Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

„Operacja polska” - Operacja Antypolska.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

81 lat temu, 11 sierpnia 1937 r rozkaz Mikołaja Jeżowa rozpoczął "Operację Polską NKWD". W ciągu 2 lat w wyniku egzekucji, w wiezieniach, zginęło co najmniej 130 tys Polaków

Rozkaz do przeprowadzenia Operacji Polskiej został wydany w Moskwie 11 sierpnia 1937 r. i nosił numer 00485. Szef NKWD Nikołaj Jeżow nakazywał w nim, aby na terenie całego Związku Sowieckiego podlegli mu funkcjonariusze rozbili konspiracyjną Polską Organizację Wojskową (POW), która zajmowała się sabotażem, dywersją i szpiegostwem na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej. Dyrektywę tę zatwierdził osobiście Stalin.

W rzeczywistości jednak żadna POW nie istniała. Była wytworem chorej wyobraźni NKWD-zistów, a kryteria zawarte w rozkazie sprawiały, że na represje narażony był właściwie każdy z około 1,5 mln Polaków żyjących na terenie Sowietów. Kary przewidziano dwie. Albo rozstrzelanie, albo – dla „mniej groźnych” – wysłanie do łagru na 5–10 lat, co zresztą często na jedno wychodziło. Warunki panujące w sowieckich obozach były bowiem straszliwe.

 
 
 
 

          

  „Operacja polska” NKWD przeprowadzona w okresie Wielkiego Terroru w Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich jest bez wątpienia jedną z największych zbrodni o znamionach ludobójstwa w historii Europy XX w.

Na mocy rozkazu nr 00485 z 11 sierpnia 1937 r., wydanego przez ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRS Nikołaja Jeżowa, pod rzekomym zarzutem przynależności do Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) prowadzącej rzekomo działalność szpiegowsko-wywrotową na rzecz Polski represjonowano nie mniej niż 139 835 osób, z czego zamordowano – najczęściej strzałem w tył głowy – nie mniej niż 111 091. Zdecydowaną większość ofiar „operacji polskiej” NKWD stanowili Polacy, ale wśród represjonowanych znaleźli się też Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i przedstawiciele innych grup narodowych i etnicznych zamieszkujących ZSRS. Dodatkowo, na podstawie rozkazu nr 00486 z 15 sierpnia 1937 r., wydanego również przez Nikołaja Jeżowa, represjom poddano żony i dzieci skazanych „zdrajców Ojczyzny”.

Fragment z rozkazu 00485 :

5. Wszystkich aresztowanych, w miarę ujawniania ich winy w trakcie śledztwa, należy podzielić na dwie kategorie:
a) pierwsza kategoria – do której zaliczają się wszystkie szpiegowskie, dywersyjne, szkodnicze i powstańcze kadry polskiego wywiadu – podlegające rozstrzelaniu;
b) druga kategoria, [ludzie] mniej aktywni, podlegający karze osadzenia w więzieniach i obozach na okres od 5 do 10 lat.

           

 

W okresie Wielkiego Terroru Polacy mieszkający w ZSRS stali się także ofiarami krwawej czystki przeprowadzonej przez Stalina w Armii Czerwonej, służbie bezpieczeństwa i aparacie partyjnym. Jednak to wielkie masowe operacje wymierzone m.in. w „niechciane narody” sprawiły, że bolszewicki terror zapisał się w historii jako „wielki”. „Operacje narodowościowe” dosięgły m.in. żyjących w ZSRS Niemców, Polaków, Łotyszy, Estończyków, Greków, Koreańczyków, Finów i Chińczyków.

Antypolska operacja przeprowadzona przez NKWD wyróżniała się skalą zbrodni i okrucieństwem. Polacy ginęli prawie czterdziestokrotnie częściej niż inni obywatele ZSRS. Szacuje się, że w okresie Wielkiego Terroru życie straciło co najmniej 200 tys. naszych rodaków.

                        

 

Mimo tak olbrzymiej skali zbrodni „operacja polska” NKWD z lat 1937–1938 do dziś nie zaistniała w masowej wyobraźni. Wątek ten nie był podejmowany w literaturze, filmie, teatrze, muzyce itd. Informacja o zbrodni nie znalazła się też w programach szkolnych, a literatura naukowa przedmiotu jest, jak na rozmiar zjawiska, znikoma. W okresie PRL temat terroru lat trzydziestych XX w. został sprowadzony jedynie do „okresu stalinowskich błędów i wypaczeń”, kiedy to ofiarami byli członkowie Komunistycznej Partii Polski. Z kolei w pamięci Zachodu Wielki Terror jest utożsamiany wyłącznie z nagłośnionymi procesami pokazowymi czołowych przywódców bolszewickich.

 

 

 https://dorzeczy.pl/historia/38040/Operacja-Polska-NKWD-1937-r-Sowiecka-rzez-Polakow.html

https://operacja-polska.pl/nkw/o-operacji-polskiej-nkw/informacja/581,O-operacji-polskiej.html

https://www.pch24.pl/operacja-antypolska--80-lat-temu-zaczelo-sie-ludobojstwo-na-polakach,53656,i.html

 

KOMENTARZE

 • Pytanie:
  Kto wymyślił ten "Wielki Terror"?

  Obecnie wszystko przypisuje się Stalinowi robiąc zeń zbrodniarza wszechczasów , przy którym Hitler, czy Roosevelt to pikusie.

  Mam wątpliwości względem takiej interpretacji.
  Za terrorem, aczkolwiek aparat stworzył Dzierżyński, stali żydzi jako grupa wyalienowana ze społeczeństwa. Przykładem jest "wielki głód" na Ukrainie, który był potrzebny miedzynarodowemu żydostwu w przejmowaniu USA w czasie "wielkiego kryzysu" (Zboże Ukrainy posłużyło zniszczeniu własności rolnej w USA).
  Czy wymyślił to Stalin?
  Natomiast Stalin musiał dostosować się do warunków sprawowania władzy - jego pomysłem była "wielka czystka" polegająca na napuszczeniu na siebie żydów z NKWD na żydów z wojska.

  I tego żydzi mu nie mogą darować - tworząc haggadę o krwiożerczym Stalinie, który stał za wszystkimi zbrodniami. Jego winą było to, że był bardziej cwany i bardziej bezwzględny od żydów.

  A Polacy w "Kraju Rad"? Niestety padli ofiarą żydowskiej nienawiści do Polski. Obecna sytuacja potwierdza tę diagnozę.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:12:52
  Pozwoli pan, że że ja to wyjaśnię z innego punktu widzenia. Adolf Hitler podbijał inne państwa i tam wprowadzał swój terror.
  Natomiast terror Józefa Stalina był skierowany do wewnątrz Związku Sowieckiego, był wymierzony we własne społeczeństwo.
  To główna ale i zasadnicza różnica
  pozdr
 • @Husky 10:32:21
  Pozwoli Pan, że wyjaśnię to jeszcze raz, skoro jeden raz to dla Pana za mało:
  Nie należy terroru łączyć ze Stalinem, a żydami którzy terrorem utrzymywali społeczeństwo w posłuszeństwie.
  Identycznie jak u nas po wojnie.
  Te same metody względem Palestyńczyków.

  A Niemcy?
  To odrębne staudium zniewolenia.
 • @Husky 11:10:31
  Stalin – to ofiara spisku i przemocy
  ok.
 • @Husky 11:10:31
  Jak Będzie pyszczył - to sprzedam jakiemuś Palestyńczykowi. Zobaczy, na czym terror w Palestynie polega.
 • Trochę arytmetyki
  "zamordowano – najczęściej strzałem w tył głowy – nie mniej niż 111 091"

  Imponującą przecyzja. Nie mniej ale może i więcej.

  "Polacy ginęli prawie czterdziestokrotnie częściej niż inni obywatele ZSRS."

  Porażający i niewątpliwy fakt!

  "Szacuje się, że w okresie Wielkiego Terroru życie straciło co najmniej 200 tys. naszych rodaków." na " około 1,5 mln Polaków żyjących na terenie Sowietów"

  Czyli zginęło wtedy 13%. Jeśli inni ginęli czterdziestokrotnie rzadziej, to zginęło ich ok 0,3%. W 1939r Związek Radziecki miał 168 milionów mieszkańców więc innych zginęło w czasach Wielkiego Terroru 546 tysięcy.

  Skąd te dane?
 • @Pedant 12:09:06
  Hasky sieje propagandę nienawiści.
  Pewnie nie sam to wymyślił tylko takie ma polecenia.
  Komu zależy na sianiu takiej propagandy ?
  Dla kogo pracuje Hasky ?
  I wszystko jasne.
 • @Pedant 12:09:06
  Te dane nie są wyssane z palca. Zdaje się, że pochodzą z archiwów NKWD, gdzie liczy się liczba wykonanych (oficjalnie ) wyroków. Podstawą chyba nie były wyroki sądów, a wypłata należności za "usługę".

  A u tej nacji, w tym zakresie, zdarzały się działania "niekomercyjne".
  Do tego należy dodać zgony wynikające z warunków stworzonych więźniom.
 • No zobacz Husky
  Jakiego się tematu nie dotkniesz to spieprzysz...
  Jak się nie będziesz lepiej starał to cie zwolnią, zobaczysz.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:12:52
  5*

  DK
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:12:23
  "Te dane nie są wyssane z palca."

  Czy ja kwestionowałem te dane? Obrobiłem je tylko kalkulatorem. Jeśli Polacy stanowili blisko 40% ofiar, to znaczy dwie rzeczy, że byli główną ofiarą "błedów i wypaczeń", po drugie że suma ofiar nie było tak wielka jeśli były w tak dużym stopniu ograniczone do Polaków, których nie było tam zbyt wiele. To mi powiedział kalkulator.


  "Zdaje się, że pochodzą z archiwów NKWD"

  Wolno się zapytać komu tak "się zdaje"?
 • Trochę nie na temat - np. Katyń
  „Na III Konferencji Gestapo – NKWD w Zakopanem 20.02.1940 r., w obecności agentów angielskich i amerykańskich, została „przyjęta do akceptującej wiadomości” przez mocarstwa zachodnie koncepcja wyniszczenia Narodu Polskiego poprzez fizyczną eksterminację polskich elit. To wtedy przyjęto program tzw. katyńskich mordów.

  W 1956 i 1958 r. N. Chruszczow, Rosjanin, na stanowisku I-szego sekretarza KC KPZR usiłował wyjawić zbrodnie na Polakach dokonane przez żydo-bolszewizm. ”

  Na podst. „Mord Katyński” – ks. Z.J. Peszkowski, S.Z. Zdrojewski (ks. Peszkowski był jeńcem obozu w Katyniu)
 • @Rzeczpospolita 14:42:44
  "Na III Konferencji Gestapo – NKWD w Zakopanem 20.02.1940 r., w obecności agentów angielskich i amerykańskich"

  Czy Anglia nie była wtedy w stanie wojny z Niemcami? Na przykłąd parę dni wcześniej U-boat zatopił brytyjski niszczyciel HMS Exmouth.
 • @Rzeczpospolita 14:42:44
  "Na podst. „Mord Katyński” – ks. Z.J. Peszkowski, S.Z. Zdrojewski (ks. Peszkowski był jeńcem obozu w Katyniu)"

  To, że coś jest wydrukowane nie znaczy, że jest prawdą. To że ksiądz przeżył Katyń nie czyni go prorokiem.

  Amerykańskie przysłowie mówi "Nie wierz w nic co czytasz, i tylko w połowę tego co widzisz". Nic nie zastąpi samodzielnego i krytycznego umysłu.
 • @Pedant 12:09:06
  "Szacuje się, że w okresie Wielkiego Terroru życie straciło co najmniej 200 tys. naszych rodaków." na " około 1,5 mln Polaków żyjących na terenie Sowietów"


  Czy ty znasz się na logice i matematyce ????
  Czy Wielki Terror to tylko lata 37-38 ?
  Pomyśl bo z pedantyzmem ma to niewiele wspólnego
  pzdr.
 • @Oscar 13:01:50
  Prosto i w temacie
  Nie błaźnij się
 • @Pedant 14:42:19
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_terror_(ZSRR)

  poczytaj
 • @Husky 16:12:47
  Hasky odpowiedz na postawiane pytania ...tylko szczerze...
  i wszystko będzie jasne.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:54:46
  Wielu matematykę i logikę skończyło na poziomie ......
  ach
  a mogą tylko czytać że zrozumieniem i zweryfikować FAKTY

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_terror_(ZSRR)
 • @Oscar 16:15:14
  Czytaj i uczc się, ucz.
  ucz się ucz a garb ci sam wyrośnie
  Na naukę nigdy nie jest zbyt późno

  https://dorzeczy.pl/historia/38040/Operacja-Polska-NKWD-1937-r-Sowiecka-rzez-Polakow.html

  https://operacja-polska.pl/nkw/o-operacji-polskiej-nkw/informacja/581,O-operacji-polskiej.html

  https://www.pch24.pl/operacja-antypolska--80-lat-temu-zaczelo-sie-ludobojstwo-na-polakach,53656,i.html
 • @Oscar 13:01:50
  //Hasky sieje propagandę nienawiści.
  Pewnie nie sam to wymyślił tylko takie ma polecenia.
  Komu zależy na sianiu takiej propagandy ?//

  Tak się zastanawiam czytając te zdania
  czy nie należałoby zadać też i tobie jedno pytanie

  Co ty masz wspólnego z Polską i Polakami ??????????
 • @Husky 16:11:38
  "Czy ty znasz się na logice i matematyce ????
  Czy Wielki Terror to tylko lata 37-38 ?"

  Ja tylko odniosłe się do liczb, które Pan podał. Proszę nie kręcić.
 • @Pedant 16:44:22
  W manipulacji faktami z tekstu jesteś Pan niewyobrażalnie Pedantyczny
  Skończmy, bo to bez sensu
 • niech zarówno zleceniodawców jak i wykonawców piekło pochłonie;
  Zbrodnicza natura całokształtu rządów Stalina zdawałyby się być nie do obrony. I nie ważne przy tym czy był on sterowany czy podejmował decyzje autonomicznie. Jak widać niektórzy wbrew etyce, logice i oburzeniu nadal żyjących świadków podejmują się tej samobójczej "mission impossible". Jedynym wytłumaczeniem może być przypuszczenie że nikt tak nie zrozumie psychopaty jak drugi psychopata.
 • @Husky 16:29:33
  Hasky to co ty robisz to klasyczne dzielnie narodów, kreowanie nienawiści.
  Ty starasz się wyizolować, skłócić Polaków z resztą słowiańskiej rodziny,'

  Kto ma w tym interes ?
  Pytanie jest retoryczne.

  Propagandowo jesteś absolutnie zsynchronizowany z Mainstreamem...
  i to cie pozycjonuje jednoznacznie.

  Wiemy też że tzw mainstream jest wrogi Narodowi Polskiemu co ciebie jednoznacznie pozycjonuje.
 • @Oscar 18:56:45
  Na czym polega w/g ciebie kreowanie nienawiści i gdzie w tym wpisie to znalazłeś.
  Gdzie widzisz tu kłamstwo ???????????????
  Gdzie ??????????

  Nie klucz, tylko konkrety,konkrety,konkrety
 • @Oscar 18:56:45
  Oskarze, Oskarze, Oskarze !!! ???
  Czy zdajesz sobie sprawę, że Banderowcy i oddziały polowe NKWD składały się ze SŁOWIAN? Obowiązkiem Polaków jest pamiętać kto mordował ich przodków i nie spoufalać się z wrogami. To była lekcja, aby nie wierzyć w tzw. jedność Słowian, cokolwiek miałoby to oznaczać, bo ludzie dzielą się na dobrych i na złych. Czy gdy brat morduje brata to ta śmierć jest lżejsza a zbrodnia wybaczalna? Chyba nie. Zatem uprasza się Szanownego o nie mącenie ludziom w głowach o jakimś panslawiźmie.
 • tak...
  A któż to tak bardzo jest rozmiłowany w mordowaniu ludzi? No kto?
  Na pewno ktoś kto nie potrafi zaakceptować ludzi jako gatunku i na pewno ktoś kto nam czegoś zazdrości i nas nienawidzi . A no czego, mogą nam zazdrościć "władcy świata" ? No czego ?
 • @Nibiru 19:42:12
  Banderowcy to zgoda... NKWD było żydowskie w warstwie decyzyjnej dowódczej... zwykli poborowi niskie szarże to tylko mięso armatnie , oni musieli wykonywać żydowskie rozkazy a kto nie chciał dostawał kulkę w łeb.

  Dokładnie taką samą "organizację" mają oddziały syryjskich "opozycjonistów" tam organizują pobory do tych oddziałów , kto nie chce ten traci życie a często i rodzina traci życie. Oddziałami dowodzą zagraniczni
  "islamiści" czyli "zachodnia" a raczej żydowska agentura.
  Ci z poboru to tylko mięso armatnie w rękach zachodnich bandytów.

  W Rosji w czasach "Stalinowskich" też tak było.

  Do tego oczywiście żydowska indoktrynacja (taka jaką mamy od 89r) mogła powodować że pojawiali się pożyteczni idioci którzy wierzyli w to co im żydowska propaganda wmawiała...a kto nie wierzył ten stawał się wrogiem...dzisiaj mamy identycznie i z tych samych "żydowskich" powodów (dominacja żydów w warstwie decyzyjnej i propagandowej).
 • @Oscar 19:56:49
  Ilu Żydów było w NKWD i w innych aparatach represji?
  Kto wymyślił zwrot - żydobolszewizm
  Czy za wszystkim stali tylko i wyłącznie żydzi
  Czy to nie jest zbyt uproszczone
 • @Zorion 19:55:10
  cyt.: "Na pewno ktoś kto nie potrafi zaakceptować ludzi jako gatunku i na pewno ktoś kto nam czegoś zazdrości i nas nienawidzi . A no czego, mogą nam zazdrościć "władcy świata" ? No czego ?"

  Te aspekty zostały już zdefiniowane, zdiagnozowane i ujawnione ludzkości, także o dziwo przez samych "władców świata".
  Zazdroszczą gatunkowi ludzkiemu wbudowanemu w świadomość zestawowi tzw uczuć wyższych, którego sami nie posiadają. Te uczucia pozwalają na posługiwanie się w postępowaniu etyką, miłością bliźniego, troską o gatunki słabsze oraz o przyrodę, itd. Pozwalają też na niezwykłą kreatywność oraz indywidualizm przez duże "I". Tej swojej podrzędności w ewolucji nie mogą znieść; żerują na ludzkości i niszczą wszekie wielkie umysły oraz zalążki potencjalnej rebelii.
 • @Oscar 19:56:49
  cyt. "NKWD było żydowskie w warstwie decyzyjnej dowódczej... zwykli poborowi niskie szarże to tylko mięso armatnie , oni musieli wykonywać żydowskie rozkazy a kto nie chciał dostawał kulkę w łeb."

  Jakaż to pociecha dla kogoś, komu zabito członków rodziny że zrobił to dobry Słowianin który dostał taki rozkaz. Przecież taki scenariusz może się powtarzać w kółko. Właśnie takich Słowian należy się bać, co to wykonają każdy rozkaz, gdyż nie mają własnych elit i są w stanie podporzadkować się samemu diabłu i dokonać niewyobrażalnych zbrodni. Tak jest do dziś. Przecież ani w Rosji ani na Ukrainie nie odbudowały się swojskie świadome elity aby przeciwstawić się tyranii i chyba już się nie odbudują
 • Do @Husky 20:06:11
  Upadek Berii !https://i1.wp.com/newsimg.bbc.co.uk/media/images/47743000/jpg/_47743739_beriagetty226b.jpg?zoom=2

  W historii świata niewiele jest takich przykładów jak ten. Jeden człowiek w ścisłej konspiracji z kilkoma wyższymi oficerami, zniszczył bandę morderców i kryminalistów, ukrywających się za parawanem tajnej radzieckiej policji NKWD, organizacji zbrojnej, terrorystycznej, liczącej wówczas około miliona członków.

  Żydowska władza w Związku Radzieckim, zbudowana „na kościach i krwi”, tworzona była przez nich w ciągu trzydziestu pięciu lat: czołgi marszałka Georgija Żukowa zgniotły ją dosłownie w ciągu kilku minut.

  Było to możliwe, gdyż władza Żydów nie miała żadnych głębszych korzeni w społeczeństwie i opierała się tylko – i wyłącznie – na aparacie tajnej policji.To też uderzenie stalowych wozów, zadane w samo serce tego aparatu oznaczało jego kres i doprowadziło do upadku ich władzy.

  Żukow zabił nie marzenie, lecz już urzeczywistniony fakt zniewolenia całego globu przez syjonistów. Po zgładzeniu Berii Żydzi dokonali próby odbudowy swojej władzy przez partię, lecz tenże marszałek Żukow pokrzyżował te plany w zarodku: przywiózł do Moskwy wojskowym transportem lotniczym terenowych deputowanych, którzy głosowali przeciw Żydom i ich współpracownikom i w ten sposób unicestwił tę ich ostatnią próbę.

  Ponieważ ogromna większość Radzieckiej administracji składała się z Żydów i ich zwolenników, ten „proces wypierania” z konieczności przebiegał dość wolno, szczególnie w dołach partyjnych. Cały olbrzymi aparat tajnej policji zorganizowany przez Uryckiego i doskonalony następnie przez kolejnych Żydów Jeżowa i Berię trzeba było przebudować od góry do dołu


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach .
 • @ele 20:38:54
  http://m.neon24.pl/46c675ca5d5f57f60b357d46ad142daa,12,0.jpg
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bd/The_Commissar_Vanishes_2.jpg/800px-The_Commissar_Vanishes_2.jpg
 • @Husky 21:01:17
  Mały był, to łatwo było wymazać.
  Podobno Paweł też był zbliżonego wzrostu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:54:38
  kruciok
  8-))))
 • @Husky 21:01:17
  Powiadają że Jeżow był gejem.
 • @fretka 06:53:39
  Nawet się do tego przyznał
 • @Husky 08:29:27
  Coming out
 • @fretka 10:10:43
  where
 • @Husky 10:22:22
  Za bardzo się pedałek rozpanoszył ze swoimi czystkami że ktoś musiał położyć temu kres i wyrwać chwasta.
 • @fretka 10:30:05
  dokładnie tak
  tylko czemu tak późno
 • @
  12 sierpnia 1941 roku na mocy układu Sikorski- Majski Prezydium Rady Najwyższej ZSRR wydało dekret o amnestii dla obywateli polskich w Związku Radzieckim.
  Na mocy tej łaski generał Anders mógł wyprowadzić z terenu ZSRR prawie 120 tysięcy osób.

  https://pbs.twimg.com/media/DkYDNtaW0AIdYsd.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej