Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

Arabskie awantury Kremla

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ogólna sytuacja strategiczna na froncie "Zimnej Wojny 2.00 " coraz bardziej się wyjaśnia - Rosja jak zwykle największe sukcesy odnosi we własnych mediach, prowadząc zmasowaną prop-agitkę dla ogłupienia swoich Sovków

 Długa i krwawa wojna domowa w Syrii powoli zmierza do końca, a przynajmniej obecny jej etap. Teoretycznym jej zwycięzcą jest Asad wspierany przez koalicję Rosji, Iranu oraz Hezbollahu. Piszę teoretycznym, ponieważ jego głównym sukcesem jest utrzymanie się przy władzy za cenę straszliwych zniszczeń całego kraju oraz marginalizację wpływów na rzecz sojuszników i innych graczy. Również nikt z pozostałych graczy nie uzyskał zaplanowanych celów i aktualnie sytuacja stała się patowa.

          

 

Asad rządzi na terenie większości kraju, jednak poza jego zasięgiem pozostaje terytorium Kurdów Syryjskich, wspieranych przez Zachód oraz prowincja Ildib, gdzie schroniło się ok. 3 mln. Sunnitów, w tym pozostali jeszcze Partyzanci z rozmaitych mniej czy bardziej fanatycznych ugrupowań. Niewielkie tereny zajmują resztki Państwa Islamskiego, ale ich los jest przesądzony.
Asad wraz z Rosją i Iranem zaplanowali ostateczny szturm i podbój Ildibu, nie zważając na rzeź ludności cywilnej ostatniej już enklawy Sunnickiej Opozycji w Syrii, jednak tutaj wtrącił się Erdogan, który marząc o karierze nowego Sułtana Sunnitów nie mógł pozwolić, aby pod jego bokiem masowo i ostentacyjnie mordowano współwyznawców. W wyniku twardych negocjacji z właściwym decydentem, czyli Putinem osiągnięto porozumienie, które jest faktycznie porażką Rosji, nie mówiąc o Asadzie, któremu kolejny raz pokazano jego podrzędne miejsce. Turcja, grożąc wprowadzeniem swoich wojsk do Ildibu uzyskała dla prowincji status terytorium niezależnego od rządu Syryjskiego, a Rosja musiała się zgodzić na przerwanie lotniczej ofensywy mającej przygotować zasadniczy atak wojsk lądowych Syrii i Iranu.

            

Najważniejszym celem Iranu w w syryjskiej wojnie oprócz ocalenia władzy Asada było przebicie korytarza komunikacyjnego z Iranu do Libanu przez Irak i Syrię, aby uzyskać bezpośredni dostęp do Hezbollahu, szyickiego ugrupowania walczącego z Izraelem i Sunnitami. Umożliwiło by to swobodne dostawy sprzętu wojennego, szczególnie rakiet, które Hezbollah używa do ostrzału terytorium Izraela.
Po rozpadzie Syrii jako suwerennego, dysponującego dużą armią państwa Iran pozostał już ostatnim wielkim państwem otwarcie wrogim wobec Izraela, nic więc dziwnego, że zablokowanie dostępu do Libanu stało się jednym z najważniejszych celów strategii Izraela jak i wspierającej go Ameryki.

Jeden z korytarzy biegnie przez terytorium Kurdyjskie, co od razu go dyskwalifikuje, natomiast drugi to główna droga łącząca Bagdad w Iraku z Damaszkiem w Syrii, a stamtąd z Libanem. Po rozbiciu Państwa Islamskiego, które zajmowało pogranicze syryjsko-irackie otworzyła się pozorna możliwość zajęcia drogi przez wojska Asada aż do granicy z Irakiem, tyle, że jej znaczenie było oczywiste dla wszystkich zainteresowanych. Dlatego bez rozgłosu amerykańskie wojska utworzyły w At Tanf bazę Piechoty Morskiej, która blokuje tę drogę w doskonałym strategicznie miejscu. Jest ona położona na terytorium Syrii obok granicy z Irakiem i Jordanią, gdzie są rozmieszczone znaczne siły amerykańskie, mogące wesprzeć załogę bazy w razie czyjegoś ataku.

 

               

 

Na prośbę Iranu Rosja wspierana przez Asada podjęła próbę odblokowania szosy do Damaszku. W dn. 1 i 6 września oficjalnie ostrzegli Amerykanów, że zamierzają podjąć ostrzał rakietami i następnie ofensywę lądową w celu " zniszczenia bojowników Państwa Islamskiego", którzy mieli rzekomo przebywać w pobliżu bazy w An Tanf, dlatego Amerykanie powinni niezwłocznie się wycofać. Marine's w odpowiedzi przeprowadzili ćwiczenia bojowe garnizonu, nie przejmując się ultimatum. Próba zastraszenia Amerykanów zupełnie się nie udała, ponieważ Asad sam nic nie jest w stanie zrobić, a Putin potrafi tylko głośno szczekać, doskonale wiedząc, że atak na amerykańska bazę oznacza katastrofę dla Kremla w każdym możliwym wariancie. Również Iran w warunkach napiętych wzajemnych stosunków z USA nie może nawet myśleć o wojskowym starciu, mógł więc tylko polegać na "sojusznikach", jak widać bez powodzenia.

Kolejną bolesną porażką Kremla okazała się głośna na cały świat afera z zestrzeleniem przez syryjską OPL rosyjskiego samolotu rozpoznawczego Ił-20, gdy Rosjanie natychmiast oskarżyli Izrael, iż swoimi działaniami lotniczymi spowodował ten wypadek, skromnie przemilczając udział wojsk Asada. Co ciekawe, afera rozwija się coraz bardziej, ponieważ po natychmiastowej interwencji armii Izraela, która przekazała Rosjanom zapis okoliczności zestrzelenia Rosjanie musieli przyznać, że faktycznie lotnictwo Izraela wcale nie ukrywało się za Iłem- 20, jak początkowo twierdzono. Co więcej, niezależne źródła rosyjskie twierdzą, że bardzo prawdopodobna jest wersja, iż baterią S-200, ,która wystrzeliła na oślep ok. 20 rakiet PL, jeśli nie dowodzili, to na pewno byli bezpośrednimi instruktorami rosyjscy oficerowie. W końcu ta bateria działała tuż obok głównej rosyjskiej bazy lotniczej w Syrii.Musieli więc wziąć udział w całej akcji, co tłumaczy rozpaczliwe próby zwalenia winy przez Ministerstwo Obrony Rosji z siebie na kogoś innego. Przypomnę, że kolejną rosyjską wersją wydarzenia było nieoficjalne oskarżenie o winę francuskiej fregaty, która podobno miała wtedy wystrzelić jakieś rakiety.

 

Jedna z agencji na B.W. twierdzi, że Rosjanie natychmiast po zestrzeleniu Iła aresztowali syryjską obsługę baterii S-200, być może w celu wyciszenia wewnętrznego skandalu, a ich los jest nieznany. Jeśli ta wersja z udziałem rosyjskich oficerów w zestrzeleniu własnego samolotu jest prawdziwa, to Kreml właśnie się dowiedział, że własne MON łże na potęgę i wykręca się od odpowiedzialności, dlatego należy spodziewać się ciekawych konsekwencji personalnych.

Ogólna sytuacja strategiczna na froncie "Zimnej Wojny 2.00 " coraz bardziej się wyjaśnia - Rosja jak zwykle największe sukcesy odnosi we własnych mediach, prowadząc zmasowaną prop-agitkę dla ogłupienia swoich Sovków i ewentualnie próbując zastraszyć przeciwników na Zachodzie, faktycznie dysponując znacznie mniejszymi możliwościami, niż powszechnie się zakłada. Dobrym tego przykładem były ostatnie wielkie ćwiczenia Armii Rosyjskiej, reklamowane, jako największe na świecie w XXI w., w których miało wziąć udział 300 tys. żołnierzy i tysiące czołgów oraz transporterów. W rzeczywistości użyte siły były 10 razy mniejsze, czyli porównywalne do ostatnich ćwiczeń NATO na Wschodniej Flance.

 

Potwierdza to wprost słuszność postępowania kolejnych polskich rządów, konsekwentnie dążących do ustanowienia stałej amerykańskiej bazy wojsk lądowych w Polsce. Baza ta stanie się najlepszym puklerzem przeciw wszelkim agresywnym planom Kremla, ponieważ jest jasne, jak widać choćby w Syrii, że Rosjanie nie odważą się zaatakować takiej bazy, ponieważ oznacza to wypowiedzenie wojny największej potędze militarnej i gospodarczej na świecie. Dodatkowym dla nas bonusem jest to, iż stałą bazę Amerykanie nie mogą zwinąć pod dowolnym szantażem, bo to oznacza katastrofę polityczną Ameryki, gdy wojska rotacyjne praktycznie zawsze mogą równie szybko wyjść , jak przyszły.
Dlatego inwestycja nawet 2 mld $ w rozwój takiej bazy jest dla naszego bezpieczeństwa doskonałym interesem.


 

Źródło :

https://www.salon24.pl/u/marek-w/896945,arabskie-awantury-kremla

 

 

KOMENTARZE

 • Dziwne
  Rosja zawsze walczyła o Pokój na świecie - nawet podpisała traktat z Joachimem von Ribentropem o Pokoju światowym.

  голубь мира
 • @Talbot 13:59:20 & Husky
  Kiedy jedziecie pomagać swoim braciom w Idlib?
 • 0*
  zero dla zera który wkleja coś co jest wypocinami intelektualnego i moralnego zera

  Szanownych czytelników którzy wpadli zajrzeć co za jad sączy tym razem kundel objaśniam:
  WYCIE SYJONISTYCZNEGO KUNDLA HUSKIEGO wiąże się z tym , że kolejny raz udało się Rosji znaleźć sposób na UNIKNIĘCIE PROWOKACJI REŻYSEROWANEJ PRZEZ NIEKTÓRE PAŃSTWA ZACHODNIE

  NAJPIERW POCZYNIONO WRAZ Z SYRYJSKIM RZĄDEM, TURCJĄ I IRANEM PRZYGOTOWANIA DO USUNIĘCIA OSTATNIEGO BASTIONU TERRORYSTÓW NA GARNUSZKU PAŃSTW ZACHODNICH ...
  Zrobiło się głośno bo Zachód wył w niebogłosy, a tak naprawdę codziło o to że ich "brodate inwestycje" wkrótce przeniosą się do allaha..
  Aby uniknąć prowokacji i fałszywych oskarżeń o ludobójstwo ( aj waj) błyskawicznie ogłoszono "memorandum ws. stabilizacji sytuacji w strefie deeskalacji w Idlibie. Do 10 października ze strefy zdemilitaryzowanej zostanie wycofany ciężki sprzęt wojskowy."

  Oczywiście eliminacja terrorystów będzie miała miejsce tak czy siak... tyle, że już pocichutku...i bardziej rozłożona w czasie...

  więcej na ten temat poniżej

  https://pl.sputniknews.com/polityka/201809198808030-rosja-turcja-zachod-idlib-syria-umowa/


  Idlib: decyzja Rosji i Turcji ochroni miliony Syryjczyków

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201809188797953-sputnik-syria-idlib-rosja-turcja-strefa-zdemilitaryzowana/
 • @Pedant 14:22:08
  na dniach
  pzdr.
 • @Paulus Aquarius 14:26:20
  Dzieki za ocene i komentarz
  pzdr.
 • @Husky 14:33:31
  DLA CIEBIE JEST TYLKO OCENA...

  komentarz zaś zostawiłem dla myślących samodzielnie czytelników..
 • @Talbot 13:59:20
  Rosja zawsze walczyła o Pokój na świecie
  Zawsze !!!!!
  pzdr.
 • @Paulus Aquarius 14:35:25
  Myśl, myśl
  Masz duża głowę, dużo ci wiedzy wejdzie
 • @Husky 14:41:43
  ty masz za to duże pejsy, które stanowią naturalną ochronę przed argumentami logicznymi docierającymi do twojego pustego pojemnika, który masz w miejscu głowy
 • @Paulus Aquarius 16:06:02
  W psychiatrii jest to przykład z pogranicza osobowości chwiejnej emocjonalnie.
 • @Talbot 13:59:20
  Ruskie tak straszyly tym s-400 a Syryjczykom nie sprzedadzą, bo by wyszło jaki szmelc
 • @Talbot 13:59:20
  Niemcy mają Deutsche Welle, Rosjanie Sputnika i Russia Today. To chyba najwyższa pora aby wyposażyć się w broń XXI wieku? Skuteczne narzędzie kreowania własnej polityki i obrony przed wojną informacyjną?

  Potrzebujemy PROFESJONALNEGO, anglojęzycznego kanału komunikacji ze światem.
 • @Husky 17:18:49
  https://www.youtube.com/watch?v=gbbx8mw_Qxo
 • @fretka 17:52:09
  а вы тоже заметили что американские противоракеты тоже переходят на гиперзвук, но при движении к земле?

  Odpalanie rosyjskich rakiet

  https://youtu.be/HgIDiTiMHro
 • Ma Pan rację, panie Husky...
  Ma Pan, rację panie Husky! Przez to , że Asad utrzymał się w Syrii u władzy kraj legł w gruzach, a setki tysięcy jego mieszkańców straciło życie. W sąsiednim Iraku, dzięki pokonaniu tyrana Husajna przez koalicję państw pod przywództwem USA stało się zupełnie inaczej. W kraju kwitnie demokracja i pokój, a mieszkańcy żyją godnie i dostatnio. Wszystko dlatego, że u władzy w Rosji nie było jeszcze wrednego Putina. Tylko prawda się liczy! Nie prawdaż, panie Husky.
 • @Autor
  Brawo Husky.Widzę,że idziesz równo z górki jak to mówią "z braku laku dobry kit"
  Przedrukowałeś tekst z Szalom24 ale to jeszcze jest do akceptacji,ale że przytaczasz teksty banderowskiej kanalii,która nie raz pokazała swoje antypolskie uprzedzenia to już przegięcie pały.Ale wybrałeś sobie autora.Jeżeli się nie mylę to swego czasu był w Polsce za nim list gończy.
 • @matterhorn 18:24:32
  ACTA2
  dopiero ma byc
 • @Jabo 18:24:27
  //Wszystko dlatego, że u władzy w Rosji nie było jeszcze wrednego Putina. //

  ????
  Wojna w Iraku to byl rok 2003 ?
 • @Husky 17:18:49
  ,,,Ruskie tak straszyly tym s-400 ,, ........... że twoi ulubieńcy srają w pory i nakładają sankcje nawet na Chiny .
  Co do Syrii i s-400 .. to daj sobie spokój ...to jeszcze nie ten poziom , ale robisz postępy ........
 • @fabi 19:43:33
  Bedzie run na pampersy
  Pozdrawiam
 • @Husky 18:15:40
  Autor tekstu poprzez parszywe zwrotki typu sovki i komentarze zdradza się jako rusofob co z automatu wyklucza go z ragi wiarogodnych ekspertów-analityków. No niestety, dyskusja z taką osobą to przysłowiowe kapanie się koniem.
 • @Husky 18:15:40
  Najdroższy, najbardziej pretensjonalny oddział sił specjalnych na świecie - Delta Force - jest również najbardziej nieskuteczny.
  https://topwar.ru/31321-specnaz-ne-znayuschiy-pobed-amerikanskie-delta-fors.html
 • @Paulus Aquarius 14:26:20
  A ja uwazam, ze fajne. Nawet lepsze od Bajki o Rybaku i Zlotej Rybce.
 • @fretka 21:21:13
  P.S.
  Z rannym koniem.
 • @fretka 21:21:13
  kopanie sie z ....psem
  Dzieki za "analize" i komentarz
  pzdr.
 • @fretka 21:40:36
  mam ambiwalentny stosunek do tego "komentarza"
  8-))))))))))

  https://pbs.twimg.com/media/DnjsKVrX4AAI0js.jpg
 • @Husky 17:49:56
  przecież sami posługujemy się łamanym angielskim, czego jeszcze trzeba?
 • @interesariusz z PL 08:24:28
  //, czego jeszcze trzeba?//
  nauki
  tylko tyle
 • @Jabo 18:24:27
  https://www.salon24.pl/u/marek-w/897200,uciekajace-pieniadze-kremlowskiej-elity
 • Teraz już husky przegiąłeś pałę
  Wklejać tutaj pierdy tego żydowskiego gnoja M.Wawrzonka to już szczyt bezczelności.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:17:01
  A skąd ja mogę wiedzieć kim on jest
  Nie znam go
  A tekst jak tekst , setki takich
  Pzdr.
 • @Husky 21:55:17
  //A tekst jak tekst , setki takich//

  Bełkot żydowskiego idioty to "tekst jak tekst".
  Gratuluję.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:04:46
  Dlatego tak go i tu ocenili
  Co mam dodać
 • @Husky 22:10:18
  Po prostu nie wklejaj tutaj więcej takich goowien. Albo chociaż opatrz odpowiednim komentarzem.
  Obawiam się, że takie teksty będą znikać. I bardzo słusznie bo pluralizm ma też swoje granice.
  Takie coś to zanieś na "niedoj...pl tam się ucieszą.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:13:15
  ok.
  tylko po co się tak wnerwiać

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej