Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

Dlaczego Wielkopolanie nie lubili Piłsudskiego?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Historia zapamięta Piłsudskiego jako wielkiego Polaka. To pewne. Ale choć lata płyną, kolejne pokolenia Wielkopolan, nadal powtarzają za swymi dziadkami czy rodzicami, że nie lubią Piłsudskiego

Niechęć, brak zaufania czy zwykła obojętność? Jedno jest pewne - Wielkopolanie nie lubili i nie lubią Józefa Piłsudskiego.

Tuż przed 92. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które zrodziło wielopokoleniową niechęć do Marszałka, jej przyczyny przypomina Maciej Roik.

Poniżej obszerne fragmenty tekstu Macieja Roika, który wprawdzie ukazał się lat temu 8, ale wobec toczącej się na portalu burzliwej dyskusji o Marszałku Józefie Pilsudskim zasługuje tu na uwagę.

Poniekąd wyjaśnia (ten tekst) gorliwość i zapalczywość ataku na tego Wielkiego Polaka mieszkańców regionu Wielkopolski.

Przeczytałem tu dużo tekstów Polaków o Polakach i z pewnością lubimy pisać o sobie same złe rzeczy. To dotyczy wszystkich klas społecznych i wszystkich stronnictw politycznych.

Czyli nic nadzwyczajnego i nowego.

 

Niechęć, brak zaufania czy zwykła obojętność? Jedno jest pewne - Wielkopolanie nie lubili i nie lubią Józefa Piłsudskiego.

 

 

Nie rozumie Polski, jest kombinacją starego romantyka polskiego z bolszewikiem moskiewskim, otrzymawszy posadę Boga od jołopów, którzy go otaczają, usiłuje być większym, niż go Pan Bóg stworzył. Robi na mnie czasem wrażenie wołu, któremu wydaje się, że jest bykiem i wdrapuje się na krowę"- tak w 1919 roku opisał Józefa Piłsudskiego przywódca Narodowej Demokracji - Roman Dmowski. Pod stwierdzeniem jednego z największych politycznych rywali marszałka, w latach 20. i 30. podpisałaby się także większość poznaniaków. Powód? - Chciał nas oddać Niemcom - argumentowali mieszkańcy województwa poznańskiego.

Chciał oddać Wielkopolskę Niemcom?

Gdy w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, heroiczny zryw mieszkańców był wielkim znakiem zapytania. Czy się uda? Co będzie dalej? To pytania, które pojawiły się jednak znacznie później. Bo najpierw była nierówna walka. Pobici w czasie I wojny światowej Niemcy, w końcówce 1918 roku dysponowali bowiem ogromnym potencjałem militarnym. Piłsudski wiedział o tym. Dlatego rząd przezornie nie udzielił powstańcom pomocy. Jak twierdzono, ułożył się z Niemcami i w zamian za wypuszczenie go z twierdzy w Magdeburgu kilka tygodni wcześniej, zrezygnował z walki o Wielkopolskę. Czy tak było naprawdę? Tego oficjalnie nigdy nie potwierdzono. - Nie można do końca zgodzić się z twierdzeniem, że Marszałek zapomniał o Wielkopolsce - podkreśla profesor Zbigniew Pilarczyk, historyk z UAM. - Choć tak się powszechnie mówiło, to o biernej postawie zadecydowały względy polityczne. Nie zapominajmy bowiem, że Powstanie Wielkopolskie to był jednak wewnętrzny konflikt w państwie niemieckim, a włączenie się weń rodzącego państwa polskiego, mogło być zgubne w skutkach. Wtedy konflikt ten nabrałby wymiaru międzynarodowego. Należy pamiętać również o tym, że Wojsko Polskie było w fazie budowania i jego potencjał był ograniczony, a priorytetem dla Piłsudskiego było ustalenie wschodniej granicy- tłumaczy profesor. Choć w czasie Powstania marszałek nie angażował się bezpośrednio w jego przebieg , potrafił jednak znakomicie wykorzystać "front wielkopolski". Od samego początku część zdobytego tu na Niemcach sprzętu wędrowała jako zaopatrzenie oddziałów Wojska Polskiego. A broń od razu kierowana była do żołnierzy walczących na Wschodzie. To nie mogło budzić sympatii wykrwawiającej się Wielkopolski. Jednak to za zgodą Naczelnika zręby dowództwa Powstania tworzyli czynni oficerowie Wojska Polskiego, delegowani, oczywiście nieoficjalnie, do Wielkopolski. Pierwszy dowódca kpt. Stanisław Taczak był oficerem Sztabu Generalnego WP. W 1919 r. Piłsudski wysłał do Poznania Józefa Dowbora-Muśnickiego. Wierzył w jego sukces? Prawdopodobnie nie. Wiele wskazuje na to, że chciał kosztem poznaniaków skompromitować generała, który u progu młodej państwowości był jednym z pretendentów do roli Wodza Naczelnego. "Wysłanie Dowbora do Poznania było celowe. Liczę na to, że on sam i jego oficerowie tak swoją nieznajomością realiów wielkopolskich, jak i samym zachowaniem wywołają wśród polskich żołnierzy b. armii niemieckiej, przyzwyczajonych do dobrych i odpowiedzialnych oficerów, niezadowolenie i rozczarowanie do swojej osoby poznańskich czynników politycznych" - pisał Marszałek w jednym z listów do swojego przyjaciela Kazimierza Dłuskiego. Taki był plan. Efekt okazał się być jednak zupełnie inny. Sukces Powstania i duża rola generała Dowbora-Muśnickiego, uczyniły z niego jednego z wielkopolskich bohaterów. Powstanie zakończyło się sukcesem, a Wielkopolanie nigdy nie zapomnieli, jak ich wówczas potraktowano.

             

Józef Piłsudski w Poznaniu w 1919 r., podczas uroczystości włączenia Armii Wielkopolski w skład sił zbrojnych państwa polskiego

 

 

 

Rodzaj niechęci, jaką Wielkopolanie odczuwali do Marszałka, to pochodna widocznego od wielu lat poczucia wyższości Wielkopolski wobec Kongresówki- twierdzi dr Krzysztof Bondyra, socjolog UAM. - Przekonanie takie widoczne jest do dzisiaj i wynika z wciąż żywego wizerunku Wielkopolanina jako osoby gospodarnej i pragmatycznej. To przykład regionalizmu ekonomicznego, który jest zauważalny nie tylko w odniesieniu do poszczególnych obszarów, ale także w podejściu do konkretnych osób.W tym kontekście Józef Piłsudski, postrzegany jako kniaź z dzikiej Litwy, nie mógł zdobyć w naszym regionie szerszej popularności.

Choć poznaniacy nie lubili Marszałka, szanowali urząd, który reprezentował. Dlatego, mimo że w 1919 roku "rany" po Powstaniu Wielkopolskim wciąż się nie zabliźniły, odwiedzającego Poznań Naczelnika Państwa władze miasta przyjęły godnie. Poznań został udekorowany, a Marszałek oficjalnie powitany. Bez uszczypliwości się jednak nie obyło. Poznańska endecja opublikowała nawet uchwałę, w której stwierdziła, że oddaje hołd wyłącznie głowie państwa. Szacunek dla urzędu, ale niekoniecznie dla osoby, było generalną cechą poznaniaków. Bo w Wielkopolsce bywało z tym różnie. Gdy w październiku 1919 roku Piłsudski pojawił się w Gnieźnie, na ulicach miasta doszło do otwartych manifestacji. Napięcie w obustronnych relacjach narastało aż do przewrotu majowego. W listopadzie 1925 roku "Dziennik Poznański" pisał: (...) "bowiem jakąś fatalną manją p. Piłsudskiego, że wątpliwości swe i swary wszczyna zawsze w porę dla państwa groźną (...) wtyka swoje trzy grosze zamętu dla wykolejenia jakby normalnego toku spraw państwowych i wysunięcia na plan pierwszy swego egotycznego widzimisię...". Okres rządów Piłsudskiego, postrzegano z kolei jako "dziejową burzę", której Marszałek był "ostatnim pomrokiem". Swe przywiązanie do legalnej władzy, poznaniacy zademonstrowali w trakcie zbrojnego wystąpienia zwolenników Józefa Piłsudskiego w maju 1926 r. To wówczas Poznań wysłał wojsko na pomoc oddziałom rządowym! I mimo protestu kolejarzy, którzy rozmontowali część torów, oddziały z Wielkopolski dotarły. A podniesienia ręki na rząd, nigdy Piłsudskiemu nie wybaczono. Dlatego gdy w latach 30. Marszałek przejazdem odwiedził stolicę Wielkopolski w towarzystwie prezydenta Mościckiego, tłum skandował w kierunku jadącego w karocy marszałka "Niech żyje Józef! Niech żyje Józef!'' Gdy Marszałek wstał, by podziękować, ten sam tłum ryknął na całego "Ale Haller! Ale Haller!".

 

Historia zapamięta Piłsudskiego jako wielkiego Polaka. To pewne. Ale choć lata płyną, kolejne pokolenia Wielkopolan, nadal powtarzają za swymi dziadkami czy rodzicami, że nie lubią Piłsudskiego. Nawet miejsce na pomnik dla wielkiego wodza trudno znaleźć, choć o jego budowie mówi się od lat, a uchwałę Rady Miasta w tej sprawie przyjęto 10 lat temu! Owszem Poznań ma ulicę Piłsudskiego, ale w przeciwieństwie do Ignacego Paderewskiego czy Stanisława Taczaka, znajduje się na wielkiej sypialni miasta - na Ratajach. Jest wprawdzie tablica poświęcona Marszałkowi, ale - o ironio! - znalazła się na bocznej ścianie wieży CK Zamek, czyli ostatniej siedzibie cesarza Niemiec - Wilhelma II.

//www.gloswielkopolski.pl/artykul/347695,dlaczego-wielkopolanie-nie-lubili-pilsudskiego,id,t.html

 

ps.

 

Józef Piłsudski to zdecydowanie największy polski przywódca. Mieliśmy sprawnych władców, dziś mamy wybitnych kierowników, natomiast przykładów wybitnego przywództwa wciąż w naszym kraju mamy mało. Na czym polegał geniusz Marszałka Piłsudskiego?  Zdołał zjednoczyć naród będący pod trzema, różnymi zaborami.

Geniusz

           

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • @Jarek Ruszkiewicz SL 09:28:17
  // jako wnuk Powstańca Wielkopolskiego mogę być nieobiektywny.//
  z naciskiem na.....
  pzdr.
 • Husky
  Zastanawiałem się ile gwiazdek mam ci dać. Nie dam żadnej bo jako wnuk Powstańca Wielkopolskiego mogę być nieobiektywny.

  Jedno jest pewne - Piłsudski za poparcie Niemców chciał przehandlować Wielkopolskę, Kujawy, Śląsk z dostępem do Bałtyku. Dzięki Bogu i mieszkańcom tych ziem nie udało mu się to.

  Możecie się z Wojtasem skręcać jak chcecie uprawiać ekwilibrystykę słowną (po polsku - odwracanie kota ogonem) ale Prawdy nie zafałszujecie.
  Ostatecznie mogę uznać Piłsudskiego za geniusza i męża stanu.
  Ale dla Ukrainy, Litwy i Łotwy.

  //"Niech żyje Józef! Niech żyje Józef!'' Gdy Marszałek wstał, by podziękować, ten sam tłum ryknął na całego "Ale Haller! Ale Haller!".//

  :)))))))))
  Dokładnie tak!
 • @
  A ja nie lubię "warszawki".
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 09:31:49
  szybka riposta to moja tajna broń
  8-))))))))

  pzdr.
 • @Husky 09:31:29
  Z naciskiem na "mogę".
  Ja się trzymam faktów a nie rojeń PiSudczyzny.
 • @Husky 09:34:25
  A gdzie ta riposta? Pierdnąłeś niemerytorycznie.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 09:37:20
  Bo byłem szybszy w odpowiedzi na komentarz niż zamieszczony komentarz ...waszmości

  8-))))))
 • @Husky 09:42:49
  Taaa, pocieszaj się :)
  Wyedytowałem bo zrobiłem literówkę a po co jakiś jełop ma się tego czepiać?
 • odpowiedź na pytanie tytułowe jest prosta
  Ziuk traktował Wielkopolskę tak, jak dziś PiS traktuje Kresy czyli kluczowe ziemie polskie za wschód od Buga - jako balast do przehandlowania

  pozdr
 • @MacGregor 10:07:42
  A my mamy jakieś "ziemie" za Bugiem do handlu
 • @Husky 10:15:38
  Mamy.
  Do odzyskania.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 10:25:16
  Jałta 2.0
 • @Husky 10:27:56
  Gdyby Ziuk bardziej martwił się o polskie granice a nie ukraińskie to Stalin by nam tyle nie zajumał.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 10:37:21
  O ile pamietam Kresy to nie tylko ziemie na Ukrainie
 • @Husky 10:49:51
  To był skrót myślowy.
  Nad Litwą i Łotwą Ziuk też płakał. A Białoruś olał.
 • @Husky 10:49:51
  Nie chce mi się już gadać o tym antybohaterze.
  Podyskutuj z Wojtasem, przeżyjecie "patriotyczny" orgazm.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:11:19
  Brak argumentów
  Ja to rozumiem
  pzdr.
 • @Husky 11:14:10
  Nie ośmieszaj się...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:21:14
  Oj Ruszkiewicz, Ruszkiewicz - jest Szanowny bez baby - jak Dmowski.
  I to widać, słychać i czuć. Stąd te mentalne skojarzenia o orgazmie. I jak Dmowski chowasz do kogoś urazę o zabranie baby.

  No, a teraz do roboty - znaczy, jak sam wspomniał - "kury szczać prowadzać" a nie historię komentować.
 • Piłsudski to taki Bolek tamtych czasów.
  Bolek pracował z każdym wrogiem Polski i z SB i z globalnym żydostwem a
  Piłsudski i ze służbami niemieckimi (stąd oferta oddania Niemcom wielkopolski) i z międzynarodowym żydostwem (stąd żydowskie polskojęzyczne media tak wychwalają i lansują Piłsudskiego).

  Piłsudski nie była żadnym demokratą i przywódcą Narodu, był po prostu dyktatorem który władzę brał siłą a opozycję rozpędzał, rozstrzeliwał wysyłał do Obozu koncentracyjnego.
  Zamach majowy tylko potwierdza że Piłsudski by dyktatorem, zamordystą.
  (umiłowanym przez swoich popleczników nieudaczników na stanowiskach a znienawidzony przez resztę Narodu).
  Piłsudski nie wahał się mordować swoich oponentów kilku generałów "zniknęło bez śladu" przy udziale adiutantów Piłsudskiego.

  Piłsudski niczego nie potrafił zbudować (jak Bolek) natomiast potrafił dać w mordę, odbierać majątki, "zniknąć oponenta", napaść na sąsiedni kraj, urządzić krwawe rzezie na Ukrainie, wymordować sowieckich jeńców, (co dało klimat na rewanż w Katyniu i na Wołyniu)...i zachorować gdy Budionny podszedł po Warszawę... a po pokonaniu Budionnego przez jednego z jego generałów potrafił ogłosić się wielkim wodzem i zwycięzcą
  (jak Bolek).

  Piłsudski to taki Bolek tamtych czasów.
  Miał kartoteki i prowadzących u Niemców (Bolek w Polskim SB) i mocno promował żydów (Bolek wręcz dla żydów pracował i za to dostał żydowskiego Nobla bo Nobel pokojowy to czysto żydowskie wyróżnienie).
  Każdy może dostać od żydów pokojowego Nobla pod warunkiem ze skutecznie morduje w interesie żydów.
 • @Oscar 13:14:33
  //Piłsudski niczego nie potrafił zbudować (jak Bolek) natomiast potrafił dać w mordę, //

  A potrafił dać w mordę,potrafił, i za to go Polacy cenią najbardziej
  Brawo WY
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:48:03
  Klucz do zagadki ?
  8-))))))))
 • Jeszcze w 1952r
  kiedy maszerowaliśmy w Poznaniu w drodze do kościoła lub z powrotem,
  obrzucali nas pomidorami.
  Byłem tym zszokowany. Teraz ich rozumiem.
 • Autor
  ''Kiedy zdobędę Moskwę, każę na murze Kremla napisać: "Zakazuje się mówić po rosyjsku" - tak wspominał Bogusław Miedziński jedną z rozmów z Józefem Piłsudskim u progu I wojny światowej.''
  http://jpilsudski.org/artykuly-historyczne-pilsudski/cytaty-jozefa-pilsudskiego/item/1869-zakaz-u%C5%BCywania-j%C4%99zyka-rosyjskiego
 • @fretka 16:24:56
  co racja,to racja
 • @Husky 17:23:08
  Aha, jak dupa, każdy ma swoją.
 • @fretka 17:51:34
  każdy
  8-)))))))))
 • @Husky 17:54:57
  wermacht też?
 • @fretka 18:24:58
  tys
 • @Husky 19:26:45
  Długo Ci zajęło odpisywanie. Pewnie z trudem przez ''gardło przeszło''.
 • @fretka 19:37:35
  Szczęśliwi czasu nie liczą czy nie mierzą .. !
  8-)))))))
 • @Oscar 13:14:33
  Był mendą i szują, i nie trzeba mu dodawać tego co nie uczynił zwłaszcza mordu jeńców.
 • @gnago 21:44:16
  Poznaj historię Meriana Coopera - amerykańskiego żołnierza, który przybył do Polski bić bolszewików i walczyć o wolność!

  http://telewizjarepublika.pl/imgcache/750x400/c/uploads/news/1dssdad.png

  Kim był Merian Cooper? Był amerykańskim filmowcem i reżyserem. Pełnił funkcję generała brygadiera Armii Stanów Zjednoczonych oraz podpułkownika pilota Wojska Polskiego. Służył w lotnictwie polskim w latach 1919–1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej, organizował Eskadrę Kościuszkową... Poznaj jego historię!

  Historia Meriana Coopera, lotnika amerykańskiego, który walczył w wojnie 1920 r. Był również twórcą słynnego King-Konga.

  – Zbliża się rocznica odzyskania niepodległości. Mało kto wie, że po naszej stronie w czasie wojny polsko-bolszewickiej walczyli amerykańscy lotnicy. Było ich około osiemnastu – mówił rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia Juliusz Woźny.

  Historia zaczyna się w roku 1779 w Savannah - w czasie jednej z bitew o wolność Stanów Zjednoczonych. Ramię w ramię walczył Kazimierz Pułaski i dziadek jednego z tych lotników. Kiedy Pułaski został ranny Cooper zniósł go z pola bitwy, opiekował się nim. Kiedy Pułaski zmarł, Cooper przysiągł nad jego mogiłą, że kiedy nadejdzie czas, to któryś z jego potomków stanie do walki o niepodległość Polski. W tej rodzinie trwała pamięć o tym. Po 140 latach praprawnuk Johna Coopera, Merian Cooper organizuje lotników, którzy jadą walczyć o wolną Polskę — mówił Woźniak.

  Merian Cooper był lotnikiem. W 1919 r. Podczas pobytu w Paryżu zgłosił się do szefa Polskiej Misji Wojskowej, gen. Tadeusz Rozwadowskiego, któremu zaoferował gotowość służenia Polsce, także na linii frontu. Naczelnik państwa Józef Piłsudski wyraził zgodę na zwerbowanie kilku doświadczonych lotników amerykańskich.

  http://telewizjarepublika.pl/uploads/ibrowser/adad_670.png

  http://telewizjarepublika.pl/uploads/ibrowser/afafdafws_670.png


  http://telewizjarepublika.pl/poznaj-historie-meriana-coopera-amerykanskiego-zolnierza-ktory-przybyl-do-polski-bic-bolszewikow-i-walczyc-o-wolnosc,68865.html
 • I jeszcze o prywatyzacji takiej samej jaką teraz mieliśmy....
  Podważy Pan to co podaje w linku dr. Jerzy Jaśkowski o Piłsudskim
  A jest to jeszcze gorsze niż to co panu już wytykali ludzie w innych miejscach
  To samo co elyty robią teraz zdrada wobec narodu

  https://youtu.be/gAeXPdlmV80?t=970
 • @
  19 sierpnia 1562r. Bitwa pod Newlem,kilkanaście kilometrów od czterotysięcznej armii polsko-litewskiej,skupiły się dwie armie rosyjskie o łącznej liczebności 80 000.
  Nie dali jednak rady Polakom i Litwinom!
  To była totalna kompromitacja wojsk Wielkiego Księstwa Moskiewskiego…

  https://pbs.twimg.com/media/Dk8dPo8WsAAsGO6.jpg
 • @
  Marszałek JP odznacza Krzyżem Walecznych 11-letniego Tadzia Jeziorowskiego, który 18-19 sierpnia 1920 pod ostrzałem dostarczał amunicję w obronie Płocka przed czerwoną zarazą.
  To wyraz wdzięczności dla wszystkich młodych ludzi dla, których Ojczyzna była wartością najwyższą!

  https://pbs.twimg.com/media/Dk3cNgsX0AAE7O6.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej