Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

Warszawiak stulecia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

19 VIII 1893 w stolicy, urodził się jej późniejszy bohaterski prezydent i faktyczny przywódca obrony miasta w 1939 - STEFAN STARZYŃSKI. Nadanie Starzyńskiemu Orderu Orła Białego, okazało się ostatnią taką decyzją prezydenta RP L. Kaczyńskiego.

BOHATERSKI PREZYDENT NIESAMOWITY CZŁOWIEK CHARYZMATYCZNA OSOBOWOŚĆ POLAK 

 

Prezydent Starzyński odpowiadał nie tylko za los mieszkańców, ale wspierał wysiłki organizacyjne na rzecz obrony, przede wszystkim na polu zaopatrzenia i opieki nad żołnierzami. Był wreszcie duchem i głosem walczącej Warszawy i całej Polski, 

         

 

Stefan Starzyński urodził się w 1893 r. w Warszawie. Z wykształcenia ekonomista, podczas I wojny żołnierz Legionów Polskich. W II Rzeczpospolitej wiceminister skarbu i wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego oraz poseł na Sejm. Od 2 sierpnia 1934 r. komisaryczny, a od 1938 r. mianowany prezydent Warszawy.
 
 
Już jako 19-latek mocno angażował się w działalność niepodległościową. Podobnie, jak jego brat – Roman, który był w latach 1935-1938 dyrektorem Polskiego Radia.
Stefan Starzyński rządził stolicą przez 5 lat, niektóre z jego inicjatyw doczekały się realizacji dopiero po wojnie.
Latem 1939 roku mówił jeszcze o planach budowy metra i wystawie światowej w Warszawie.

Dla Starzyńskiego jako prezydenta Warszawy priorytetem był rozwój miasta. Za jego kadencji wyremontowano trasy wjazdowe do stolicy, przez przebicie Bonifraterskiej połączono Stare Miasto z Żoliborzem, wybudowano wiadukt nad Dworcem Gdańskim, poprawiono nawierzchnię wielu ulic, rozbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną, a także zwiększono produkcję energii elektrycznej.

 

Do wybuchu II wojny światowej, dzięki jego działaniom, Warszawa znacznie zwiększyła długość torów tramwajowych.

Za jego prezydentury powstał też projekt budowy warszawskiego metra. Wybudowano również ponad 40 nowych szkół oraz wiele parków miejskich, rozbudowano Bibliotekę Publiczną, otwarto nowy gmach Muzeum Narodowego, wybudowano Muzeum Dawnej Warszawy oraz Teatr Powszechny.

Podczas swej pierwszej konferencji prasowej po nominacji Stefan Starzyński mówił niewiele, obiecywał jeszcze mniej.Zapowiedział wielkie oszczędności, mówił o planach rozwoju stolicy: skanalizowaniu miasta, tanim budownictwie, nowych ulicach i arteriach.
 
 
Był inicjatorem rozpoczętego w 1937 r. 4-letniego planu rozbudowy stolicy, zakładającego m.in. wybudowanie mostu łączącego ul. Karową z ul. Brukową, budowę nowej elektrowni, rozwój terenów zielonych oraz uruchomienie 25-kilometrowego odcinka metra.
 
 
Bilans 5-letnich rządów Starzyńskiego w Warszawie: budowa ponad 100 tys. mieszkań z infrastrukturą, budowa 30 gmachów szkolnych i modernizacja kilkudziesięciu starych, wykończenie i oddanie do użytku – Muzeum Narodowego, Domu Turysty, hali targowej na Żoliborzu, szpitala Przemienienia Pańskiego, renowacja Pałacu Blanka, Arsenału, Pałacu Brühla, odkrycie fragmentu średniowiecznych murów Warszawy, przygotowanie wstępnego projektu budowy mostu Piłsudskiego i sieci metra, modernizacja arterii wylotowych Warszawy, modernizacja siedmiu szpitali, budowa wiaduktu żoliborskiego nad Dworcem Gdańskim i przedłużenia ulicy Bonifraterskiej. 27 lipca 1939 napisał testament, w którym własne zbiory sztuki zapisał Muzeum Narodowemu.
 
Po ataku Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. starał się zapewnić mieszkańcom stolicy jak najlepszą ochronę. Ogłosił nabór do ochotniczych brygad pomagających zasypanym ludziom i zabezpieczających bombardowane domy. Polecił przygotować miasto do obrony przeciwlotniczej. Apelował do mieszkańców Warszawy o zachowanie spokoju i ładu w mieście.
 
23 września po raz ostatni zwracając się do mieszkańców Warszawy mówił:
 
 "Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielka będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczaliśmy. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę. I choć tam, gdzie miały być wspaniałe sierocińce - gruzy leżą, choć tam, gdzie miały być parki - dziś są barykady gęsto trupami pokryte, choć płoną nasze biblioteki, choć palą się szpitale - nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i chwały".

Mógł uciec, nawet miał rozkaz opuszczenia miasta razem z rządem, ale tego nie uczynił. Został do końca. To jest wzór odpowiedzialności za funkcje, które mu w zaufaniu zostały powierzone
 
27 października prezydent Warszawy został aresztowany przez Niemców i przewieziony na Pawiak. Dalsze jego losy nie są do końca znane.
 
 
Symboliczny grób Stefana Starzyńskiego znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
             
Nieznany los
 
 27 października 1939, w ratuszu Niemcy aresztowali Stefana Starzyńskiego. Najpierw więziono go na Pawiaku, od grudnia 1939 w Moabicie w Berlinie, a ostatecznie trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau. Nie wiadomo kiedy i gdzie został stracony. Do dziś istnieją rozbieżności co do daty i okoliczności śmierci Stefana Starzyńskiego. Jedna z wersji mówi, że stało się to w roku 1944, w filii obozu pracy w Lipsku. Pion śledczy warszawskiego oddziału IPN-u próbuje ustalić szczegóły.
 
 
https://rotary.org.pl/stefan-starzynski/ 
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/909881,Stefan-Starzynski-–-prezydent-ktory-poswiecil-zycie-dla-stolicy
https://info.wiara.pl/doc/4276125.78-lat-temu-aresztowany-zostal-Stefan-Starzynski-bohaterski
 
 

 

KOMENTARZE

 • to byli ludzie z innej gliny
  Ciekawe czy niejaki Trzaskowski potrafil by zachowac sie podobnie?
 • @Herkules 13:28:49
  Odpowiedź na to pytanie jest tu :

  http://antykomunista.neon24.pl/post/145125,zdelegalizowac-onr

  pzdr.
 • @Herkules 13:28:49
  tak! - to inny format. Żaden z posłów Polaków nie wyłamie sie z dyscypliny partyjnej przy głosowaniu, nawet gdy to jest sprzeczne z jego obietnicami i przekonaniami.

  pozdrawiam
 • @Zorion 14:26:57
  Wzór odpowiedzialności za funkcje, która została mu powierzona.
  Przeciwieństwo HGW
  Nie zapominajmy ze HGW to Żydówa oni najpierw sprzedają potem uciekają do nory taka rasa
 • @Husky 17:36:16
  Przesmyk Suwalski oraz tytanowa rozgrywka między Rosją a USA. Tzw. Przesmyk Suwalski (lub patrząc od strony Rosji: Korytarz Suwalski, ewentualnie od strony Litwy: Trójkąt Suwalski) stał się obecnie najbardziej newralgicznym miejscem napięcia między NATO a Rosją. Według przecieków Financial Timesa po warszawskim szczycie NATO ma w nim zostać rozlokowany batalion wojsk natowskich. W lutym anglojęzyczny Newsweek opublikował tekst poświęcony Przesmykowi Suwalskiemu: Putin's Next Land Grab: The Suwalki Gap. Artykuł prezentuje natowski punkt widzenia według którego Przesmyk Suwalski to kilkudziesięciokilometrowy odcinek nieopodal najbardziej zmilitaryzowanego regionu Europy obsadzonego przez Rosjan, który może łatwo odciąć państwa bałtyckie. Gdyby Rosja chciała opanować Pribałtikę, gdzie posiada spore zasoby zielonych ludzików, powinna kontrolować Przesmyk Suwalski. Jest to tym bardziej realne, że tzw. Trójkąt Suwalski jest historycznym polem napięć między Polską i Litwą, które w XX w. walczyły o jego kontrolę, a pozostałości tych konfliktów żywe są do dziś w postaci niełatwego sąsiedztwa mniejszości polskiej i litewskiej, które to antagonizmy sprawnie podsyca i wykorzystuje strona rosyjska. Strona polska dążąc do budowy poprawnych relacji z Litwą nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb i poczucia wrażliwości polskiej mniejszości na Litwie. W przestrzeń tę wchodzi Rosja, w efekcie coraz częściej mówi się o prorosyjskich inklinacjach i sympatiach mniejszości polskiej. Całość pod linkiem

  https://www.racjonalista.pl/kk.php/t,10016

  Mam nadzieję, że PiS to zrealizuje, i tak naprawdę to wyjaśnia kto się boi Macierewicza...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej