Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

8.10. 2007 r. zmarł ks. Zdz. Peszkowski

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kapłan miłujący Boga, Kościół i Polskę. Nie zapomniał o swoich obozowych Braciach zamordowanych w Katyniu. Niestrudzony obrońca Ich Czci i Pamięci, orędownik sprawy Katyńskiej w Polsce i na świecie .."proszę o prawdę, pamięć i sprawiedliwość!"

"Moje życie to jedno wielkie zdumienie nad wielkością i miłosierdziem Boga"

- tak o samym sobie mówił ks. Peszkowski, żołnierz i jeniec obozów w Kozielsku, Pawliszczew Borze i Griazowcu, który cudem uniknął śmierci w Katyniu.

 

      

 

 Co było najważniejsze w życiu Księdza Prałata? -
„Ekshumacja. Dotykałem czaszek ludzi mi bliskich. Największe szczęście, jakie mnie spotkało. Każdą wydobytą czaszkę brałem w dłonie i namaszczałem kapłańskim błogosławieństwem. To był rok 1991”

 

        
 
Ks. Zdzisław Peszkowski urodził się 23 sierpnia 1918 r. w Sanoku, w rodzinie pieczętującej się herbem Jastrzębiec.
 
                                      
 
Jako absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Dowodził plutonem 20. Pułku Ułanów. Po 17 września, gdy do agresji przeciwko Polsce przystąpił ZSRR, prawie cały pułk dostał się do niewoli sowieckiej. Jeńców zgromadzono w starej siedzibie rodu Puzynów i Ogińskich. Miało tam miejsce wydarzenie, które jak można przypuszczać, ocaliło życie Zdzisławowi Peszkowskiemu od katyńskiej zagłady.

W Pomorzanach przebywał wybitny malarz Vlastimil Hofman, który okazywał polskim jeńcom wiele współczucia i niezmordowanie portretował ich na niewielkich kartonikach. Portreciki miały być wysłane do rodzin, a jednym z portretowanych był Zdzisław Peszkowski. Pomagając skarbnikowi dywizjonu w rozdzielaniu pieniędzy pomiędzy żołnierzy i ukrywając znaczną ich część, po dostaniu się do niewoli postanowił przekazać je Hofmanowi, aby nie dostały się w ręce władz sowieckich.


W październiku 1939 r. przewieziono jeńców z Pomorzan do Kozielska. W kwietniu 1940 roku rozpoczęły się wywózki jeńców. Nikt wówczas nie przypuszczał, że oficerowie polscy wywożeni są do katyńskiego lasu i tam mordowani. 12 maja 1940 roku w ostatnim transporcie 250 osób był Zdzisław Peszkowski. Ten transport nie trafił do Katynia lecz do obozu w Pawliszczew-Borze, a następnie do Griazowca.


W ten sposób, do czego być może przyczynił się Hofman, Peszkowski nie podzielił losu ponad 20 tysięcy zamordowanych przez NKWD oficerów polskich, doczekał napaści niemieckiej na ZSRR, zawarcia porozumienia Sikorski-Majski i utworzenia w Związku Sowieckim polskiej armii pod dowództwem gen. Władysława Andersa.


Awansowany do stopnia porucznika, a później rotmistrza, Zdzisław Peszkowski dowodził kompanią w 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w II Korpusie Armii Polskiej gen. Władysława Andersa. Po opuszczeniu nieludzkiej ziemi, wojenne drogi prowadziły go przez Irak, Iran, Indie, Egipt, Liban, Syrię, Włochy i Anglię, gdzie został zdemobilizowany w stopniu rotmistrza. Po wojnie studiował przez rok w Oxfordzie, a następnie wstąpił do polskiego seminarium w Orchard Lake w USA. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1954 r. w Detroit z rąk kard. Edwarda Mooney'a jako kapłan archidiecezji przemyskiej.

Studiował na Uniwersytecie Wisconsin, University of Detroit i Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w Londynie, zdobywając doktorat z filozofii i magisterium z teologii. W latach 1954-1992 wykładał teologię pastoralną, literaturę i język polski w Polskim Seminarium Duchownym św. Cyryla i Metodego oraz St. Mary's College w Orchard Lake. W 1965 r. zorganizował Nowennę dla Polaków na świecie w związku z milenium chrztu Polski.

W roku 1966, gdy Polacy na całym świecie obchodzili swój wielki jubileusz Tysiąclecia Chrztu, ks. prof. dr Zdzisław Peszkowski wybrany został prezesem Polish American Historical Association.

Był też naczelnym kapelanem Związku Harcerstwa Polskiego poza Krajem i moderatorem Apostolstwa Chorych Polonii. Integrował starsze i młodsze pokolenia Polaków, w imię wartości: Boga, Honoru i Ojczyzny, a także w imię Prawdy i Pojednania Narodów. Orędownik o prawdę, pamięć i sprawiedliwość za zbrodnie dokonane na Wschodzie. Założyciel i prezes Fundacji "Golgota Wschodu".

To jemu zawdzięczamy umieszczoną w 1973 r. w większości kościołów w Polsce kopię milenijnego aktu oddania Polski w niewolę Maryi za wolność Kościoła w Polsce i w świecie, wydaną drukiem w Kanadzie i ofiarowaną kard. Wyszyńskiemu, który pragnął, aby to zawierzenie przeniknęło do świadomości Polaków.

W 1994 r. ks. Peszkowski wrócił do Polski, gdzie był kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, podejmując liczne inicjatywy na rzecz upamiętnienia męczeństwa Polaków na Wschodzie.

Kapelanem Rodzin Katyńskich ks. Peszkowski był od połowy lat 90. ubiegłego stulecia. Dzięki jego staraniom udało się doprowadzić do końca budowę cmentarzy w miejscu pochówku polskich ofiar reżimu sowieckiego w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Dbał o to, by pamięć o pomordowanych nie przeminęła i by o tragedii pamiętały też nowe pokolenia. Dlatego sędziwy kapłan nie stronił od nietypowych spotkań z młodymi ludźmi. W 2001 roku wystrzałem z pistoletu dał sygnał do rozpoczęcia I Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Ponad 50 ubranych w skóry motocyklistów wyruszyło wówczas do Katynia. Na pielgrzymkowy szlak pojechali polscy motocykliści z Chicago, pomysłodawcy rajdu, a także goście z Hongkongu. W Katyniu pielgrzymi zorganizowali Misterium Katyńskie, czyli wspólną modlitwę nad mogiłami pomordowanych. Stamtąd część uczestników rajdu wróciła do Polski, zaś pozostali pojechali przez Moskwę do Miednoje, gdzie również nawiedzili groby Polaków zamordowanych przez sowietów. Na trasie do polskich motocyklistów dołączali ich koledzy z Białorusi i Rosji.


Ksiądz Peszkowski otrzymał liczne odznaczenia krajowe i zagraniczne. Był prałatem domowym Ojca Świętego (od 1970 r.) i kanonikiem honorowym Kapituły Łomżyńskiej; honorowym obywatelem Grudziądza, Krakowa, Warszawy, Sanoka, Wrocławia i Białegostoku. Doktor honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego-Bobolanum w Warszawie oraz Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.

W lutym 2007 r. podczas 67. rocznicy zbrodni katyńskiej Ksiądz Prałat Peszkowski otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej w Sejmie RP. 16 października 2007 za przywracanie pamięci o zbrodni katyńskiej, która została dokonana również na polskich policjantach został pośmiertnie odznaczony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Władysława Stasiaka Złotym Medalem Zasługi dla Policji.

Opublikował ponad 100 pozycji z zakresu teologii, historii Polski, literatury, filozofii. Jest autorem podręczników do nauki języka polskiego i kultury polskiej, podręczników wychowawczych, dydaktycznych i modlitewników. Napisał bądź wydał ponad 40 książek, w tym 11 o Papieżu Janie Pawle II i 12 o kardynale Stefanie Wyszyńskim.

Opublikował m.in.: "Kult Matki Boskiej w literaturze polskiej" (Orchard Lake 1962), "Stefan Kardynał Wyszyński. Biografia" (Orchard Lake 1969 - pierwsza biografia kard. Wyszyńskiego), "Modlitewnik harcerski" (Orchard Lake 1982 - 5 wydań), "ABC Polonii Świata" (Orchard Lake 1985), "Brewiarz i lutnia. Antologia poezji kapłańskiej" (Londyn 1985), "Wspomnienia jeńca z Kozielska" (Warszawa 1989 - także po angielsku), "Pamięć Golgoty Wschodu" (Warszawa 1995 - także po angielsku i rosyjsku), "Myśląc o Józefe Czapskim" (Warszawa 1994).

Zmarł w szpitalu w Aninie, 8 października 2007 r.  Spoczął w krypcie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna, Wikipedia

 

KOMENTARZE

 • @Husky
  Mamy wspólny herb z księdzem.
 • @kula Lis 67 12:55:07
  Inny z herbem Sierp i Młot już postawił jedynkę
  8-))))
  Znam go
 • @Husky 13:01:31
  to pewnie rycerz niebieski.
 • @kula Lis 67 12:55:07
  Pamietamy !!!!

  W 2001 roku wystrzałem z pistoletu dał sygnał do rozpoczęcia I Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Ponad 50 ubranych w skóry motocyklistów wyruszyło wówczas do Katynia. Na pielgrzymkowy szlak pojechali polscy motocykliści z Chicago, pomysłodawcy rajdu, a także goście z Hongkongu.
 • Imponujący i jednoznaczyny życiorys życiorys
  Jednym słowem zadeklarowany wróg Rosji, pewnie miłośnik żydostwa które razem z Andersem uciekło z pola walki w krytycznym momencie ... wyszkolony agent zachodu przerzucony do Polski w 1994 z zadaniem robienia antyrosyjskiego "klimatu..."drążenia Katynia" i podobnych tematów...

  Z gęby klasyczny podziemny wróg Narodu Polskiego (przyjaciel żydostwa .. a przyjaciel naszego wroga jest naszym wrogiem).

  To ta sama linia "ideologiczna" co w przypadku JPII (agentura globalnej mafii żydowskiej).

  Już nie będzie zatruwał nienawiścią umysłów Narodowi Polskiemu.
 • @Oscar 14:33:45
  ZA TEN WPIS NIE JESTEŚ GODZIEN BY CI NAPLUĆ W TWĄ PLUGAWĄ MORDĘ. Celowo capslockiem by dotarło do pustego łba.
 • @Oscar 14:33:45
  Kiedyś na T34 przyjechali. I zostali. Niestety ale również się rozmnażali...

  https://pbs.twimg.com/media/Do7wxBTXgAAixhr.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/Do7wzl-XsAAn6XH.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/Do7xD8mW0AY0icd.jpg

  Dla sowieckiej zarazy miejsca tu nie ma !!!!
  WYPAD !!!!!!!
 • @Husky 15:17:16
  Ten Oskar czy jak mu tam z nich się wywodzi, wielu tu takich ich pomiotów.
 • @kula Lis 67 14:46:35
  To tylko .......
  Szkoda na toto słów

  Specjalnie nie kasuję, niech inni zobaczą ile tego "nawozu" po 45r. zostało
  pzdr.
 • @Oscar 14:33:45
  Albo jesteś chory, albo podły. Twój komentarz mocno przekracza zasady merytorycznej dyskusji w polityce. Wychamuj!
 • @Husky 15:21:33
  Wpisy Oscara są żenujące i godne pogardy.
  Tylko pamiętaj Haszczaku kto i w jakich okolicznościach zrobił to z Rosjan to co z nich niestety "wyszło w praniu"
 • @Casey 16:22:33
  //Wychamuj! //

  w jakim sensie? że niby "zwolnij tempo" (hamulec)? czy "nie bądź Huskim" (chamem) ?
 • @zbig71 16:23:21
  Pamiętaj też jedno
  W tekście nie ma nic o tym by ks.prałat osobiście wskazywał kto jest odpowiedziany za ten mord
  To wpis o księdzu, o człowieku i Jego losach
  Tyle i aż tyle
 • @ikulalibal 16:30:30
  Adresat nr.2

  https://antykomunista.neon24.pl/post/145834,8-10-2007-r-zmarl-ks-zdz-peszkowski#comment_1492704
 • @zbig71 16:23:21
  //Wpisy Oscara są żenujące i godne pogardy.//

  Innych jego wpisow niestety na portalu nie znajdziesz
 • @kula Lis 67 14:46:35
  Jesteś zatruty jadem nienawiści...i z stary na odtrutkę... taki ju`z umrzesz.
  .
 • @Casey 16:22:33
  a w którym miejscu napisałem nieprawdę ?

  Opierałem się na życiorysie opisanym w artykule.
  może wyciągam nielogiczne wnioski z opisanych faktów ?
  raczej nie..
 • @Oscar 16:43:30
  Ci co nienawidzą Polski i Polaków też umrą z nienawiści
  Czyż nie?

  Daj sobie już dziś spokój z komentami.
  Przynajmniej pod tym wpisem
 • @Husky 15:17:16
  Widzisz Hasky ty faulujesz oszczerstwami wprost jawnie..
  insynuujesz mi pochodzenie nie znając mnie wcale.
  To jest poniżej pasa .. takie macie już metody... jak brakuje faktów to jest insynuujecie.

  Ja opieram się na faktach.
 • @Oscar 16:52:50
  A ty mnie znasz?
 • @Husky 16:55:35
  znam twoje poglądy i to cię sytuuje na politycznej mapie.
  twoje pochodzenie, rozmnażanie mnie mało interesuje.

  Ty mi insynuujesz pochodzenie, rozmnażanie... a to czysty rasizm.
  podobno karalny...
 • @Oscar 17:00:04
  Poroponuje donos na Policje
  To takie znamienne
 • @Husky 17:02:17
  W dzisiejszej Polsce solidaruchów to tacy jak ty donoszą na takich jak ja....( bo to komuch) przecież to widać w mediach niemal codziennie...
 • @Oscar 17:07:32
  // na takich jak ja....( bo to komuch)//
  Samokrytyka?
  Nas o tym przekonywac tu nie musisz
  Wiemy to
 • @kula Lis 67 12:55:07
  W księdze życia ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego kolejny tytuł rozdziału brzmi: „Prymas Stefan Wyszyński”.
  „Do Polski w okresie komunizmu mieliśmy nie jeździć - takie było postanowienie - aż będzie wolna. Ale nurtowało mnie - mówi Ksiądz Prałat - czy jest to dobre postanowienie. Po odwilży październikowej w 1957 r. przyjechała do Polski delegacja polskich kobiet, która przywiozła list do Księdza Prymasa. Pytałem w nim o trzy sprawy: Czy jechać do Polski, czy Polsce pomagać i w jaki sposób? Prymas Stefan Wyszyński nie dał bezpośredniej odpowiedzi. W Bibliotece Jasnogórskiej do delegacji polonijnej wygłosił kazanie i to kazanie polecił mi przekazać. Przyjechałem. Przygarnął mnie jak domownika. Pytałem, co dla Kościoła mogę zrobić. Odpowiedział: Nowenna.

  W Polsce dziewięć lat ks. Peszkowski przygotowywał program nowenny dla Ameryki na dziewięć miesięcy.
  Kolejne odwiedziny ks. Peszkowskiego w Polsce i spotkanie z kard. Stefanem Wyszyńskim na Bachledówce. „Co mogę dla Kościoła zrobić?” - Akt oddania. „Chciałbym - mówił Prymas Tysiąclecia - aby ten Akt wszedł w duszę Polaków”. Ale go nie wydrukowano - nie było pozwolenia. 11 tys. egzemplarzy z Toronto do Rzymu i z Rzymu pociągiem dotarło do Polski, a potem z Jasnej Góry do każdej parafii...
  „Co dla Kościoła mogę zrobić?” - to pytanie jak echo serca polskiego Księdza zza oceanu ciągle powracało. Ks. Peszkowski upowszechniał prace i myśli kard. Wyszyńskiego w Ameryce. Taki był cel wydania pierwszej biografii kard. Wyszyńskiego w 1969 r. Później jego staraniem ukazały się w Ameryce: Kromka chleba, Bochen chleba - zbiory myśli i aforyzmy wybranych przemówień i artykułów Prymasa Tysiąclecia. W sumie 11 książek. „Co dla Polski, co dla Kościoła mogę zrobić” - to motto rozdziału historii życia człowieka, który kochał Prymasa jak ojca i jest wiernym synem Kościoła w Polsce.
 • @kula Lis 67 12:55:07
  Dzieło prawdy i pamięci o Golgocie Wschodu

  „Katyń” to rozdział wyjątkowy w historii życia ks. prał. Peszkowskiego. Dlatego otwieramy go delikatnie, ze stosownym szacunkiem. „Katyń” - to słowo-milczenie. Konfrontacja ze słowem „Katyń” była niebezpieczna. Dotykając tego słowa, dotyka się największej zbrodnii i największej rany, nazywanej Golgotą Wschodu.
  W 1988 r. ks. Zdzisław Peszkowski, jeniec Kozielska, po raz pierwszy przyjeżdża do Katynia. Staje nad dołami śmierci swych obozowych kolegów z Kozielska. Kiedy pojawia się możliwość wyjaśnienia i ujawnienia światu zbrodni, powraca do Polski i zamieszkuje w Warszawie. Wkrótce daje się poznać jako jeden z najżarliwszych orędowników pamięci Golgoty Wschodu.

  http://niedziela.pl/artykul/75430/nd/Otwieramy-ksiege-zycia-ks-pral
 • @Husky 17:11:13
  Nie mam poglądów komunistycznych (czy ty w ogóle wiesz na czym miał polegać komunizm ?)
  Ma i wyrażam poglądy socjalistyczne...czyli popieram wsparcie i bezpieczeństwo socjalne obywateli gwarantowane i organizowane przez państwo.

  Jak widać nie rozumiesz tego co cię otacza...masz obsesję "komuchów"
  Nie jestem komuchem.. nie popieram idei komunizmu.

  Jak widać nie wiele rozumiesz a twoje "diagnozy" są fałszywe i celowo obelżywe.
 • @Oscar 17:39:55
  Podyskutujemy innym razem pod innym wpisem.
  Nie tu.
  pa,pa
 • @Husky 16:38:19
  Nie szukam jego wpisów. Wystarczy mi to, co napisał o Pileckim. Poznałem osobiście córkę i wnuczkę rotmistrza, wiem jakiej klasy to są ludzie.
 • @zbig71 05:36:07
  //Wystarczy mi to, co napisał o Pileckim. Poznałem osobiście córkę i wnuczkę rotmistrza, wiem jakiej klasy to są ludzie.//

  To jest poza dyskusją.Wiadomo że nie każdy przed całym światem zaświadczy o tym że w oświęcimskim obozie zginęło od 2 do 5 milionów Żydów a całkowita kremacja zwłok trwała 3 minuty.Nie każdy a tylko naoczny i wybitnie uczciwy świadek.
  A choć rozmaici rewizjoniści od dziesięcioleci starają się te liczby poddawać weryfikacji to jednak bronią się one właśnie dzięki autorytetowi niezłomnego rotmistrza.
 • @zbig71 05:36:07
  "Nie szukam jego wpisów"
  To z psychologicznego punktu widzenia brzmi jak "szukam jego wpisów".

  Nikt kto nie szuka "jego" wpisów tak nie napisze.
  można napisać ignoruje jego wpisy, pomijam jego wpisy...
  ale "szukam" sugeruje szczególne zainteresowanie "jego wpisami".

  No dobra .. czytajcie .. analizujcie, zderzajcie "jego wpisy" z własną wiedzą, wiarą, przekonaniami...tradycjami.
  Po są "jego wpisy".
 • @zbig71 05:36:07
  Dzieci Hitlera czy Stalina to też bardzo porządni ludzie.
  To błędna logika.
  I nie żebym porównywał Pileckiego do tych dwóch przywódców.
  Pilecki to inna liga.
  Pokazuje tylko ewidentny błąd w logice ...porządne dzieci wcale nie implikują że porządni byli rodzice i odwrotnie.
 • @Oscar 08:21:42
  //porządni byli rodzice i odwrotnie.//
  Czy dzieci Hitlera tez do nich zaliczysz
 • @Oscar 08:17:58
  Niech razem z pomordowanymi obozowymi Braćmi z Katynia cieszy się wiekuistym szczęściem w niebie!


  https://pbs.twimg.com/media/DpAZaAPXsAINAj0.jpg
 • @Husky 09:28:03
  Czym różnią się komunista od socjalisty?
  Komunista od razu wali w łeb, a socjalista męczy całe życie
 • @Husky A czy to prawda
  że katyńskie ekshumacje 1991-2011 pod względem przydatności do akt par excellence "śledczych" ,są absolutnie nieprzydatne? jako że prowadzone przez amatorów pasjonatów.
  Ponoć nawet śledztwa jak się należy nie było.No ale nic to.Będzie.Takie z eksperymentami śledczymi i ekspertyzami,itd.Albowiem ciągle jeszcze bez odpowiedzi pozostaje kilka kluczowych pytań
 • @ikulalibal 12:16:34
  Prawdy nie zakrzyczysz.
  Nigdy

  Tej zbrodni dokonali ROSJANIE !!!!!!

  A ty możesz wierzyć czy pisac że to zrobili aborygeni przy współudziale eskimosów

  Nie zapomnimy i nie wybaczymy wam tego Rosjanie
  Nigdy !!!!

  https://www.kobieta.pl/media/cache/default_view/uploads/media/default/0001/62/9e18413f7a682086c303e18b0f08984c2d3a68b6.jpeg
 • @zbig71 11:32:28
  BINGO !!!
 • @Husky 21:04:43
  Czytałem kiedyś, że dużą rolę w tej zbrodni odegrali Eskimosi. Na poziomie logistyki i zarządzania.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej