Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
788 postów 25973 komentarze

Czy Rosja połknie Białoruś

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy w Mińsku pojawia się zielone ludziki.To że tak, to pewne. Pytanie tylko kiedy.Zapowiada się pojedynek KGB z GRU. Stawiam na białoruskiego batiuszkę

Dyktator z wizyta u dyktatora a obaj to koledzy po fachu.

Białoruskie media informują, że mimo pozornej zgodności, prezydenci Rosji i Białorusi na spotkaniu w Moskwie nie osiągnęli porozumienia w kwestii rozliczeń za ropę. Rozmowy Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki trwały około czterech godzin.

Czy Białorusinów  trzeba bronić przed rosyjskim niedzwiedziem? Po co prowadzić wojnę, skoro kraj można wykupić.

 

           

 

Ciekawa jak zawsze analiza bieżącej sytuacji na wschodzie okiem znanego blogera Mareka Budzisza jednocześnie dziennikarza historyka i analityka od spraw Rosji.
Jest byłym dziennikarzem (TVP - Puls Dnia, Życie, Radio Plus). Obecnie w biznesie. Obserwuję Rosję, bo tam wiele się dzieje, a Polacy niewiele o tym wiedzą.

 

Rosja nie połknie Białorusi, bo chce czegoś innego – większego.

Rosja przygotowuje się do połknięcia Białorusi. Takie generalne przesłanie odczytać można w większości komentarzy w polskich mediach, zarówno drukowanych, jak i internetowych, poświęconych ostatnim wydarzeniom na linii Moskwa – Mińsk.
Bo rzeczywiście emocji jest sporo, a temperatura dyskusji znacznie wzrosła. Tym bardziej, że z grubej rury wystrzelili po obu stronach umownej granicy. Najpierw premier Miedwiediew oświadczył, a właściwie przypomniał, że jeśli Białoruś chce niższych (czytaj specjalnych) cen na rosyjskie węglowodory, to warto przyspieszyć integrację w ramach dawno zapomnianego już projektu wspólnego państwa federacyjnego. Potem do tych głosów dołączył się rosyjski wicepremier i minister finansów Siulianow mówiąc, że przez białoruską granicę wiodą szlaki kontrabandy do Rosji, a Mińsk generalnie dobrze zarabia na omijaniu rosyjskich sankcji, które Moskwa wprowadziła w ramach retorsji wobec polityki Zachodu. Dodał przy tym, że dobrze by było gdyby na granicy Białorusi z państwami nie wchodzącymi w skład Unii Euroazjatyckiej znaleźli się rosyjscy celnicy oraz to, że nadeszła pora aby przemyśleć ideę wspólnej waluty. Temperaturę dyskusji podniósł też białoruski prezydent, który najpierw przypomniał, że na wprowadzanym przez Moskwę „manewrze podatkowym” w zakresie opodatkowania węglowodorów jego kraj straci w nadchodzących 6 latach nie mniej niźli 10 mld dolarów, później zwołał nadzwyczajną tajna naradę najwyższych białoruskich władz, po której powiedział, że „Białoruś nie przehandluje niepodległości” oraz, że teraz o Rosjanach będzie mówił jako o „partnerach”, a nie jak zawsze „o bratnim narodzie”, bo to ostatnie określenie nie wszędzie (czytaj w Moskwie) jest dobrze widziane.

I wreszcie w Wigilię do Moskwy przyleciała białoruska delegacja państwowa w najsilniejszym składzie na czele z Łukaszenką, która spotkała się z podobną „mocną grupą” z Rosji. Putin i Łukaszenka udali się na 3 godzinny roboczy obiad, a delegacje na robocze rozmowy. Jeszcze przed ich rozpoczęciem Putin powiedział, że zaprasza Białorusinów na przednoworoczny obiad, co w Rosji dało asumpt do snucia spekulacji na temat istoty planów Kremla. Od razu rozwiejmy wątpliwości – kilkugodzinne rozmowy, jak oświadczył rzecznik Kremla, Pieskow, nic nie dały, ale jeszcze przed nowym rokiem należy spodziewać się kolejnej tury. Innymi słowy piłka jest nadal w grze.

Spekulacje w Rosji w związku z przednoworocznym obiadem w którym uczestniczyć ma Putin związane są z historią, bo niemal 20 lat temu przy podobnej okazji prezydent Jelcyn poinformował o swoim ustąpieniu, przedterminowych wyborach oraz o tym kogo namaścił na swego następcę. I teraz obserwatorzy oczekują podobnych rewelacji, tak jakby lokator Kremla związany był, chyba z sentymentalnych powodów, podobną okazją. Dodatkowo powodów do myślenia dało ostatnie wystąpienie spikera rosyjskiej Dumy Wołodina, który zaproponował 25 grudnia w trakcie spotkania z Putinem rozpoczęcie prac nad nowelizacją rosyjskiej konstytucji, która niedługo będzie miała już 25 lat. Wcześniej w podobnym duchu wypowiedział się prezes Sądu Najwyższego Zorkin, a także parlament Czeczenii, który w specjalnym wystąpieniu zaapelował, aby zlikwidować konstytucyjny zapis ograniczający liczbę kadencji prezydenckich, jakie może sprawować jedna osoba. Zaraz po rosyjskich wyborach prezydenckich w podobnym duchu wypowiadał się Władimir Żyrinowski, który postulował stworzenie, trochę na wzór późnego ZSRR, instytucji kolektywnej głowy państwa, wybieranej nie w wyborach powszechnych, a pośrednich, na czele której dożywotnio (w praktyce) mógłby stać Władimir Putin. To co się dzieje w relacjach z Białorusią wpisuje się w te spekulacje, bo zdaniem wielu obserwatorów, nie ma lepszej okazji do napisania rosyjskiej konstytucji na nowo, jak powstanie wspólnego organizmu państwowego, a wiadomo, że nowe państwo musi mieć, nową własną konstytucję. Trochę do myślenia dały obserwatorom słowa Putina, który zaraz po wyborach prezydenckich powiedział, że nie myśli o zmienianiu konstytucji, ale ostatnio nie wypowiadał się już tak stanowczo, mówiąc, że nie może być ona „skostniałym tworem”.

Spekulacje związane z wchłonięciem przez Rosję Białorusi są być może efektowne, ale w moim odczuciu dość chybione, bo nie uwzględniają odpowiedzi na jedno, ale za to podstawowe pytanie, po co Rosja miałaby to robić? W rosyjskich mediach można zetknąć się z poglądem, wartym przytoczenia, iż otwarte postawienie przez premiera Miedwiediewa „kwestii integracyjnej” obliczone było nie na wywołanie entuzjazmu na Białorusi i uzyskanie zgody Mińska na pogłębienie integracji w ramach wspólnego państwa ale na stanowisko zgoła przeciwne. Rosjanie wiedzieli, że Łukaszenka i białoruskie elity nie zgodzą się na to. I w efekcie takie stanowisko uzyskali. Mają teraz wolną rękę – z jednej strony zaoszczędzić mogą niemałą część marży przechwytywaną przez Białoruś, co w związku z niepewną sytuacja na rynku ropy naftowej (nadzorujący sektor minister Nowak w swym ostatnim wywiadzie prasowym mówił, że nie można planować w perspektywie dłuższej niźli kilka miesięcy) ma znaczenie, ale przede wszystkim chodzi im o celne uszczelnienie granicy. Nie dlatego, że dolegliwość kontrabandy jest tak wielka, że już dłużej nie można na to przymykać oczy. Warto też zwrócić uwagę na to, że z podobnymi żądaniami, tym razem pod adresem Kirgistanu, wystąpił w ostatnich dniach Kazachstan. Tam z kolei podnosi się dolegliwość kontrabandy z Chin, ale proponuje tożsame rozwiązanie – celnicy rosyjscy i kazachscy powinni się pojawić na zewnętrznej granicy Unii Euroazjatyckiej. Trzeba też zauważyć jak Mińsk argumentuje swe pretensje do niższych cen rosyjskiej ropy – powołując się na zasady, które mają panować na wspólnej przestrzeni gospodarczej państw tworzących Unię Euroazjatycką. A zatem Rosji już udało się narzucić dyskurs w tym względzie – o potrzebie pogłębienia integracji, ale nie dwóch państw a całej Unii.

 

Jest to dość zasadnicza różnica. Rosja nie dąży do połknięcia Białorusi, ale w oczywisty sposób naśladuje Unię Europejską, proponując pogłębienie współpracy w ramach stworzonej przez siebie Unii Euroazjatyckiej. W takiej konstrukcji suwerenność wchodzących w jej skład podmiotów nie jest zagrożona, nie potrzeba uzyskiwać zgody lokalnych elit, a w obliczu dominacji rosyjskiej gospodarki nie ma zagrożenia, że jakaś „liga oporu” zostanie skonstruowana. W Rosji można spotkać się też z poglądem, że to na czele takiej silniej zintegrowanej Euroazji, stanąć może Władimir Putin. Też naśladując mechanizmy europejskie, bo przecież przewodniczący Unii nie jest wybierany w wyborach powszechnych.

Warto zwrócić uwagę na wydarzenie które nie jest tak szczegółowo omawiane, bo nie jest też tak malownicze jak medialne dyskusje między Rosją a Białorusią dotyczące cen eksportowanych rosyjskich węglowodorów. W Moskwie właśnie poinformowano, że 5 państw wchodzących w skład sojuszu militarnego ODKB (Białoruś, Rosja, Kazachstan, Tadżykistan i Kirgistan) zgodziło się, że sekretarzem generalnym organizacji będzie stojący na czele białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Stanisław Zaś. Jego kandydaturę blokuje Erywań, domagający się aby to kandydat z tego kraju dokończył kadencję. Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, ale wiele na to wskazuje, że to Mińsk a nie Erywań będą mogli mówić o sukcesie. Ostatnie decyzje zapadną 27 grudnia, w trakcie spotkanie w Moskwie Putin – Paszynian. Jednak już teraz warto zauważyć, że procedura uzyskiwania poparcia przez Zasia związana była z obowiązkiem odbycia przez niego spotkań z głowami wszystkich państw wchodzących w skład aliansu. 18 grudnia spotkał się on z Putinem, który w imieniu Rosji poparł jego kandydaturę. Jedynie władze Armenii poinformowały, że nie widzą potrzeby spotykania się z kandydatem Białorusi. Rozmowy ormiańsko – rosyjskie w Moskwie są ważne z jeszcze jednego powodu. Otóż jak niedawno mówił w wywiadzie prasowym minister Ławrow, Moskwa zaniepokojona flirtem Erywania z państwami Zachodu oraz z Turcją, chce przeforsować porozumienie, w myśl którego bez zgody stron umowy (a zatem i Rosji) żadne obce wojska nie mogą przebywać na terytorium porozumiewających się stron. Gdyby Armenia zdecydowała się na podpisanie tego dokumentu to nie tylko Moskwa dostawała by narzędzie blokowania niepożądanych z jej punktu widzenia decyzji Erywania (pamiętajmy, że Rosjanie mają w Giurmi swą bazę), ale również mogłaby wpływać na kształt ewentualnego kompromisu w sprawie Górskiego Karabachu, bo jakikolwiek kontyngent sił rozjemczych, bez którego się nie obejdzie, musiałby być z nią uzgadniany.

Wydaje się, że między Moskwą a Mińskiem nie ma fundamentalnych sporów, tym bardziej sporów o geopolityczna orientację. Bo gdyby było inaczej, to przedstawiciel Białorusi, raczej nie dostałby pozytywnej rekomendacji na Kremlu. Rosja zwiększa presję ekonomiczną, bo z jednej strony musi liczyć się z ograniczeniami własnych możliwości, z drugiej zaś zależy jej na wzmocnieniu lekceważonej Unii Euroazjatyckiej. Spodziewany transfer władzy w Kazachstanie, w związku z podeszłym wiekiem prezydenta Nazarbajewa może jej ten proces ułatwić. Mielibyśmy wówczas do czynienia z dwugłowym tworem – gospodarczym (Unia) i wojskowym (ODKB), zdominowanym przez Rosję, który przypominałby do pewnego stopnia ZSRR. Innymi słowy „największa geopolityczna katastrofa XX wieku”, jak w swym słynnym wystąpieniu w Monachium prezydent Putin określił rozpad ZSRR, zostałaby w pewnym stopniu odwrócona

 

https://www.salon24.pl/u/wiescizrosji/921319,rosja-nie-polknie-bialorusi-bo-chce-czegos-innego-wiekszego,2

KOMENTARZE

 • Pchać
  Towar do Rosji przez Białoruś.
 • @zbig71 20:01:11
  Bolek stary rusofil chwali Putina. A jego "fanatycy" cicho. Gdyby ktoś z PiS chwalił Putina tak jak on to byłby wrzask.
  Konfidencie i kablu Bolek spadaj do Moskwy złożyć hołd Putinowi.


  https://pbs.twimg.com/media/DvWdgcOX0AAHZnc.jpg
 • @Husky 20:38:20
  Gdyby tak Kaczyński pochwalił Putina i zadeklarował spotkanie z prezydentem FR. Przynajmniej było by przez chwilę poważnie.
 • Do żydowskiego syjonisty @Husky 20:38:20
  Husky spadaj do Izraela !!!!!!!!!!!



  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 21:11:00
  Pozdrawiam z Tel Awiwu
  Zdrowia
 • @zbig71 21:06:59
  Putin zmieni konstytucje, żeby rządzić do śmierci?

  Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin poruszył w rozmowie z Władimirem Putinem temat zmiany konstytucji i zniesienia ograniczeń dot. dopuszczalnej liczby kadencji prezydenta.
  Wołodin o sprawie zmiany konstytucji wspomniał podczas wtorkowego spotkania na Kremlu.

  - W społeczeństwie są pytania, szanowny Władimirze Władimirowiczu. To jest czas, kiedy mógłby pan odpowiedzieć na te pytania - powiedział polityk według stenogramu ze spotkania. Dodał, że prawo, nawet ustawa zasadnicza, nie jest dogmatem i można je zmienić.

  Wołodin stwierdził, że konstytucja, uchwalona 25 lat temu, była przyjmowana w zuepłnie innych warunkach, niż obecnie i zasugerował, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mogliby pochylić się nad aktualnością podstawowego prawa. Obecnie rosyjska konstytucja pozwala prezydentowi na sprawowanie dwóch następujących po sobie kadencji. To oznacza, że po skończeniu obecnej kadencji w 2024 roku Putin nie mógłby ponownie ubiegać się o ten urząd przynajmniej do roku 2030.
  W stenogramie nie uwzględniono odpowiedzi Putina.
 • @Husky 21:30:07
  Łowca tanich sensacji. Tu masz stenogram nie ma ani słowa o tych kadencjach prezydenta. A ty łykasz tę miazgę jak tuczona gęś na foie gras.
  http://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=auto&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fduma.gov.ru%2Fnews%2F29219%2F
 • @fretka 22:13:36
  A ty łykasz cenzurowane teksty dla ubogich
  Sorry

  https://wiadomosci.wp.pl/putin-zmieni-konstytucje-zeby-rzadzic-do-smierci-spoleczenstwo-sie-pyta-6331760876800129a

  moze wiecej linkow wkleic?
  Co?
 • @Husky 22:28:57
  Bardziej ubogi od WP to się jeszcze nie ''narodził''.
  https://ria.ru/20181225/1548706044.html
  Nie wstyd Ci czytać WP?
  Ale siara, totalna masakra i obciach.
 • @fretka 22:37:25
  Nie wstyd Ci czytać cyrylicy
  Totalna siara, totalna masakra i totalny obciach.
  8-)))))

  http://telewizjarepublika.pl/wladimir-putin-bedzie-rzadzil-rosja-do-smierci,74303.html
 • @Husky 22:45:15
  Powołujesz się na ten sam ściek? A Ty niby łacinę znasz czy tylko literki umiesz odczytywać?
 • @fretka 22:51:01
  Więc i Ciebie proszę byś nie wklejała sowieckich ścieków
  pzdr.
 • @Husky 22:58:20
  Co to są sowieckie ścieki?
  A jeśli chodzi o Białoruś, nie, Rosja nie połknie Białorusi.
 • @Husky 22:58:20
  No tak tylko wytłumacz proszę w czym żydowskie ścieki takie jak WP,Onet,czy GW są lepsze od rosyjskich ścieków.
  Chyba tym,ze te żydowskie piszą "całą prawdę całą dobę" ale tylko dla idiotów.
 • Budzisz
  to płatny funkcjonariusz mainstreamu.
  Cos jak Husky, z tą różnicą, że Budzisz potrafi coś sklecić a Husky tylko kopiuje.
 • @Husky 20:38:20
  Czasami nawet Bolek ma rację. Dziwne ale prawdziwe.
 • @zbig71 21:06:59
  Putin nie spotyka się z portierami więc Kaczelnik może sobie pomarzyć.
 • @Husky 20:38:20
  Piesku, obżarłeś się koszernego żarcia i pleciesz bzdury za pośrednictwem portalu SZALOM24.
  Ten tekst to klasyczna wojenna propaganda żydowskich interesów z usraela.
  Pluj, pluj, zawsze coś tam zostanie. Oczernianie Rosji i ich prezydenta przez takich głupków jak ci z szalom-u24, jest niczym innym jak podpalaniem Polski w przyszłosci. Usrael kopnie w dupę swoich psów z tej części europy, jak będzie widział interes z Rosja, a My zostaniemy sami bez niczego, wyjdziemy na wyjątkowych głupców i bez swojego Państwa, albo dojdzie do tego, że psy z szalom-u - gazety koszernej będą prowokować Rosję z naszego terytorium i w końcu skończy się tym, że odpalą z dwie rakiety i zginie kilka mln ludzi a miasta powyzej 100 tys. mieszkańców zrównane będą z ziemią. Żaden usraelita nie będzie walczył za Polaka. Ci co podpalają Polskę i próbują podpalić Rosję, to wnuczki lub synowie tych co Nas już mordowali w latach 44-56. Właśnie identycznie zachowują się dziennikarze z g.koszernej jak Szalom24.
  Przecież Bolek, w swoim wywiadzie mówi to samo co Ty, tzn. on wiernie oddany usraelowi.
  Udajesz antyżyda, a bronisz i lobbujesz na rzecz obecnych okupantów z premierem i rezydentem, na czele czyli na rzecz Jonny Danielsa.
  Każdy zwykły Polak, trochę przytomny, mówi, że z sasiadem trzeba zyc w zgodzie, tak jak Wy żyjecie w wielkiej zgodzie z banderowcami i niemcami, jednym dajecie kase, gaz i ochronę politryczną a drugiemu dajecie montownie i parobków do tych montowni.
  Przestań wklepywać te zydowskie wypociny na tym portalu.
 • @Wrzodak Z. 11:21:07
  Wklejanie śmieci z szalomu24 i od Sakevycza to jedno z zadań Huskego na neon24.
 • @matterhorn 09:20:55
  Czasami się zgadzamy , te ścieki niczym się nie różnią.
  Jedna banda
  pzdr.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 10:58:26
  Skąd te precyzyjne info.
  Ciekawe czy z tego da się mu wyżyć
  8-)))))
 • @Wrzodak Z. 11:21:07
  ach te emocje
  a tu samo zycie
  pzdr.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:50:01
  Żadna praca nie hańbi
  pzdr.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 10:59:38
  Nie ma zaskoczenia, że Bolek Otua chwali Putina.
  A kogo ma niby qrwa chwalić ?
  Harrego Pottera?
 • @Husky 12:02:32
  Ty, sobie nie lekceważ tematów, które tu wklejasz z Szalom24, poniewaz taką postawa przyczyniasz się do bardzo niebezpiecznej gry o przyszłosć nas Polaków. Szukanie na siłę guza w interesie żydów jest potwornym przestępstwem. Od początku robi to g.koszerna razem z wami tzw. prawicowymi - koszernymi jak sami się nazywacie.
  Człowieku, to co robi np; Naimski, Błaszczak, Terlecki, Macierewicz, Lipiński, Piekło pod patronatem kaczelnika jest wyjątkową zdradą interesów narodowych oraz państwowych, co kiedyś będzie rozliczone.
  Służba naszym ewentualnym mordercom, jest służbą zdrady i przestań być jednym z trybów tej zdrady.
  Putin żadnej Białorusi nie musi okupywać, Polski też, On ma do objęcia 100 takich państw u siebie, po co mu kłopot. W naszym interesie narodowym jest zachowanie neutralnosći w sporze mocarstw, robić swoje dla swoich!!!
 • @Wrzodak Z. 12:22:48
  Strata czasu. Prędzej namówiłby Pan qrve, żeby wstąpiła do klasztoru.
 • A kto połknie Polskę ?
  Ciekawy artykuł na ten temat.
  https://pl.sputniknews.com/blogs/201812279466627-Polska-zniknie-z-mapy-Sputnik/

  A wszystko to zawdzięczamy solidaruchom oraz KK z JPII na czele.

  Tak na marginesie .. wierzyciel "świata" jest jeden...globalna mafia żydowska.

  To źle dla świata ale i jeszcze gorzej dla tej mafii.
  Świat teraz ma żywotny interes zlikwidowania tej globalnej mafii żydowskiej
  i jej rozliczenia za zbrodnie przeciw ludzkości.
  Tu metody są dwie.
  Albo kary finansowe ...redukujące długi z nawiązką
  albo likwidacja tej mafii ..a jak nie ma wierzyciela to nie ma długu.

  Którą drogą pójdzie świat ? Nie wiem.. może obiema..
 • @Oscar 14:31:54
  To że Putin (jeszcze) rządzi to zawdzięczamy solidaruchom oraz KK z JPII na czele.
  Inaczej dalej pisałbyś do towarzyszy z CCCP, i wróciłyby stare dobre czasy
  Czyż nie Oskarze
  Ale komu to przeszkadzało
  Komu?
 • @Wrzodak Z. 12:22:48
  Zgłaszam zdanie odrębne
  Pozdrawiam
 • Nie kochają cie Husky Polacy oj nie kochają.
  I to jak najlepiej o nich świadczy a o tobie jak najgorzej.
  a tak się starasz... tak wklejasz wszystko co promuje "żydowską narrację świata"
  Jak widzisz dostajesz "1" z każdej strony...nie reprezentujesz Polskiej myśli politycznej... mimo naszych Polskich wewnętrznych różnic
  i mimo że nieustannie udajesz ultra patriotę (ale tylko w granicach dozwolonych interesem mafii żydowskiej).

  I taka jest obiektywna prawda której tak się boicie i która zwalczacie jak najgorszą zarazę... gdy tym czasem najgorszą zarazą jest kłamstwo i judzenie..oraz ci którzy stosuj`a te metody ...czyli globalna mafia żydowska.
 • @Wrzodak Z. 12:22:48
  //Ty, sobie nie lekceważ tematów, które tu wklejasz z Szalom24, poniewaz taką postawa przyczyniasz się do bardzo niebezpiecznej gry o przyszłosć nas Polaków. //

  Ciekaw jestem opini znanych blogerow z Szalomu24
  Krzysztof Wojtas
  Konrad Rękas
  Jarek Ruszkiewicz SL
  i wielu wielu innych tu piszacych
 • @Oscar 14:52:43
  Mnie ma kto kochać i nie są to osoby tej samej płci co ja .Jeśli ty się w nich lubujesz twoja prywatna sprawa.
 • @Husky 12:03:28
  Guzik prawda.
 • @Husky 20:38:20
  http://niezaleznacdn.pl/imgcache/750x430/c//uploads/cropit/15459188491d3a3fff9e90f37a15a1de260cc0b3720d6510c250d7025a1a90983ca60ad4b0.jpg
  Nikt nie docenił "strategii" Wałęsy?! Wywiad dla Rosjan to "plan", ale... nie powie jaki. Lech Wałęsa udzielił kontrowersyjnego wywiadu rosyjskim mediom. Teraz się tłumaczy. W sposób równie pokrętny jak w przypadku swojej współpracy z SB. Okazuje, że Wałęsa miał plan, którego nikt nie docenił. Nie uczcie mnie postępowania w stosunku do Rosji, bo ja się wykazałem, czego inni o sobie powiedzieć nie mogą. Gdybym postępował inaczej, to w Polsce byłyby jeszcze wojska sowieckie i istniałby Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich - stwierdził w rozmowie z wp.pl Wałęsa przyznał w wywiadzie, że chciałby się spotkać z Władimirem Putinem. Załatw Pan zaproszenie, to pojadę. Oczywiście! Nie mam żadnych przeciwwskazań. Bardzo bym chciał, bo uważam Putina za mądrego człowieka, tylko któremu nie dostarczają argumentów, takich trochę innych. On ma inne argumenty. Potencjał, wielkie to wszystko, wrogowie. I on z tego wyciąga wnioski mówił. Stwierdził ponadto, że Polska powinna dobrze żyć z Rosją, bo... bliżej jest Polakom do Moskwy niż do Nowego Jorku. Teraz w rozmowie z wp.pl Wałęsa tłumaczy się ze wspomnianego wywiadu. Celowo, przemyślanie i kierunkowo rozmawiałem z tymi mediami, a zobaczymy, czy miałem rację, czy pierwszy raz nie miałem. O to mi chodziło. Dokładnie to zaplanowałem i to mi się udało. Czas pokaże, jakie będą tego skutki. Teraz nie mogę powiedzieć, jakich skutków oczekuję stwierdził. Nie uczcie mnie postępowania w stosunku do Rosji, bo ja się wykazałem, czego inni o sobie powiedzieć nie mogą. Gdybym postępował inaczej, to w Polsce byłyby jeszcze wojska sowieckie i istniałby Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich zaapelował.
  Ponadto stwierdził, że... nie został wykorzystany przez rosyjskich propagandzistów.

  Ps...N oooo.... wybitnie tajemny plan....nie minęły 24-godziny, a już wszystkim obwieścił, że tak misternie przez niego utkana fabuła, jest jego sposobem na Putina. Prawdziwy geniusz z tego Wałęsy, niewątpliwie! Po opublikowanych dokumentach z USA, Bolek przestraszył się co mogą teraz opublikować mocodawcy z Moskwy. Dlatego ten hołd dla Putina. Nieprzebrane są archiwa NKWD, GRU i KGB/FSB, więc i kierunek polityczny nie dziwi! BOLEK i doigrałeś się, podobno Kreml uznał, że w swoim wywiadzie cynicznie zakpiłeś sobie z Rosji i jej prezydenta udzielając mu rad i wskazówek w związku z tym Kreml zamierza z początkiem 2019 r. przekazać do Prokuratury Generalnej w Warszawie pełen kpl. dokumentacji z Twojej działalności w SB zarejestrowanej pod nr. 12535/70 jako TW "Bolek"...Putin car powinien się obrazić, że taki pionek jak Wałęsa próbuje dyrygować jego mocarstwem i wywierać jakiekolwiek wpływy. No i bardzo ciekawi mnie kiedy wznowienie śledztwa w sprawie "wybuchu" gazu w gdańskim wieżowcu?
 • @Husky 20:38:20
  Pamiętam jak Jelcyn jakieś teczki z dokumentami KGB przywiózł, to Bolek zapytał czy ma też i jego. Był rozczarowany, że jego teczki z Łubianki nie przywiózł. Teraz boi się by Putin nie podesłał jak Amerykanie całego jego dossier, a ma na pewno więcej niż Amerykanie, bo kgbowskie zbiory jak i STASI. Bolek robi już pod siebie ze strachu, bo dobrze wie, że tam na Łubiance mają wszystko o nim i nie tylko o nim.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej