
  Niestety niefortunnie, choć w dobrych intencjach -IMHO.
 • Już pojawiają się kłótnie.
  Mam pomysł.
  A może tak odpuścić i oddać należny hołd bohaterskim Powstańcom?
  Oni są jeszcze wśród nas.
  Warto.

  https://pbs.twimg.com/media/DjayatzW0AA1CDq.jpg
 • @Husky 10:04:56
  Warszawskie Dzieci idziemy w bój………..

  http://46bah7dkfu-flywheel.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2013/08/epp-powstanie-warszawskie-1944-1.jpg


  https://youtu.be/iio4DIIUQ18
  http://www.polishclub.org/2018/07/30/warszawskie-dzieci-idziemy-w-boj/
 • @Husky 10:04:56
  1 Sierpnia Dzień Krwawy-Powstał Naród Warszawy…

  http://46bah7dkfu-flywheel.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2011/07/PW-44-wybuch-powstania-fot-inter_thumb.jpg

  By Stolicę uwolnić od zła.
  I zatknęli na dachy, barykady i gmachy,
  Biało-czerwonych sztandarów moc…

  Tymi słowami rozpoczyna się pieśń powstańcza, która jednoznacznie określa cel walki powstańców – uwolnienie Stolicy Polski od zła. Polscy chłopcy i dziewczęta wychowani w duchu patriotyzmu w okresie 20-lecia międzywojennego nie chcieli już dłużej znosić hitlerowskiego upodlenia.
  Za Wisłą słychać już było działa sowieckiego alianta. Odzyskanie Stolicy Polski było stworzeniem potężnego przyczółka dla dalszych działań przeciwko armii niemieckiej. Zatrzymanie się Sowietów na linii Wisły i zabronienie przez Stalina na lądowanie samolotów alianckich na lotniskach Armii Czerwonej było jednoznacznym pozwoleniem dla niemieckiej armii do zdławienia Powstania Warszawskiego.

  Zakazane Piosenki – Pierwszy Sierpień

  https://youtu.be/j1AsF8Bv5Kg

  Zemsta okupantów była straszna. Wzięta w kleszcze Warszawa nie mogła oczekiwać pomocy. Jeszcze raz Stalin pokazał całemu światu, że dwa totalitaryzmy gdy chodzi o Polskę mogą i chcą współpracować przy Jej niszczeniu.

  http://46bah7dkfu-flywheel.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2011/07/PW-44-patrol-fot-inter_thumb.jpg

  Część ocalałej z pogromów sowieckich i hitlerowskich młodej inteligencji polskiej ginęła na barykadach walczącej Warszawy. Najbardziej patriotyczna i rozkochana w wolności młodzież polska ginęła w bardzo trudnej bohaterskiej walce. Piosenki powstańcze mówiły o tym. Od dumnego "Marszu Mokotowa" i humorystycznego "Pałacyku Bruchla," do słów w rozpoczętej pieśni: "Pod czołg idzie z butelką dziewczyna by zapłacić im – za zniszczoną Kochaną Stolicę i za zgliszcza te – za dziś trup już pełne ulice – za powstańczą krew."

  Nigdy nie możemy zapomnieć największego patriotycznego zrywu Polskiej Stolicy.

  "Bohaterscy chłopacy – którzy wolną Warszawę chcieli mieć", ginęli w imię walki dobra ze złem. Tego też zapominać nie można.

  My dzisiaj tocząc nadal walkę dobra ze złem nie możemy pozwolić na lekceważące tony postkomunistów i pseudo-liberałów o Powstaniu Warszawskim. Musimy wszędzie gdzie to możliwe chwalić czyn bohaterskich Powstańców i nie pozwolić na zapomnienie ich walki o Wolną Polskę.

  Warszawskie Dzieci 1.VIII.1944

  https://youtu.be/CUk-eIhcuWA

  Kapela Czerniakowska – Pożegnanie Warszawy


  https://youtu.be/sBroyLr3wPQ

  http://www.polishclub.org/2011/07/31/1-sierpnia-dzien-krwawy-powstal-nard-warszawy/
 • @Husky 19:27:13
  Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba nim być! - Ks. kard. Stefan Wyszyński
 • Do @kula Lis 67 11:34:49
  Słowianie ! Ks. kard. Stefan Wyszyński był ostatnim WYBITNYM Polakiem Patriotą ! powtarzam POLAKIEM ! po nim już tylko NIC !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 11:50:59
  Naród bez elity. (Część I.)


  http://www.polishclub.org/2017/07/30/narod-bez-elity-czesc/


  Naród bez elity. (Część II.)

  http://www.polishclub.org/2018/07/02/narod-bez-elity-czesc-ii/
 • @kula Lis 67 11:34:49
  Polsko.

  https://pbs.twimg.com/media/DjYezerXoAAfCEq.jpg
 • Ad: 31.07.2018 08:39:11
  Oto smutna rzeczywistość
  https://d-nm.ppstatic.pl/k/r/19/b5/5818e23c15978_o.jpg?1478026766

  Strzeż się kto może!
  http://img835.imageshack.us/img835/419/wscieklizna.jpg
 • @kula Lis 67 11:34:49
  .a miasto płonęło...

  01 08 2017, Warszawa

  foto: Grzegorz Krzyżewski

  https://pbs.twimg.com/media/DjVmLH1W4AAQLa7.jpg
 • @ele 11:50:59
  „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się” (Prymas Stefan Wyszyński).


  22 czerwca 1952 r. Prymas Tysiąclecia, Sługa Boży Stefan Wyszyński pisał o inteligencji: „Polska dotąd nie miała właściwie katolickiej inteligencji. Zawsze bowiem sfery wykształcone ulegały relatywizmowi umysłowemu i moralnemu. Widać to szczególnie w chwilach przełomowych, kiedy inteligencja znika z pola walki o ideał katolicki. Inteligencja polska odczuwa sentyment katolicki, ale nie ma życia katolickiego”. Dzisiaj jest mało ludzi o jasnym obliczu. Wielu polityków, publicystów posługuje się chrześcijaństwem, bo tak im jest wygodnie, by pozyskać opinię czy elektorat katolicki. Jednak ich oblicze moralne nie idzie w parze z wartościami chrześcijańskimi. Naród polski musi posiadać własną elitę intelektualną, ale tylko taką, która myśli i czuje po polsku, która jest czuła na los narodu, która będzie bronić życia, będzie walczyć o życie i prawa człowieka, rodziny i całego narodu. Elita, która będzie podnosić morale narodu, która będzie umacniać a nie burzyć. Polacy oczekują od elit wierności Bogu i Ojczyźnie, wierności kulturze narodowej i religijnej oraz zachowania godności i dumy narodowej. Katolicyzm zobowiązuje do dumy i godności, w pokorze i w miłości do prawdy.

  Prymas Polski, Sługa Boży Stefan kardynał Wyszyński w książce „Jedna jest Polska” o wrogach Narodu pisał:

  „Wrogów naszego Narodu poznajemy po tym, jak się odnoszą do Boga i do moralności chrześcijańskiej. Umieją oni ocenić sens tej moralności dla nas, wiedzą, że jest ona siłą i mocą Narodu, że najlepiej służy jego bytowi, całości i jedności. I dlatego chcąc zniszczyć Naród, niszczą jego wiarę i moralność chrześcijańską (Stefan Kardynał Wyszyński, „Jedna jest Polska. Wybór z przemówień i kazań”, Instytut Prymasowski Ślubów Narodu, Warszawa 1989).

  Komunizm, który odebrał narodowi godność i dumę, obecnie rzekomo legitymujący się klęską, dzięki liberałom odnosi sukces, gdyż naród bez godności i dumy jest w gruncie rzeczy bez siły. Bez własnej elity jesteśmy tacy, jak te jesienne liście na drzewach, które spadają, i jak wiatr zawieje tak lecą. Przy każdych kolejnych wyborach jesteśmy przepędzani z rynny pod deszcz i z powrotem. Czy Polacy bez elity mogą dalej być nazywani Narodem? Przez ścisłe związki z Kościołem Katolickim Polacy są Narodem.
 • Do @kula Lis 67 12:18:57
  [ Czy Polacy bez elity mogą dalej być nazywani Narodem? Przez ścisłe związki z Kościołem Katolickim Polacy są Narodem. ]

  No właśnie ,jaki dziś jet kościół Katolicki ? biskupi Nycz ? abp Polak ? czy inny żydowscy masoni w kościele to elita Narodu ???? śmiem wątpić !!!

  Dlatego pisze ze Ks. kard. Stefan Wyszyński to ostatni Polak Patriota !


  Ireneusz Tadeusz SŁOWIANIN LACH.
 • @Husky 12:14:42
  Zbrodniarz wojenny SS-Obergruppenführer von dem Bach, oprawca Powstania Warszawskiego, po wojnie znajdował się pod opieką Amerykanów. Zbrodnie niemieckie dokonane w trakcie Powstania Warszawskiego nie były rozpatrywane przed Trybunałem w Norymberdze, ale przesłuchiwał go między innymi polski prokurator Jerzy Sawicki. Zeznania jakie złożył von dem Bach w Norymberdze, bardzo obciążyły oskarżonych i o mało nie doprowadziły do uznania niemieckiego Sztabu Generalnego za organizację przestępczą, na równi z SS i Gestapo. Von dem Bach nigdy jednak nie odpowiadał za zbrodnie popełnione na terenie Polski i ZSRR. Zmarł 8 marca 1972 roku mając 73 lata.
 • @ele 13:26:26
  Redakcja Więzi u Prymasa Wyszyńskiego. Gniezno 1975. Od prawej: Prymas Wyszyński, Tadeusz Mazowiecki, Jan Turnau, Zdzisław Szpakowski, Kazimierz Wóycicki - szefostwo Kościoła w Polsce doskonale wiedziało z kim ma do czynienia, "korowcy" urządzali swoje protesty właśnie w kościołach.

  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2016/01/prymas-wyszynski.jpg

  "Ks. kard. Stefan Wyszyński to ostatni Polak Patriota !" - byłbym ostrożniejszy z tego typu stwierdzeniami. Wyszyński to przede wszystkim patriota watykański, a Polaków wykorzystywał do walki z PRL i z ZSRR(z Rosją w każdej postaci).
 • Tych co wywołali powstanie należałoby powiesić.
  .. za spowodowanie niewyobrażalnych strat dla Narodu Polskiego.
  W historii powinni być pokazywani jako przykład "zaślepionych nienawiścią, skrajnie nieodpowiedzialnych idiotów i zbrodniarzy"

  Co innego żołnierze Powstania ci walczyli ryzykując własnym życiem.
  Nie mieli odpowiedniego przeglądy strategicznego i nie wiedzieli że są w istocie mięsem armatnim w rękach bandytów rozgrywających "wyniki II wojny światowej z Rosją " .

  Cześć Powstańcom, szubienica dla decydujących o wybuchu Powstania, organizatorów.
 • @Oscar 14:23:09
  Na spory o sens wywołania Powstania Warszawskiego mamy cały rok,
  ale w rocznicę jego wybuchu powinniśmy się skupić na jego bohaterach
 • @Rzeczpospolita 14:15:00
  Ilu z tych na zdjęciu nie jest żydami ?
  Kim otaczał się Wyszyński (i JPII też) ?

  Odpowiedź wyjaśnia wszystko.
 • tak jest
  chwała Bohaterom!

  pozdr
 • @Oscar 14:23:09
  Czy ten "apel" jest jeszcze do zrealizowania.
  Dajmy sobie z tym spokój.
  Pozdrawiam
 • „Żyje godzinę dłużej”
  (pamięci Stanisławy Świerczyńskiej)  Dziecko ma dwa miesiące.

  Doktor mówi:

  umrze bez mleka.  Matka idzie cały dzień piwnicami

  na drugi koniec miasta.

  Na Czerniakowie

  piekarz ma krowę.

  Czołga się na brzuchu

  wśród gruzów, błota, trupów.  Przynosi trzy łyżki mleka.
 • @kula Lis 67 11:32:57
  Witam.Zawsze czytam z zainteresowaniem twoje wpisy i komentarze! Urodziłem się 10.08.1944 r w Warszawie , w szpitalu , w centrum Warszawy
  i uważam, ze mam moralne prawo, bo ja i moja matka cudem uratowaliśmy się z tej pożogi ! ok 25.08.1944 r wpadli do szpitala własowcy i zgwałcili oraz wymordowali kobiety .Moja matka wiedziała, że ta dzicz nie rusza tzw. nienormalnych i dzięki mojej matce, która wiedziała, jak udawać taką osobę, przeżyliśmy!!! Te moje , moralne prawo polega na tym, ze rozkaz rozpoczęcia powstania został wysłany przez jednego generała z Londynu do komendy AK!!! . Większość oficerów w Londynie nie zgadzała się na to, bo wiedzieli, że powstanie nie ma szans-co dziesiąty powstaniec miał broń!!! To była zbrodnia na polakach i młodym pokoleniu a została tylko martylologia i rocznice!!! Nie traktujcie tego wpisu, jako krytykę Powstania Warszawskiego, bo nie o to chodzi i dodam,ze mój ojciec był w AK w grupie Kedywu Dywersji i został wywieziony do Niemiec, bo wpadce z łapanki!
 • @Husky 14:25:14
  Ja uznaje bohaterstwo zwykłych żołnierzy wykorzystanych przed dowództwo do podłych celów politycznych.
 • @Husky 14:30:24
  Jest jeszcze historia ... i tam zbrodniarze inicjujący Powstanie powinni znaleźć właściwą ocenę i swoje miejsce jako zbrodniarzy winnych gigantycznej zbrodni na Narodzie Polskim.

  Takiej jak matka która wysyła swoje dzieci by dobiły np zdychającego tygrysa w Zoo bo w jego klatce zauważyła portfel z pieniędzmi.
  ...tygrys rozszarpuje dzieci...
  Mniej więcej takiej zbrodni tylko na dużo większą skalę dokonało dowództwo Powstania i ich zagraniczni judziciele.

  Jak ocenić taką matkę...teraz łatwiej ocenić bo nie ma kontekstu politycznego.
 • @Husky 14:25:14
  Rocznica Powstania to dobra okazja do oceny racjonalności Powstania i odpowiedzialności za Powstanie.
 • @Husky 14:25:14
  A tutaj inna perspektywa Powstania .. inna historia.
  https://pl.sputniknews.com/opinie/201807318503685-aputnik-polska-powstanie-warszawskie/

  Kto zakłamuje historię ?
  Odpowiedź jest trywialna... ci sami którzy dzisiaj w swoich mainstreamowych mediach robią z historii bezwartościowy, odrażający, propagandowy bełkot.

  Warto znać prawdę historyczną a wersję propagandową..
  W Pollin znamy wyłącznie wersję propagandową historii Polski.
 • @Oscar 16:41:06
  Znam cię od dawna.
  Wiem że swoich przekonań nie zmieniasz i nie zmienisz.
  A priori krytykujesz każdy zryw powstańczy Polaków.
  Bez względu na datę czy to będzie rok 1944,1956 , 1970, czy 1980 a nawet 1989 i tak masz swoją tezę z która nikt nie ma tu prawa polemizować.
  Winni żydzi, Polacy, Solidarność i cykliści.
  Cały rok masz na to by swoje tezy uskuteczniać , nie musisz tego robić dziś czy jutro.
  Pozdrawiam
 • @zibi 16:11:01
  Dlatego ja dziś nie podejmuję krytyki jego wybuchu i dowódców. Chylę czoła przed szeregowymi Powstańcami. Na temat powstań ma wyrobione zdanie i kto do nich Polaków prowadził potem zdradzając. Dodam, że gen. Sosnkowski, Anders byli wybuchowi PW przeciwni, jak i Operacji Ostra Brama z tych względów o których piszesz. Gen. Anders powiedział, że gdyby wrócił do Kraju to decydentów po sądzie polowym kazałby rozstrzelać. Pozdrawiam i chylę czoła przed Twoją Matką i Ojcem. Mój Ojciec, Dziadek, Dziadka brat z KEDYWu mieli to samo zdanie co Ty, ja i w/w generałowie. To żydek i alkoholik Okulicki naciskał, prawdopodobny agent NKWD, jest o nim w sieci, no i podobno nie zmarł po procesie 16 w Moskwie lecz dokończył żywota w Izraelu.
 • @zibi 16:11:01
  Powstanie by nie wybuchło spontanicznie, tak naprawdę niewielu się do niego paliło znając proporcję sił. Kadra oficerska i dowództwo AK w większości było przeciw powstaniu włącznie z Wodzem Naczelnym w Londynie generałem Kazimierzem Sosnkowskim, Szefem Sztabu Głównego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie generałem Stanisławem Kopańskim i generałem Władysławem Andersem. Jeszcze przed śmiercią gen. Okulickiego (był alkoholikiem!) został on, 8 października 1945 roku, rozkazem Szefa Sztabu Głównego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie gen. Stanisława Kopańskiego, skreślony ze stanu Polskich Sił Zbrojnych „dla celów ewidencyjnych i gospodarczych” przestając być formalnie żołnierzem i generałem Rzeczypospolitej. Dlatego potrzebny był spisek zbrodniczej grupy na czele z żydowskim agentem NKWD alkoholikiem Okulickim. Ta grupa po to aby wywołać powstanie popełniła wiele przestępstw za które oni wszyscy powinni już wtedy być rozstrzelani. Pomnik żydowskiego agenta NKWD alkoholika Okulickiego w Warszawie powinien być obecnie zlikwidowany w ramach właśnie wprowadzanej ustawy dekomunizacyjnej. Bo od strony faktycznej i formalnej to tak wygląda, powinna być wdrożona rutynowa procedura prawna i pomnik usunięty.
 • @zibi 16:11:01
  Mieli wymordować całą Warszawę, a zamordowali tylko część. Tajemnica nazywa się Erich von dem Bach-Zelewski zbrodniarz wojenny. Który jednak nie wykonał do końca rozkazu Hitlera, w pewnym momencie zatrzymał masowe mordy. Numer polega na tym, że decyzji o wybuchu powstania nie podjęło formalne kierownictwo AK, co do dzisiaj jest ukrywane. Podjęła ją jakaś samozwańcza grupa zamachowców. Bo to był zamach stanu w kierownictwie AK. Szczególnie niebezpieczni byli Okulicki i Pełczyński. Powstanie na Pradze, po dwóch dniach zakończył mądry i roztropny pułkownik Antoni Żurowski. Cześć i chwała Mu za to! Zbrodniarzy, którzy doprowadzili do powstania antywarszawskiego należało zlikwidować, (zapowiadał to gen. Anders) zanim do tego doprowadzili, tego zdania był Adam Doboszyński. Wieczna hańba organizatorom, odpowiedzialnym za tą zbrodnię na Warszawie! A co w takim razie powiedzieć i piątce osób ( taki jakby nieformalne kierownictwo AK ) które podstępem, metodą spisku doprowadziły do wybuchu Powstania Warszawskiego. Według Wikipedii. „Około 17.30[51] w lokalu kontaktowym pojawił się pułkownik „Monter”, który poinformował oczekujących już – Tadeusza Bora-Komorowskiego, Tadeusza Pełczyńskiego, Leopolda Okulickiego i Janinę Karasiówną, że Armia Czerwona wyzwoliła Radość, Miłosnę, Okuniew, Wołomin i Radzymin, a sowieckie czołgi były widziane na Pradze[e]. Pod wpływem tych meldunków generał „Bór” poprosił Delegata Rządu na Kraj o pilne przybycie na odprawę. Delegat Jankowski pojawił się po upływie ok. 30 minut. „Bór” zreferował mu meldunek „Montera” i poprosił o „ostateczną decyzję”. Wysłuchawszy argumentów obecnych na spotkaniu oficerów delegat Jankowski wydał zgodę na rozpoczęcie powstania. Generał „Bór” wydał następnie pułkownikowi „Monterowi” rozkaz rozpoczęcia akcji zbrojnej w Warszawie następnego dnia, tj. we wtorek, 1 sierpnia 1944 r., o godz. 17.00”
  To była nieformalna grupa kierownicza. Doskonale wiedzieli, że miasto zostania zniszczone. Miało to charakter świadomego mordu rytualnego. O ile wiem Okulicki został tuż po II WŚ wykluczony z wojska polskiego, jako agent NKWD.
  Według wiki.
  „Jeszcze przed śmiercią gen. Okulickiego (był alkoholikiem!) został on, 8 października 1945 roku, rozkazem Szefa Sztabu Głównego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie gen. Stanisława Kopańskiego, skreślony ze stanu Polskich Sił Zbrojnych „dla celów ewidencyjnych i gospodarczych” przestając być formalnie żołnierzem i generałem Rzeczypospolitej [50]” Oczywiście te czołgi na Pradze były czystym wymysłem, sztuczką prawną, żądnych czołgów wtedy tam nie było. Bo kilka dni wcześniej została przegłosowana decyzja, że gdyby wojska radzieckie wkroczyły do Warszawy i trwałyby regularne walki na ulicach miasta, a kierownictwo AK nie mogłoby się zebrać, wtedy decyzję o powstaniu mógł jednoosobowo podjąć Bór Komorowski. Więc te wymyślone czołgi były wybiegiem prawnym. Większość kierownictwa AK była bowiem przeciw powstaniu. A żeby było weselej Okulicki ma do dzisiaj pomnik w Warszawie. Jest dla mnie oczywiste, że jego śmierć w radzieckich katowniach została upozorowana, to częsta praktyka służb.
 • @zibi 16:11:01
  Gen. Leopold OKULICKI – był prowokatorem, AGENTEM NKWD,
  realizującym cele sowieckiej polityki
  Jego ojciec, Błażej Okulicki (wcześniej używał nazwiska Kicka)

  DOWODY:
  We wrześniu 1940 r. gen. Stefan Rowecki, Komendant Główny ZWZ, mianował Okulickiego komendantem okupacji sowieckiej. Okulicki wyruszył z Warszawy 23 października i przybył do Lwowa 2 listopada. Jako przewodnik towarzyszył Okulickiemu ppor. Bolesław Zymon, jak się okazało – sowiecki prowokator. 21 stycznia 1941 r. Okulicki został zatrzymany przez NKWD. Najpierw w śledztwie obszernie poinformował jakie są plany i obsada jego Komendy Głównej ZWZ w Warszawie, łącznie z prawdziwymi nazwiskami i pseudonimami jej czołowych osobistości, wraz z jego opiniami o nich. Podawał też adresy kwater kontaktowych Komendy Głównej ZWZ w Warszawie. Zdradza, że wcześniej, celem organizacji ZWZ we Lwowie został wysłany gen. Tokarzewski, który przechodził granicę jako Fantiej Michajlowicz Mironow i zostal złapany. W ten sposób wydał gen. Tokarzewskiego, który nie rozpoznany, przebywał w gułagu w Kraju Komi. Po tej informacji, generał został sciągnięty na Łubiankę i torturowany, a życie mu uratowało podpisanie umowy Sikorski-Majski.

  Składa również deklarację: „W przekonaniu, że zwycięstwo ZSRR da Narodowi polskiemu możność życia i rozwoju narodowego, kulturalnego, gospodarczego i politycznego, zeznanie swoje napisałem i deklaruję chęć dalszej pracy. Będzie Polska czerwona, dobrze, byle tylko była. Zrobi to jej zresztą dobrze, wyzwoli i odkryje nowe, nieznane dotąd siły Narodu”.

  Dwa i pół roku później, Okulicki został zrzucony do Polski, formalnie jako emisariusz Naczelnego Wodza, gen. Sosnkowskiego, ale nigdy nie powoływał się na jego rozkazy czy sugestie, lecz uparcie dążył do wywołania powstania. Mówił: “potrzebny jest czyn, tylko przez walkę można wykazać dążenie narodu do wolności i niepodległości”. Członków Komendy Głównej AK, którzy wyrażali obawy, posądzał o defetyzm i tchórzostwo. Borowi-Komorowskiemu groził, że jeśli nie wyda rozkazu do powstania, to stanie się drugim Skrzyneckim. Cały czas parł do walki, namawiał członków KG, aby Borowi-Komorowskiemu przedstawiali fałszywy obraz sytuacji, aby przyśpieszyć wydanie rozkazu.(Jan Ciechanowski) Na naradach KG AK mówił: "W Warszawie mury się będą walić i krew poleje się strumieniami aż opinia publiczna wymusi na rządach zmianę decyzji z Teheranu"(zachowały się stenogramy z narad KG AK).

  31 lipca na naradzie porannej Komendy Głównej w komplecie, stwierdzono, że nie ma przesłanek, aby wydać już rozkaz do walki. Kolejna narada została wyznaczona na godzinę 18.00. W godzinach popołudniowych Okulicki w okolicznościach bliżej nieznanych narzucił wydanie rozkazu.

  Wszelkie poszlaki pozwalają postawić uzasadnioną hipotezę, że w ostatnich godzinach poprzedzających wydanie rozkazu Bór-Komorowski był szantażowany przez obu generałów, że jeśli nie wyda rozkazu – rozkaz wydadzą oni sami. Bór i wezwany chwilę później Delegat Rządu Jankowski, (który też znał ustalenia z godzin rannych i południowych) woleli wybrać rozwiązanie zalegalizowane niż oddać całkowicie stery w ręce zbuntowanej junty (J.Matłachowski, publikacja nr 5).

  Tylko tym można wytłumaczyć następujące zachowanie się Bora-Komorowskiego. Po wydaniu rozkazu (o godz.17.45) gdy przybył szef wywiadu KG, Iranek Osmecki z informacją, że sowiecki zagon pancerny pod Wołominem został rozbity i Niemcy przejęli inicjatywę. Miał jeszcze czas na odwołanie rozkazu, ale tego nie zrobił. Świadkowie zgodnie stwierdzają, że był kompletnie załamany i powtarzał tylko: ”Nic się już nie da zrobić” – wiedząc, że odwołanie rozkazu było jeszcze możliwe.

  Po Powstaniu Okulicki, mianowany Komendantem AK, wysłał depeszę do Prezydenta RP Raczkiewicza, że Powstanie spełniło swoje zadanie, co świadczy, że wynik tej tragedii był zgodny z jego planem. Całość pod linkiem

  http://www.powstanie.pl/
 • @zibi 16:11:01
  Gen. Okulicki - czy to koniec pięknej legendy? Gen. Okulicki - czy to koniec pięknej legendy? Złamał rozkazy Naczelnego Wodza! Okulicki to jeden z najczarniejszych charakterów jakie działały w AK. Razem z generałem Tatarem jest podejrzewany o zdradę i kolaborowanie na rzecz sowietów. Stwierdził to wprost prof. Paweł Wieczorkiewicz, jeden z najwybitniejszych znawców tamtych czasów. Nikt jego wypowiedzi nie zaprzeczył. Okulicki łamał rozkazy, wykazywał się niebywałą niesubordynacją, podczas śledztwa sam wyszedł z inicjatywą współpracy do sowietów, udzielał im instrukcji jak rozbrajać polskie podziemie, zawiązał spisek w Komendzie Głównej AK, który doprowadził do najtragiczniejszego powstania w dziejach całej chyba polskiej historii i ostatecznie ujawnił i rozbił AK dając się jak dziecko wypuścić sowieckiej bezpiece, jadąc na negocjacje, które tak naprawdę były próbą ustawienia się i wynegocjowania stanowisk w przyszłym rządzie instalowanym nad Wisłą przez Sowiety. Całość pod linkiem
  http://www.czasbochenski.pl/stale-rubryki/bochnia-felietony-opinie/okulicki-czy-to-koniec-pieknej-legendy-/
 • @zibi 16:11:01
  Generał Anders podsumował Okulickiego

  "Okulicki powinien stanąć przed sadem wojennym. Decyzja o rozpoczęciu powstania w Warszawie jest militarnym błędem, polityczna głupotą i zaspokojeniem własnych ambicji Okulickiego. Nie tłumaczy go w niczym ból po stracie ukochanego syna. Jako generał będzie miał na rękach krew młodych ludzi, której nie można przelewać bezmyślnie " powiedział gen. Anders gdy dowiedział się o wybuchu powstania w Warszawie.
 • @kula Lis 67 17:46:53
  [Kolejna zadziwiająca rzecz to tzw. Proces Szesnastu. Oficjalna wersja mówi, że owych szesnastu nieskazitelnych oficerów AK z Okulickim na czele, podstępnie zwabiono na rozmowy 27 marca do Pruszkowa, gdzie Sowieci zorganizowali konferencję. Tam ich perfidnie zdradzono i aresztowano, po czym NKWD wywiozło ich do Moskwy. Trzeba tu zapytać o jakie rozmowy chodziło? I jak oficerowie AK, z Okulickim, który przeszedł sowieckie więzienie, po Katyniu i jawnej wrogości sowietów do AK, po sowieckich zbrodniach, po bierności wobec Powstania i pacyfikacji AK w wielu rejonach kraju, jak ci ludzie mogli uwierzyć w jakieś pokojowe czy strategiczne rozmowy z sowietami na temat relacji Armii Krajowej z przyszłą sowiecką władzą i osiągnięcie jakiegoś kompromisu? Zwłaszcza, że już w 1943 roku Stalin wyraźnie i oficjalnie powiedział, że nie będzie tolerował na terenie wojennym żadnych sił zbrojnych nie podporządkowanych dowództwu frontu. Dlaczego pojechało ich aż szesnastu i nie bali się o bezpieczeństwo? Uwierzyli w sowieckie słowo honoru? W tym wszystkim zapomina się podkreślić, że żaden z nich nie pojechał tam pod przymusem. Pojechali na zaproszenie i dobrowolnie.

  Cat-Mackieiwcz pisał: […] owych 16 polityków zgadzało się na deklarację jałtańską, akceptowało rozbiór Polski i jechali do Rosjan nie, by protestować, lecz by prędzej ująć w swe ręce część władzy i administracji. Sytuacja była paradoksalna. Poszli oni do więzienia, ulegli potem torturom właśnie za swoją prosowieckość, za zgodę na Jałtę, za zgłoszenie się do wykonania programu ustalonego w Jałcie. Sowiety nie miały ochoty z nikim dzielić się władzą nad Polską”.

  Tak właśnie wyglądała smutna rzeczywistość tamtego okresu. Okulicki jadąc na rozmowy z sowietami złamał kolejny raz rozkaz tym razem pełniącego obowiązki Naczelnego Wodza gen. Andersa, który surowo zabronił mu ujawniania się i podejmowania jakichkolwiek rozmów czy negocjacji. Identyczne instrukcje otrzymał od premiera Arciszewskiego w depeszy z lutego 1945 roku. Kim więc był Okulicki jawnie łamiąc rozkazy?

  Na koniec rzecz jeszcze bardziej przygnebiająca. Po drugim aresztowaniu scenariusz z przesłuchaniami Okulickiego powtórzył się niemal tak samo. Niemal, bo jego kolejne zeznania są jeszcze bardziej tragiczne dla AK. Okulicki już nie tylko sypie ale i udziela instrukcji sowietom jak z AK należy walczyć. Zeznania te są znane z dokumentów jakie przekazali nam Rosjanie podczas tzw. jelcynowskiej odwilży. Opublikowane w tomie: Proces szesnastu: Dokumenty NKWD. Okulicki znów podaje wszystko ze szczegółami. Przedstawił historie podziemia, struktury, ujawnił liczebność oddziałów, nazwiska i pseudonimy dowódców. Przedstawił sposoby łączności, koncepcje i strategie jakie przyjęło polskie podziemie po wkroczeniu Armii Czerwonej. Mówił o zrzutach broni i finansowaniu. NKWD dostało od niego charakterystyki okręgów AK. Przedstawił stosunki między ugrupowaniami politycznymi, zdradził gdzie są organizowane tajne kursy dla polskich żołnierzy z II Korpusu Andersa wysyłanych do okupowanego kraju. Przedstawił dosłownie wszystko co chcieli Sowieci i co pozwoliło im później dosłownie dorżnąć AK – organizację którą SAM DOWODZIŁ! Okulicki po prostu zdradził swoich własnych żołnierzy. Mało tego przekazywał nawet wskazówki co NKWD ma robić by AK rozbroić.

  Fragment zeznania Okulickiego: „Poważna część broni rozeszła się razem z ludźmi po terenie. Broń tę dla spacyfikowania kraju należałoby możliwie szybko odebrać. Z początku należy stworzyć dobrze działający aparat administracyjny, a potem go oczyścić z elementów politycznie nieodpowiedzialnych i wprowadzić na ich miejsce ludzi pewnych. Koniecznym jest zlikwidowanie wszystkich organizacji tajnych i jawnych, które nie są w dyspozycji tymczasowego rządu polskiego i przez to mogłyby przejawiać działalność zakłócającą spokój i bezpieczeństwo publiczne”.

  Co można sądzić o wyższym oficerze, który nie tylko sypie – to można zrozumieć z racji okrutnych przesłuchań … ale sam udziela instrukcji okupantowi jak rozprawić się z polską podziemną armią, wychodzi z propozycjami współpracy łamiąc przy tym rozkazy przełożonych i pokazując niebywałą nielojalność, dąży wbrew wszystkim do zrealizowania kompletnie poronionego planu walk powstańczych w stolicy, wbrew logice i sztuce wojennej, wiedząc, że nie ma ono żadnej szansy powodzenia.

  Czy Okulicki był niemądrym naiwnym karierowiczem, oficerem na niewłaściwym miejscu czy też kolejnym pachołkiem Moskwy? Czy człowiekiem zaślepionym romantycznym zrywem powstańczym za wszelką cenę, któremu nie sprawdziły się kalkulacje, że mocarstwa uklękną gdy zobaczą walczącą Warszawę? Że wstrząśnie tym sumieniem świata? Tego do końca nie wiemy. Mimo braku ostatecznych dokumentów, które zamknięte są w Moskwie, bardzo dużo wskazuje na to i są historycy którzy mówią, że poszedł na współpracę. Ale może dla spokoju umysłu i wygody lepiej wierzyć w piękne legendy i z dumą zwiedzać muzeum Powstania Warszawskiego w przeświadczeniu, że o Powstaniu wszystko już wiemy?] Pozostaje już tylko i wyłącznie składać hołd tym tysiącom powstańców i ludności cywilnej, która bezsensownie zginęła i ucierpiała w bezprecedensowej hekatombie, walcząc w wierze, że ich dowódcy podjęli właściwe i przemyślane decyzje w ich interesie. Niestety, zawiedli się.
 • @Husky 16:51:11
  Pozostaje już tylko i wyłącznie składać hołd tym tysiącom powstańców i ludności cywilnej, która bezsensownie zginęła i ucierpiała w bezprecedensowej hekatombie, walcząc w wierze, że ich dowódcy podjęli właściwe i przemyślane decyzje w ich interesie.
 • @kula Lis 67 12:18:57
  W bohaterów prowadziłaś ślady
  Naród zwarty, jak grupa szturmowa
  Aż splynęłaś krwią na barykady
  ARMIO KRAJOWA


  https://pbs.twimg.com/media/Djch5vSXoAA2JPS.jpg
 • @kula Lis 67 13:32:06
  Ś.p. Danuta Orłowska dostała od HGW dwa listy. Jeden z podziękowaniem za walkę w Powstaniu Warszawskim, a drugi z nakazem eksmisji.
 • @kula Lis 67 17:09:08
  Wielu mówi że powstanie nie było to potrzebne. Warszawa jako festung i tak by została zniszczona jak Wrocław. Jak nie przez Niemców to przez Rosjan. Setki tysięcy ludzi też by zginęło. Wojna nie liczyła się z kalkulacją. Chwała Bohaterom Warszawy!
 • @kula Lis 67 17:13:06
  Ludobójcy, zwyrodnialcy, sadyści i gwałciciele z 36 Dywizji Grenadierów SS Dirlewangera odpowiedzialni za rzeź 65 000 Polaków w Powstaniu Warszawskim,
  w sierpniu 1944 liczyli 3680 SS-manów
  2652 Niemców
  240 Cyganów
  400 Rosjan
  268 Żydów
  120 Ukraińców
 • @kula Lis 67 17:15:30
  Powstanie Warszawskie to zryw Narodu Polskiego niespotykany na skalę światową! Wyobrazić sobie tamto wydarzenie, atmosferę temu towarzyszącą, tamtych ludzi, kobiety, mężczyzn dzieci i starców stawiających czoła germańskiej, zbrodniczej dziczy - ciarki po plecach przechodzą!
 • @Husky 18:29:39
  Reinefarth(żyd!) pacyfikator powstania kazał dobijać nawet swoich rannych żołnierzy.
 • @kula Lis 67 17:31:54
  Już jutro...
  Cześć i chwała Bohaterom!

  https://pbs.twimg.com/media/Djaix7RW4AAuMCA.jpg
 • @Husky 16:51:11
  Jakoś od dziecka nie lubiłem "okolicznościowych kłamstw".
  Zawsze miałem odruch wymiotny.

  Rozumiem że czasem można przez szacunek np dla śmierci "złagodzić"
  ale nigdy nie wolno łgać w żywe oczy.
  Tak mam.

  Rozumiem że na imieninach ciotki nie mówi się że ciotka jest gruba i wredna.
  W polityce jedna warto przypominać prawdę nie raniąc prawdziwych bohaterów nawet jak byli tylko mięsem armatnim w rękach bandytów.
 • @Oscar 19:19:13
  Gdyby nie te słuszne, niepodległościowe zrywy Polaków dziś pisałbyś cyrylicą, jeśli byś w ogóle pisał
  Ale powtarzam to temat na całkiem osobny wpis.
  pzdr.
 • @kula Lis 67 17:48:59
  Witam. Dziękuję za obszerne artykuły na temat PW i na pewno czytający dużo się dowiedzą o naszej, tragicznej historii!
 • http://telewidz.neon24.pl/post/99772,powstanie-i-warunki-kapitulacj-ratunkiem-przed-zaglada
  cIEKAWE CZY KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY PRZEZ AUTORA
 • @telewidzacy 20:14:06
  Żadnego komentarza nie kasowałem
 • @zibi 19:55:50
  I ja tez dziekuje Wam za merytoryczne komentarze
  Pozdrawiam
 • Zarzuty zbrodniczego i ludobójczego dowodzenia powstaniem przez gen Bora Komorowskiego
  wypisał jego konkurent do funkcji Wodza Naczelnrgo generał Anders stalinowski Mojżesz dla kandydatów na nowohebrajczyków z ZSRR w liście do ppłk Dorotycz Malewicza ps. "Hańcza", który dysponował 12 milionami $ wymolestowanymi u Rosevelta przez Mikolajczyka i gen Tatara na pomoc dla AK. Do konca wojny i likwidacji AK ppłk "Hańcza" wetknął cichociemnym do specjaslnych pasów 4 miliony dolarów a 8 wbrew żądaniom Andersa wysyłał do gen Maczka zgodnie z żądaniami Rządu w Londynie a także Wodza Naczelnego gen Bora Komorowskiego, który po wynegocjowaniu przywrócenia praw Konwencji Haskiej i Genewskiej w warunkach kapitulacji powstania jako żołnierz skierowany został przez Niemców do oflagu i wyzwolony przez aliantó nadal pełnił funkcje Wodza Naczelnego.
  Ppłk "Hańcza" oszukiwał Andersa, że przygotowuje dewizy do przekazania mu zgadnie z jego rozkazami a ostatni milion ukrył przed Andersem w klasztorze katolickim na wyspie na Morzu Śródziemnym. Anders cieszył się iznaniem Berii i Stalina i jego służby przejęły ten milion oraz oskarżyły ppłk "Hańczę" o zakazane przez Andersa konszachty z reżimem war4szawskim, po aresztowaniu został znaleziony jako samobójca według polskich historyków z powodu "odebrania mu honoru przez gen Andersa". Została powołana specjalna komisja przez Rząd Polski w Londynie niestety w stanie likwidacji, ktora jednak przybyla do Rzymu 8 miesięcy później i nie mogla nic zrobić
  Za trn przechwycony milion zaufani Andersa otworzyłi biznesy, które szybko splajtowały ale także zakupili nieruchomości we Włoszech, Francji, Hiszpanii i w Palestynie (prawdopodobnie od Arabow), które gwałtownie drożaly. Anders zamienił Korpus na ochroniarskie Kompanie Wartownicze i z dochodow patronowal Kulturze Giedroycia, wystąpił w obronie galicyjskich SSmanów i dowódcy tej dywizji SS nadal Krzyż Virtuti Militari w 1965r.
 • @telewidzacy 21:02:08
  Na spory o sens wywołania Powstania Warszawskiego mamy cały rok


  „Ostatnie polskie powstanie”  Opłakujemy godzinę

  kiedy się wszystko zaczęło,

  kiedy padł pierwszy strzał.

  Opłakujemy sześćdziesiąt trzy dni
  i sześćdziesiąt trzy noce

  walki. I godzinę,

  kiedy się wszystko skończyło.

  Kiedy na miejsce, gdzie było milion ludzi,
  przyszła pustka po milionie ludzi.


  https://www.salon24.pl/u/parasol-historii/882698,anna-swirszczynska-strzelac-w-oczy-czlowieka
 • @kula Lis 67 17:46:53gen Januszajris widząc latwość likwidacji lub przejmowania kierownictwa polską konspiracją we Lwowie w 1939
  Sam dał się aresztować NKWD (tak jak rotmistrz Pilecki Gestapo) gdyż uważał, że tylko z pozycji więźnia będzie mógł wpływać na decydentów sowieckich. Udało mu sie to o tyle, że z księdzem Peszkowskim, Berlingiem i Andersem znalazl sie wśród lokartorów "willi szczęścia" zamiast w rowie katyńskim. Anders zdobył uznanie Piłsudskiego jako dowodca oddziałow broniących Witosa pred faszystowskim zamachem a Berii i Stalina jako oskarżony o wymordowanie jeńców niemieckich opóźniających odwrót jego oddziału dragonów carskich w I wojnie św, , oskarżony o korupcję sprzedaży koni wojskowych i samobójstwo świadka wprocesie, który miał się przeciw niemu odbyś (Berling byl skazany z korupcję). Januszajtis takich szans nie miał.
 • x
  https://www.youtube.com/watch?v=sqlPPQM2f7M
 • @Torin 01:53:48
  Niech ten dzień należy tylko do Nich. Nie do sporów, awantur, konfliktów i oprawców.
  Do Nich, Powstańców Warszawy.

  https://pbs.twimg.com/media/DjfavYhW0AE3RQ1.jpg
 • @Husky 18:29:39
  Dopaść rzeźnika Warszawy. Oskar Dirlewanger odpowiadał za wymordowanie tysięcy Polaków. Kto postanowił się na nim zemścić?

  https://www.focus.pl/media/cache/default_view/uploads/media/default/0001/18/cf9fa9cbc005f8999b2c3982c5ce599684f9450a.jpeg


  5 sierpnia 1944 r. rozpoczęła się rzeź Woli. Hitlerowcy wymordowali w kilka dni 50–60 tys. warszawiaków. Prym wśród zbrodniarzy wiodła jednostka SS nosząca od nazwiska swojego dowódcy miano „Dirlewanger”. Oskar Dirlewanger żołnierzy rekrutował najpierw spośród kłusowników, a potem z kryminalistów. On sam, doktor nauk politycznych, skazany był w latach 30. za czyny nierządne na 14-letniej dziewczynce. Po odbytej karze postanowił się zrehabilitować w oczach wodza III Rzeszy: najpierw w Hiszpanii w Legionie Condor, a następnie na froncie wschodnim. Rzeź Woli nie była jedynym „dokonaniem” Dirlewangera podczas powstania warszawskiego. Miał też na sumieniu tysiące ofiar na Starym Mieście, Powiślu i Czerniakowie. Jego okrucieństwo było wręcz niewyobrażalne. „Dirlewanger stał ze swoimi ludźmi i się śmiał. Przez plac pędzili pielęgniarki z tego lazaretu, nagie, z rękami na głowie. Po nogach ciekła im krew. Za nimi ciągnęli lekarza z pętlą na szyi. Miał na sobie kawałek szmaty, czerwonej, może od krwi, i kolczastą koronę na głowie. Szli pod szubienicę, na której kołysało się już kilka ciał. Kiedy wieszali jedną z sióstr, Dirlewanger odkopnął jej cegły spod nóg” – wspominał po latach Mathias Schenk. To Belg, wtedy 18-letni, który dość przypadkowo znalazł się w Warszawie. Hitlerowcy zrobili z niego sapera szturmowego, który torował drogę dirlewangerowcom. „Wysadziliśmy drzwi, chyba do szkoły. Dzieci stały w holu i na schodach. Dużo dzieci. Rączki w górze. Patrzyliśmy na nie kilka chwil, zanim wpadł Dirlewanger. Kazał zabić. Rozstrzelali je, a potem po nich chodzili i rozbijali główki kolbami. Krew ciekła po tych schodach. Tam w pobliżu jest teraz tablica, że zginęło 350 dzieci. Myślę, że było ich więcej, z 500” – wspominał Schenk masakrę w Warszawie.

  KRZYŻ RYCERSKI

  Ewa Lella była sanitariuszką w powstaniu warszawskim. Kiedy trafiła do niewoli, poznała Dirlewangera. „Szczupły, wysoki, kościsty” – wspominała. Pamięta też, jak Dirlewanger chciał jej „wspaniałomyślnie” pomóc, gdy nie miała butów. „Jak byłyśmy w pałacu Brühla (...) mówi do mnie: »Komm, komm, kleine«. Poszedł ze mną na górę. Piękne nasze rzeczy, przepiękne dzieła sztuki – to wszystko było zmagazynowane. To wszystko było wywożone. On o tym decydował, gdzie na pewno te rzeczy idą. Pokazał mi buty, założyłam na nogi, to mu za ładnie wyglądały, kazał mi je zdejmować. W końcu się zdenerwowałam: »To i tak wszystko nasze. To jest moje, z mojej Warszawy. Nie chcę nic od pana, żadnego buta, to będę boso chodziła«. »To będziesz chodziła«, on takim łamanym ruskim językiem do mnie mówił”. W niewoli Ewa Lella musiała wynosić zmasakrowane zwłoki ze Szpitala Wolskiego.
  Dla Polaków Dirlewanger stał się uosobieniem zła. Nawet przełożeni uważali ludzi z jego jednostki za „gromadę świń, a nie żołnierzy”. Tak twierdził Brigadeführer SS Ernst Rode z niemieckiego sztabu. Zbulwersowany zbrodniami SS „Dirlewanger” szef Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych Heinz Guderian próbował interweniować u Hitlera. A po wojnie sam Erich von dem Bach-Zelewski, kierujący esesmanami tłumiącymi powstanie, nazwał dirlewangerowców zbrodniarzami. Ale co z tego, skoro za wykazane w Warszawie „taktyczne zdolności, odwagę i zimną krew” we wrześniu 1944 r. dowództwo uhonorowało Dirlewangera najwyższym odznaczeniem: Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego. Wielu dirlewangerowców uniknęło po wojnie sprawiedliwości. Sam Dirlewanger też nie stanął przed sądem. Ale on po prostu nie zdążył.

  SKATOWANY ZBRODNIARZ

  „Kariera Dirlewangera miała taki koniec, na jaki zasługiwała, ale na nieszczęście nastąpił on o wiele za późno. Osobiście ustanowił barbarzyńską karę, polegającą na powolnym smażeniu człowieka nad ogniem. Dirlewangera znaleziono powieszonego na drzewie, głową w dół, sczerniałego jak przypalony tost. Polscy partyzanci opowiadali, że zrobili to ludzie z jego własnej brygady. Wrzeszczał przez cztery i pół godziny. (...) Gdzieś w Polsce ponoć znajduje się obraz, ukazujący to wydarzenie. Wyraźnie widać na nim twarz Dirlewangera tuż nad płomieniami. To było 21 stycznia 1945” – pisze Sven Hassel w „Gestapo”.

  Hassel jest byłym duńskim żołnierzem Wehrmachtu, ale jego książka to powieść. Wcale nie wyjawia prawdy o śmierci Dirlewangera, choć tak mogli uważać czytelnicy. Na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego czytamy o końcu zbrodniarza: „W 1945, pod koniec wojny, ginie w tajemniczych okolicznościach”. W książce „Powstanie ’44” prof. Norman Davies stwierdza z kolei, że Dirlewangera „schwytały francuskie oddziały okupacyjne, został rozpoznany przez polskich jeńców i w niejasnych okolicznościach pobity tak dotkliwie, że zmarł na skutek pęknięcia czaszki”. Podobnie prof. Paweł Wieczorkiewicz w „Historii politycznej Polski 1935–1945” napisał, że Dirlewanger „został po wojnie, jako podejrzany o popełnienie zbrodni wojennych, osadzony we francuskim więzieniu wojskowym. Dopadli go tam podstępem Polacy (byli żołnierze powstania?) i zakatowali na śmierć”.

  Całość pod linkiem
  https://www.focus.pl/artykul/dopasc-rzeznika-warszawy
 • @kula Lis 67 09:36:50
  Po pięciu latach bezkarnego mordowania, niszczenia, podłości i pogardy mogliśmy wreszcie stanąć z Niemcami twarzą w twarz i podjąć walkę. My naprawdę wierzyliśmy w to, że jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna – i nie jest nią życie. Wierzyliśmy, że tą rzeczą jest honor” - mówił profesor Kieżun.

  http://www.niedziela.pl/gifs/portal/1399450569.jpg
 • @zibi 16:11:01
  Powstanie wybuchło na rozkaz i podpuszczenia Stalina, który swojego agenta Montera i Kobrę/Niedźwiadka zmobilizował do akcji. To powstanie przyniosło korzyść jedynie ZSRR, a katastrofę Warszawie i Polsce. Sowieci wiedzieli o planach Powstania i pewnie sami namawiali do tego. Stalin pozbył się elity Polskiego społeczeństwa, nie tracąc nawet kuli jak w Katyniu. VI-VII 44r. Operacja Bagration całkowicie niszczy centrum Niemieckiego frontu. Hitler ściąga 2 doborowe dywizje pod Warszawę aby zatrzymać Sowietów. Pomiędzy tymi dwoma potęgami robi się powstanie z 30 karabinami maszynowymi...Czesi nie zrobili powstania a i tak wylądowali pod sowietami ale przynajmniej, ocalili miasto i ludzi. Nie musieli od początku budować stolicy.
 • @kula Lis 67 10:51:42
  Czasem wystarczy jedno zdjecie zamiast miliona słów .

  https://pbs.twimg.com/media/DjgFbg5WwAEhCws.jpg
 • @Husky 11:01:38
  KŁAMSTWA DOWÓDCY POWSTANIA gen. CHRUŚCIELA ("Montera") W JEGO ARTYKUŁACH DO PRASY EMIGRACYJNEJ W LONDYNIE

  Tak oto sprawcy Powstania, na użytek opinii publicznej na Zachodzie, aby usprawiedliwić sprowokowaną katastrofę narodową, budowali legendę Powstania, jako wspaniałego zrywu patriotycznego ludu stolicy. Mijając się z prawdą i operując napuszonymi frazesami i paranoicznymi sformułowaniami.

  Komentarze: Jan Sidorowicz  http://www.powstanie.pl/?ktory=36
 • @Husky 11:01:38
  Powstanie wymusił „Monter”...Notatka z rozmowy Jana Matłachowskiego, działacza Stronnictwa Narodowego, z pułkownikiem Kazimierzem Pluta-Czachowskim „Kuczabą”, członkiem Komendy Głównej AK, w jego mieszkaniu w Warszawie przy ulicy Filtrowej 51 (23 października 1972 roku godzina 11:00-13:00).

  W toku rozmowy gospodarz deklarował takie poglądy i tak relacjonował: - praca [Jana] Ciechanowskiego „Powstanie Warszawskie” to krok naprzód. Dzięki niej w kraju przełamało się oficjalne przemilczanie faktu istnienia państwa podziemnego, a zarazem odrzucono fałszywy pogląd, wedle którego powstanie było dziełem [Kazimierza] Sosnkowskiego i [Stanisława] Mikołajczyka (teza Skarżyńskiego). Po raz pierwszy zgodnie z prawdą powiązano powstanie z reakcja na Teheran.


  http://www.mysl-polska.pl/569
 • @Husky 09:49:55
  Kulisy decyzji o Powstaniu: Okulicki bił pięścią w stół i wyzywał od "tchórzy", komendanta AK zamurowało.

  http://natemat.pl/149881,kulisy-decyzji-o-powstaniu-okulicki-bil-piescia-w-stol-i-wyzywal-od-tchorzy-przeciwnicy-nie-dowierzali
 • @Husky 11:01:38
  Prof. Jan Ciechanowski, za walki w powstaniu dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych: "Doprowadzenie do wybuchu Powstania Warszawskiego było jednym z największych błędów popełnionych przez dowództwo AK. Ten zryw nie miał najmniejszych szans powodzenia"..Postać Okulickiego jest niejednoznaczna. Tak jak jego aresztowanie, a potem wypuszczenie z Łubianki. Bez szwanku i w dobrym zdrowiu znalazł się blisko Sosnkowskiego (wódz naczelny). Potem wylądował pod Warszawą i najmocniej naciskał na Bora w sprawie Powstania. Kto wywołuje wojnę w mieście, w którym mieszka MILION cywilów ? Psychopata, szaleniec czy zdrajca ? Jednemu człowiekowi zależało na wymordowaniu Polaków Stalinowi. Powstanie Warszawskie było koszmarem i tragedią dla Polaków. Dziś czcimy Okulickiego jako bohatera, a jego teczka personalna leży na półce w archiwum KGB (dawne NKWD). Pewnie jeszcze poleży, a my będziemy obchodzić Powstanie jako zwycięstwo (moralne). Kiedy otworzymy oczy i dostrzeżemy, że PW było morderstwem na narodzie. Co gorsza....zadane przez swoich. A droga Okulickiego od wypuszczenia z Łubianki do powrotu do Moskwy obfituje w bardzo dwuznaczne/ co najmniej/ sytuacje. Rozum a nie emocje, każe bystro przyglądnąć się tej postaci i wnikliwie ją ocenić. Polska została zniszczona w XVIII wieku, bo nie stworzyła zadufana w swą siłę siatki szpiegów, tych cichych kreatorów wydarzeń... A tak a propos czekam na rozwikłanie zagadki, po jaka cholerę, przyleciał przed wybuchem powstania do Polski z Londynu J.I Rettinger z kim się spotkał i co ustalono. Próba jego otrucia/nieudana/ przez wywiad AK mówi sama za siebie. Zniszczono miasto, wymordowano ludzi, przed niczym nas to nie uchroniło a gadanie o honorze jest paranoją. Bądź honorowy za własną krew nie cudzą. I oczywiście nikt z tych co bronią Okulickiego, nie bierze pod uwagę, że był żołnierzem którego obowiązuje rozkaz, Sosnkowski Naczelny Wódz był przeciwny powstaniu. Okulicki, Monter, Bór- Komorowski powinni byli odpowiadać za zdradę. Zresztą zdrada była wszechobecna, zdradzono Grota Roweckiego, a z tego co ostatnio się dowiedziałem, Niemcy znali wszystkie nasze kody, czytali tajna korespondencję, jak dzieci alfabet Falskiego w I-szej klasie. Znali miejsca magazynów z bronią, dowódców i najważniejsze decyzje. Kontrwywiad państw alianckich znał te fakty, nie był uprzejmy podzielić się tymi wiadomościami z nami. W zamian zamordowali gen. Wł. Sikorskiego, który do powstania z całą pewnością by nie dopuścił.
 • @Husky 11:01:38
  POWSTANIE WARSZAWSKIE – GENEZA I KONSEKWENCJE
  Opublikowano 01/08/2018

  https://forumemjot.wordpress.com/2018/08/01/powstanie-warszawskie-geneza-i-konsekwencje-2/
 • @Husky 11:01:38
  Identycznie jak w 39-tym, Niemcy współpracowali z Sowietami (Rosjanami i Chazarami) w czystce etnicznej Polaków. Trzeba pisać jak było, że beneficjentami zagłady Powstania Warszawskiego były rodziny Margulisów vel Jaruzelskich, Kiszczaków, Goldbergów, Szechterów, Sznepfów (Schnepfów), Brystingerowa, Bauman rodzina Bermanów (Borowskich) czy małżenstwo Brussów i wiele innych rodzin które dalej mają swoją okupacyjną fortecę w Agorze.
 • @Husky 11:01:38
  Również Anglicy zatrzymali odtajnienie dokumentów dotyczących Powstania. Dr. Leszek Żebrowski w jednym z wykładów przedstawił dokładną sekwencję wydarzeń poprzedzających wybuch Powstania. A z niej wynika moim zdaniem ponury fakt, że Powstanie zostało zdradzone i to w Londynie, który decydował o wszystkim do ostatniego momentu. Informacje o tym są właśnie w archiwum londyńskim. Londyn blokuje do nich dostęp.
 • @Husky 11:01:38
  Kto z was oglądał stare kroniki filmowe o tym co się stało w Lidze Narodów w Genewie. Dlaczego politycy zachodni przegłosowali na- nie, rosyjski plan, który zakładał prewencyjną akcję wojenną przeciw Niemcom A.Hitlera. To mam z nagrań z TV w Australii,15 lat wstecz. Dzisiaj to rzecz niepojętna. Wielu z was by się mocno zdziwiło gdyby miało okazję pooglądać te stare kroniki filmowe. Ma to do tego, że jeszcze niczego nie nauczyła ludzkości.
 • @kula Lis 67 11:17:20
  A gdyby tak przyszło ginąć...
  Za Polskę
  Ten jeszcze jeden, jedyny raz
  Kto dobędzie siły
  Kto z nas?
  / tak se piszę /

  https://pbs.twimg.com/media/Djf7kMdW0AAPEF5.jpg
 • @Husky 14:38:35
  HGW kazała rozwiązać Marsz Powstania Warszawskiego.
  http://niezalezna.pl/232251-hgw-kazala-rozwiazac-marsz-powstania-warszawskiego

  Ps...HGW kazała rozwiązać Marsz Powstania Warszawskiego....Gdzie my żyjemy!!! Co się stało z tą naszą wywalczoną demokracją...? Co dzieje się z Polakami...? To jest prowokacja ze strony HGW, chce zdenerwować uczestników marszu i sprowokować do jakieś "zadymy", żeby później złożyć "sprawozdanie" w Brukseli. Suka chazarska zawsze pozostanie chazarską suką. Nic na to nie poradzisz. Tylko, że za chazarską suką idzie jej elektorat. I to już jest smutne.
 • @kula Lis 67 18:45:09
  Powstanie Warszawskie przegrało w 1944 roku (bo wygrać nie mogło) ale na pewno zwyciężyło w roku 2018. Tak dobrego i długotrwałego wyniku, to się chyba Ci odważni młodzi ludzie, nie spodziewali...

  https://pbs.twimg.com/media/Dji21K_W4AswKN9.jpg
 • @kula Lis 67 18:45:09
  Krystyna Krahelska "Danuta" (1914-1944),
  "warszawska syrenka", autorka pieśni "Hej, chłopcy, bagnet na broń!".
  Ciężko ranna w piersi ok. godziny 18-tej 1 sierpnia 1944 r. na Polu Mokotowskim podczas odwrotu po nieudanym ataku na Dom Prasy przy ul. Marszałkowskiej 3/5.
  Dopiero gdy się ściemniło ciężko ranną "Danutę" z Pola Mokotowskiego podniósł patrol sanitarny.
  Nieprzytomną przeniesiono na punkt sanitarny przy ul. Polnej 34. Operowana tuż przed północą, zmarła 2 sierpnia 1944 o czwartej nad ranem.
  Pochowana została w ogródku na posesji Polna 36
  Po ekshumacji zwłok w dniu 9 kwietnia 1945 r., została pochowana na cmentarzu Służewieckim przy kościele Św. Katarzyny.

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

  https://pbs.twimg.com/media/Djk6LBfXgAADGAu.jpg

  (Fotografia portretowa ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego,
  sygn. MPW-IK/3065, MPW-IH/1786),
  kOLORYZACJA: ANNA MARJAŃSKA.
 • Wcale Nie było tak kolorowo i szlachetnie
  w ...
  „Szokującą relację przynosi wewnętrzny meldunek sytuacyjny staromiejskiej placówki BIP KG AK z 8 sierpnia: „Widuje się ciągle chodzących z batogami członków PKB [korpusu bezpieczeństwa, czyli powstańczej policji – przyp. red.]. Bicie i nadużywanie siły w stosunku do bezbronnych są niestety częstym zjawiskiem. Zdarzają się nawet wypadki używania w stosunku do ludności cywilnej siły przez niektórych żołnierzy AK. Przy pompie, z której wodę czerpie okoliczna ludność, młody wartownik posunął swą gorliwość służby aż do bicia kolbą karabinu tłoczące się kobiety, przepuszczając jednocześnie młode dziewczęta bez kolejki”.
  (...)
  Wraz z upadkiem Starówki przygnębienie opanowuje całą stolicę. Warunki życia pogarszają się szybko. Pomoc wciąż nie nadchodzi. Alianckie zrzuty zostały przerwane. Pierwsze zapowiedzi powszechnego załamania widać było już kilka dni wcześniej, kiedy ludzie przestali ufać akowskiej propagandzie, powstańczym gazetom, a nawet londyńskiemu radiu.

  Genowefa Dąbrowska pisze we wspomnieniach: „W miarę jak przekonywano się, że wiadomości są skąpe, sprzeczne i nie zawierają żadnych odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania, a w szczególności, co się dzieje za Wisłą, coraz mniej było chętnych do czytania. Stałe nadawanie z Londynu posępnej i beznadziejnej melodii chorału »Z dymem pożarów« nie dodawało nikomu ducha. Wprost przeciwnie, wzbudzało oburzenie i rozgoryczenie, że nie stać ich na nic więcej, chcą nas całkiem pogrzebać i umyć od wszystkiego ręce, przekazując całe zmartwienie Bogu”.

  W podobnym tonie utrzymany jest wewnętrzny meldunek BIP KG AK z 20 sierpnia na temat nastrojów na Śródmieściu: „W wielu środowiskach mówi się o małej zaradności rządu, nieprzygotowaniu należycie powstania, krytykuje się tkliwe przemówienia i płaczliwy ton naszej propagandy. Zwłaszcza kończenie audycji londyńskich przez chorał »Z dymem pożarów« zaczyna społeczeństwu działać na nerwy”.
  ...
  Zachowanie się poszczególnych dowódców też było nieraz powodem rozgoryczenia i żalu, gdy na przykład niepotrzebnie usuwano ludzi z mieszkań czy piwnic rzekomo potrzebnych dla wojska, aby po kilku godzinach opuścić je jako nieprzydatne, albo gdy do pracy przy odgruzowywaniu czy budowie barykad zmuszano nie młodych cwaniaków wymigujących się od każdej roboty, ale ludzi starszych lub chorych. Szczególnie znienawidzeni byli żandarmi kapitana »Barrego« – draby najedzone, elegancko jak na tamte warunki ubrane, odznaczające się brutalnością i brakiem skrupułów”.

  http://www.newsweek.pl/wiedza/historia/powstanie-warszawskie-i-jego-ciemna-strona-jakie-fakty-przemilcza-legenda-,80245,1,1.html
 • @reflexión 12:04:22
  newsweek ?
  Sorry ale nie po drodze mi z tą niemiecką gadzinówką.
  Poczytał bym u nich ale teksty o swoich braciach z niedalekiej przeszłości


  https://pbs.twimg.com/media/DjgMj53W4AE9CpF.jpg
 • R.I.P
  Dziś na wieczną służbę odszedł gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, żołnierz kampanii wrześniowej, uczestnik Powstania Warszawskiego.
  Zmarł w wieku 101 lat.
  Cześć jego pamięci!


  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e6/Zbigniew_%C5%9Acibor-Rylski.JPG/240px-Zbigniew_%C5%9Acibor-Rylski.JPG
 • @Husky 21:00:54
  Lecz potem się zeszmacił, sprzedał na UB własną żonę, został ubeckim TW.
 • @Husky 21:00:54
  Gen. Ścibor-Rylski donosił na własną żonę? Przyznał się do współpracy z bezpieką, ale tłumaczy, że tak ratował kolegów(sic!) Nie bohater, a podły donosiciel? Taki obraz postaci gen. Ściobor-Rylskiego rysuje się z akt IPN, które cytuje dzisiejsza "Gazeta Polska Codziennie". Dziennik powołuje się na ustalenia, z których wynika, że bohater AK mógł donosić nie tylko na swoich kolegów, ale i własną żonę. Generał w rozmowie z "GPC" do współpracy z bezpieką się przyznaje. Twierdzi, że w ten sposób ratował kolegów.

  "Według dokumentów w 1947 r. zarejestrowany przez Wydział I WUBP Poznań jako TW »Zdzisławski«. Wykorzystywany do 1964 r., kiedy to wyprowadził się z Poznania do Warszawy. Równocześnie, przynajmniej od 1956 r., współpracował z Departamentem I i Departamentem II MSW. Według zachowanych dokumentów inwigilował swoją żonę i byłą teściową żony (...), jak również rozpracowywał Międzynarodowe Targi Poznańskie i środowiska polonijne w USA” – czytamy w książce Marka Lachowicza „Wspomnienia cichociemnego”. Takie oskarżenia wobec gen. Zbigniew Ścibor-Rylski podnosi w niej historyk IPN, Krzysztof A. Tochman.

  http://natemat.pl/27655,gen-scibor-rylski-donosil-na-wlasna-zone-przyznal-sie-do-wspolpracy-z-bezpieka-ale-tlumaczy-ze-tak-ratowal-kolegow

  Ps.."Ścibor-Rylski twierdzi, że należy do nielicznej grupy tych, którzy podjęli grę z bezpieką i udało im się ją wygrać." Gdzieś już to słyszałem. To słowa byłego Prezydenta tw. Bolka..

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej