Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

Pokojowy Nobel dla Trumpa?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Postępowy świat doznałby pewnie załamania nerwowego, gdyby w tym roku to Donald Trump dostał pokojowego Nobla. Za kontrkandydatów ma między innymi papieża Franciszka, Angelę Merkel i Władimira Putina. Jest też George Soros.

 „Nobel, Nobel!” – skandowali rozentuzjazmowani uczestnicy zorganizowanego w stanie Michigan przedwyborczego (w listopadzie odbędą się częściowe wybory do Kongresu) wiecu, na którym, jeszcze przed spotkaniem z Kim Dzong-unem, Donald Trump snuł wizję pokoju na Półwyspie Koreańskim.

 

             

 

 

Czy dobre życzenia zwolenników prezydenta okażą się prorocze? Okaże 5 października o godzinie 11.00, gdy Berit Reiss-Andersen, przewodnicząca Komitetu Noblowskiego w Oslo obwieści nazwisko tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Ale zakłady bukmacherskie, i to różnych firm, dają prezydentowi USA duże szanse.
 
Donald Trump zajmuje drugie miejsce, po przywódcach obu państw koreańskich, którzy swymi spotkaniami w strefie zdemilitaryzowanej uruchomili proces pokojowy (choć to określenie ciągle jest nieco na wyrost), ale jeszcze parę tygodni temu był pierwszy. Na trzecim miejscu jest UNHCR – Urząd Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców. To widomy przejaw tego wszystkiego, co od paru lat dzieje się na granicach Europy.
 
Szanse arcywroga postępowego świata

Gdyby nagroda trafiła w ręce Kima, bezwzględnego dyktatora Korei Północnej, trudno byłoby nazwać to inaczej niż skandalem i zlekceważeniem wszelkich zasad. Jednak decyzje Komitetu nie raz i nie dwa bywały co najmniej dziwaczne, budziły wątpliwości i kontrowersje. Nagradzano bowiem ludzi, którzy mieli za sobą przeszłość terrorystyczną (Jaser Arafat, 1994) albo nie mieli żadnych dokonań (Barack Obama, 2009). Ale do tej pory nie było noblisty winnego zbrodni na własnym narodzie.

 
Oczywiście wybór Trumpa też nie spotkałby się z powszechnym uznaniem. Trudno sobie wyobrazić, by ci, którzy od dwóch lat nie zostawiają na nim suchej nitki, gładko przełknęli uhonorowanie swego arcywroga.

„Aktorzyny z Hollywoodu i przemysłu muzycznego doświadczyłyby zbiorowego załamania nerwowego. Wyobraźcie sobie to powszechne rozdzieranie szat. Już nie mogę się doczekać!” – ładnie to ujął jeden z uczestników dyskusji na forum internetowym brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph”.

 
Upolityczniona jak żadna inna

Kontrowersji wokół nagrody pokojowej nigdy zresztą nie brakowało i nic w tym dziwnego: jest polityczna jak żadna inna – i do tego mało wymierna, w przeciwieństwie do dokonań naukowych, choć i one przecież bywają kwestionowane. Ale, jak mi kiedyś powiedział wieloletni dyrektor Instytutu Noblowskiego, a zarazem sekretarz komitetu, Geir Lundestad, kontrowersje są rzeczą zwyczajną i nawet pożądaną. Dowodzą one bowiem, że dokonany wybór jest trafny. Jeżeli władze krajów niedemokratycznych, takich jak Chiny, Iran, PRL-owska Polska, Birma czy hitlerowskie Niemcy okazują niezadowolenie z decyzji komitetu, to znaczy, że nagrodzono właściwego człowieka – kogoś, kto umie skutecznie się im sprzeciwić.


Gorzej jednak się dzieje, gdy wątpliwości dotyczą pracy samego komitetu, szczególnie motywów, jakimi się on kieruje. Decyzje jego członków coraz częściej są odbierane jako przejaw nieakceptowanej przez wielu poprawności politycznej i dotyczy to zarówno tych, których nagrodzono, jak tych, którzy zostali pominięci.

 

Gdyby w tym roku komitet uhonorował Donalda Trumpa albo prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina, byłaby to nagroda w pełni zgodna z wolą Nobla. A co z innymi tegorocznymi kandydatami?

 

Choć członkowie komitetu muszą zachować zarówno ich nazwiska, jak szczegóły obrad i deliberacji w ścisłej tajemnicy (materiały archiwalne wolno ujawnić dopiero po 50 latach), dyskrecja nie obowiązuje tych, którzy kandydatury zgłosili. Stąd wiadomo, że wśród 330 tegorocznych kandydatów są między innymi papież Franciszek, Angela Merkel, Edward Snowden i Władimir Putin. Jest też turecki dziennikarz Can Dündar, dziś na emigracji, i dziennik „Cumhuriyet”, którym kierował; jest rosyjska „Nowaja Gazieta”, George Soros i kataloński przywódca Carles Puigdemont; jest Europejski Trybunał Praw Człowieka i Rada Arktyczna.

 

Kandydaturze Putina nie ma się co dziwić. Osoby uprawnione do wysuwania kandydatów, a jest to ściśle określone grono – deputowani do wszystkich parlamentów świata, profesorowie nauk politycznych i pokrewnych, nobliści – mają prawo zgłosić każdego, nawet sąsiada z ulicy. Sama nominacja nic więc nie znaczy, czego dowodem fakt, że w latach 30. wśród nominowanych był Adolf Hitler.


Laureat i jego reputacja

Niezależnie od tego, czy komitet dokona wyboru zgodnie z wytycznymi Alfreda Nobla, czy też postąpi tak, jak ma ostatnio w zwyczaju, pewne jest jedno: nawet jeśli kandydat zawiedzie oczekiwania czy postąpi niegodnie, nagrody nikt mu nie odbierze. Do takiego wniosku prowadzi precedensowa sprawa Aung San Suu Kyi, birmańskiej laureatki z 1991 roku. Pod koniec sierpnia podjęto wreszcie w tej sprawie decyzję.

Pani Aung, nagrodzona za walkę o wolność, teraz, gdy kieruje rządem, okazała się zupełnie nieczuła na wolność i prawa mordowanych przez wojsko Rohindżów, birmańskich muzułmanów. Skoro laureatka drastycznie sprzeniewierza się wartościom, za które została wyróżniona, nagrodę – postulowano – należy jej odebrać. Ale, zdaniem komitetu, tego zrobić nie można, bo nagroda jest przyznawana za przeszłe dokonania. – Nie możemy ponosić odpowiedzialności za to, jak postępuje laureat już po otrzymaniu nagrody – stwierdziła Berit Reiss-Andersen. I wyjaśniła: – To on sam musi dbać o swą reputację.

– Teresa Stylińska

Cały tekst na stronie :

https://tygodnik.tvp.pl/39213457/pokojowy-nobel-dla-trumpa

 

 

 

KOMENTARZE

 • Nasz
  Bolo też dostał w 83? Za wcześniejsze dokonania. Ciekawe jakie?
 • Pokojowy Nobel
  to już taka szmaciarska nagroda, że mogą dać nawet Trumpowi. Putin by pewnie nie przyjął mimo, że teoretycznie jemu należy się najbardziej. I to przynajmniej 5 lat z rzędu.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:25:11
  Prawda. Równie dobre są Noble literackie
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:25:11
  Szmaciarska jak szmaciarska, ale milion dolców drogą nie chodzi
  Mogą mnie przyznać , też mam zasługi
  8-))))))
 • @zbig71 20:30:32
  Co Ty chcesz od Polki Wisławy Szymborskskiej
  Pikne wiersze pisała

  Ten dzień

  Jaki rozkaz przekazuje nam
  na sztandarach rewolucji profil czwarty?
  - Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!
  Wzmocnić warty u wszystkich bram!
  Oto Partia - ludzkości wzrok.
  Oto Partia: siła ludów i sumienie.
  Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.
  Jego Partia rozgarnia mrok.
  Niewzruszony drukarski znak
  drżenia ręki mej piszącej nie przekaże,
  nie wykrzywi go ból, łza nie zmaże.
  A to słusznie. A to nawet lepiej tak.
 • Trump z kartonu
  https://pbs.twimg.com/media/DoMvjYCX0AEymdA.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/DoMvm0uXkAAnZh-.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/DoMvomdXcAAEKkM.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/DoMvsbuXUAAGEQx.jpg
 • @Husky 20:39:49
  Towarzyszka poetka.
  W 92 na łamach GW ukazał się wiersz pt"Nienawiść" z okazji lustracji.
  Zawsze na posterunku.
 • zgłaszam kolejną kandydaturę;
  Nobla to powinien dostać sam Rothchild za łaskawe zwlekanie z sygnałem do III wojny światowej. Bowiem tylko dzięki jego opieszałości nie staliśmy się jak narazie nawozem na plantacjach czosnku uprawianych przez ocalałych z holokaustu gojów, ku chwale "istot nie z tej ziemi".
 • @fretka 20:41:29
  Z gipsu ???
  8-)))))

  https://pbs.twimg.com/media/DoM_JeAWkAEqlsV.jpg
 • @Husky 21:03:59
  Zombie
 • @zbig71 21:06:53
  Groza
  8-)))))
 • @Husky 21:33:28
  27 września w bazylice ojców dominikanów w Lublinie będzie miała miejsce debata pt. „Przełom czasu w judaizmie i chrześcijaństwie”, w której wezmą udział: abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i rabin Boaz Pash z Jerozolimy. Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że w podobnych spotkaniach uczestniczył Papież Polak. „Św. Jan Paweł II spotykał się z ludźmi różnych religii. Niejednokrotnie przypominał biblijną prawdę, że człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga i każdemu należy się szacunek. Papież z Polski był w synagodze w Rzymie oraz w innych synagogach na świecie. W Asyżu zaś modlił się o pokój z przedstawicielami wielu religii, wnosząc ducha chrześcijańskiej miłości bliźniego” – podkreślił rzecznik Episkopatu.
  http://www.fronda.pl/a/episkopat-nienawisc-wobec-abp-rysia-i-rabina-pasha-jest-odrazajaca-to-grzech-przeciw-bogu-i-blizniemu,116028.html
 • @rabszak 21:53:48
  Ty , a wytłumacz nam tu, co wspólnego ten komentarz ma z treścią notki
  Spamowanie czy tylko brak chętnego do "polemiki"
 • @Husky 21:03:59
  ''Trump na każdą okazję.'' Po dolcu za fotę.
 • @fretka 06:44:27
  Poroch to nawet swój łapserdak z lekka wyprasował na taką okazję. Gość zarabia miliony a jego specjalista od wizerunku pracuje na Kreml? Ale za to krawat ma jak u Trumpa.
 • Nobla powinien dostać
  ...Władimir Władimirowicz Putin - za pokojowe rozwiązanie walk plemiennych w Syrii.
  Za doprowadzenie do pokoju pomiędzy dwoma Koreami.
  Za walkę z banderyzmem na Ukrainie.
  Za otrucie Skripala i jego córki, którzy zagrażali światowemu pokojowi.
  Za rozbicie lewackiej Unii Europejskiej.
  Za zezwolenie na budowę nowych synagog i meczetów.
  Za pomoc Izraelowi w walce z terroryzmem.
 • @Talbot 08:40:04
  Jeśli już to do podziału z Kim-Jong -Unem.
  Obaj wielokrotnie ratowali (skutecznie) świat przed zagłada.

  https://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/78/590x/Kim-Jong-Un-799623.jpg
 • Jeżeli pupile Szatana
  przenicowali semantykę - gdzie teraz wojna - to pokój a kłamstwo - to prawda, etc. - to wtedy łatwo zrozumieć - komu daje się takie a nie inne nagrody Nobla.
 • @Husky 09:21:25
  Na Sputniku jest cała masa apokaliptycznych przepowiedni dotyczących III wony światowej i końca świata z nią związanym.
  Czy Putin uratuje świat przed zagładą?

  http://telewizjarepublika.pl/imgcache/750x400/c/uploads/news/6975466-end-of-the-world.jpg

  No proszę! Izaak Newton przepowiedział rok w którym świat przestanie istnieć.

  http://telewizjarepublika.pl/no-prosze-izaak-newton-przepowiedzial-rok-w-ktorym-swiat-przestanie-istniec-zobacz,70658.html

  Izzak - typowo angielskie imię.
  Nic dziwnego, że Władimir konspiruje z żydami, w celu uratowania świata przed zagładą.
  Nobel należy się Putinowi i Netanjahu.
 • @Talbot 09:55:26
  ten Sputnik to fajny portal dla
  ..............
  Rosjan
 • @Husky 16:42:05
  "ten Sputnik to fajny portal dla
  ..............
  Rosjan"

  Za PRL prawie wszyscy słuchali Wolnej Europy, nawet partyjni. Ciekawe dlaczego?
 • @Husky 20:39:49
  Ja tam wole limeryki.
  "Od samogonu
  utrata pionu"...
 • @morgan 17:21:36
  BINGO !!!!!!!!
  pzdr.
  tak trzymac
 • @Pedant 16:51:42
  Pewnie chcieli poznać swoje prawdziwe nazwiska
  Ot czerwona swołocz
 • @morgan 17:21:36
  Obita lewica w USA usiłuje za wszelką cenę zablokować zmiany w Sądzie Najwyższym. Znaleźli pańcię, która po 36 latach "przypomniała sobie", że cieszący się dotąd nieposzlakowaną opinią sędzia, nominowany przez Trumpa, w wieku 17 lat jakoby wymacał ją po pijaku na imprezie .
  Ten "coming aut" dyktowany rzekomo "obywatelskim obowiązkiem" potraktowany został śmiertelnie poważnie przez media, znaleźli się członkowie Senatu, którzy domagają się, aby FBI przeprowadziła w sprawie tej "zbrodni" sprzed lat śledztwo, a jednocześnie ogłaszają , że Trump stracił "moralne prawo" do sprawowania rządów a zwłaszcza nominowania sędziów SN - w związku z czym wszyscy przez niego mianowani sędziowie to "dublerzy" i wyroki wydane z ich udziałem będą nieważne.

  Za te himalaje absurdu Demsi powinni opłacić prawa licencyjne Schetynie i KOD

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej