Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
936 postów 29659 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Zimna wojna 2.0

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

NATO będzie dążyć do uniknięcia nowego wyścigu zbrojeń z Rosją, mówi jego sekretarz generalny, po tym jak USA oficjalnie wycofały się z kluczowego traktatu nuklearnego z Moskwą.

 

 

 

 USA wycofują się z traktatu nuklearnego z Rosją

 Zarówno Jens Stoltenberg, jak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo obwiniali Rosję za upadek traktatu z czasuzimnej wojny.

NATO i USA oskarżają Rosję o łamanie paktu przez rozmieszczenie nowego typu rakiet, a Rosja zaprzecza.

Traktat INF został podpisany przez prezydenta USA Ronalda Reagana i radzieckiego przywódcę Michaiła Gorbaczowa w 1987 r., Ale jego upadek ponad 30 lat później wzbudza obawy o kolejny  wyścig zbrojeń.

W ubiegłym roku Amerykanie powiedzieli, że mają dowody na to, że nowe rosyjskie pociski typu cruise mieszczą się w zakresie zakazanym przez traktat.

Oskarżenia o pociski 9M729 - znane NATO jako SSC-8 - zostały następnie przekazane sojusznikom NATO w Waszyngtonie, którzy poparli dowody USA na lamanie INF

W lutym prezydent Donald Trump wyznaczył termin 2 sierpnia na wycofanie się USA z paktu, jeśli Rosja nie osiągnie porozumienia w tej sprawie z USA i NATO.Wkrótce potem prezydent Rosji Władimir Putin zawiesił własne zobowiązania wobec traktatu.

„Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za upadek traktatu”, oświadczył w piątek sekretarz stanu Mike Pompeo.

„Przy pełnym poparciu naszych sojuszników NATO Stany Zjednoczone zdecydowały, że Rosja poważnie naruszyła traktat, a następnie zawiesiła nasze zobowiązania wynikające z traktatu”, dodał.

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji potwierdziło, że traktat INF został zakończony „z inicjatywy USA”, w oświadczeniu przekazanym przez oficjalną agencję informacyjną RIA.

"NATO nie będzie powielać tego, co robi Rosja; wszystko, co będzie robić, będzie zrównoważone, skoordynowane i nastawione na obronę" - oświadczył w piątek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. "Nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń, nie mamy zamiaru rozmieszczać nowych pocisków lądowych w Europie" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Stoltenberg.

 

Wycofanie USA z traktatu "staje się dziś faktem" - podkreślił Pompeo w oświadczeniu na ten temat. Jak dodał, traktat ten jest "celowo naruszany przez Rosję".

"Niestosowanie się Rosji do postanowień traktatu zagraża najwyższym interesom USA" - oznajmił szef amerykańskiej dyplomacji.

W 2007 r. Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że traktat nie służy już interesom Rosji.

Stało się to po tym, jak prezydent USA George W. Bush w 2002 r. zrezygnowal  z traktatu antyrakietowego, który zakazał broni zaprojektowanej do zwalczania balistycznych pocisków jądrowych.

W 2014 roku prezydent USA Barack Obama oskarżył Rosję o złamanie traktatu INF po tym, jak rzekomo przetestował wystrzelony z ziemi pocisk cruise

 

 

 

 

Błyskawiczny głos Polski


 "Polska, razem z Sojusznikami, w pełni popiera decyzję Stanów Zjednoczonych o wyjściu z traktatu INF; to zrozumiała reakcja na rosyjskie naruszenia traktatu" - poinformował polski resort spraw zagranicznych w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

"Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za upadek INF; brak gotowości Rosji do powrotu do przestrzegania INF nie pozostawił Stanom Zjednoczonym żadnego wyboru" - napisał polski MSZ

 


Upadek traktatu INF - jedynego porozumienia rozbrojeniowego, które kiedykolwiek wyeliminowało całą kategorię broni jądrowej - stanowi znaczącą przeszkodę dla zwolenników kontroli zbrojeń.

To, że nadchodzi w czasie, gdy USA coraz bardziej obawiają się zagrożenia ze strony tego, co widzi jako odradzająca się Rosja, jest podwójnie niepokojące.

Ani Moskwa, ani Waszyngton nie wydają się cenić takich traktatów.

Najważniejsza umowa że starych lat zimnej wojny - traktat INF2 - który ogranicza broń nuklearną dalekiego zasięgu, wygaśnie w lutym 2021 roku. Jej przetrwanie jest dalekie od pewności.

Paradoks polega na tym, że kontrola zbrojeń wydawała się nieistotna po upadku Związku Radzieckiego, gdy napięcia były niskie Teraz, gdy znów się je montuje, porozumienia rozbrojeniowe mogą odegrać ważną rolę w utrzymaniu stabilności.

Zamiast tego kontrola zbrojeń jest w kryzysie, właśnie w czasie, gdy opracowywane są niebezpieczne nowe technologie broni (obejmujące sztuczną inteligencję i szybkie pociski „hipersoniczne.


 

 

KOMENTARZE

 • Rosja zbroi się na potęgę
  https://img-s-msn-com.akamaized.net/tenant/amp/entityid/BBOxQXj.img
 • @Talbot 17:25:43
  Gdy raz ulegniesz szantażowi gangstera ,będziesz to robił całe życie.
  I amerykanie o tym dobrze wiedza.
  Stąd bardzo dobra decyzja Trumpa


  A Polska jest po właściwej stronie !
  Brawo !

  8-)))))))
  Pozdrawiam
 • @Husky 17:34:01
  Też tak uważam.
 • Traktat INF przechodzi do historii. Polityczne spory utrudnią odpowiedź NATO
  https://www.defence24.pl/cache/img/840_472_matched__pvltum_PershingII4thtestlaunch1.jpeg


  Po naruszeniu traktatu INF o wycofaniu pocisków średniego zasięgu przez Rosję Stany Zjednoczone zdecydowały się na wypowiedzenie umowy. Wewnętrzne spory polityczne w USA oraz napięcia transatlantyckie mogą jednak znacząco utrudnić zdecydowaną odpowiedź Stanów Zjednoczonych i NATO na naruszenie traktatu.

  https://www.defence24.pl/traktat-inf-przechodzi-do-historii-polityczne-spory-utrudnia-odpowiedz-nato-opinia
 • @Talbot 17:51:34
  Wielka Brytania murem za USA

  "Winę za to, że Stany Zjednoczone wycofały się z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu INF ponosi Rosja" - oświadczył z kolei szef MSZ Wielkiej Brytanii Dominic Raab.

  "Rosja spowodowała załamanie traktatu INF, potajemnie rozwijając i rozmieszczając niezgodne z traktatem systemy rakietowe, które mogą osiągnąć europejskie stolice" - napisał na Twitterze Raab.

  "Pogarda" Rosji wobec "opartego na zasadach międzynarodowego systemu zagraża europejskiemu bezpieczeństwu" - dodał szef brytyjskiej dyplomacji.

  W środę prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o wstrzymaniu przez Rosję udziału w układzie INF. Moskwa argumentuje krok decyzją Waszyngtonu. USA zarzucają Moskwie rozmieszczanie zakazanych przez INF pocisków 9M729 (w terminologii zachodniej SSC-8) i zażądały od niej zniszczenia lub zmodyfikowania tych pocisków. Jednak Rosja odpiera te zarzuty.

  Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRS, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewidywał on likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km. Do czerwca 1991 roku obie strony wywiązały się z postanowień umowy: ZSRS zniszczył 1846 pocisków, a USA - 846.

  PAP
 • @ Autor - 1*
  Pompeo zagrzewa Europę Wschodnią do walki z Rosją - https://pl.sputniknews.com/opinie/201902139816373-Sputnik-Mike-Pence-Europa-Wschodnia-tournee-koncepcja-Miedzymorza-Rosja/?fbclid=IwAR3gOa_ogQUIemQufLHgDJprA2S6fo2uMGHDQe8ebjoqmfWPxjn0GCz6LrI
 • @Rzeczpospolita 18:05:51
  Gdzie ty tego Toy -Toya odnalazłeś.
  8-)))))
 • @Rzeczpospolita 18:05:51
  To jest opinia rosyjskiego portalu dla Polaków.
  W Gazecie Wyborczej, też mają swoje opinie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej