Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

,,Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

154 lata temu urodził się autor tych słów, jeden z Ojców Niepodległości – Roman Dmowski.

 

Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.

R.Dmowski

 

Na warszawskim Kamionku przy głazie, który symbolicznie upamiętnia miejsce narodzin Romana Dmowskiego, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy złożony został wieniec. W czwartek przypada 154. rocznica urodzin jednego z "ojców niepodległości".

 

   
 
"9 sierpnia 2018 roku przypada 154. rocznica urodzin jednego z Ojców Niepodległości – Romana Dmowskiego. Z tej okazji w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy został złożony wieniec na warszawskim Kamionku, przy głazie pamięci u zbiegu ulic Lubelskiej i Alei Wedla, który symbolicznie upamiętnia miejsce narodzin Romana Dmowskiego" - poinformowano na stronie prezydenta
 
Jak przypomniano, na pamiątkowej tablicy znajduje się inskrypcja: "Tu na Kamionku 9 sierpnia 1864 roku urodził się Roman Dmowski – twórca ruchu narodowego, mąż stanu, współtwórca niepodległego państwa polskiego". Podkreślono również, że miejsce to utworzono 28 czerwca 1991 roku, w 72. rocznicę zawarcia traktatu wersalskiego, na którego obrady delegatem wraz z Ignacym Janem Paderewskim był właśnie Dmowski.
 
Z okazji rocznicy urodzin Dmowskiego, po zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego upamiętni go specjalna iluminacja.

 

 

 

 

Roman Dmowski był wybitnym ideologiem, politykiem, dyplomatą i wychowawcą wielu pokoleń Polaków. Stworzył także największą armię polską, walczącą o niepodległość Polski w czasie I wojny światowej – Błękitną Armię, nad którą dowództwo objął gen. Józef Haller. Stała się ona najpoważniejszą siłą, z jakiej powstało Wojsko Polskie.

Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 r. w Kamionku (obecnie Warszawa). Był głównym ideologiem polskiego nacjonalizmu, przywódcą obozu narodowego, dyplomatą, współtwórcą niepodległej Polski.

Dmowski wraz z Ignacym Janem Paderewskim byli delegatami odradzającej się Polski na konferencję pokojową w Paryżu. Ich podpisy widnieją pod Traktatem Wersalskim, który przywrócił państwo polskie na mapy polityczne świata po 123 latach zaborów.

Roman Dmowski zmarł po długiej chorobie 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie koło Łomży. Pochowany został na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

 
PAP
Twitter
 
 
 

 

KOMENTARZE

 • A jakie obowiązki ma Husky?
  Romek to od razu widać że był cienki Bolek, bo nawet nie zdawał sobie sprawy że żył i miał te swoje obowiązki w "cywilizacji polskiej". Podobnie jak pan Jourdain który nie wiedział że mówi prozą. I potrzeba było około 100 lat, aby naczelny cywilizator NEONu pan VoidAss tę perwersyjną rzeczywistość wreszcie spenetrował i spisał w wolnych chwilach gdy przerażona żona już spała.
 • @Nibiru 22:04:51
  No comment 8-))))))))
 • My wszyscy z Niego..
  https://pbs.twimg.com/media/DkL1bD-X4AQBxH0.jpg
 • @Husky 22:34:24
  Słyszałem parafrazę: Europejczykiem jestem, więc obowiązki mam europejskie.

  Nie mogą one jednak pozostawać w sprzeczności z tymi pierwszymi, oddolnymi, polskimi.
 • @Husky
  Ty akurat z Dmowskim nie masz nic wspólnego , jako neonowy niepełnosprawny możesz pisać banialuki . Salut. :))) Dziś Obóz Wiel­kiej Pol­ski to jest właści­wie obóz młodych Po­laków, którzy mają tworzyć życie na­rodu pol­skiego, je­go pracę na wszys­tkich po­lach, osłaniać pier­siami swoimi je­go byt i je­go dob­ro prze­ciw wro­gom, którzy by chcieli je zniszczyć, wziąć w swo­je ręce lo­sy państwa polskiego.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej