Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
956 postów 30099 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Dziś Ryszard Kukliński skończyłby 89 lat...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Nigdy nie zdradziłem polskiego wojska, to Wojsko Polskie zdradziło to, na co ja przysięgałem. A ja przysięgałem bronić narodu, bronić państwa a nie "władzy ludowej" czyli kierownictwa jednej partii."

 

 

 

Ryszard Kukliński - człowiek, który wstrząsnął komuną

 

 


  

 

89 lat temu przyszedł na świat Ryszard Kukliński, oficer LWP, współpracownik CIA, który przekazał Agencji informacje dotyczące przygotowań do wprowadzenia stanu wojennego oraz plany wojsk Układu Warszawskiego.

Widmo atomowej zagłady

Pułkownik Ludowego Wojska Polskiego, zastępca szefa zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a od 1970 roku tajny współpracownik CIA. Miał dostęp do ściśle tajnych dokumentów, również tych zawierających plany strategiczne ewentualnej wojny państw Układu Warszawskiego zależnych od ZSRR z krajami NATO. Planów III wojny światowej widzianych oczami Moskwy. W latach 1971-1981 Ryszard Kukliński przekazał Amerykanom dziesiątki tysięcy tajnych planów wojskowych w nadziei, że w ten sposób Polskę przed tą wojną uchroni.

Sam przeciwko Imperium

Zdał sobie sprawę, że w podzielonym żelazną kurtyną świecie Polska i on sam znaleźli się wbrew swojej woli po stronie "Imperium Zła", jak później nazywał blok wschodni prezydent USA Ronald Reagan. Sam Kukliński podkreślał, że nie był jedynym oficerem z podobnymi wątpliwościami.

- Początkowo wszystko sprowadzało się do zgłaszania w trybie służbowym postulatów, aby w doktrynie i praktyce militarnej Układu Warszawskiego odstąpić od samobójczych koncepcji ofensywnych i zająć się obroną sensu stricto. Dopiero później, kiedy te umiarkowane i realistyczne postulaty nie tylko żadnych sukcesów nie powodowały, ale nawet nie znalazły zrozumienia, w środowisku tym zaczęto się zastanawiać, czy w istniejących realiach możliwe jest jakieś wyjście, aby "Polak nie był mądry po szkodzie" – mówił Kukliński.

Doświadczenia wojny w Wietnamie (w 1967 roku był kierownikiem Grupy Kontrolnej w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli), interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 roku i wydarzenia Grudnia ’70 tylko utwierdziły Kuklińskiego w przekonaniu, że ani komunistyczne władze Polski, ani tym bardziej Kreml nie wezmą pod uwagę jego postulatów. W ten sposób narodził się pomysł współpracy z wywiadem amerykańskim. Kukliński miał nadzieję, że dzięki dokumentom przekazanym przez niego Zachód opracuje plan pokojowego demontażu bloku wschodniego. Utworzenie sprzysiężenia polskich oficerów współpracujących z CIA było zbyt ryzykowne, Kukliński musiał działać sam. Zgłosił się do współpracy z własnej woli, na ochotnika.

Jako agent o pseudonimie Jack Strong przekazywał CIA ściśle tajne dokumenty. Po dwóch latach od rozpoczęcia współpracy Kukliński po raz pierwszy spotkał się z Amerykanami 18 sierpnia 1972 w Hadze. Pułkownik wykorzystał swoją pasję żeglarską: do Holandii trafił w czasie rejsu polskich oficerów.

Kukliński przez kolejne lata przekazał CIA najtajniejsze dokumenty o znaczeniu strategicznym dla Układu Warszawskiego, w sumie 42 tys. stron. Wśród dokumentów były m.in. plany strategiczne na wypadek III wojny światowej, rozmieszczenie sił radzieckich w państwach satelickich, dane techniczne uzbrojenia i informacje dotyczące wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Współpraca pułkownika była tak głęboko zakonspirowana, że nie wiedzieli o niej nawet najważniejsi ludzie w Stanach Zjednoczonych.

- Z tego, co wiem, wtajemniczony w informacje Kuklińskiego nie był nawet sekretarz stanu Aleksander Haig - mówił historyk Richard Pipes, dyrektor Departamentu Spraw Sowieckich w Europie Wschodniej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA w czasach administracji Reagana, w rozmowie z Józefem Szaniawskim, autorem książki "Samotna misja. Pułkownik Kukliński i zimna wojna" i orędownikiem rehabilitacji pułkownika w latach 90.

Wyniesione z domu

Ryszard Kukliński przyszedł na świat 13 czerwca 1930 roku w rodzinie robotniczej. Jego dzieciństwo upłynęło pod znakiem kultu Józefa Piłsudskiego i tradycji katolickiej. Jego ojciec Stanisław był związany z PPS. Za działalność konspiracyjną w czasie okupacji niemieckiej trafił do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, gdzie zmarł.

Młody Kukliński po wojnie trafił do Wrocławia, pracował w fabryce mydła. Wiosną 1946 roku kilka tygodni spędził w areszcie pod zarzutem kradzieży.

W 1947 roku został przyjęty do Oficerskiej Szkoły Piechoty. Szybko awansował. Przełożeni oceniali go jako nieprzeciętnie inteligentnego. W 1963 roku rozpoczął pracę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Ucieczka i powrót "pierwszego polskiego oficera w NATO"

Przez lata współpracy z CIA Kukliński igrał z władzami PRL, z Kremlem, ze śmiercią. "Niekiedy myślałem o tym, co zrobię, jeśli zostanę złapany. Chciałem popełnić samobójstwo. (…) Być torturowanym albo zrobić z siebie małpę - to nie wchodziło w grę. Finał był oczywisty" - pisał.

W przededniu stanu wojennego, wobec groźby dekonspiracji, pułkownik został ewakuowany z Polski razem z żoną i dwoma synami. Ucieczkę z Polski zorganizowali agenci CIA. Kuklińscy zamieszkali w USA pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 sąd wojskowy w Warszawie skazał go zaocznie na karę śmierci.

Upadek PRL nie przyniósł Kuklińskiemu chwały. W debacie publicznej pojawiło się pytanie: pułkownik to bohater, który starał się nie dopuścić do atomowej zagłady Polski, czy zdrajca na usługach obcego wywiadu?

O rehabilitację Kuklińskiego starał się w 1990 roku Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta Jimmy’ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego USA. W tym samym roku, już w III RP, wyrok śmierci złagodzono do 25 lat więzienia.

 

Twitter

Karty Historii

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1725750,Ryszard-Kuklinski-czlowiek-ktory-wstrzasnal-komuna

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:01:35
  Ponoć w naszym kraju panują wielkie upały?
  8-))))
 • jego argumentacja
  może każdą zdradę wytłumaczyć i rozgrzeszyć. Jeśli do tego dochodzą istotne korzyści majątkowe, to ocena może być tylko jedna.
  Idąc jego tokiem rozumowania, to miliony żołnierzy i tych zawodowych i tych z poboru(między innymi ja) było zdrajcami, a on bohaterem. Komuś logika szwankuje.
 • @zadziwiony 22:37:12
  // Jeśli do tego dochodzą istotne korzyści majątkowe, to ocena może być tylko jedna//

  ??????
 • Autor
  "Nigdy nie zdradziłem polskiego wojska, to Wojsko Polskie zdradziło to, na co ja przysięgałem. A ja przysięgałem bronić narodu, bronić państwa a nie "władzy ludowej" czyli kierownictwa jednej partii."

  Nie wypowiadam się na temat samego Kuklińskiego, bo nie znam szczegółów, jeśli chodzi o skutki jego czynu to wiadomo że są dla nas fatalne, ale o samej przysiędze i służbie.
  Trzeba by się przyjrzeć treści składanej przez niego przysięgi, ale jeżeli było tak jak mówi to miał rację. - Jego przysięga straciła ważność nie z jego winy.

  Z przysięgą to jest tak że ten co ją odbiera jest tym co go powołuje do służby. Powołując wyświadcza mu łaskę której celem jest tutaj dobro narodu, dobro państwa. Ten co go powołuje pierwszy składa ofertę bycia pomocnym w drodze do tego celu dla którego powołuje.
  - Tu nie musi być dosłownej formuły "przysięgam", zresztą nawet nie wiadomo jak by to miało wyglądać żeby to naród i państwo miały mu taką przysięgę składać.
  To jest przez domniemanie, ale jest tutaj dorozumiana pierwsza przysięga (wierności w drodze do celu służby) i łaska jego dowództwa (co do pomocy powołanemu aż do osiągnięcia celu służby).
  - Jego zaś przysięga (służba narodowi i ojczyźnie) i jego łaska respektowania dowództwa zobowiązanego służyć mu pomocą w drodze do jego celu jest tutaj wtórna.

  Jeśli w tej sytuacji to dowództwo faktycznie przechodzi na służbę ""władzy ludowej" czyli kierownictwa jednej partii", to ono pierwsze zdradza swoją domniemaną pierwotną przysięgę - już nie będzie składającego przysięgę wspierało w drodze do formalnie wspólnego celu obu stron.
  Odkąd dowództwo go zdradziło, a nie miał się gdzie odwołać, to od tego czasu stał się wolnym.


  Trzeba tu podkreślić że to ostatnio zdarza się bardzo często. Władze państwowe przed wyborami deklarują co innego, a później robią co innego.

  Taki za przeproszeniem Duda ślubuje wierność Konstytucji a zaraz robi przygotowania dla jej zmiany - i to wcale nie dlatego że III RP go pierwsza zdradziła. Nadto na każdym kroku podejmuje działania wrogie Narodowi i Państwu Polskiemu.
  Potępiający Kuklińskiego muszą pamiętać o 100 razy silniejszym potępianiu Dudy i obowiązku zrobienia wszystkiego żeby go jak najszybciej funkcji pozbawić.

  UE do której wstępowaliśmy miała być inna, a zanim w niej się urządziliśmy, stała się inna.
  Oczywiście że na tej samej co wszędzie zasadzie w tych przypadkach nasza umowa akcesyjna jest już nieważna i stoi tylko na zdradzie kolejnych władz państwowych oraz zmanipulowaniu i okłamaniu polskiego społeczeństwa, które nawet idąc do wyborów nie zna prawdy o rzeczywistości, a więc i nie ma możliwości dokonać wolnego, świadomego i wolnego, a więc i dobrego wyboru.
 • Sejm podjął uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II.
  https://pbs.twimg.com/media/D89zueBXoAApo3_.jpg
 • @Husky 05:59:45
  W młodzieńczych latach grał w drużynach piłkarskich przeciwko Polskim zespołom, grał w żydowskich !
 • @provincjal 09 09:22:27
  To, to akurat drobiazg. Jest na ten "rok" stanowczo za wcześnie. To pamięci o nim bardziej zaszkodzi jak pomoże.
  Przede wszystkim powinno się poczekać aż ideologia ekumenizmu którą propagował wyda dobre owoce. Bo jak nie wyda, to szkoda czasu i ambarasu.
  Ostatnio zauważyłem np. że wprowadzał do publicznego obiegu destrukcyjny dla myślenia katolickiego protestancki termin "prawo moralne", a więc w imię ponadreligijnej ideologii ekumenizmu kładł grunt pod niszczenie Kościoła.
 • @Husky 22:51:23
  Bo chyba z czegoś żył z rodziną w USA ? Czy wystawiał zad do słońca i pobierał energię solarną?
 • @Husky 05:59:45
  ,,Święty" od depopulacji ziemi. Tej ziemi.

  https://www.youtube.com/watch?v=tRX-KEXBvYY
 • Gdyby nie Kukliński
  Gdyby nie Kukliński, to wy wszyscy ciężcy frajerzy, którzy na Nim psy wieszacie i Go opluwacie, nie mielibyście szansy o tym pisać, bo najzwyczajniej w świecie już by was na nim nie było. I nieważne z której strony spadłyby na nas bombki, czy z zachodu, czy ze wschodu. One by spadły a wy bylibyście proszkiem. Ot co!
 • @Marek Ludwikiewicz 11:03:29
  "Gdyby nie Kukliński, to wy wszyscy ciężcy frajerzy ... najzwyczajniej w świecie już by was na nim nie było."

  Jest Pan pewien? Proszę to rozwinąć.
 • @Marek Ludwikiewicz 11:03:29
  Jest pan jawnym dowodem na to że te wszystkie gadki o tym że żyjemy w czasach szalejącego ateizmu i wyzutych z wiary w cokolwiek,są bezpodstawne.
 • @Marek Ludwikiewicz 11:03:29
  "Gdyby nie Kukliński, to wy wszyscy ciężcy frajerzy ... najzwyczajniej w świecie już by was na nim nie było."

  Pytam jeszcze raz.
  Jest Pan pewien? Proszę to rozwinąć.
 • @Marek Ludwikiewicz 11:03:29
  Trafieni - zatopieni
  BINGO
  Tylko jednak puste czerep,y to puste czerepy.
  8-)))))
  Dzięki za wizytę i komentarz
  pzdr.
 • @Oracz 12:37:23
  Lekko krytykować będąc "zwykłym sraczem"...
  A i tu przeciwnik się znajdzie...
 • @Pedant 13:19:50
  Związek Sowiecki nosił się z planem dotarcia do Oceanu Atlantyckiego, to znaczy do zawojowania Europy. Czy co do tego są wątpliwości? Jedyna droga do realizacji tego celu prowadziła przez Polskę. Oczywiste? Zapobiec temu mogli Amerykanie stacjonujący w RFN, jednak zważywszy na przewagę Sowietów mogli skutecznie zablokować ich marsz tylko przez atak taktyczną bronią nuklearną na drogi zaopatrzenia armii sowieckiej czyli prowadzące przez Polskę. Rakiet strategicznych mogących uderzyć w cele na terenie Sowietów Amerykanie by nie użyli zważywszy na odwet ze strony sowieckiej co skończyłoby się globalną katastrofą. Dlatego pozostawało to pierwsze rozwiązanie w wyniku którego Polska stałaby się pustynią nuklearną ale dzięki temu Europa Zachodnia przetrwałaby. I z tego doskonale zdawał sobie sprawę Kukliński. To pierwszy wariant. Drugi, gdyby jednak Amerykanie zdecydowaliby się nie skorzystać z broni nuklearne, to przejście wielomilionowej armii sowieckiej przez terytorium Polski byłoby w skutkach podobne do zniszczenia atomowego, no może tylko bez radioaktywności, ale jakie by to miało znaczenie gdybyśmy w związku z tym stali się centralną częścią Sowietów. W broni konwencjonalnej Amerykanie i cały Zachód nie miały najmniejszych szans w starciu z Sowietami. Czyli tak czy owak, zawsze Nowak. Znałem pułkownika osobiście (przez 4 lata przewodniczyłem komitetowi na rzecz uniewinnienia pułkownika i pełnej Jego rehabilitacji) więc znam to dokładnie z Jego relacji. Czy to wystarczy? Stąd mój wpis.
 • @Marek Ludwikiewicz 16:10:11
  "Związek Sowiecki nosił się z planem dotarcia do Oceanu Atlantyckiego, to znaczy do zawojowania Europy. Czy co do tego są wątpliwości?"

  Tak.

  "pozostawało to pierwsze rozwiązanie w wyniku którego Polska stałaby się pustynią nuklearną ale dzięki temu Europa Zachodnia przetrwałaby. I z tego doskonale zdawał sobie sprawę Kukliński"

  Bardzo to szlachetnie ze strony Kuklińskiego.

  "Czy to wystarczy?"

  Co Pan pali?
 • @Marek Ludwikiewicz 16:10:11
  A ile rakiet z głowicami jądrowymi wycelowanych w Polskę miało NATO?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:30:42
  Wszystkie.
 • @Pedant 16:18:19
  Co palę? Pedantów - na stosie.
 • @Marek Ludwikiewicz 17:03:51
  8-))))))))
  Będzie skwierczało !!!

  pzdr.
 • @Marek Ludwikiewicz 17:03:51
  //Co palę? Pedantów - na stosie.//

  Tak jak 2 maja w Odessie?
 • @ikulalibal 17:11:23
  Na głupie pytania (pedanta) głupie odpowiedzi.
 • @Marek Ludwikiewicz 17:17:50
  Pytanie Pedanta wcale nie było głupie zaś pańska odpowiedź absolutnie szczera.Z obfitości serca mówią usta zaś uwielbienie dla zdrajcy Kuklińskiego i skłonności do barbarzyńskich mordów ( palenie na stosie) zawsze idą w parze.Nie wiem czy podłożem taj zależności jest tylko psychologia czy aż genetyka,ale że taka zależność istnieje to oczywiste.
 • @ikulalibal 17:23:53
  Jeśli pytanie pedanta nie było głupie, to ja się teraz zapytam Pana "Co Pan pali?"
 • @ikulalibal 17:11:23
  I tak jak Rosji?
 • @Marek Ludwikiewicz 17:26:08
  //"Co Pan pali?//

  Volish.
  Czy teraz możemy przejść do omówienia tego jak wielkim nikim był pański idol ? A co najciekawsze ;czym trzeba mieć wypełnioną puszkę mózgową żeby z nikogo zrobić sobie idola ?
 • @
  Jakim trzeba być sukinsynem i śmieciem by robić z niego idola

  https://3img.wprost.pl/_thumb/34/b2/ce758724e51bd25ec7f18cde93f6.jpeg
 • @Husky 17:37:02
  Masz PiSraelku rację, Putin zszedł na psy. Po co on się spotyka z tym rudym idiotą z uSSraela? Mam nadzieję, że następnym razem wybierze Amerykanom kogoś lepszego :)))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:02:18
  // Putin zszedł na psy//
  nie zaprzeczam
  8-))))
 • @Marek Ludwikiewicz 17:26:08
  Russia: Fire kills 14 sailors aboard navy research submersible
  A fire aboard a Russian navy research submersible has killed 14 crew members, the Russian defence ministry says.

  The crew were poisoned by fumes as the vessel was taking measurements in Russian territorial waters on Monday.

  The ministry gave no details about the type of vessel. But Russian media reports say it was a nuclear mini-submarine used for special operations.

  The fire was later put out and the vessel is now at Severomorsk, the main base of the Russian Northern Fleet.


  https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-48844013
 • @Husky 18:43:20
  Dobry Pan - Putin. Zły - Amerykanie. Na Boga jakby niektórych Polaków coś opętało. Dziękuję Husky.
 • @
  5 lipca, 66 lat temu, w walce z komunistami poległ "Puszczyk” i Jego żołnierze.
  http://kielpiniak.pl/wp-content/uploads/2016/12/Puszczyk.jpg

  W obławie na kilku Żołnierzy Podziemia z Mazowsza, wzięło udział ponad 1300 czerwonych bandytów.
  „Oficer Wojska Polskiego nie poddaje się wrogom Polski!”
  Wacław Grabowki „Puszczyk”
  Chwała Bohaterom!
 • @
  Pierwsza poległa w Powstaniu Warszawskim dziewczyna z batalionu "Zośka".

  5 lipca 1924 roku urodziła się Anna Wajcowicz ps. "Hanka Kołczanka", sanitariuszka, wywiadowczyni II Oddziału Komendy Głównej AK.
 • Zbrodniarze Stalinowscy
  Piotr Parzeniecki (1895-2000)-pułkownik krwawy stalinowski sędzia wojskowy.Sądził w najbardziej tragicznej sprawie związanej ze sfingowanym spiskiem w wojsku tzw. Grupy Kierowniczej Konspiracji Wojsk Lotniczych

  https://pbs.twimg.com/media/D-uq91LX4AAA2p1.png
 • 34 rocznica urodzin Śp.Justyny Moniuszko-inżyniera lotnictwa,stewardessy poległej pod Smoleńskiem. Pamiętamy !
  https://pbs.twimg.com/media/D-yYCRZWwAIoTTm.jpg
 • @
  Ks. Sylwester Zych został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa 11 lipca 1989 roku.

  https://pbs.twimg.com/media/D_MVHFrWsAAkSsU.jpg
 • Zdecydowanie zdrajca
  zwyczajnie wyczerpał definicję zdrady. Złamał przysięgę , nikt mojej rodziny na trepa w komunie nie poszedł. Zdradził swych kolegów, niezależnie od intencji zdrajca.
  A rakiety Nato skierowano na Polskę i cały obszar miał być atomową barierą by drugi rzut CA nie mógł zatankowąc czołgów , cięzarówek etc. Na taki Radom miało spaść 5 subgłowic.
  No ja wiem w pojęciu debili i tak ten obszar zamieszkiwali komuchy nie warci łzy prawdziwego polskiego patrioty czytaj idioty
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:01:35
  dokładnie!
 • W cybernetyce społecznej
  dokonuje się katalogowania ludzi pod względem tego co ich determinuje i jakie są ich priorytety życiowe. Kukliński nastawiony był na hedonizm, wygodne życie, kwestie witalne go determinowały. Był agentem zarówno KGB jak i CIA, za swoje przyziemne żądze zapłacił śmiercią własnych dzieci. Poza tym przekazał amerykanom plany które rzekomo uratowały świat przed wybuchem wojny. Próbuje się nam wmówić że dzięki temu, że zdradził własną ojczyznę i przekazał plany to gdyby doszło do wojny to terytorium Polski i wojsko polskie byłoby przez jankesów oszczędzone, już to widzę jakby rzeczywiście się tak stało. Działania USA nie były nakierowane na uwolnienie polski spod jarzma komunizmu lecz jedynie po to żeby realizować własne interesy. Polska to dziwny kraj w którym ze zdrajców i durni robi się bohaterów.
 • @Marek Ludwikiewicz 16:10:11
  wypisuje Pan kompletne brednie i przypuszczam, że to nie brak wiedzy czy zanik szarych komórek ale celowe działanie.
 • @Miksa 00:11:30
  //Polska to dziwny kraj w którym ze zdrajców i durni robi się bohaterów.//

  Po raz pierwszy zgadzam się z Pana opinia w stu procentach
  Ci dwaj to właśnie największe czerwone kanalie jakie polska ziemia kiedykolwiek nosiła

  https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/uz2ktkqTURBXy85MzgyODE1MzdhMzhlODQ5Yjc3MGMxMzA2ODNjOTQxZS5qcGVnkpUDAC3NBLDNAqOTBc0Djs0CXw
 • @
  16.07.1942 r. - umiera Paweł Barański.
  Nie miał prawa żyć.
  Był księdzem i misjonarzem.
  Jeszcze dobrze wojna się nie zaczęła - już aresztowany. I już nigdy nie wypuszczony.
  W styczniu 1940 r. KL Stutthof. Potem - KL Sachsenhausen i na końcu KL Dachau.

  https://pbs.twimg.com/media/D_l5ySPXoAAGnRe.jpg
 • 16 i 17 VII 1942...
  4500 francuskich policjantów...
  Zabrało z domów...na śmierć...12 884 Żydów
  Pośród nich było...5000 kobiet i 4000 dzieci
  W biały dzień...na oczach świadków
  Pétain i Laval cieszyli się...że nareszcie pozbyli się Żydów

  https://pbs.twimg.com/media/D_l0UU1WsAA16Jz.jpg
 • Będzie pierwszym Rumunem, który obejmie to wysokie stanowisko
  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenbeg ogłosił w środę, że jego zastępcą będzie były szef MSZ Rumunii Mircea Geoana. Tym samym wiceszefem Sojuszu nie został ubiegający się o to stanowisko szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
 • @
  Na zdjęciu Józef Kordus...UB-ek z Jaraczewa... XI 1945 zgarnął kulę w łeb od Polskich Powstańców z Oddziału "Dzielnego". Ale do rzeczy :
  jak patrzę na tę mordę to codziennie dziękuję Panu Bogu,że jesteśmy po dwóch stronach barykady...

  My i Oni...zawsze osobno...NIGDY razem.

  https://pbs.twimg.com/media/D_tElGFXYAAG-9l.png
 • Juz 17 września w Gdańsku stanie pomnik Rotmistrza Pileckiego.
  Chwała Bohaterom!

  https://pbs.twimg.com/media/D_5ohO5XYAAU1jC.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej