Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
956 postów 30099 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Powstanie na Węgrzech krwawo stłumione

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

23 października 1956 wybuchło na Węgrzech powstanie, nazywane dziś rewolucją 1956 roku. Było ono dla Węgrów próbą zdobycia wolności i wyrwania się spod sowieckiej dominacji.

Inwazja ZSRR na Węgry

 

Tego dnia,Węgrzy chwycili za broń przeciw sowieckiej okupacji

W marcu 1953 roku doszło do dawno wyczekiwanego przez wielu ludzi wydarzenia – zmarł Józef Stalin, przywódca ZSRR. Tuż po jego śmierci przez cały blok wschodni przelała się fala oficjalnie manifestowanej żałoby i żalu za „umiłowanym przywódcą proletariatu”. W praktyce jednak znacznie ważniejsze były zakulisowe działania na Kremlu, gdzie o schedę po Stalinie zaczęli walczyć jego dawni współpracownicy. Najważniejszymi kandydatami na stanowisko I sekretarza wydawali się Nikita Chruszczow i Ławrientij Beria. Ostatecznie górą okazał się ów pierwszy, zaś Beria został skazany na śmierć i rozstrzelany.

Kres właściwej części destalinizacji przyniosły wydarzenia na Węgrzech i w Polsce w roku 1956, kiedy to doszło do zachwiania się władzy komunistycznej w tych krajach. Kurs polityczny został znowu zaostrzony, podobnie jak kontrola. Jednakże nie osiągnęła ona nigdy poziomu z czasów Stalina. Destalinizacja i „odwilż” przyniosły jednak długofalowe skutki dla świata – skończyło się bezpośrednie zagrożenie wybuchem „gorącej wojny”, oba bloki zaś aż do połowy lat 60. skupiły się głównie na walce „prestiżowej” i finansowaniu konfliktów lokalnych.

Imre Nagy nie poszedł na żaden kompromis z Rosjanami, nie chciał wejść do rządu Jánosa Kádára. Zginął on, jego współpracownicy i około 5 tysięcy węgierskich powstańców. Ponad 20 tysięcy uważa się za zaginionych, a około 200 tysięcy ludzi wyemigrowało z kraju.
Czy powstanie węgierskie 1956 roku warte było tej ceny?

     
 
 

Odwilż postalinowska, która nastąpiła po śmierci dyktatora w roku 1953, wyzwoliła w wielu miejscach skumulowane dotąd pokłady niechęci i oporu wobec ustroju komunistycznego. Nasilające się niepokoje dotknęły przede wszystkim kraje „demokracji ludowej”, czyli państwa Europy Wschodniej, które znalazły się w radzieckiej sferze wpływów po roku 1945. Tragicznym finałem owej fali protestów była rewolucja na Węgrzech, rozpoczęta 23 października roku 1956.

 

       

 

Węgierskie społeczeństwo było, podobnie jak kilkanaście lat później czeskie, zmęczone nieudolnością i okrucieństwem narzuconych przez Moskwę władz. Mimo że same idee socjalistyczne mogły się jeszcze cieszyć pewnym poparciem, to sama ekipa rządząca była skompromitowana i postrzegana jako relikt jeszcze stalinowskiego okresu. W rezultacie licznych protestów, powoli przerodzonych w bunt doszło do daleko idących zmian na czele Partii. Nowym przywódcą stał się lubiany przez społeczeństwo Imre Nagy, uważany za umiarkowanego działacza.

Jednakże nawet pomimo odwilży tak otwarte wyłamanie się z systemu ZSRR nie mogło być tolerowane przez „wielkiego brata” Węgier. W listopadzie 1956 roku wojska radzieckie wkroczyły na terytorium Węgier, rzekomo wezwane przez „wierną” część Partii i społeczeństwa. W Budapeszcie doszło do walk ulicznych, krwawo stłumionych przy użyciu czołgów, a cały kraj spacyfikowano. Imre Nagy został aresztowany i wkrótce potem zamordowany, a jego rząd rozbity. Do władzy przywrócono ekipę całkowicie wierną Moskwie.

 
 
Tragiczny finał wydarzeń na Węgrzech jest, oprócz poznańskich wystąpień z tego samego roku, symbolicznym końcem odwilży po śmierci Stalina. Mimo że polityka Chruszczowa nie wróciła w pełni do starych zasad, skończyła się też epoka większej swobody dla satelitów Związku Radzieckiego.https://eszkola.pl/historia/odwilz-po-smierci-stalina-1953-8677.html
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/866287,Powstanie-na-Wegrzech-krwawo-stlumione
https://eszkola.pl/historia/powstanie-wegierskie-1956-i-inwazja-zsrr-na-wegry-8678.html
 
 
 

 

KOMENTARZE

 • @ Husky 22.10.2018 16:45:46
  "Ciekaw jestem wyniku znanej w całej Polsce partii Polska Patriotyczna i jej liderów D.Kosiura czy S.Zieminskiego.
  Z przecieków wynika że zanotowali 2 cyfrowy wynik tj. 0.01%
  Nieźle jak na debiut"

  (Dosłownie) Skupili sie na Fart'cie Trumpa. :)))))
 • @Zdzich 08:07:04
  Nawet nadal budują swoją stronę wyborczą
  Ale konto bankowe dość szybko założyli
  A wyniki????
  Oj tam, za rok kolejne wybory
  Pozdrawiam
 • Kryzys Sueski
  29 Października 1956 roku wybuchł konflikt sueski WB, Francja, Izrael napadają na Egipt po nacjonalizacji kanału Sueskiego. Ciekawe, czy wydarzenia na Węgrzech i w Polsce nie były czasem przykrywką do w/w agresji na Egipt?
 • @zbig71 15:53:54
  https://pbs.twimg.com/media/DqM1d8GXgAAvUnL.jpg
 • @Husky 16:52:25
  Oddajmy Węgrom Kaczyńskiego, a weżmy Orbana
 • @zbig71 17:00:25
  A może Unia Polsko-Węgierska
  Władza na przemian
 • @Husky 17:05:45
  Żartowałem z tym Orbanem, lubię Węgry, więc wysłanie tam Kaczyńskiego byłoby bardzo kiepskim doświadczeniem dla nich.
  taka Unia to Węgry, Czechy, Słowacjia, Polska, Białoruś, Rumunia, Bułgaria, bez żydów, szkopów, anglosasów+ Bdb stosunki z FR i CHRL i wtedy można mieć na resztę wyjebane
 • Najdłuższy Ty-Dzień Zaduszny na świecie
  Obecnie, gdyby przybliżyć ogłupionemu manipulacjami społeczeństwu, a "polskie" media bazowały by na prawdzie o wydarzeniach historycznych związanych z powstaniem w 1948 roku nowego państwa na ziemi palestyńskiej, to byłoby lepsze zrozumienie dzisiejszej tragedii narodu syryjskiego mordowanego i zmuszanego do opuszczenia ojczyzny bogatej w pokłady gazu ziemnego i ropy naftowej.

  Wiedza o 1956 roku w polskim społeczeństwie jest bardzo powierzchowna. Prawda jest, ze 100% informacji politycznej przeciętny Polak dostaje z „polskich” mediów. Jednak by je obrobić trzeba pewnego wysiłku i pewnej wiedzy. Stad wiele informacji jest przyjmowanych „jak leci”.

  Jest rok 1956 - nad rzeką Jordan powstaje plan opanowania należącego do Egiptu kanału Sueskiego i półwyspu Synaj. Jednak na przeszkodzie stoi Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich utrzymujący z Egiptem owocne kontakty. Z wielką pomocą przychodzą wtedy „własne wtyczki” z partii komunistycznych ZSRR i Węgier. Skutecznie doprowadzono do konfliktu dwóch koszernych komunistów Jánosa Kádára (właśc. János Csermanek) oraz Imre Nagya (właśc. Imre Groß).

  Według planu nad rzeką Jordan - Kadar powinien wezwać wojska sowieckie do obrony komunizmu a Nagy wezwać mieszkańców do obrony kraju.

  W październiku 1956 roku w Sevres pod Paryżem, odbyła się tajna narada przedstawicieli rządu Wielkiej Brytanii, Francji i Okupanta Palestyny. Podpisano tzw. protokół z Sevres, w którym zaplanowano, że usrael dokona inwazji na półwysep Synaj i opanuje kanał Sueski.

  Wydarzenia węgierskie z października 1956 odwróciły uwagę publiczną świata zajętą konfliktem Bliskowschodnim, z którego bardzo skutecznie wyłączono wojska sowieckie broniące komunizmu na Węgrzech.

  Ogółem w walkach zginęło ponad 2.500 Węgrów ( w tym jedynie 250 żołnierzy) , a 20.000 zostało rannych. Sowieci stracili ponad 660 zabitych i 2.000 rannych. W ramach represji popowstaniowych, w latach 1957-1960 skazano ponad 16 tysięcy osób, w tym 600 na karę śmierci.

  Wielki komunista János Kádár do roku 1989 był wynoszony na piedestały w pralniach medialnych, a obecnie przypisuje się mu odpowiedzialność za zbrodnie węgierskiego października.

  Jeszcze większemu komuniście jakim był Imre Nagy do roku 1989 przypisywano odpowiedzialność za udział w kaźniach i egzekucjach w Rosji z rozkazów Lenina, Stalina i Berii w latach 1918-1944, a obecnie w pralniach medialnych jest wynoszony na piedestały i jest bohaterem socjalistów i liberałów węgierskich.

  https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/189958,Kazn-Romanowow

  Do dnia dzisiejszego nie osądzono jeszcze żadnego zbrodniarza odpowiedzialnych za tragedię miliona rodzin węgierskich lat 1956-1960. Wszelkie próby szukania prawdy w „sądach” zakończyły się fiaskiem dzięki Unii Pieniężnej (po polsku Unii Europejskiej) broniącej praw sądownictwa.

  Przyjedźcie na Węgry w dowolnym roku dnia 23 października, tam wszystkie cmentarze już oświetlone w nocy, pełno ludzi, bowiem rozpoczyna się najdłuższy na świecie Ty-Dzień Zaduszny. Pamięć wielu tysięcy pomordowanych i tragedia ponad miliona Węgrów.

  To nic, że nie każdy rozsądny, uczciwy analityk i komentator posiada odpowiednią wiedzę związaną z tematyką zawartą w tytule, macherzy od propagandy uważają jednak, że odwracając twierdzenie Goebbelsa, jeśli się o czymś nie mówi to to nie istnieje.
 • @Husky
  Brawo Węgry! Węgry żądały zwrotu milionów od żydowskiej organizacji. Na co wykorzystano pieniądze z roszczeń majątkowych? Na fali niedawnych doniesień zza oceanu warto przypomnieć historię węgierskich „przygód” z pieniędzmi przeznaczonymi na zaspokojenie żydowskich roszczeń majątkowych. Nie tak dawno Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych przyjęła ustawę 447, która wzbudza wiele kontrowersji nad Wisłą. Dokument przyznaje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu, udzielania im pomocy poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków bezdziedzicznych. Sprawa w oczywisty sposób dotyczy także Polski.
  Ustawę procedowano niemal przy pustej sali. W trakcie debaty, padły zarzuty, które stwierdzały, że ustawa nie jest wystarczająca, nie posiada odpowiednich mechanizmów do egzekwowania roszczeń. Takie uwagi zgłaszała Ileana Ros-Lehtinen. „Pierwszy raport ma zostać przygotowany w ciągu 18 miesięcy. Wielu poszkodowanych nie dożyje nawet momentu jego ogłoszenia. Ta ustawa jest daleka od tego, czego dziś potrzebują poszkodowani” podkreślała. Głównym założeniem ustawy jest wsparcie Departamentu Stanu USA w zakresie wspomagania międzynarodowych organizacji zrzeszających ofiary Holokaustu oraz kanałami dyplomatycznymi. Celem podejmowanych działań będzie pomoc w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców. Czy Polska będzie zmuszona do zapłaty za roszczenia? W 2012 roku „Wprost” informował o tym, że ówczesny rząd premiera Viktora Orbana wystąpił do Konferencji ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych o zwrot „nieuzasadnionych sum pieniężnych” przekazanych mieszkającym poza granicami kraju węgierskim żydom ocalałym z Holokaustu. Sprawa zaczęła się w 2007 roku, kiedy to rząd Ferenca Gyurcsanya zapowiedział wypłatę 21 mln dolarów na konto Konferencji. Przed wojną, na Węgrzech mieszkało 600 tys. żydów. Węgierski rząd zobowiązał się do wypłaty 12,6 mln dolarów fundacji ds. żydowskiego dziedzictwa na Węgrzech (MAZSOK). Pieniądze w 66% zostały przetransferowane do amerykańskiej Konferencji ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych, a pozostała część miała wesprzeć 18 tys. żydów mieszkających na terenie kraju. W 2011 roku przelano kolejną transzę w wysokości 4,2 mln euro. I tutaj zaczynają się „schody”. Mimo wielokrotnych zapewnień, próśb i monitów, przedstawiciel Węgier ds. stosunków z mniejszościami nie otrzymał obiecanych informacji, na co zostały przekazane środki z obu transz. Od tamtej pory nie wiadomo na co, w jakich kwotach, ani też do jakich celów użyto pieniędzy Węgrów, którymi wsparli żydowskie organizacje. Wobec całkowitego braku odpowiedzi i lekceważenia strony węgierskiej, rząd zwrócił się do Konferencji Roszczeń Majątkowych o zwrot pieniędzy wraz z odsetkami. Rząd w Budapeszcie wystąpił do amerykańskiej fundacji o zwrot pieniędzy „wraz z odsetkami”. Przedstawiciel rządu poinformował o sprawie ambasadorów Izraela i USA w Budapeszcie, zapewniając, że „jest to normalna procedura prawna, zgodna z systemem legislacyjnym Węgier i Unii Europejskiej, który wymaga dokładnych i terminowych rozliczeń finansowych”.  https://prawy.pl/81588-wegry-zadaly-zwrotu-milionow-od-zydowskiej-organizacji-na-co-wykorzystano-pieniadze-z-roszczen-majatkowych/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej