Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

Stefan Wyszyński

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

,,Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej." : Stefan Wyszyński – symbol walki z komunizmem

 3 sierpnia 1901 we wsi Zuzela nad Bugiem, urodził się prymas Polski w latach 1948-1981, przywodca duchowy, mąż stanu i autorytet moralny - STEFAN WYSZYŃSKI.

"Nie trzeba oglądać się na innych, na tych lub owych, może na polityków, żadając od nich, aby się odmienili. Każdy musi zacząć od siebie, abyśmy prawdziwie się odmienili".

(Gniezno, 2 lutego 1981 (z homilii))

 

 

                  
 
Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, przyszedł na świat 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli, na pograniczu Mazowsza i Podlasia (w powiecie Ostrów Mazowiecka), na terenie obecnej diecezji łomżyńskiej. Wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana. W latach 1948-1981 pełnił posługę prymasowską, był jednocześnie arcybiskupem metropolitą w Gnieźnie i w Warszawie. Pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, miał również uprawnienia legata papieskiego.

W 1953 r. został aresztowany i internowany przez ówczesne władze komunistyczne. Jest m.in. autorem tekstu odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu.

Kardynał Stefan Wyszyński był prymasem w czasach najtrudniejszych dla polskiego Kościoła. Był oparciem dla wierzących i wszystkich tych, którzy marzyli o wolnej Polsce. Ten przywódca Kościoła, polityk i mąż stanu przeszedł do historii jako jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku i pozostaje autorytetem dla współczesnych pokoleń.
 
Żył w czasach gdy prawa człowieka i jego godność w komunistycznym  reżimie kompletnie się nie liczyły. Odebrano ludziom wszelką możliwość do normalnego życia. Niewygodni dla władzy byli niesprawiedliwie osądzani, torturowani i więzieni, a najczęściej rozstrzeliwano ich jako wrogów.
Prymas umarł, zdawało się, w najgorszym momencie. W kraju od strajków sierpniowych 1980 roku trwało napięcie. Za osiem miesięcy, 13 grudnia, gen. Wojciech Jaruzelski miał ogłosić stan wojenny. Władze wciąż niedwuznacznie straszyły groźbą sowieckiej interwencji. W takim trudnym i przełomowym zarazem momencie odszedł ktoś, kto w powszechnym przekonaniu był jedynym gwarantem stabilizacji. Jedynym w kraju autorytetem, z którym liczyły się obie strony: i Solidarność, i komunistyczne władze.

               

Stefan Wyszyński przez 33 lata prowadził Kościół w Polsce pewną, silną ręką. W maju 1981 roku, gdy obudzone przez Solidarność uczucia nadziei walczyły z obawą o przyszłość kraju, nikt chyba nie był wolny od pytań: wypełnienie to misji czy jej niedokończenie. I tylko prymas przed śmiercią uspokajał: "Przyjdą nowe czasy, wymagają nowych świateł, nowych mocy, Bóg je da w swoim czasie".
On wiedział, że wypełnił swoją misję. Kiedy w listopadzie 1980 roku Jan Nowak-Jeziorański zapytał prymasa, o czym myślał w czasie mszy na placu Zwycięstwa w Warszawie, którą 4 czerwca 1979 roku odprawiał Jan Paweł II, powiedział: "W tym momencie nie mogłem ani myśleć, ani się modlić. Skupiłem się tylko na jednym: jak opanować wzruszenie, bo uprzytomniłem sobie, że spełnia się na moich oczach proroctwo Augusta Hlonda, wypowiedziane przez niego na łożu śmierci, że przez Matkę Bożą przyjdzie zwycięstwo. A my tu jesteśmy w miejscu, które komuniści nazwali placem Zwycięstwa, i na tym placu pod ich rządami, przed krzyżem, który oni sami postawili, polski papież odprawia Świętą Ofiarę".
Prymas zreflektował się, że rozmawia przecież z dziennikarzem, więc dodał: "Tylko proszę tego nikomu nie powtarzać".

 

Prymas Stefan Wyszyński, wbrew wielu uczestnikom soboru watykańskiego II, dawał ludziom prawo do wyboru Religii i prawo do błędu. Dziś rocznica urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego, który jak się okazuje wciąż jest postacią nie do końca odkrytą.
 

 Ciekawa jest także konkluzja prymasa:

“Jeśli katolicy szczerze uznają wolność religijną dla wszystkich ludzi, wtedy dopiero będą mogli żądać tej wolności dla siebie samych – tak ze strony wszystkich inaczej wierzących, jak również od wszelkiej władzy publicznej”.

 
"Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować"
RomanDmowski
 
               
 
 
 
 
 
 
 

 

KOMENTARZE

 • Husky pisze !
  cytuje. [W 1953 r. został aresztowany i internowany przez ówczesne władze komunistyczne. ]

  Panie Husky ! widzę ze panu przez gardło nie może przejść słowo żyd !

  Prymas Stefan Wyszyński został aresztowany przez żydowskie władze komunistyczne !!!!!!!!! Trzeba pisać prawdę panie Husky !!!!!!

  Zacytuje jeszcze
  "Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować"
  Roman Dmowski .

  UWAGA ten ostatni cytat nie dotyczy lewackiego żydostwa w Polsce !żyd lewak to bezpaństwowiec WRÓG TOŻSAMOŚCI SŁOWIAN !

  Jak lewackie żydy o sobie mówią ze są OBYWATELAMI ŚWIATA !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach..
 • @ele 09:11:33
  Prymas Stefan Wyszyński został aresztowany przez żydowskie władze komunistyczne !!!!!!!!!
  żydokomunistyczne
 • @ele - Czy Bierut i Radkiewicz to byli żydzi
  Kulisy aresztowania Prymasa Tysiąclecia ujawnił na antenie Rozgłośni Polskiej RWE zbiegły na Zachód wysoki funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, ppłk. Józef Światło: - Jak wszystkie decyzje w sprawie polityki kościelnej w Polsce, tak i ta decyzja zapadła w Moskwie.

  Bierut i Franciszek Mazur odpowiedzialny w Biurze Politycznym za walkę z kościołem pojechali jeszcze za życia Stalina po instrukcje.
  W rozmowie Bierut nalegał na natychmiastowe aresztowanie kardynała, ale Stalin stwierdził, że czas jeszcze na to nie nadszedł - relacjonował Światło.
  Prymas Polski został aresztowany po śmierci radzieckiego przywódcy.

  Operację przeprowadził XI Departament w MBP. Czuwał nad nią sam szef resortu Stanisław Radkiewicz.

  O miejscu pobytu kardynała wiedzieli tylko nieliczni dygnitarze partyjni. - Jest to taki "pacjent", którego nie można trzymać dłużej w jednym miejscu, bo zaczęłyby się procesje i pielgrzymki - mówił wiceminister bezpieki, gen. Konrad Świetlik.


  Pytanie :
  Czy Bierut i Radkiewicz to byli żydzi
 • Ksiądz Kardynał Wyszyński
  To najwybitniejsza postać w polskim kościele. Żaden z hierarchów nie mógł i nie może się z Nim równać.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 10:02:56
  Tak, to prawda
  Następców nie ma i pewnie długo nie będzie
  Nie ma już "kościoła" Prymasa Wyszyńskiego
  Nie ma
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 10:02:56
  Polskie społeczeństwo jest na swój sposób fenomenalne.Niby europejski naród z tysiącletnimi tradycjami a pod względem zbiorowej świadomości plasuje się raczej między społecznościami afrykańskich ledwie okrzepłych państw.
  Nie ma ani jednego,powtarzam ani jednego historyka,politologa że o instytucji nie wspomnę, który/a wyjaśnia Polakom mechanizmy wszelkich procesów społeczno-politycznych kreujących losy narodu i Państwa.
  Sprawa "internowania Wyszyńskiego" traktowana jest jak wszystkie inne historyczne wydarzenia czyli w taki sposób żeby broń boże nie wyjaśnić czegokolwiek.
  Jest gorąco i gówno mnie to wszystko obchodzi ale gdyby obchodziła nie obyłoby się bez kilku zasadniczych pytań:
  -dlaczego aresztowano go w październiku 1953 czyli 6 miesiecy po śmierci Stalina.Co takiego groźnego stało się w strukturach partii komunistycznej lub hierarchii kościelnej że trzeba było sięgać po takie środki
  Przecież w brew dzisiejszej prymitywnej propagandzie,od początku czyli 1945 r tak nie było.Było inaczej:
  "Komunistyczny prezydent Bolesław Bierut idący obok księdza prymasa na procesji Bożego Ciała, szef Urzędu Bezpieczeństwa Stanisław Raczkiewicz klękający w trakcie mszy przy Podniesieniu czy sekretarz Polskiej Partii Robotniczej Władysław Gomułka śpiewający „Boże coś Polskę” - nie, nie jest to dziwna fantazja senna, lecz realia Polski Ludowej w pierwszych latach jej funkcjonowania "
  https://kurierhistoryczny.pl/artykul/jak-boleslaw-bierut-na-procesje-bozego-ciala-chodzil-czyli-krotkotrwale-nawrocenie-polskich-komunistow,392

  "Za Stalina" komuniści obnosili się z hierarchami a po jego śmierci zaczęli walczyć z kościołem?
  Pourquoi ?
 • Zasada oceny jest prosta. Powiedz kto go wychwala a powiem ci kim jest.
  Kto wychwala Wyszyńskiego ? (k... tysiąclecia ? a czemu nie wszech galaktyczny ?)

  Wychwalają wrogowie Narodu Polskiego od zawsze wrogowie...
  W czasach PRLu wychwalały go zachodnie (żydowskie jak dziś wiemy) media a po 89r Żydowska jak dziś wiem agentura o nazwie solidarność.

  I właściwie nie warto już analizować dokonań Wyszyńskiego ta analiza jest
  "wbudowana" w jego oceny głoszone przez globalną mafię żydowską.
  Wiadomo komu służył komu się przysłużył dla kogo pracował...całkiem jak Kukliński, JPII, czy inny Bolek.

  Solidaruchy wychwalają i to jeszcze w mainstreamowych mediach to jednoznacznie dyskwalifikuje człowieka jako Polskiego patriotę.
  a wręcz klasyfikuję go po wręcz przeciwnej stronie.

  To najprostszy klucz do oceny ludzi.
  Jak pluj`a na człowieka to Polski patriota jak wychwalają to zdrajca Narodu Polskie ale być może patriota żydowski... lub tylko bardzo pożyteczny dla żydów sługus.

  Ta reguła sprawdza się w niemal 100%.
  niemal .. bo pewnie są dobrze zakonspirowane "Klossy" czy inne "Sztyrlice" którzy z obowiązku chodzą "w mundurach" III RP ...
  Tego jednak się dowiemy po III wojnie światowej albo nigdy.
 • @Oscar 11:54:57
  Co masz przeciwko ks.Wyszyńskiemu? Konkrety proszę.

  Twoja teoria o rozpoznawaniu ludzi po medialnym wrzasku jest prawidłowa ale nijak się ma do Wyszyńskiego. On nigdy nie był beniaminkiem żydów i mediów.
 • @Oscar 11:54:57
  Nie dziwię się że czerwone do szpiku kości komuchy tak zajadłe atakowały i nadal atakują wszystko co w naszym kraju jest najcenniejsze.
  Dla takich nie ma świętości.
  Liczy się Stalin,Bierut czy Gomułka
  To ich idole do końca swego życia
  Tą reguła sprawdza się w niemal 100%.
  Żyją nadal w czerwonym matrixie licząc na cud powrotu do władzy.
  W myśl zasady - Proletariusze wszystkich krajów łączcie się powiem
  WON - Czerwonej zarazie
  WON

  dzieki za ocene
 • @Husky 12:19:29
  //Dla takich nie ma świętości.
  Liczy się Stalin,Bierut czy Gomułka//

  Jakbym idiotów żydowskich z "niepoprawni".pl czytał. Taki sam styl.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:28:15
  To moja prywatna opinia, a nie jakiś tam poprawnych czy niepoprawnych

  Tak, nie ma dla niektórych świętości.
  Nie ma
  pzdr
 • @Husky 12:19:29
  Niewola wobec żydowskiego Boga naprawdę jest najcenniejszą "świętością".
  Tak myślano w średniowieczu a kto tak nie myślał tego mordowano po stosownych torturach.

  To nie moje "świętości" .. to żydowskie "świętości" i uczesanych intelektualnie..
  .
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:04:59
  Ja tylko słucham żydowskiej propagandy i wyciągam proste wnioski.
  Wyszyński stoi w szeregu takich postaci wychwalanych przez żydowską propagandę jak JPII, Bolek, guru Balcerowicz, bandyci wyklęci, Wolna Europa, Bartoszewski, Kukliński, itp

  Po drugiej stronie opluwanych przez żydowską propagandę postaci stoją:
  Jaruzelski, Kiszczak, Lepper, a nawet Oleksy , Miller (zamachy stanu) a z zagranicy Putin, Kadafii, Sadam Husain, Asad czy choćby Miloszewicz z Jugosławii.

  Znając fakty dot niektórych z wymienionych, widać wyraźnie jak łatwo ocenić człowieka na podstawie żydowskiej propagandy.
  Tak można łatwo oceniać nie tylko ludzi ale i idee, procesy gospodarcze....
  politykę wszelaką...

  Wystarczy słuchać żydowskiej propagandy i nie trzeba babrać się w brudach.
 • @Oscar 14:12:15
  Jest tylko jeden trudniejszy przypadek... gdy żydzi sami siebie opluwają jak PO i PIS.
  Wtedy już trzeba popatrzeć na dokonania...by oceniać.

  Co do PO to sprawa jest jasna to bezideowi rabusie czyli zdrajcy skoro mają polskie paszporty.
  Co do PIS to sprawa jest bardziej złożona .. bo coś robią prospołecznie czyli wprowadzają socjalizm , ścigają karuzele Vatowskie...
  ale w polityce zagranicznej to to samo co PO.
 • @Oscar 14:12:15
  //Po drugiej stronie opluwanych przez żydowską propagandę postaci stoją:
  Jaruzelski, Kiszczak, Lepper, a nawet Oleksy , Miller (zamachy stanu) a z zagranicy Putin, Kadafii, Sadam Husain, Asad czy choćby Miloszewicz z Jugosławii.//


  Z tej listy wykreslam sp.A.Leppera, Oleksego i Millera a reszta to "postacie" majace sporo krwi na rekach.
  Nawet wiecej niz sporo
 • @Oscar 14:12:15
  //Znając fakty dot niektórych z wymienionych, widać wyraźnie jak łatwo ocenić człowieka na podstawie żydowskiej propagandy.//

  Sugerujesz, że ja w moich ocenach kieruję się żydowską propagandą?
 • Prymas Wyszyński to postać wielka, wzór kapłana, biskup
  Jakże różny od dzisiejszych Michalików, co mu pozbawione miłości dzieci dorosłych mężczyzn na pokuszenie wodzą. Obywateli Watykańskich, co tylko o własnych bzuchach myślą, tych nieokiełznanych w dążeniu do pieniądza, "patriotów" najdroższych kieszeni podatnika. I reszty tej targowicy.

  Jeszcze dziś słyszę w uszach słowa podczas mszy, "Módlmy się za naszego papieża Jana Pawła, za naszego biskupa Stefana.." Wtedy wierzyłem w wielkość Kościoła, dziś ... zastanawiam się, czy nie była to dziecięca naiwość?

  Widzę, że pałek ci Husky nastawiali. Niesprawiedliwie, bo choćby za przypomnienie tej postaci 5* się należy.
 • @
  Postać kard. Wyszyńskiego jest wyjątkowa.
  Jednak oceny należy dokonywać z różnych punktów widzenia. Jednym jest rola jaką spełnił wobec KK w Polsce, a zupełnie inna może być ocena roli spełnionej względem Narodu i polskości.
  Dla KK - to ktoś, kto uratował KK przed upadkiem (w Polsce), ale to dzięki temu, że sprzeciwił się doktrynie KK. Były silne naciski w Watykanie, aby go odwołać z funkcji - zbyt daleko odchodził od doktryny KK na rzecz roli KK w Polsce.

  A dla polskości?
  Odwołał się do cech zakorzenionych w Narodzie Polskim, a których doktryna KK nie zdołała spaczyć.
  W efekcie w znacznym stopniu nastąpiło utożsamienie idei KK z polskością.

  Efektem było zaufanie społeczeństwa względem KK, co zaowocowało rolą KK w działaniach na rzecz Solidarności i przemian.
  Jednym słowem KK zdradził polskość przechodząc na pozycje antypolskie. Dla nas - efekt tragiczny.
  Stan końcowy - KK traci wpływy, gdyż coraz więcej ludzi zauważa sprzeczność między doktryną KK, a polskością. KK oparty na zdradzie - nie utrzyma się.

  Czy to wina kard. Wyszyńskiego?
  Nie do końca, ale też chyba był za słaby, aby przeciwstawić się temu trendowi. Niestety JPII wybrał już całkowicie inną drogę.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:48:25
  Dzieki Panie Krzysztofie za ten komentarz.
  Tak i ja to widze
 • @Zawisza Niebieski 16:26:06
  Nigdy, ale to nigdy oceny minusowe nie miały dla mnie znaczenia
  Dzięki za komentarz
 • @Oscar 11:54:57
  5* !!!!!!!!!!!!!!!!!

  Podpisuję się pod tym komentarzem obiema rękami.
  DK
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:04:59
  Redakcja Więzi u Prymasa Wyszyńskiego. Gniezno 1975.

  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2016/01/prymas-wyszynski.jpg

  Od prawej: Prymas Wyszyński, Tadeusz Mazowiecki, Jan Turnau, Zdzisław Szpakowski, Kazimierz Wóycicki


  Prymas Wyszyński i jego hierarchowie czynnie i z premedytacją wykorzystywali nieświadomy politycznie lud do walki o władzę, przywileje i majątki dla Kościoła i dla swoich żydowskich sojuszników w Polsce i poza Polską (w USA i Izraelu).

  więcej na: http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/135591,zwyciestwo-przyjdzie-przez-maryje
 • good job @ Five
  Kardynał Wyszyński to legenda, takich ludzi nie mierzy się przyrządami do pomiaru topielców, którzy nie wiedzą co to honor, odwaga i miłość do ojczyzny. Ktoś z komentatorów wsiadł nie do tego pociągu.


  pozdr
 • @Husky 18:25:57
  O ile mnie pamięć nie zwodzi, kiedyś na minusy narzekałeś, ale podejście prawidłowe. Duże poparcie to dla słabych umysłów droga do pychy.

  Jeśli piszesz o osobach dużego formatu, o prawdziwych patriotach to masz moje poparcie, dziś takich niestety nie widać. Dziś oglądamy zażartą walkę o władzę, o dostęp do pieniędzy podatnika, a wartości takie jak patriotyzm, jak wiara jak Polacy naszym pożałowania godnym elitom nie w głowie. Byle do koryta, byle do władzy i byle Polacy nie mogli ich rozliczyć. Wartości, głoszone wielkie słowa, przy kraniku z pieniędzmi podatnika się rozmywają. Smutne to.
 • @Zorion 19:49:27
  Nie tylko pomylili pociągi, ale jak zwykle chcą jechać na gapę.
  Dziękuję za komentarz
 • @Rzeczpospolita 18:52:10
  Ludu pracujący
  Widzisz i nie grzmisz
  Protetariusze
  Walka o wadzzze trwa

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej