Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

Tragedia w czeskiej Karwinie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Niestety, tragiczną informację potwierdził na konferencji prasowej rzecznik OKD, właściciela kopalni: w wybuchu zginęło 13 górników, w tym 11 Polaków. Ta tragedia w karwińskiej kopalni będzie jedną z większych tragedii w górnictwie czeskim i polskim

Dwóch rannych górników jest w Szpitalu Uniwersyteckim w Ostrawie. Jeden z nich jest w stanie krytycznym, po operacji wprowadzono go w stan śpiączki farmakologicznej, jest bardzo ciężko poparzony. Drugi jest lżej ranny - jest przytomny.Do tej pory udało się wydobyć na powierzchnię jedno ciało. Ratownicy zlokalizowali ciała kolejnych czterech, ale nie byli w stanie ich wydobyć na powierzchnię. Ciał pozostałych ofiar nie udało się jeszcze zlokalizować.Akcję ratunkową wstrzymano, ze względu na warunki w kopalni. Na dole szaleje pożar.

              

Do wybuchu doszło w czwartek po godz. 17, ponad 800 metrów pod powierzchnią ziemi. Na miejscu pracuje 40 ratowników górniczych. W czasie wybuchu pod ziemią pracowało 23 górników, w tym 21 Polaków.

 

 Pracujący w rejonie eksplozji Polacy, to pracownicy polskiej firmy ALPEX z Jastrzębia Zdroju. To Przedsiębiorstwo Budownictwa Górniczego działające na rynku od 1992 roku.

              

Kondolencje bliskim ofiar złozył także premier Mateusz Morawiecki

Na miejsce wypadku przybył premier Mateusz Morawiecki.

 

"Panie Boże, miej w swojej opiece Rodziny Górników".
 

 ps.

Wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin i bliskich GÓRNIKÓW, którzy zginęli w kopalni w czeskiej Karwinie

                                

 

 

KOMENTARZE

 • @Husky akcja przerwana powód duże stężenie metanu.
  To była prywatna kopalnia jakiegoś lewaka. Zasłaniano czujki metanu, byleby pracować. No i skutki opłakane dla rodzin górników przed świętami.
 • @kula Lis 68 10:50:52
  Jakiego lewaka?
 • @zbig71 10:59:55
  Poszukaj w Wuju Google to się dowiesz.
 • @kula Lis 68 10:50:52
  Zginęło 13 górników, w tym - jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, który pojawił się na miejscu tragedii - 12 Polaków. 10 górników zostało rannych, 3 z nich nadal jest w szpitalu. Najbliższa niedziela będzie dniem żałoby narodowej.
 • @kula Lis 68 10:50:52
  Ty to rano jak się golisz, to chyba albo Tuska albo lewaka w lustrze widzisz? Sprawdziłem, twoją infoemację
  https://www.okd.cz/pl/o-nas/nowosci/nowym-wlascicielem-nwr-okd-jest-jest-grupa-ahg

  Ashmore Investment Management Limited, Gramercy Funds Management LLC i M&G Investment Management Limited to są lewaki pełną gębą, brytyjskie lewaki. Widzisz jak po tobie każdą informację trzeba sprawdzać?
 • @Husky 12:11:15
  13 bo ten jeden mieszkał 20 lat w Czechach. 2 w stanie krytycznym, dla pozostałych nie ma już ratunku bo akcja wstrzymana przez temperaturę ponad 200 stopni a w miejscu pożarów wyższą.
 • @Zawisza Niebieski 12:21:52
  Tak to są lewaki z UK.
 • @Husky 12:11:15
  "Ta decyzja oznacza, że wszyscy poszkodowani nie żyją". Ekspert o akcji w kopalni w Karwinie. Otamowanie rejonu pożaru w kopalni w Karwinie oznacza wielomiesięczną akcję ratowniczą. Decyzja taka oznacza też, że wszyscy poszkodowani górnicy nie żyją - powiedział dzisiaj były prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa. W wyniku czwartkowej katastrofy w kopalni w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego zginęło 13 górników. Dwunastu miało obywatelstwo polskie. Według wcześniejszych informacji rzecznika kopalni, w miejscu zagrożenia pracowało 23 górników; dziesięć osób zostało rannych, w tym trzy osoby hospitalizowano. Władze kopalni przekazały dziś, że ze względu na duże stężenie metanu akcja ratownicza została przerwana. Inne informacje dotyczyły otamowania rejonu pożaru i zatłaczania doń azotu.
  Jak powiedział były prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa, informacje przekazane przez stronę czeską nt. konieczności otamowania wyrobisk dołowych oznaczają sytuację, w której zaistniały tam pożar jest silny i zagraża rozprzestrzenieniem się w inne rejony kopalni. W związku z tym podjęto decyzję, aby otamować wyrobiska zagrożone – to ma spowodować ograniczenie dopływu powietrza, a tym samym tlenu do miejsca pożaru wyjaśnił ekspert. Jest to metoda pasywna gaszenia pożaru, która sprowadza się do tego, że po otamowaniu przestrzeni, w której jest pożar, oczekujemy przynajmniej kilka miesięcy, aż będziemy mieli informację - na podstawie pomiarów i badań tzw. gazów pożarowych pobieranych z otamowanej części – że ognisko pożaru zostało ugaszone i można bezpiecznie przystąpić do otwarcia pola pożarowego wskazał Litwa. Oznacza to likwidację zabudowanych tam, które odcinały niebezpieczne wyrobiska, aby można było ponownie wejść do tego rejonu i prowadzić dalsze czynności związane z poszukiwaniem poszkodowanych oraz już po zakończeniu akcji ratowniczej czynności związane z pracą komisji powypadkowej. Jeśli ktoś podjął decyzję, której konsekwencją jest otamowanie wyrobisk, w których jest pożar, ale w których wiemy też, że są poszkodowani górnicy to mamy pełną świadomość, że ci górnicy nie żyją przyznał Litwa. „Zresztą taki był przekaz w tej sytuacji” dodał. Były prezes WUG zaznaczył również, że dotąd skąpe są informacje nt. charakteru zjawiska, które spowodowało katastrofę w czeskiej kopalni. Ich rozszerzenie najpewniej będzie wymagało zaczekania na efekty badań i analiz, które będą prowadzone przez komisję powypadkową.


  http://niezalezna.pl/251394-ta-decyzja-oznacza-ze-wszyscy-poszkodowani-nie-zyja-ekspert-o-akcji-w-kopalni-w-karwinie


  Ps..Otamowania wyrobisk dołowych oznaczają sytuację, w której zaistniały tam pożar jest silny. Ale i najtańsza metoda, nie dającą ŻADNEJ szansy na przeżycie kogokolwiek.
 • @Husky 12:11:15
  Sytuacja w kopalni w Karwinie nadal dramatyczna. W podziemiach - istne piekło.
  http://niezalezna.pl/251392-sytuacja-w-kopalni-w-karwinie-nadal-dramatyczna-w-podziemiach-istne-pieklo
 • @kula Lis 68 13:36:49
  Tego lewackiego scierwa w UK jest pod dostatkiem
  pzdr.
 • @kula Lis 68 13:36:49
  No nie wiedziałem, że lewacy to koncerny, no ale człowiek całe życie się uczy. Tylko pytanie, gdzie podziali się ci prawacy? Czyżby cały świat to lewacy, tylko Kula Lis, Husky to prawacy :)?

  Coraz bardziej was lubię, choć bez pół litra nie rozbieriosz. :)
 • @Husky 15:08:23
  Nie przeczę, że lewaków w UK wielu, mają nawet swoje media. Za czasów socjalizmu w EMPIK była taka gazeta "Morning Star", czasami czytałem, dla wprawy w języku. Tyle, że lewacy ani prawacy nie zarządzają koncernami. Za głupi są. Zwykle są to ludzie neutralni politycznie nastawieni na robienie biznesu. Prawaków lub lewaków spotkasz w firmach państwowych, to ludzie z nadania partyjnego.
 • @Zawisza Niebieski 15:41:28
  „Polityka ich nie interesuje”.

  Tyle, że dzięki polityce właśnie robią szmal. Narodowcami na pewno nie są, inaczej by ich nie było w Czechach.

  Rozumowanie Husky’ego jest całkiem prawidłowe, bo jak trochę poskrobać, to zazwyczaj właścicielami koncernów są żydzi, a żydzi z zasady są lewakami.

  A co jakiś koncern „międzynarodowy” robi w Czechach, to osobny temat. Kto tam płaci za emisję CO2, czeski podatnik czy ten koncern?
 • @Zawisza Niebieski 15:41:28
  Prawakiem jestem od urodzenia, prawactwo i antyżydyzm wyssałem z mlekiem Matki.
 • Polacy na obczyźnie zostali zabici
  .
  w następstwie chciwości, od której cierpią Polacy od lat

  - http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2017/09/my-wezmiemy-wladze-a-wy-polacy-pojdziecie-z-torbami-czyli-michnik-szczery-po-alkoholu/comment-page-1/

  no i poszli do Czech, a tak mają się przecie niektórzy dobrze w Polsce

  - https://www.youtube.com/watch?v=2JlqE5UYsa8
 • @Lotna 16:14:37
  To zależy, co im się opłaca. Trampa popiera wielki Syjon, czyli Żydostwo prawicowe.
 • @Husky
  Rozgoryczony ojciec zmarłego górnika: "Węgiel się tylko liczy, życie to macie w dupie". Wiecie, że tam jest tyle metanu, a "alpina" tam fedrowała? Z jakiej racji? Znowu robicie jakieś machlojki, folie na te czujniki albo coś kładziecie, węgiel się tylko liczy, życie to macie w dupie, jednym słowem - mówi rozgoryczony Zbigniew Kaczmarek, ojciec 29-letniego Patryka Kaczmarka, który zginął w wybuchu metanu w kopalni w Karwinie w Czechach. Na zorganizowanej konferencji prasowej rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) Ivo Celechovsky poinformował, że w kopalni w pobliżu „miejsca prowadzenia prac przygotowawczych” wybuchł metan. Na to zareagował Zbigniew Kaczmarek, ojciec 29-letniego Patryka, który zginął w wybuchu. Wiecie, że tam jest tyle metanu, a alpina [kombajn chodnikowy, maszyna do drążenia wyrobisk] tam fedrowała? Z jakiej racji? Znowu robicie jakieś machlojki, folie na te czujniki albo coś kładziecie, węgiel się tylko liczy, życie to macie w dupie jednym słowem powiedział. W rozmowie z TVP Info poinformował, że jego syn pracował w kopalni od siedmiu lat. Dodał, że "wie, w jaki sposób działa się w kopalniach". Przerobiłem 28 lat na kopalni w Polsce, od 9 lat jestem na emeryturze, wiem, co się dzieje w ścianach. Czujniki okrywa się folią, aby węgiel szedł i do przodu, jedziemy dodał.

  http://niezalezna.pl/251453-rozgoryczony-ojciec-zmarlego-gornika-wegiel-sie-tylko-liczy-zycie-to-macie-w-d
 • @Husky
  Wstrząsające słowa górnika pracującego w Czechach. Celowo fałszowano odczyt z metanomierzy? Trwa śledztwo w sprawie katastrofy górniczej, do jakiej doszło wczoraj w kopalni w Karwinie. Wszyscy zszokowani są śmiercią trzynastu górników, wśród których było dwunastu Polaków. Rodziny ofiar i cała okoliczna społeczność może liczyć na wsparcie duchowe. Miejscowi księża modlą się za ofiary tej tragedii. Wstrząsające słowa podły z ust pracującego od 8 lat w Czechach górnika, który nie chciał podać swoich personaliów. Powiedział on, że zdarzają się próby fałszowania odczytów aparatury analizującej stężenie metanu
  Ruszyło śledztwo
  Do katastrofy górniczej doszło wczoraj o godz. 17.16. Górnicy znajdowali się 800 metrów pod ziemią. Zginęło trzynaście osób, dwunastu Polaków i Czech. Dziesięć osób odniosło rany, z czego trzech trafiło do szpitali. Obecnie w szpitalu przebywa jeszcze dwóch. Stan jednego z nich jest krytyczny, a drugiego stabilny. Urząd Górniczy w Pradze prowadzi śledztwo w sprawie wybuchu metanu i śmierci górników. Inspektorzy już wczoraj zabezpieczyli dokumentację, zwracając szczególną uwagę na raporty dotyczące stężenia metanu.

  „Po analizie tych danych zbadają miejsce pracy górników, ale na to będą musieli poczekać, aż będzie możliwe obejrzenie rejonów kopalni, w których doszło do wybuchu i pożaru” mówił Machek. Jak dodał, miejsca te zostały odcięte przez ratowników górniczych z uwagi na stężenie metanu i ryzyko dalszych eksplozji. Istotne znaczenie ma także pożar o bardzo wysokiej temperaturze.

  „Gdy warunki się poprawią, zostaną otwarte chodniki i będzie możliwość obejrzenia pogorzeliska. Później przesłuchani zostaną świadkowie i będą kontynuowane prace nad ponownym udostępnieniem tego stanowiska pracy” mówił przedstawiciel Urzędu Górniczego.

  Machek nie chciał rozmawiać o hipotezach.

  „Jedna rzecz jest jasna, musiała tam być zwiększona koncentracja metanu i musiało dojść do jakiejś inicjacji. Ta inicjacja jest przedmiotem dochodzenia i nie da się na razie nic na ten temat powiedzieć - czy zaistniał tam jakiś wpływ naturalny, błąd ludzki, ewentualnie usterka techniczna” zaznaczył. Pracujący od 8 lat w Czechach górnik, który nie chciał podać swoich personaliów, powiedział, że zdarzają się próby fałszowania odczytów aparatury analizującej stężenie metanu. „Zakrywa się czujniki, czyli blenduje, żeby premia była za wydobycie. Jeszcze wczoraj tak było. Dziś rozmawiałem z kolegą, który mówił, że widział to na własne oczy. Nie wiem, ile w tym prawdy, ale krążą takie plotki” podkreślił. Jego zdaniem możliwe jest oszukanie metanomierzy poprzez wpuszczenie powietrza, co pozwala na prowadzenie wydobycia.
  Przedstawiciel Urzędu Górniczego nie chciał spekulować, czy taka sytuacja mogła mieć miejsce w CSM.

  „Wszystko ustalimy, gdy będziemy mogli wejść do zamkniętych obecnie chodników” powiedział.
  http://niezalezna.pl/251472-wstrzasajace-slowa-gornika-pracujacego-w-czechach-celowo-falszowano-odczyt-z-metan
 • @kula Lis 68 19:02:54
  Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję, że dochody z reklam emitowanych na wszystkich antenach Polskiego Radia w dniu 23 grudnia 2018 roku zostaną przeznaczone na pomoc rodzinom ofiar katastrofy w kopalni w Karwinie
 • @Lotna 16:14:37
  Jako tłumacz do wielu dokumentów tajnych i poufnych różnych koncernów miałem dostęp. Nie zdradzając tajemnicy tłumacza mogę powiedzieć, że każdy człowiek jest wyceniony na określoną sumę pieniędzy. Jeśli zginie, wypłaca się rodzinie tę sumę i cześć sprawie. Taka jest brutalna prawda o czym wiedzą osoby ryzykujące życiem dla koncernów.

  Co robi "międzynarodowy koncern w Czechach"? To samo co robi w Polsce. Korzysta z ich surowców, a ludzie, zginie jeden, przyjdzie drugi i pójdzie w piekło za kwotę, którą uzna za adekwatną. Nie dawno rozmawiałem z człowiekiem, który w młodości pracował na platformach wiertniczych na Morzu Północnym. Tak tam jest. Masz wysoką pensję, znacznie wyższą, niż wszyscy twoi znajomi. Przeżyjesz, twój zysk. Nie przeżyłeś, miałeś pecha. Oczywiście każdy z nich przechodzi odpowiednie szolenia, każdy mam odpowiednie zabezpieczenia, ale żadne szkolenia i żadne zabezpieczenia nie dają 100% gwarancji przeżycia.
 • @kula Lis 68 16:19:38
  "Prawakiem jestem od urodzenia, prawactwo i antyżydyzm wyssałem z mlekiem Matki."

  Ładnie z Twojej strony że jesteś tak rozbrajająco samokrytyczny, ale nie ma aż takiej potrzeby.

  Lewactwo jest przeciwieństwem do prawości, do ludzkiej cnoty, wartości i idei. Lewactwo jest ideologią.
  Nie trzeba wymyślać ideologii anty- do lewactwa (np jakiejś ideologii prawactwa), żeby bronić idei, żeby w swoich wyborach kierować się wartościami i żyć cnotliwie.

  Również wobec żydów nie trzeba być anty-. Starczy się zorganizować i konsekwentnie się przed nimi bronić aż po obronę konieczną zaczynając od niedopuszczania ich do władzy, prawa i polityki jako nie zasymilowanych do naszego systemu wartości duchowych, w tym ludzkich, moralnych, prawości i sprawiedliwości.
 • @Husky
  Ostre komentarze po tragedii w czeskiej kopalni w Karwinie. Polscy górnicy już dawno przestrzegali przed ryzykiem. „Śmierć czuć tam było na plecach”...Ignorowanie procedur bezpieczeństwa, praca przy wyniszczających temperaturach i nieustanna pogoń za pieniądzem. Tak zdaniem byłych pracowników wyglądały realia w czeskiej kopalni w Karwinie. O czeskiej kopalni w Karwinie zrobiło się głośno za sprawą wybuchu, w wyniku którego śmierć poniosło 13 górników. 12 z nich to obywatele Polski. Jak się okazało, dla wielu tragiczny wypadek nie był zaskoczeniem, lecz łatwą do przewidzenia konsekwencją licznych zaniedbań. Polscy górnicy już dawno ostrzegali przed podejmowaniem tam pracy. Byłem na zmianie, kiedy przekroczono wszelkie poziomy alarmowe i nikt nawet nie myślał o ewakuacji pracowników. W podobnej sytuacji w Polsce, automatycznie wyłączono by całą ścianę z wydobycia. Śmierć było tam czuć na plecach. Pracownicy dozoru, czyli ci odpowiedzialni za bezpieczeństwo pracujących pod ziemią, umieszczali czujniki metanowe przy wentylatorach, aby rejestrowały jak najmniejszy poziom niebezpiecznego gazu mówi jeden z byłych pracowników kopalni w Karwinie, który wspomina kilka lat swojej pracy w Czechach jako najgorsze w karierze. Kopalnia często rekrutuje spośród osób, które nie mogą znaleźć zajęcia w Polsce. Bywa, że są to emeryci górniczy albo różni desperaci np. ukrywający się przed komornikiem. Z kolei kadra kierownicza (zazwyczaj również Polacy) podporządkowują wszystko wydobyciu i pogoni za zyskiem. Stąd naginanie norm bezpieczeństwa – tłumaczy górnik z Jastrzębia Zdroju. W feralnej kopalni przepracował 3 lata. Trafił tam przez pośredników, specjalizujących się w rekrutacji górników. Czeska kopalnia nie narzekała na brak taniej siły roboczej. Wielu Polaków znalazło tam zatrudnienie. Kopalnia w Karwinie cieszyła się dużą popularnością wśród górników, którzy przeszli na tzw. urlopy górnicze jako źródło dodatkowego zarobku. Kopalnia w Karwinie cieszy się złą sławą. Na fatalne opinie na jej temat można natrafić na portalu GoWork.pl, gdzie pracownicy mają możliwość wystawienia opinii pracodawcy. Górnicy piszą, że w 2017 doszło tam do śmiertelnego wypadku polskiego górnika. Jego żona do dziś procesuje się o odszkodowanie. Szukajcie roboty w Polsce, albo gdzieś za granicą, ale nigdy w czeskich kopalniach pod Polakami ostrzega jeden z komentatorów.

  źródło: wp.pl
 • Jak Czesi werbowali Polaków do ryzykownej pracy
  W jaki sposób czeskiej spółce OKD udało się zwerbować kilkuset polskich górników do pracy w niebezpiecznej kopalni CSM Stonava koło Karwiny? Ogłosili w Polsce, że każdemu, kto przyjdzie do pracy zapłacą 10 tys. zł "opłaty rekrutacyjnej".


  https://wiadomosci.wp.pl/placili-10-tys-zl-na-powitanie-jak-czesi-werbowali-polakow-do-ryzykownej-pracy-6330671387940993a
 • @Husky 16:48:15
  Anonim 23.12.2018 20:54
  Gdyby Buzek nie rozkazał zrównać z ziemią w roku 1999 materiałem wybuchowym najnowocześniejszą kopalnię, którą budowałem wraz z innymi i oddana do ruchu w roku 1987 "KWK. MORCINEK" koło Cieszyna i ok. 4 km od Karwiny, to moi górnicy i sąsiedzi by nie musieli pracować w Czechach a dodam, ze to teraz Czesi weszli do Polski pod rzeką Olzą i kradną nasze złoża najlepszego w Świecie węgla koksującego klasy R-35 oraz okazami węgla kulistego w pokładzie 404/3-4 .

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej