Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
962 posty 30205 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

13 Maja w piątek

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Istnieje pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo

Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy czy dla dla każdego ?

A może to szczęśliwa data.

 Co o tym sądzicie.

https://youtu.be/zdLobUt0LH8


Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.

Istnieje pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w 

Uwaga na piątek trzynastego maja 2016

.Piątek 13go podobobno przyciąga pecha nawet szczęśliwcom, a tym, którzy wierzą w przesądy, niemal na pewno. Dlatego nie daj się pechowi w piątek 13 - odstrasz go wiedzą o pechowym dniu!

Piątek 13 - ciekawostki

W 2015 13 dzień miesiąca przypadał 3 razy: w lutym, marcu i listopadzie. To maksymalna liczba piątków trzynastego w roku! W 2016 mamy 2 pechowe dni - w styczniu i w maju
Przesąd podobno pochodzi od piątku trzynastego, w którym zlikwidowano zakon Templariuszy - francuski król Filip IV fałszywie oskarżył ich o herezję
Taylor Swift uważa 13 za swoją szczęśliwą liczbę: urodziła się 13 grudnia, w piątek 13 skończyła 13 lat, jej płyta okryła się złotem po 13 tygodniach, intro pierwszej piosenki która dotarła do 1 miejsca list przebojów miało 13 sekund, a kiedy dostawała nagrody zawsze siedziała na 13 miejscu albo w 13 rzędzie
W piątek 13 urodzili się między innymi: wokalistka Feist, siostry Mary Kate i Ashley Olsen, aktor Steve Buscemi i Kat Dennings z serialu Dwie spłukane dziewczyny, ale też Fidel Castro i legendarny rabuś Butch Cassidy
Pechowość piątku i trzynastki ma też związek z chrześcijaństwem - Jezus został ukrzyżowany w piątek, a na ostatniej wieczerzy było 13 osób - ta trzynasta to oczywiście Judasz
W wielu wieżowcach nie ma 13 piętra - jest zastępowane numerem 12A albo literą M - trzynastą w alfabecie.
Strach przed trzynastką ma swoją nazwę, to triskadekafobia, a strach przed piątkiem 13go to paraskevidekatriafobia.
Jest przesąd, że zaproszenie 13 osób do stołu jest pechowe. Jedna z nich wkrótce umrze.
Film Piątek 13go z 1980 roku zarobił 59 milionów dolarów i doczekał się 11 kolejnych części.
13 marca 2015 (w piątek) premierę będzie miał 13 i podobno ostatni film z serii Piątek 13go
W pechowy piątek 13 wierzy około 20 milionów obywateli USA. Straty gospodarcze przez to wywołane tylko tego jednego dnia w roku sięgają 900 milionów dolarów.
Pechowa misja Apollo 13 miała miejsce 11 kwietnia 1970 roku a suma cyfr daty to 13 (1+1+4+7+0), rakieta wystartowała o 13:13, a do katastrofy doszło 13 kwietnia (nie był to piątek)
W Hiszpanii i Grecji pechowy jest wtorek 13go a we Włoszech piątek 17go
Tak więc piątek jak piątek - weekend czas zacząć!

https://youtu.be/kfVsfOSbJY0

 

 ps.

Mama mówi do synka:
-Dzis będziemy śpiewać:
"trzynastego maja w piątek urodziła pięć kociątek, trzeba kupić pięć kołysek, pięć par butów i pięć misek..."
-Ale dziesięć par butów
-Nie, bo para to dwa buty
-Mama, ale przecież koty mają cztery łapy

 

Wikipedia

http://www.eska.pl/news/piatek_13go_-_13_ciekawostek_o_pechowym_piatku_na_13_05_2016_skad_ten_przesad/112204

 

 

KOMENTARZE

 • 13.05.XX
  piątek,
  zły początek. - mawiała mama.

  13 maja 1917 - początek mediumicznych zjawisk u dziecek fatimskich z projekcjami widzeń w ich głowach. Wtedy u nich w domu.
  13 maja 1981 - zamach na życie JP2 za dnia na placu.
  13 maja 1984 - Ogromny trzydniowy pożar w składzie broni rakietowej w Swierdłowsku. Przyczyn pożaru nie ustalono. Wygląda na celową akcję podpalenia na ustaloną datę 13 maja. "Fałszywa flaga", by związać dla gawiedzi, fatimskie proroctwa o papieżu i jego czynnością z poświęceniem Rosji Sercu Maryji. Analitycy orzekli że straty militarne Rosji po pożarze były tak wielkie, że od tej pory siła militarna Rosji przestała się liczyć.
 • w piątek
  http://bi.gazeta.pl/im/fotomon/bloxlite/f640x640/75/12/96fe1bf80b.jpg

  http://i1.memy.pl/obrazki/966c613890_yyyy_co__dzis_piatek.jpg
 • @Mufinek Sposypkom 08:09:28
  Wspomnienie NMP Fatimskiej - 13 maja, piątek

  Pierwsze objawienie Maryi w niewielkiej portugalskiej miejscowości o nazwie Fatima trójce pobożnych dzieci: sześcioletniej Hiacyncie, jej o dwa lata starszemu bratu Franciszkowi oraz ich ciotecznej siostrze, dziewięcioletniej Łucji miało miejsce 13 maja 1917 r. (było ono poprzedzone ukazaniem się dzieciom Anioła Pokoju w 1916 r.). Cudowna Pani powiedziała dzieciom: "Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię. Jestem z Nieba. Chcę was prosić, abyście tu przychodziły co miesiąc o tej samej porze. W październiku powiem wam, kim jestem i czego od was pragnę. Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata". Miesiąc później, podczas drugiego objawienia, 13 czerwca, Maryja obiecała zabrać wkrótce do nieba Franciszka i Hiacyntę. Łucji powiedziała, że Pan Jezus pragnie posłużyć się jej osobą, by Maryja była bardziej znana i kochana, by ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Dusze, które ofiarują się Niepokalanemu Sercu Maryi, otrzymają ratunek, a Bóg obdarzy je szczególną łaską. Trzecie objawienie z 13 lipca przedstawiało wizję piekła i zawierało prośbę o odmawianie różańca.
  Czwartego objawienia przewidzianego na 13 sierpnia nie było z powodu aresztowania dzieci. W piątym objawieniu 13 września Maryja ponowiła prośbę o odmawianie różańca. Ostatnie, szóste objawienie dokonało się 13 października. Mimo deszczu i zimna w dolinie Cova da Iria zgromadziło się 70 tys. ludzi. Cudem słońca Matka Boża potwierdziła prawdziwość swoich objawień. Podczas tego objawienia powiedziała: "Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniała życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie codziennie odmawiają różaniec i pokutują za grzechy". Podczas objawień w Fatimie Maryja przekazała trzy tajemnice fatimskie

  13 maja 1930 r. Kościół oficjalnie potwierdził wiarygodność objawień fatimskich.

  13 maja 1942 r., w 25 rocznicę objawień fatimskich, Watykan ujawnił pierwszą tajemnicę fatimską.

  13 maja 1946 r. kard. Masalla jako osobisty delegat papieża Piusa XII koronował w jego imieniu figurę, a Pius XII ujawnił drugą tajemnicę fatimską (trzecią tajemnicę fatimską Jan Paweł II ujawnił światu dopiero podczas swojej wizyty w Fatimie 26 czerwca 2000 r.).

  13 maja 1967 r. w 50 rocznicę objawień fatimskich papież Paweł VI w osobistej pielgrzymce nawiedził sanktuarium w Fatimie, gdzie modlił się razem z s. Łucją.

  13 maja 1981 r. miał miejsce zamach na papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie. Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie życia.

  13 maja 1982 r. rok po zamachu Ojciec Święty był w Fatimie podziękować Matce Bożej za cud ocalenia.

  13 maja 1987 r. papeż Jan Paweł II idąc w ślady poprzedników Piusa XII i Pawła VI odnowił poświęcenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

  12-13 maja 2010 r. papież Benedykt VI nawiedził sanktuarium i podkreślał znaczenie cudownych objawień fatimskich.

  http://www.laskawa.pl/13maj
 • @Husky 08:19:29
  Wszystko zależy od nastawienia. Dla mnie liczba 13 jest neutrealna. Za to zestaw 22 dał mi się we znaki. Zauważyłem to jak wprowadziłem się z Wrocławia spod 22 do Berlina, również pod 22. No i od tamtej pory zaczęło się. Doszło do takich absurdów, że przestałem patrzeć przed pujściem spać na zegarek, aby znowu nie wyłapać 22.22. Na szczęście uwolniłem się z tego natrętnego, zubożonego mechanizmu wychwytywania fragmentów rzeczywistości.
  Tyle wydarzeń w dziejach ludzkości zostało zaksięgowanych, że wyławianie ich wg dat i łączenie, aby następnie zinterpretować wydaje mi się rodzajem zabawy.
  Dzisiaj, 13 w piątek pani Ninanonimowa ogłosiła odwrót z Neonu. Co za pech...
 • @marek13 09:52:00
  Errata: przed pójściem spać.
  ( Błędy ortograficzne przydażają mi się często, także w inne dni. )
  Pozdrawiam.
 • @Mufinek Sposypkom 08:09:28
  Te! Radio Erewan :) po pierwsze nie w Swierdłowsku a Seweromorsku, po drugie nie skład broni rakietowej a na okręcie "Admirał Uszakow", po trzecie nie pożar a eksplozja rakiety, po czwarte nie 13 maja a 17 maja http://admiral-umashev.narod.ru/okolnaya.htm
 • @ikulalibal 10:05:31
  No cóż. Podawane jest różnie. Wtedy to było zatajane, by świat się nie dowiedział szczegółów. Nie ma jednoznaczności. Tu jest inaczej opisane.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Siewieromorsk
 • @Mufinek Sposypkom 10:59:24
  "Świat" wiedział od razu a nawet wcześniej-to dla porządku.A tak wogóle jeśli już wikipedię traktujemy jako źródło poważne i niepodważalne mam dla ciebie arcyważną informację.Albowiem jak zostało powiedziane :"Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome ".Autorem tych około zamachowo papieskich pierdół jest amerykański żydowski propagandysta nijaki Michael Ledeen https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Ledeen
 • @marek13 09:52:00
  //Dzisiaj, 13 w piątek pani Ninanonimowa ogłosiła odwrót z Neonu. Co za pech...//

  I jak tu tera będzie rzyć, jak rzyć
  Zawsze czytałem Jej posty, niezła lektura i to na wiele godzin czytania.
  jak rzyć 8-))
 • 35 lat temu Ali Agca strzelał do Jana Pawła II
  Mija 35 lat od zamachu na papieża Jana Pawła II. W środę, 13 maja 1981 roku, w czasie odbywającej się audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w Watykanie, do jadącego odkrytym samochodem Jana Pawła II strzelał 23-letni Turek Mehmet Ali Agca. Jan Paweł II został ciężko ranny, osunął się w ramiona swojego sekretarza.

  http://i.iplsc.com/13-maja-1981-roku-papiez-na-placu-swietego-piotra-w-watykani/0005HG5A83PDRP82-C121.jpg
  http://i.iplsc.com/13-maja-1981-roku-zamach-na-papieza-jana-pawala-ii/0005HG5E16SJ9R0Q-C121.jpg
  http://i.iplsc.com/13-maja-1981-roku-zamach-na-papieza-jana-pawala-ii/0005HG5GGTURA73V-C121.jpg
  http://i.iplsc.com/13-maja-1981-roku-zamach-na-papieza-jana-pawala-ii/0005HG5F80F5HYDX-C121.jpg
  http://i.iplsc.com/19-maja-1981-roku-jan-pawel-ii-w-rzymskiej-klinice-agostino-/0005HG5D7YDVEDLX-C121.jpg
 • @Autor
  A tak między nami to skąd pewność że zarzuty kierowane pod adresem Templariuszy był "kłamliwe"?
  Z tego co mi wiadomo ani sam mistrz ani zakon nie zostali przez kościół rehabilitowani tak jak to miało miejsce w przypadku Joanny d'Arc.
  Niestandardowa miłość wśród braci zakonnych-też mi nieprawdopodobieństwo. :lol:
  Biorąc pod uwagę że do Polski w większych ilościach przywlókł ich Bolesław Wstydliwy to bodaj tylko zarzut sodomii jest już bardziej niż wielce prawdopodobny.
  Przydomek księcia tego wynikał stąd iż jak ognia unikał kobiet.Nawet żeniąc się złożył "ślubu czystości"
 • @ikulalibal 20:55:12
  to tylko historia
 • 13 maja 1901 urodzil sie rotmistrz Witold Pilecki
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d5/Witold_Pilecki_in_color.jpg/151px-Witold_Pilecki_in_color.jpg


  Witold Pilecki herbu Leliwa[1] ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV[2] (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika[


  Urodził się w Ołońcu – mieście w północno-zachodniej Rosji, na terenie wchodzącej w skład tego państwa Karelii. Pochodził z rodziny szlacheckiej pieczętującej się herbem Leliwa. Jego dziadek, Józef Pilecki, siedem lat spędził na zesłaniu na Syberii za udział w powstaniu styczniowym. Ojciec Witolda, Julian Pilecki po ukończeniu studiów w Instytucie Leśnym w Petersburgu, przyjął posadę leśnika w Karelii, co było spowodowane represjami wobec Polaków na terenach wcielonych do Imperium Rosyjskiego. Nie mogli oni obejmować posad odpowiadających ich wykształceniu. Po wstąpieniu w związek małżeński z Ludwiką Osiecimską zamieszkali w Ołońcu. Tam urodziło im się pięcioro dzieci: Maria, Józef (zmarł w wieku 5 lat), Witold, Wanda i Jerzy.

  Od 1910 Pileccy mieszkali w Wilnie, gdzie Witold uczył się w szkole handlowej. Od 1914 należał do zakazanego przez władze rosyjskie harcerstwa (w 1916 założył własną drużynę). Z raportu Komendy Harcerskiej w Kownie z 1919 wynika, że był drużynowym VIII drużyny im. Adama Mickiewicza w Wilnie[5]. Według wspomnień Witolda Ferchmina Pilecki przyjechał do Orła w 1915 roku. W tym mieście był zastępowym zastępu „Puhaczy” (wraz z Witoldem Ferchminem, Zenonem Zdanowiczem, Hipolitem Olechnowiczem, Alfredem Brenneisenem, Norbertem Brenneisenem, Władysławem Piaseckim, Alfredem Niwińskim, Gustawem Napiórkowskim) Pierwszej Orłowskiej Drużyny Harcerskiej im. księcia Józefa Poniatowskiego, której drużynowym był Józef Skwarnicki, ojciec poety Marka Skwarnickiego. Następnie był przybocznym tej drużyny. W 1917 roku, po Rewolucji Lutowej, upadku caratu i powstaniu tymczasowego rządu Kiereńskiego harcerstwo polskie wyszło z podziemia. Dzięki rozluźnieniu frontu w roku 1918 prawie wszyscy starsi harcerze, w tym Witold Pilecki, opuścili Orzeł i przedostali się na tereny odradzającej się Polski. Maturę zdał w 1921 roku
 • 13 maja 1958 urodził się ks. Stanisław Suchowolec zamordowany przez komunistów 30 01 1989
  https://pbs.twimg.com/media/CiUGG1DVAAAwiSf.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej