Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

Kainowa zbrodnia na Wołyniu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W/g szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali w latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ok. 100 tyś. Polaków. 40-60 tyś. zginęło na Wołyniu, 20-40 tyś. w Galicji , co najmniej 4 tyś. na terenie dzisiejszej Polski.

"Przeprowadziłem akcje we wsiach Wola Ostrowiecka i Ostrówki. Zlikwidowałem wszystkich Polaków od małego do starego. Wszystkie budynki spaliłem, mienie i chudobę zabrałem" - pisał w sprawozdaniu Iwan Kłymczak, dowódca ukraińskiego oddziału UPA.

 

                

 

 75 lat temu w dniach 29-30 sierpnia 1943 roku Ukraińska Armia Powstańcza napadła na 34 miejscowości w pow. lubomelskim. W sumie zginęło wtedy ok. 2,5 tys. Polaków. - Wiemy, że są jeszcze studnie wypełnione trupami, które trzeba odnaleźć oraz miejsca z pojedynczymi mogiłami, gdzie leży po kilka osób

 

- Najwięcej Polaków zginęło w Ostrówkach - 475 osób - i Woli Ostrowieckiej - 580 osób. Tylko ok. 30 proc. mieszkańców tych wsi przeżyło - mówi dr Leon Popek naczelnik Wydziału Kresowego IPN. I dodaje, że do tej pory udało się ekshumować dziewięć mogił pojedynczych i zbiorowych, w sumie 680 osób. - Na odnalezienie i pochówek czeka jeszcze ponad 30 mogił, czyli ok. 370 osób. Wiemy, że są jeszcze studnie wypełnione trupami, które trzeba odnaleźć oraz miejsca z pojedynczymi mogiłami, gdzie leży po kilka osób - podkreślił.

Mordu dokonały kureń (ukraiński oddział wojskowy, odpowiednik batalionu - red.) "Łysego" (Iwan Kłymczak) oraz sotnia (pododdział wojskowy, odpowiednik kompanii - red.) "Worona" (Iwan Zareczniuk), z udziałem ludności ukraińskiej - niektórych mieszkańców sąsiednich wsi.

W Ostrówkach spędzono przyszłe ofiary na plac przy szkole. Opierających się uśmiercano od razu. Po odebraniu kosztowności zaczęło się zabijanie. Mężczyzn mordowano głównie tępymi narzędziami i wrzucano ich ciała do wykopanych naprędce dołów. Kobiety i dzieci zostały wyprowadzone w kierunku wsi Sokół i tam, pod lasem, zostały zastrzelone lub zakłute bagnetami.

Zbrodnia w Woli Ostrowieckiej

Podobny przebieg miała zbrodnia w Woli Ostrowieckiej. Tam również zgromadzono jej mieszkańców na placu szkolnym. Część z nich zamordowano w stodole, między innymi siekierami, nad wykopanym w niej dołem. Część zginęła w podpalonej szkole, także od wrzucanych przez okna granatów.

Wsie zostały obrabowane. Dziś poza cmentarzem i figurką Matki Boskiej, stojącą niegdyś przy kościele, nie ma po nich śladu. W 1992 roku, w wyniku poszukiwań prowadzonych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM), odnaleziono w Ostrówkach szczątki 81 ofiar a w Woli Ostrowieckiej 243. W 2011 roku odkryto w Woli Ostrowieckiej, na tak zwanym trupim polu, szczątki co najmniej 231 zamordowanych (większość z nich pochodziła z Ostrówek) i w drugim miejscu 79.

Ofiary zbrodni zostały po ekshumacjach pochowane na cmentarzu położonym między obiema wsiami. Stanął na nim pomnik ufundowany przez ROPWiM.

Kontynuowanie prac poszukiwawczych

Wola Ostrowiecka i Ostrówki to tylko dwie z licznych wsi, w których doszło do zbrodni. W ich okolicy jest przypuszczalnie jeszcze wiele miejsc, gdzie spoczywają ofiary ukraińskich nacjonalistów.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa planuje dalsze prace poszukiwania miejsc, w których spoczywają zamordowani.

Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali w latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ok. 100 tys. Polaków. 40-60 tys. zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tys. na terenie dzisiejszej Polski. Kulminacja tych wydarzeń, określanych mianem zbrodni wołyńskiej, nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 150 polskich miejscowości.

 

Źródło: PAP

https://nczas.com/2018/08/30/dzis-rocznica-krwawego-ukrainskiego-mordu-75-lat-temu-ukrainscy-nacjonalisci-wyrzneli-25-tys-polakow/

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/75-rocznica-masakry-mieszkancow-w-woli-ostrowieckiej-i-ostrowki/becvc06

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/673433,Kainowa-zbrodnia-na-Wolyniu

 

KOMENTARZE

 • ten tekst powinien dostać każdy poseł z PiS-u
  i każdy giedroyciowiec.

  nie wiem, co na to Zurawski vel Grajewski z dr Targalskim - pewnie zrzuca winę na Rosjan

  pozdr
 • Juda
  W ramach wdzięczności Juda odpalił im 4mld zł.
  A PiS wpuścił 3mln hołoty banderowskiej do Rzeczpospolitej Przyjaciół
 • @zbig71 11:36:38
  Nawet nie wiedziałem że Prezydent A.Duda to miliarder
  Muszę uzupełnić braki wiedzy
  Pozdrt.
 • dobry tekst
  http://suozun.org/warto-obejrzec-i-przeczytac/i_nacjonalizm-oun-jako-wyraz-tendencji-nurtujcych-mniejszosc-ukrainska-na-poludniowo-wschodnich-ziemia/#_ftn33
 • @Husky 12:02:05
  Swoich by nie dał, no co ty.,.......
  Podatników , to co innego
 • @MacGregor 11:31:58
  I tylko z PIS-u !!!!!
 • @MacGregor 11:31:58
  "ten tekst powinien dostać każdy poseł z PiS-u
  i każdy giedroyciowiec."

  Przecież oni dobrze to wiedzą.
 • Nie można tak osądzać wszystkich Ukrainców.
  Większość to porządni ludzie.
  Najdziksza jest "banderlandia" czyli Ukraina zachodnia która była pod Polską okupacją za Piłsudskiego a wcześniej pod okupacją "polskich panów" również w czasach zaborów.

  Większość Ukraińców to "ludzie radzieccy" pozbawieni nienawiści do Polaków a wręcz przeciwnie... zwłaszcza ci rosyjsko języczni.

  Niestety Ukraińcy są pod żydowską okupacją a okupant wykorzystuje do trzymania ludzi za mordę (do terroryzowania ludności) najgorszą swołocz banderowską. Strategi tu jest identyczna jak w Syrii gdzie do trzymania ludzi za mordą (do terroryzowania ludności) globalni bandyci wykorzystują najgorszą swołocz islamską czyli wahabitów.
  Do tego i na Ukrainie i w Syrii wykorzystuje się najemników czyli bandziorów za pieniądze.

  A nam Polakom "polskie" władze każą przyjaźnić się z banderowcami i skrajnymi islamistami. Nic dziwnego bo Polska jest pod okupacją tych samych globalnych bandytów .. a rządzący to tylko ich marionetki..
  Ci sami rządzący każą nam nienawidzić porządnych, przyjaznych, pokojowo nastawionych rosyjskojęzycznych Ukraińców oraz pokojowych, cywilizowanych Syryjczyków popierających równie cywilizowanego Asada.

  Jak bardzo rządzący poniżają Polski Naród od 89r (wdrażając procesy dokładnie sprzeczne z wolą Narodu Polskiego), czegoś takiego nie było nawet podczas zaborów.

  Ten stan rzeczy jednoznacznie kwalifikuje prominentnych solidaruchów oraz KK przed trybunał stanu za zdradę Narodu Polskiego.
  Resztę solidaruchów oraz owieczek KK (to pokrywające się zbiory) kwalifikuje jako pożytecznych idiotów którzy doprowadzili swoim poparciem do okupacji Polski przez globalną mafię żydowską.
 • @Oscar 14:35:32
  //Większość Ukraińców to "ludzie radzieccy"//

  ciekawe to
 • @Oscar 14:35:32
  Ukraiński historyk wydalony z komitetu IPN. Za wypowiedź o zbrodni żołnierzy AK
  Grzegorz Kuprianowicz został usunięty ze składu Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, działającego przy oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Naukowiec z ukraińskim obywatelstwem twierdzi, że to "przejaw dyskryminacji mniejszości".

  Decyzja podjęta przez prezesa IPN Jarosława Szarka o usunięciu historyka jest związana z lipcowym wystąpieniem Kuprianowicza.

  Podczas uroczystości w Saharyniu, upamiętniającej ukraińskie ofiary mordu przeprowadzonego przez partyzantów Armii Krajowej, były członek komitetu stwierdził, że zdarzenia, do jakich doszło w tej miejscowości, to "zbrodnia przeciwko ludzkości". Kuprianowicz nie wycofuje się ze swoich słów.
 • @Oscar 14:35:32
  Problem w tym, że banderowcy z zachodu krainy U przyjeżdżają właśnie do Polski.
  I jest ich tu niemało
 • @Husky 20:42:23
  Dobre i to, że go wywalili, tylko co oni robią w polskich instytutach?
  To za PO zaczęto masowo wpuszczać banderowców, a ten padalec Schetyna majaczył o wyzwaniu Obozu przez. Ukrów.
  Szkoda,że PiS kontynuuje tą polityke

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej