Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

Uroczystość Wszystkich Świętych

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Spójrzmy dzis szerzej - gdy zapalimy znicz na grobie najbliższych i pomodlimy się, rozejrzyjmy się wokół i zapalmy też znicz na opuszczonym grobie - niech ich dusze nie będą samotne.Pamiętajmy, aby na cmentarzu mieć o dwa lub trzy znicze więcej.

Drodzy bracia i siostry, prawi to wyjątkowy dzień nie zapominajmy o modlitwie za tych co przelewali krew za naszą Ojczyznę i za tych co dobre imię Polski rozpowszechniali po świecie.... część ich pamięci

 

Co roku o tym piszę i powtórzę raz jeszcze: PIĘKNO I GŁĘBIA polskiego sposobu świętowania Wszystkich Świętych i Wspomnienia Zmarłych są NIEPORÓWNYWALNE z niczym innym w tym względzie!
Kto nie wierzy, niech pojedzie w te dni, do jakiegokolwiek innego kraju..

 

"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnia czy ostatnia pierwsza..."
- ks. Jan Twardowski

 Uroczystość Wszystkich Świętych dotyczy każdego chrześcijanina. Świętość powinna być pragnieniem każdego człowieka. Życie świętych może być dla nas inspiracją do codziennego naśladowania Chrystusa. Drogę do świętości Jezus kreśli w Kazaniu na Górze, w ośmiu błogosławieństwach.

         

  

 1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

 

Kult Świętych pomnaża cześć Pana Boga. Świętych Pańskich czcimy ze względu na Pana Boga, którego oni "reprezentują". Tak więc nie bezpośrednio, lecz pośrednio przez nich kierujemy kult ku Panu Bogu. Kościół oddaje cześć świętym w różnym stopniu. I tak na pierwszym miejscu stawia Najświętszą Maryję Pannę, następnie świętych: Józefa i Jana Chrzciciela, dalej Apostołów, wśród których Święci Piotr i Paweł mają uprzywilejowane miejsce. Najwięcej jest świętych lokalnych, którzy odbierają szczególną cześć: w zakonie, w narodzie, w państwie czy w diecezji, gdzie się wsławili męczeństwem za wiarę lub niezwykłą cnotą.
 
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami". To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon (Odylon). On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. Termin ten i sama idea szybko rozprzestrzeniły się we Francji, Anglii, Niemczech, Italii. W XIII w. zwyczaj ten w Kościele rzymskim stał się powszechny.

 
Cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym zanosząc w tym dniu prośby przed tron Boży. Aby przyjść z pomocą zmarłym pokutującym w czyśćcu, żyjący mogą w tych dniach uzyskać i ofiarować odpusty zupełne.

Nabożeństwo do dusz czyśćcowych było i jest bardzo żywe. Świadczą o tym uroczyście urządzane pogrzeby, często zamawiane Msze św. w intencji zmarłych, w Kościele rzymskim powszechne są Msze św. gregoriańskie (30 Mszy św. po kolei przez 30 dni). W Polsce istnieje nawet zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, założone przez błogosławionego o. Honorata Koźmińskiego - kapucyna.

//niedziela.pl/artykul/3820/nd/Uroczystosc-Wszystkich-Swietych-i-Dzien

 

Odwiedzając groby bliskich, bardzo Was wszystkich proszę o jeden skromny znicz i krótką modlitwę za zapomnianych...
leżących wśród chwastów i drwin. ... na Kresach.
I za zamordowanych przez czerwoną zarazę, leżących w dotąd bezimiennych, nieodkrytych mogiłach.

             

 

W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie odbędzie się akcja Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego, jednej z najważniejszych dla historii i kultury Polski nekropolii. Znicze zapłoną na grobach wybitnych postaci, ale także na grobach osób zapomnianych.

 

 ps.

Apeluję do wszystkich o uszanowanie Uroczystości Wszystkich Świętych 1 listopada i następującego po nim Dnia Zadusznego 2.XI., Wspomnienia Wszystkich Zmarłych o nie umieszczanie oraz nie promowanie w przestrzeni publicznej komentarzy czy symboli satanistycznych, okultystycznych, sprzecznych z naszą tradycją!
 Tak na dzień zaduszny. Wyciszmy emocje...

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Tak gwoli stanu faktycznego.
  Wg dawnych obyczajów - słowiańskich i wcześniejszych, obchodzono 4 główne święta doroczne - w czasie przesileń. Dodatkowo, mniej więcej w połowie okresu między nimi - święta dodatkowe związane z jakimiś czynnościami lub okolicznościami.

  Kościół Katolicki nie tworzył zwyczajów świątecznych, a raczej je adaptował nadając inny sens.
  Tak jest i z tym świętem ku czci i pamięci zmarłych.

  Nie mam zamiaru szczegółowo wyjaśniać, ale z dawniejszych zwyczajów wywodzi się, że takie święto na wschodzie Europy jest obchodzone na wiosnę.

  Może tylko na temat zniczy. To namiastka ogni palonych dla dusz zmarłych, które mogły przybyć i ogrzać się w ich cieple. (Na marginesie - w Wigilię (Bożego Narodzenia) też powinno palić się ogień przez cały dzień i noc dla ogrzania dusz zmarłych nas nawiedzających - obecnie KK wprowadza świece wigilijne jako symbol Chrystusa. Interpretacja zależy od woli i rozumienia osób celebrujących.

  Zatem - znicze są nieodłącznym elementem tych świąt.

  PS. Ja od kilku już ładnych lat odwiedzam groby nie 1 listopada, a 2 - w Zaduszki, bo to te dusze wspominam, a nie świętych wyniesionych na ołtarze za zasługi dla KK; bywali to ludzie o kontrowersyjnej moralności.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:31:32
  Bardzo głęboka katolicka tradycja odwiedzania grobów 1 listopada. Szacunek dla przodków, pamięć o własnej przemijalności i pytania każdego o siebie: gdzie się dzisiaj znajduję - na drodze ku potępieniu czy drodze ku świętości?
  W tym dniu pamiętajmy o bliskich, ale także o historycznych postaciach.
  ps.
  „Można być świętym z pastorałem w ręku, ale tak samo dobrze można nim zostać mając miotłę w ręku”.
  św.JanXXIII
 • @
  Pamiętajmy o tych wszystkich którzy walczyli by Polska była wolna i niepodległa
  Pamiętajmy o tych, którzy nie mają własnego grobu
  Szczególnie o tych, co zginęli bez broni
  Bo dzięki tej pamięci bohaterowie żyją wiecznie!

  https://pbs.twimg.com/media/Dq2_jcBWoAAgLDg.jpg


  JW NIL przy grobie ś.p. Augusta Fieldorfa ps. Nil.

  Cześć i chwała bohaterom!

  https://pbs.twimg.com/media/Dq0MnMjX0AE2ZXa.jpg
 • @
  Masz pojęcie o tym co piszesz - jedno zdanie przeczy drugiemu?
  Wklejasz wierszyk, którego widocznie nie pojmujesz ale Ty nie nawołujesz do miłości wśród ludzi... żywych ludzi, a przeciwnie - szerzysz nienawiść (cyt.: "czerwona zaraza")... Za to ważne dla Ciebie by świeczkę postawić nad zwłokami ludzi, których nie chciałeś znać. Zawsze opierasz się na plotkach by poznawać ludzi? Dlaczego nie chcesz czerpać informacji bezpośrednio od żywych?
 • @Husky to o i moim kolegom poświęcone, którzy odeszli już na ostatnią Wachtę.
  Pamiętajmy o Tych Którzy Rzekę Życia Już Przepłynęli...Migocą gdzieś w mroku Trójbarwne Latarnie Ich marynarskich Dusz..Znicz jak świetlna boja Wyznaczy Im szlak Do Portu Naszych Serc. https://www.zegluga.wroclaw.pl/images/znicz.gif https://www.zegluga.wroclaw.pl/images/do_znicza.gif
 • Zabobon.
  Cyt : " Apeluję...........nie umieszczanie oraz nie promowanie w przestrzeni publicznej komentarzy czy symboli satanistycznych, okultystycznych, sprzecznych z naszą tradycją! kon. cyt.
  Apelujesz o nie umieszczanie, a sam własnie zamieściłeś okultystyczne, treści.
  Bo czym innym jak nie syjonookultyzmem jest promowanie jakiś "świętych" z nadania KK.
  Okultyzm, zabobon, dewotyzm.
  Podobnie jak Wojtas, uznaję tylko Dzień Zaduszny, to wtedy powinno się zapalać znicze.
 • @Franek Ganek 10:20:45
  W Rosji na Wszystkich Świętych palą Menorę zamiast zniczy?
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:31:32
  Nie dziwię się Krzysiowi Wojtasowi, że nie lubi swojego patrona.

  Cyt : "W średniowieczu powstała popularna legenda, według której pierwotnie imię Krzysztofa miało brzmieć Reprobus (z greckiego: Odrażający), gdyż miał on mieć głowę podobną do psa". kon.cyt.

  Ale na szczęście bywają gorsi patroni np : rozwiązły Augustyn, św. Dyzma zwany "Dobry Łotr", albo św. Faustyna Kowalska, która majaczyła o stosunkach płciowych z Chrystusem.
  Czyli kolega Wojtas jeszcze najgorzej nie trafił z tym Reprobusem.
 • @Franek Ganek 10:20:45
  Apeluję do wszystkich o uszanowanie Uroczystości Wszystkich Świętych 1 listopada i następującego po nim Dnia Zadusznego 2.XI., Wspomnienia Wszystkich Zmarłych o nie umieszczanie oraz nie promowanie w przestrzeni publicznej komentarzy czy symboli satanistycznych, okultystycznych, sprzecznych z naszą tradycją!

  Tak na dzień zaduszny.

  Wyciszmy te niepotrzebne emocje...
 • @Talbot 12:04:53
  Przed chwilą wróciłem z cmentarza w Gunnersbury/Londyn
  Pomimo fatalnej pogody (pada deszcze) bardzo duża grupa polskiej młodzieży i dorosłych zapala znicze pod
  Pomnikiem Katyńskim i innych polskich grobach.
  Na pozostałych grobach niestety ...... pusto


  http://niezalezna.pl/imgcache/750x430/w//uploads/galeria/222072/unnamed-2.jpg

  http://niezalezna.pl/imgcache/750x430/w//uploads/galeria/222072/unnamed-4.jpg

  ps.
  zdjecia z http://niezalezna.pl/
 • @kula Lis 67 10:49:16
  Monte Cassino

  Pamiętamy

  https://pbs.twimg.com/media/Dq5akNTWoAAoEDm.jpg
 • @kula Lis 67 10:49:16
  Wilno.
  Cmentarz na Rossie.

  Czarny Anioł - grób Izy Salmonowiczównej.

  Jeden z najpiękniejszych polskich nagrobków znajdujący się poza granicami Rzeczypospolitej.


  https://pbs.twimg.com/media/Dq6W-qsXQAAXJnM.jpg
 • Pamiętamy
  https://pbs.twimg.com/media/Dq5cQVxXQAEs4Iu.jpg
 • @tańczący z widłami 11:48:29
  Niestety , ale tu masz rację . Dzień Zaduszny . Pozdrawiam smutno .
 • @Talbot 12:04:53
  "W Rosji na Wszystkich Świętych palą Menorę zamiast zniczy?"
  Nie wiem.
 • @Husky 13:15:02
  Tu akurat kłamiesz . Masz i zastanów się ?. https://www.salon24.pl/u/albatros/865847,ck-dezerterzy
 • @Husky 12:56:01
  "Tak na dzień zaduszny.

  Wyciszmy te niepotrzebne emocje..."

  Nie wiem co masz na myśli ale chyba przypisujesz swoje stany innym. Ja staram się łączyć zamiast dzielić ludzi jak to Ci zarzuciłem. Nie omieszkałeś wtrącić trochę jadu i w taki dzień Ty. Może być, że chwilowo pragniesz oddzielenia ode mnie po moich słowach ale gdybyś tylko chciał to przemyśleć...
 • @Husky 13:05:07
  Brytolom chyba nie chce się wierzyć w cokolwiek. Dlatego pusto.
 • @Repsol 14:02:48
  W takim dniu jak dziś, to o pamięć chodzi
  Polityka schodzi na drugi plan
  pzdr.
 • @zbig71 14:19:08
  Tylko w mamone
  pzdr.
 • @kula Lis 67 10:49:16
  https://pbs.twimg.com/media/Dq7DSdNWkAEwWE4.jpg
 • @kula Lis 67 10:49:16
  Visiting the grave of Professor Jan Karski, the man who warned the West about the Holocaust, at a time when no one would listen. I was honored to be joined by Mr & Mrs Izdebski of the Jan Karski Institute today at the Mount Olivet Cemetery in Washington, D. C.


  https://pbs.twimg.com/media/Dq4cNqiWoAEaYE3.jpg
 • @Husky 14:45:09
  To jeden z efektów rewolucji protestanckiej 1517r.
 • @tańczący z widłami 12:37:17
  A o sobie TzW nie powinien nadmienić?
  Toż ewidentnie - jak się widłami zajmował, to musi co w chlewie ma swych antenatów.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:53:09
  A gdzież to ostatnio zacny Reprobus chlewnie widział ? Wszystkie zamknięte, pogłowie wybite i tylko wiater smutno między kojcami hula.
 • @Husky 14:45:09
  Niewolnictwo..Polak przez 4 lata był niewolnikiem Brytyjczyków. Sprawcy zatrzymani. Mężczyzna był przetrzymywany w nieludzkich i uwłaczających warunkach, zmuszano go do pracy w zamian za przeterminowaną żywność, jak wynika z raportu brytyjskich śledczych. Wydarzenie miało miejsce w Chilworth (niedaleko Southampton). Ciemiężyciele, czyli para Brytyjczyków, 56-letnia kobieta i 54-letni mężczyzna, zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Gangmasters and Labour Abuse Authority (GLAA). Według śledczych Polak był przez nich więziony w szopie w ogrodzie przez 4 lata, zmuszano go do pracy w zamian za przeterminowane jedzenie informuje South China Morning Post. Sprawa wydała się, kiedy ofiara (około 40-letnia) pojawiła się w przychodni i poinformowała personel medyczny, że zmusza się ją do pracy za jedzenie. Według słów mężczyzny nie miał on dostępu do normalnej toalety, a jako posłanie służył mu kawałek plastiku. „W XXI wieku nikt nie powinien być zmuszony do życia w tak uwłaczających, okropnych warunkach" mówi Tony Byrne, starszy oficer śledczy z GLAA.


  Ps...Cywilizowany kraj, cywilizowani ludzie. Dostaną upomnienie, że tak nie należy robić, nie powinni pozwolić mu iść do przychodni. Powinien w sumie się cieszyć, że mógł przysłużyć się swoja pracą królowej i Imperium Brytyjskiemu. W czym problem? Polak jest od tego by zapierdalać najlepiej za żarcie i kąt do spania.
 • @zbig71 15:41:18
  https://pbs.twimg.com/media/Dq6waMQWoAADLNY.jpg
 • @kula Lis 67 18:34:25
  Wielu tu takich przypadkow
 • Obrzędy w dniu 1 listopada są zdecydowanie obrzędami polskimi lub szerzej słowiańskimi
  Osoby próbujące szukać ich genezy w katolicyźmie mogą sprawdzić swoje teorie w innych tzw. krajach katolickich.

  Pustka na cmentarzach, chyba , że są tam pochowani jacyś emigranci
  z Rzeczpospolitej.
 • @zbig71 14:19:08
  Smutne, nieodwiedzane sa te cmentarze w Zachodniej Europy.
  A te nasze,pieknie oświetlone, pełne ludzi.
  Dziś Polska jest jeszcze bardziej niesamowita.
  Dobrze ,że pamięć jest wieczna!
  Cieszę się, że to mój (a nie "ten") kraj
 • @PIEKNA POLSKA ZAZNICZOWANA
  Piękne cmentarze bo na cmentarzach coraz wiecej Polakow, żywych coraz mniej.
 • @Dziady
  A wiedzieliście, że nasi Przodkowie wierzyli, że w człowieku są dwie dusze?

  "Pierwsza z nich to dusza jaźni i myśli – mieści się przede wszystkim w głowie i odpowiada za kształtowanie się świadomości. Element ten stanowi reinkarnowaną część ludzkiego ducha – po śmierci trafia najpewniej do Wyraju, skąd powraca wiosną za pośrednictwem bociana bądź innego ptaka na świat ludzki, wprost do łon brzemiennych kobiet. Druga istotna składowa to dusza życia i oddechu – określa ona stan siły duchowej i mieści się przede wszystkim w sercu i brzuchu. Ta część ducha trafia po śmierci najczęściej do Nawii, gdzie jednoczy się z duchami przodków."

  https://slowianowierstwo.wordpress.com/2014/11/02/duch-i-dusza-slowian/

  W ogóle dla Słowian śmierć nie była końcem w przeciwieństwie do chrześcijan. Nawet w takiej sytuacji w tradycji Słowian był optymizm.
 • @kula Lis 67 18:34:25
  Powinni mu wypłacić zaległe pensje.
  Ja bym nie wytrzymał, złapał kawał kija, wlał tym brytolom tak, aby nie mogli się ruszyć przez RUSKIE miesiące
 • @zbig71 20:28:49
  Tyle że to raczej jednostkowy przypadek
  W większości takim procederem zajmują się sami Polacy
  Jeśli tak określić możemy Romów urodzonych w Polsce, bo to ich "specjalność"
 • @Husky 19:09:33
  Oni mają Halloween, wczoraj u mnie na osiedlu łaziły dzieci w przebraniach i pukały do wszystkich mieszkańców, z pytaniem"cukierek albo psikus" tak jest od paru lat.
 • @zbig71 20:32:37
  Też mieszkasz w Lądku?
 • @Husky 20:36:17
  Właśnie nie, w Piasecznie pod Warszawą!!!
 • @kowalskijan584 20:09:48
  Rodzimy się i umieramy. A co pomiędzy, to zależy od Nas, dopóki każdy z nas nie pójdzie do piachu. Korzystajcie z życia, bo macie je tylko jedno.
 • @kowalskijan584 20:09:48
  "W ogóle dla Słowian śmierć nie była końcem w przeciwieństwie do chrześcijan."

  Po ostatnich Twoich wyczynach ( w "rozmowie" ze mną) może lepiej nie wypowiadaj się na temat chrześcijaństwa... Rada taka.
 • @Husky 20:54:42
  A Ty to w ogóle... Coś Ci zadźwięczało w uszach ale co...
  "Korzystajcie z życia, bo macie je tylko jedno."

  (32) Jeżeli tylko ze względu na ludzi potykałem się w Efezie z dzikimi zwierzętami, to cóż mi stąd za pożytek? Skoro zmarli nie zmartwychwstają, to jedzmy i pijmy, bo jutro pomrzemy. (33) Nie łudźcie się! Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje (34) Ocknijcie się naprawdę i przestańcie grzeszyć! Są bowiem wśród was tacy, co nie uznają Boga. Ku waszemu zawstydzeniu to mówię!
  (1 list do Koryntian 15:32-34, Biblia Tysiąclecia)

  Masz tu: http://www.biblia.info.pl/biblia.html
  Chyba nigdy nie czytałeś nawet.

  Husky usłyszał o reinkarnacji i zaczął blablać w ciężkim amoku.
 • @Franek Ganek 20:58:44
  "nie wypowiadaj się na temat chrześcijaństwa... Rada taka."

  Bo co?

  Rada kiepska, pochodzi od katolaka co nie zna doktryny w którą wierzy.
 • @Husky 20:54:42
  Chyba, że reinkarnacja to prawda
 • @zbig71 21:17:39
  Franek Ganek to wie
 • @kowalskijan584 21:16:49
  "Bo co?"
  Myślę, że się kompromitujesz totalnie...

  "Rada kiepska, pochodzi od katolaka co nie zna doktryny w którą wierzy."
  Wszystko Ci się miesza...
  Kto Ci powiedział, że wierzę w jakieś doktryny...
  I nie jestem katolikiem... a już na pewno nie katolakiem.
  Z fusów bierzesz swoje opinie czy jak?
 • @Franek Ganek 21:22:45
  Czy nie pomyliłeś blogów
  Sekty to nie tu
  sorry
  nie ten adres
  apeluje po raz ostatni
 • @Franek Ganek 22:22:14
  Dobranoc
 • @
  Grób Marii Konopnickiej na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

  https://pbs.twimg.com/media/Dq7z1QaXQAAon25.jpg
 • @
  Kazimierz Michalczyk
  w dniu 31 sierpnia 1982 wracając z pracy został postrzelony przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej (ZOMO),
  (zmarł w szpitalu)

  https://pbs.twimg.com/media/Dq7mOC4WwAAvw_W.jpg
 • @
  Pomnik dzieci nienarodzonych.
  Dziś Święto Aniołków, które za wcześnie odeszły do Pana

  https://pbs.twimg.com/media/Dq6YMcRXcAAtBzN.jpg
 • @Husky 08:48:08
  U Inki i Zagończyka.
  Morze zniczy.
  Jak dobrze, że odzyskali godność, że mają swoje mogiły

  https://pbs.twimg.com/media/Dq8WKdjX4AEtmBh.jpg

  https://pbs.twimg.com/media/Dq8WLbnXQAIy4v6.jpg
 • @tańczący z widłami 18:02:49
  No to dlatego TzW się tu pęta.
 • @Husky 09:14:09
  //U Inki i Zagończyka.
  Morze zniczy//

  Morze? morze znicz jest u Gierka choć odwiedzanie jego grobu jest obecni nieobowiązkowe. Passe.A nawet niemile widziane.

  https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/b5/11/56363e3cd3dc1_p.jpg?
 • @Husky
  http://niezalezna.pl/imgcache/750x430/c//uploads/cropit/15411464471d3a3fff9e90f37a15a1de260cc0b372.jpg


  Niepokojące doniesienia z Litwy. Z wojskowej kwatery na Rossie zniknęły biało-czerwone szarfy. Niepokojące doniesienia docierają do nas z Wilna. Lokalne litewskie media informują, że późnym wieczorem w Dniu Wszystkich Świętych z kwatery wojskowej na Nowej Rossie zniknęły biało-czerwone szarfy opasujące nagrobki polskich żołnierzy. Kilka z nich leżało między grobami. Z informacji portalu Wilnoteka wynika, że osoby, które jeszcze parę godzin wcześniej widziały wstęgi na krzyżach, twierdzą, że nie ma mowy o tym, by spadły one przypadkowo lub się zaczepiły. Jest to zamierzony akt wandalizmu, bo ktoś metodycznie zrywał każdą biało-czerwoną szarfę czytamy na portalu. Na cmentarzu są zamontowane kamery monitorujące, które być może pomogą w odnalezieniu sprawców. Nigdy dotąd nie spotkaliśmy się z takim przypadkiem powiedziała honorowa prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska. Na Wileńszczyźnie upowszechniła się tradycja, by na święta narodowe, wojskowe oraz na dzień zaduszny opasywać krzyże i pomniki na polskich cmentarzach wojskowych biało-czerwoną wstęgą. Akcje opasywania zwykle organizuje w przeddzień święta młodzież polskich szkół i harcerze. Na Nowej Rossie spoczywają żołnierze polscy i litewscy, polegli w latach 1919–1920 w bratobójczej walce o Wilno. Spoczywa tam też pięciu żołnierzy z Samoobrony Wileńskiej, którzy polegli w walkach ulicznych z Niemcami i bolszewikami w końcu grudnia 1918 r. i na początku stycznia 1919 r. W środku tej kwatery, pomiędzy grobami polskich i litewskich żołnierzy, stoi kolumna z napisem „Wilno swoim wybawcom”. Do 1939 roku wieńczył ją orzeł.


  Ps...Nawet taka maleńka Litwa nie szanuje Polski i Polaków. Wystarczy pojechać na Litwę aby zobaczyć "miłość Litwinów do Polaków". Wcześniej niż później Liwa i Łotwa przyłączą się do Rosji. Litwini to mentalność z którą przyjaźni nigdy było i nigdy nie będzie. Litwini to wrzód i trzeba ostro ich jechać dyplomatycznie! Media z prawa i lewa (jakiś dziwny konsensus panuje, czyżby okrągłostołowy) nie poruszają kliku tematów: 1) temat imigracji nie istnieje w prawych i lewych mediach, pełna zgoda "tego nie ruszamy, trzeba być tolerancyjnym i otwartym" , lewa strona tych którzy chcą by Polska była Polską nazwą "faszystami, nazistami", prawa strona "ruskimi trollami , płatnymi trollami ubecji" . 2)temat kolejny to żydowskie wpływy, znów to samo. 3) temat kolejny to banki i bankowcy i ich zyski i kredyty. 4) temat kolejny to dostęp do broni dla praworządnych obywateli cywilnych. 5) temat kolejny to fałszywe gadanie o przyjaźni z wrogami Rosji , bo myślimy, że jak Rosja nas okupowała (zabory) i najechała, to "wróg naszego wroga jest naszym przyjacielem" i znów lewica powie o "nietolerancji i nacjonalizmie" (do czego się przyznaję i z czego jestem dumny) a prawa strona mediów powie "ruski agent" a prawda jest taka, że ani Ukraińcy ani Litwini nie byli i nie są nam przyjaźni, antypolonizm panuje u żydów, na Ukrainie, w Niemczech i na Litwie, naszymi przyjaciółmi są Węgrzy, każdy kto ma rodzinę z kresów (dawna Polska przed 1939) od dziadków usłyszy prawdę, tak jak na Ukrainie była Rzeź Wołyńska tak na Litwie były antagonizmy wobec Polaków , oni nas nienawidzą jako "panów" (czyli szlachtę), moja rodzina była posiadaczami ziemskimi przed wojną, 200 hektarów mieliśmy w okolicach Wilna/Grodna/Woronowa, znamy Litwinów, uwierzcie, że prawda jest ani po lewej ani po prawej nie jest się ruskimi agentem jak się mówi, że Ukraińcy banderowcy a Litwini nacjonaliści co do SS wstępowali, tak jak były konflikty z żydami którzy w biznesie oszukiwali Polaków przed wojną (historie "swój do swego po swoje") więc kochani prawda jest po środku, nie jest to ruska agentura, Polska musi być silna dla Polaków, Polacy muszą dbać o siebie, nie o innych, tylko o siebie, zrozummy to zanim będzie za późno, albo egoizm albo śmierć i bieda i bycie kopanym, żadnego wydawania kasy na obce cmentarze, wydawanie kasy tylko na nasze polskie cmentarze, nie na cmentarz żydowski w Polsce ale na cmentarz polski w Wilnie czy Lwowie, dbajmy o Polaków a nie o obcych, nie nastawiajmy głowy przeciw mocarstwom by bronić tych którzy nas tak samo nie lubią jak Rosji, nie ma tu zasady "wróg naszego wroga jest naszym przyjacielem", poza Węgrami przyjaciół nie mamy , gdy węgierska armia odmawiała atakowania Polaków w czasie 2 wojny to zarówno Ukraińcy jak i Litwini ochoczo do SS wstępowali, Polska ma dbać o Polaków, jak trzeba to dbać o Węgrów.
 • @kula Lis 67 11:13:54
  Według Naumanna prezydent odwiedzajac groby dokonał gestu politycznego.

  Przed pierwszą turą wyborów PKW musiało wypowiadać się czy psalm nie narusza ciszy wyborczej.
  Może warto ustalić czy ludzie idąc na groby bliskich nie zmniejszą szans PO. Przecież to klerykalizm
 • @ikulalibal 09:56:28
  Pomnik ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Powązkach Wojskowych otoczony morzem światła


  https://pbs.twimg.com/media/Dq72F-WWkAILeoB.jpg
 • @ikulalibal 09:56:28
  Grób Jürgena Rotha na cmentarzu Hauptfriedhof we Frankfurcie R.I.P.

  "Miliony Polaków, którzy doświadczyli tak niewiele solidarności ze strony Zachodu po katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku, muszą wreszcie poznać prawdę o tej wstrząsającej tragedii, aby przerwać smoleńską traumę."


  https://pbs.twimg.com/media/Dq8_ZjkXgAAqTDX.jpg
 • @kula Lis 67 11:13:54
  Młodzież nie ustaje w walce o Prawdę, a Konkurs "Prawda i kłamstwo o Katyniu" jest tego najlepszym dowodem

  https://www.facebook.com/jadwiga.wisniewska/photos/gm.395103101114555/2160429520657790/?type=3


  https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/45040031_2160429530657789_2406163738622164992_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_ht=scontent-lhr3-1.xx&oh=75dee8e234a6bb6bd041538e6d50e883&oe=5C43DFD4
 • @ikulalibal 09:56:28
  Zaduszki pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa w Katyniu

  Póki przetrwa nasza wiara i tradycje, będzie Polska

  https://pbs.twimg.com/media/DrBLqSRW4AAtNFT.jpg

  https://pbs.twimg.com/media/DrBLrdVXcAAmbAk.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej