Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

Szejkowie PRL

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

BARBÓRKA. To święto górnicze jest obchodzone w Polsce w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Z tej okazji najserdeczniejsze życzenia dla kontynuatorów tradycji górniczych. Niech każda szychta szczęśliwą Wam będzie !

Wszystkiego co najlepsze dla Górników w dniu Ich Święta......niech zawsze św.Barbara ma Was w opiece i oczywiście tyle samo wyjazdów ile zjazdów.Ogłuszający huk urządzeń, ciemność rozświetlana tylko lampkami i żarówkami, pył jak gęsta mgła, temperatura sięgająca 35 stopni to codzienność górnika pracującego na przodku.

 

            

 

 

Barbórka w PRL

Różnobarwne pióropusze, złote guziki, galowe stroje i orkiestry górnicze. Pracownicy przemysłu wydobywczego w PRL traktowani byli jak celebryci. I sprawnie wykorzystywano ich propagandowo. Górnicze święto 4 grudnia obchodzone było z wielką pompą.

Ponad 400 tysięcy braci górniczej, 160 milionów ton węgla, notorycznie przekraczane normy wydobycia – taki obraz rysowały władze ludowe podczas obchodów Dnia Górnika. Były także ciemne strony – czterobrygadowy, bardzo pracochłonny system pracy, który dezintegrował życie rodzinne.

              

– Władze widziały w nich szejków PRL. I bynajmniej nie chodziło o to, że byli bogaci, ale dawali czarne złoto – główny towar eksportowy PRL – wyjaśnia dr Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN. Podkreśla, że była to najbardziej hołubiona grupa zawodowa w Polsce Ludowej, co wcale nie oznaczało, że ich życie było usłane różami. Wciąż brakowało rąk do pracy w kopalniach i górnicy musieli pracować w czterobrygadowym systemie pracy, siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. – To była bardzo ciężka praca praktycznie przez wiele dni w miesiącu powodująca wiele perturbacji rodzinnych, bo górnicy nie mieli czasu dla swoich rodzin, trudno im było zaplanować wolną niedzielę w domu – wyjaśnia historyk IPN.
 
Mieszkania i zapełnione sklepy

Aby zachęcić do pracy pod ziemią i ściągnąć na Śląsk, jak największa grupę opracowano cały system zachęt. Obiecywano mieszkania i dodatkowe kartki żywnościowe. Kiedy pracownikowi umysłowemu przysługiwało 2,5 kg jakiegoś produktu, osoba fizyczna miała 3,5 kg, a górnik – nawet 10,5 kg. Dostawali największy przydział mięsa.

Sklepy w okolicach kopalń były najlepiej zaopatrzonymi na mapie kraju. Dodatkowo górnicy mieli dostęp do specjalnych sklepów górniczych, gdzie było wiele ogólnie niedostępnych towarów, głownie sprzęt AGD i RTV, ale też ubrania.

W tamtym czasie miasta Górnego Śląska były najszybciej rozwijającymi się terenami. I nie dotyczy to tylko lat 70., kiedy u władzy był Edward Gierek, który był bardzo skoncentrowany na tej kwestii. PRL-owskie władze zabiegały o względy górników do samego końca swoich rządów.

Śląska ziemia obiecana

Jeszcze pod koniec lat 80. działały specjalne grupy, które jeździły po szkołach całego kraju i spotykały się z uczniami ostatnich klas podstawówek. – Roztaczali przed młodzieżą wizję świetlanej przyszłości, jaką zapewnić miał im ten zawód i przeprowadzka na południe kraju, na śląskie ziemie obiecane – wyjaśnia Zawistowski.

– Przynosili dolary, ale byli też bardzo wykorzystywaną ekonomicznie grupą – podkreśla historyk i przypomina, że jednym z głównych postulatów strajkujących górników była zmiana czterobrygadówki na mniej przeciążający pracowników system. Podnosili argument całkowitej dezintegracji życia rodzinnego. Historyk podkreśla też, że to było bardzo pracochłonne zajęcie wynikające także ze słabej mechanizacji, znacznie gorszej niż w przypadku ich zachodnich kolegów.

Pobudka orkiestry górniczej

Jednym z przejawów szczególnej atencji, jaką władza obdarzała górników było ich święto – Barbórkę, obchodzoną w dniu św. Barbary, patronki ciężkiej pracy. Zostało więc szybko i w miarę możliwości zlaicyzowane. Rugowane wątki religijne zastępowano śląskim folklorem. Jego ważnym elementem była pobudka, którą organizowały orkiestry górnicze, które nad ranem defilado wały po górniczych osiedlach.

          

Celebryci PRL

– W latach 70. górnicy stali się wręcz celebrytami czczonymi chętnie przez artystów – mówi dr Zawistowski wspominając wielkie uroczyste gale organizowane dla nich w katowickim Spodku. Centralna akademia w Dniu Górnika była okazją do zjazdu najważniejszych osób w kraju. Odbywały się dekoracje sztandarów kopalni np. Orderem Sztandaru Pracy I i II klasy. Koniecznie był też koncert orkiestry górniczej i przemarsz ulicami miast.

Dzieci w szkołach i przedszkolach robiły górnicze czapki i uczyły się o ciężkiej pracy przedstawicieli przemysłu, który był filarem, dumą i bogactwem Polski Ludowej. Święto było też dobrą okazją do tego, aby oddać do eksploatacji osiedla, ulice lub inne ważne obiekty, a także, by zaprojektować plan na przyszły rok – np. 200 milionów ton czarnego złota. Dzięki tym zabiegom rosła rola górników w socjalistycznym społeczeństwie.

            

 

 

 

 

https://tygodnik.tvp.pl/17912779/swieto-szejkow-polski-ludowej-barborka-w-prl

 

 

 

KOMENTARZE

 • Przygotuj się
  Bo Jan Paweł i Oscar zgotuja Ci bombardowanie, to będą naloty dywanowe
 • No to w końcu busz to przyjaciel świata, czy ...
  widzę, że jak coś idzie nie POmyśli to zaczyna się legendowanie Twardowskim, górnikami, to nie jest śmieszne, to jest tak tragikomiczne, że aż kiczowate, ustalcie gdzieś tam swoją taktykę.
  Oczywiście * dla górników a tu, szkoda że nie ma plusów ujemnych, a propos, pozdrowienia dla idola, będzie leciał z dudom na obrzęd szatański do busza.
 • @zbig71 08:14:11
  Czytasz w moich myślach.
  I ja o tym myślałem
  Spodziewam się raczej nie ich komentarzy ale "pozytywnych" ocen
  Pozdrawiam
  ps.
  i ja zaraz wybieram się na "fedrunek"
  Miłego dnia
 • @provincjal 09 08:24:41
  Nie mylisz wpisów?
  Taki mały trolling z samego rana?
  Tu masz mój wpis więc i tam na takie pytania odpowiem
  Pozdrawiam
  Miłego dnia

  http://antykomunista.neon24.pl/post/146639,zmarł-george-bush-sr
 • @Husky 08:28:53
  Tak czy owak Bolek leci z Judą pożegnać szatanistę G. Krzaka. Jakby fajnie było, gdyby nie wrócili
 • @zbig71 08:37:31
  Wałęsa zapowiedział że jak podczas lotu do USA gdy prezydent Duda cokolwiek się odezwie to on wychodzi
 • Barborka ........czyli na czarno
  Przepis na czarnego kurczaka
  1. Umyj dobrze kurczaka
  2. Dopraw do smaku
  3. Wstaw do piekarnika
  4. Wejdź na Neon

  Smacznego

  https://pbs.twimg.com/media/Dte5siEXcAAyNQy.jpg
 • Drogi Husky ...
  Ten wpis na zasadzie kopiuj wklej jest ściągnięty z jednego miejsca...

  https://tygodnik.tvp.pl/17912779/swieto-szejkow-polski-ludowej-barborka-w-prl

  To nie jest nic złego ale... należy to zrobić uczciwie tak jak czasem wkleja Macgregor fajne wpisy.
  Podaje się tekst i linka pod spodem.
  A Ty co robisz? Podajesz linka do całego skopiowanego tekstu jako... źródło i to jedno z wielu.
  Bardzo Cię proszę nie rób tak więcej.
  Zwłaszcza dzisiaj po takiej akcji możesz mieć kłopoty o kradzież treści i portal również...

  Pozdrawiam
 • @Husky
  Św. Barbara jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy, więźniów i wielu innych. W przekazach Św. Mikołaj jest także patronem marynarzy rzecznych i flisaków czyli naszym. W niektórych regionach Polski za patronkę naszego zawodu uważana jest jednak Św. Barbara.
 • @Husky 08:45:44
  Koniec resztek zaufania do PAD. Może jeszcze polecą "Bigos" i "Polmos"? Brawo Duduś , mam nadzieję, że po drodze Boluś napluje ci w twarz...bo nic cię do tej pory nie nauczyło. Jedna stajnia, jeden koniuszy pogania te szkapy ...smuteczek ...od lat bez zmian i na horyzoncie rozpacz....Państwo z dykty i styropianu. Bolek, Kwas, Donek i Bronek itp. już dawno powinni wisieć za zdradę Polski. Relatywizm PiS-u odbije się Polsce czkawką. To największy błąd Dudy, Bolek Ci panie Duda podziękuje i to szybciej niż myślisz, to paskudny insekt jadowity.
 • @zbig71 08:37:31
  "Nasz" prezydent: szanuje TW (SB, NKWD, Stasi, BND) Oskara i przychyla się do prośby TW(SB, NKWD) Bolka. To chyba nikogo nie zdziwi, wszak Duda od samego początku wspiera lewą nogę i nawet publicznie wychwala tego zdrajcę i kapusia (za jakieś rzekome "zasługi dla Polski"), który zamiast do Stanów, powinien już trzy lata temu wyjechać do pudła. To przestępca z najwyższej półki i czynnie udzielający się szkodnik naszego państwa, ściśle powiązany z antypolską POwską targowicą. Zdrajca w rządowym samolocie a zwłaszcza w obecności urzędującego prezydenta, to hańba dla Polski! Ręce opadają, gdzie ja żyję. Ciekawe co na to np. polscy księża? Bo brać zdrajcę Judasza na ten sam pokład to jakieś nieporozumienie.
 • @Astra - Anna Słupianek 09:47:07
  Dziękuję za cenne uwagii.
  Ciągle się uczę
  Pozdrawiam

  ps.
  poprawione
 • @Husky 11:55:56
  oki :P

  Bardzo Cię proszę, pilnuj tego na przyszłość również :)
 • *****
  //górnicy mieli dostęp do specjalnych sklepów górniczych, gdzie było wiele ogólnie niedostępnych towarów, głownie sprzęt AGD i RTV, ale też ubrania.//
  Tak było , przy czym ,należy tu dodać ,że tylko za pieniądze zarobione w soboty i niedziele istniała możliwość zakupu w tych sklepach , generalnie chodziło o kupienie ludzi za cenę wolnych sobót czy tym bardziej niedziel
 • @Husky
  Po co redukować zawartość CO2 w atmosferze? By ludzkość wymarła z głodu?

  1. CO2 nie jest gazem cieplarnianym bo gazy cieplarniane to związki siarki, metan i para wodna (dzięki niej różnice temperatur w nocy i za dnia są niewielkie na pustyni gdzie jest sucho różnice są znaczne więc EU winna zalecić osuszenie oceanów)

  2.Lasy i inne rośliny zielone pochłaniają około 10 procent CO2 a resztę glony-rośliny jednokomórkowe w oceanach.

  3.Głównymi producentami CO2 są wulkany oceany i świat zwierzątbo takie owady produkują więcej CO2 niż cała techniczna cywilizacja.

  4.Jeżeli cała (globalna_przyroda i przemysł) produkcji CO2 wynosi 100% to przemysł i transport całej ludzkość produkują 5%(UE 10% z tych 5% globalnej produkcji CO2 -a ile promili produkuje Polska?)

  5.Produkcja energii z jest nieopłacalna i musi być dotowana no i dodatkowo przyczynia się do produkcji CO2 bo razem np z wiatrakami równolegle muszą pracować inne elektrownie które muszą pokryć zapotrzebowanie na energie kiedy np wiatr nie wieje.

  6.wiatraki i panele słoneczne to ogromne konstrukcje produkujące żałośnie małe ilości energii w stosunku do ich rozmiarów do ich wyprodukowania potrzeba zużyć bardzo dużo energii i surowców bo panele nie rosną na drzewach.
 • @puuuq 12:46:19
  Wielkie osiągnięcia realnego socjalizmu, dla tyrających przez7 dni w tygodniu były lepsze sklepy(aczkolwiek do dzisiejszych, które są dostępne dla wszystkich, to tamte uprzywilejowane nie miały by pojary) niż dla reszty stojąc w kolejce po nędzny badziew. Wystarczyła ustawa Wilczka i ludzka przedsiębiorczość aby problem zaopatrzenia rozwiązać w ....rok?
  Komuna nie potrafiła rozwiązać problemu przez 45lat
 • @Husky
  Morawiecki na szczytowaniu COP24: "Z dumą i bez wahania mogę powiedzieć, że Polska jest jednym z liderów działań podejmowanych dla powstrzymania globalnego ocieplenia"...Morawiecki: "bezemisyjnego transportu"...Premier: razem z Bankiem Światowym powołujemy fundusz transportu niskoemisyjnego (będą żydowskie zarządy, synekury, no i będzie z czego ukraść na pokolenia).....Nie nie ma czegoś takiego. Jeśli napęd jest z akumulatora, to jego produkcja spowodowała emisję, a także produkcja tej energii którą jest ładowany. To, że coś nie kopci w trakcie jazdy nie oznacza, że 100 km dalej nie kopci fabryka która produkuje akumulatory oraz elektrownia z której prąd je ładuje. Dokładnie ten sam poziom emisji, tyle że w innym miejscu. Z czego w Polsce pan Morawiecki chce ładować samochody elektryczne, jeśli nie z elektrowni węglowych, skoro potwierdzono, że polska energetyka pozostanie oparta na węglu na dziesięciolecia? Mydlenie oczu, pic na wodę, fotomontaż, bajki dla debili. CO2=Miś z filmu Bareji, taki sam żydokomunistyczny idiotyzm. Gdyby te pustogłowia zamiast wywalania miliardów na takie zjazdy i przytłaczającą biurokrację sadzili lasy, to żadnego nadmiaru CO2 by nie było, gdyż węgiel pozyskiwany z CO2 przez każdą roślinę jest podstawowym budulcem jej tkanek, a pozostający z tego tlen jest wydalany do atmosfery. Ale po co sadzić lasy, lepiej je wycinać na, nikomu niepotrzebne gazetki z reklamami, ulotki i książki o globalnym ociepleniu. Zmiany klimatu były zawsze i nie na skutek działalności człowieka. Walka z tzw globalnym ociepleniem jest totalną bzdurą a jej jedyny skutek to drastyczny wzrost opłat za energię elektryczną. Lewackie oszołomy zapomniały już o dziurze ozonowej teraz wciskają nam CO2. Widać nadmiar CO2 zapełnił dziurę ozonową i po problemie. Powiedz pan to np. Chińczykom, samozaoranie energetyki, przemysłu a przede wszystkim już i tak biednych Polaków. Proponuję zacząć walczyć z wulkanami, bo one istotnie zwiększają ilość CO2 w atmosferze, a później zacząć walkę z oceanami, bo z nich głównie pochodzi CO2. Życzę sukcesu. Co za debile. Zwiększona emisja CO2 to efekt ocieplenia klimatu na ziemi a nie odwrotnie. W podwyższonej temperaturze, fotosynteza przebiega intensywniej i wzrasta zapotrzebowanie roślin na na CO2 oraz wodę. W efekcie nocą, rośliny wydzielają więcej CO2, aby nie popełnić zbiorowego samobójstwa z powodu jego braku. Wystarczy zapoznać się z teorią Milankovićia, znać zasady fotosyntezy roślin i przestać terroryzować narody głupotą, a zarazem pazernością ekoterrorystów. Gdyby było tak jak twierdzą ekoterroryści, to powinna być prowadzona masowa akcja nasadzania lasów, a przecież nic takiego się nie dzieje i nie ma żadnej pomocy finansowej z tego niby funduszu klimatycznego na takie działania. Czyli jest to złodziejski przekręt ekoterroryzmu, wspomaganego przez żydokomunistyczne organizacje międzynarodowe. COP24: zgromadzeni na globalnym szczycie klimatycznym ONZ szefowie państw i rządów przyjęli deklarację o solidarnej i sprawiedliwej transformacji. Tchórzewski: po ok. 1,8-2,1 mld zł na rekompensaty wzrostu cen prądu dla gospodarstw i firm.(ciekawe czy te pieniądze dodrukują czy raczej wyjmą nam Polakom z drugiej kieszeni w formie podatków?). To jest francusko niemiecki zamach na polską gospodarkę, wypieprzyć francuskie i niemieckie firmy tak zwane "sprzedające elektryczność, wszystko jest bezwzględnie planowane, ludzie obudźcie się. A Duda pieprzy o suwerenności energetycznej, myśli, że ma z idiotami do czynienia.
 • @zbig71 13:32:19
  //Wielkie osiągnięcia realnego socjalizmu, dla tyrających przez7 dni w tygodniu //

  Hmmmm... ale co na to Oskar i Jan Pawel
  W szoku?
  8-)))
  pzdr.
 • @puuuq 12:46:19
  Sklepy tylko dla górników: Pralki, futra i narty na książeczki "G"

  W latach 80. na Śląsku jak grzyby po deszczu wyrastały specjalne sklepy "G", w których obsługiwano wyłącznie rodziny należące do górniczej braci

  Skąd się wzięły? Pierwsze sklepy "G" pojawiły się po 1981 roku, gdy rząd przyjął specjalny program zwiększenia wydobycia. Sęk w tym, że wcześniej, w 1980 roku, Porozumienie Jastrzębskie gwarantowało im wolne soboty i niedziele, a trzeba było ich jakoś zachęcić do pracy. I właśnie stworzono system książeczek górniczych, gdzie odkładano pieniądze zarobione w weekendy.

  https://naszahistoria.pl/sklepy-tylko-dla-gornikow-pralki-futra-i-narty-na-ksiazeczki-g/ar/9179598
 • @kula Lis 68 13:55:10
  W Katowicach trwa pielgrzymka wyznawców religii globalnego...... ocipienia

  To takie pierdolnie, jeden wulkan i te całe zaoszczędzone CO2 pójdzie na końcówkę ...........RadSika.
 • @kula Lis 68 13:55:10
  Bolek w koszulce Konstytucja leci na pogrzeb Busha.
  Rowerowe okulary, wędkarska kamizelka, biała skarpeta frotte i chodaki drewniane do kompletu

  Gucciemu robotę zabiera.
 • @Husky 15:57:54
  Gdyby w Polsce podatki spadły do 10 %, to by ludziom szczena opadła
 • @zbig71 17:09:52
  Wystarczy że ceny niektórych art.spadają
 • @Husky 18:34:18
  Jakich?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:23:57
  Lokomotyw i statkow
  8-))))))))))
  pzdr.
 • @Husky 19:27:06
  No i szyn kolejowych. Będą tańsze bilety na pociągi.
 • @kula Lis 68 19:45:46
  Polski chlebuś w Londynie rok 2003 1 funt - dziś 0.9 funta
  Polskie piwko rok 2003 0.9 funta - dziś 1.1 funta
  Można?
 • czy nadal myślicie, że dobrze PAD zrobił?
  Strój Lecha Wałęsy na pogrzeb prezydenta USA...

  Sorry, ale trudno w tej sytuacji nie przyznać racji tym, co nazywają go "obciachem eksportowym".
  Prezydent RP zabiera go na pokład, a ten nawet przy takiej okazji nie umie się zachować...  https://pbs.twimg.com/media/DtoqgLuWoAEZCZ9.jpg

  https://pbs.twimg.com/media/DtmqVnBW0AAbLFa.jpg
 • @Husky 08:41:54
  Siedzi na fotelu dla obsługi, i ta torebka to jego "bagaż"?
 • @Husky 20:01:37
  Przy sile nabywczej, bez przeliczania to tak jakby 90 gr, i 1.1 zł taniutko.
 • @Husky 08:41:54
  Polecieli. Jeden liże dupę Żydom , drugi ubekom
 • @kula Lis 68 09:39:02
  i to od 15 lat bez zmian
 • @Husky 08:41:54
  To nawet pasuje do Bola, że sobie sam siedzi na zydelku
 • @zbig71 12:19:54
  Zbieramy na garnitur dla Bolca.

  Znaczy doktora Lecha Wałęsę. Nie może na oficjalne spotkania chodzić w koszulce. On nie jest Albańczyk, żeby tak wyglądać.
  Wyślij SMS o treści BOLEC na numer 0 800 675 321.
  Dziękuję.
 • @Husky 16:45:46
  Może nie wrócą?
 • Dzień dobry Prawi i Sprawiedliwi.
  .
  Dzień dobry Polsko.

  https://pbs.twimg.com/media/DttbQKjXgAAL3GJ.jpg


  Pozdrawiam serdecznie wszystkich tych co to czytają, niech moc będzie z Wami.
  Dziękuje że tu jesteście
 • Bum- Otua mać!
  Profesor doktor habilitowany Bolesław Otua Wałęsa ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego. A wszystko to w imię obrony konstytucji.
 • nie wiem kto jest autorem ale to jest piekne
  https://pbs.twimg.com/media/DtyFRYUXQAATc-v.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej