Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
962 posty 30207 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Zmarł były kanclerz Niemiec Helmut Kohl

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Były kanclerz federalny Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Helmut Kohl zmarł w piątek rano w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie w wieku 87 lat - poinformował niemiecki dziennik "Bild".

 Zmarły Helmut Kohl położył fundament pod obecne relacje polsko-niemieckie. Jego stosunek do Polski był szczególny.

      

 

                      

 

 

Gesty pojednania
W roku 1989 polityka Kohla wobec Polski uległa widocznej poprawie. Zaraz po zatwierdzeniu rządu Tadeusza Mazowieckiego, Kohl zaczął przygotowywać kilkudniową podróż do Polski. Kiedy był w Warszawie, właśnie zaczął upadać mur (9.11.1989) i kanclerz zdecydował się przerwać rozmowy i natychmiast pojechać do Berlina: "Pomimo zapewnień, że wróci, obawiałem się, że będzie inaczej", wspominał Tadeusz Mazowiecki. "Miałem świadomość, iż wywołałoby to w Polsce obawy i zminimalizowało pozycję Polski. Kanclerz jednak dotrzymał obietnicy i wrócił, by kontynuować wizytę".
Podczas tej podróży doszło między obydwoma politykami do słynnego gestu. Podczas mszy w Krzyżowej Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju, obejmując się. Ten gest stał się symbolem polsko-niemieckiego pojednania.

                 

 
Graniczne wahanie
Mimo tych symbolicznych gestów kwestia granicy na Odrze i Nysie pozostawała otwarta. - Niemiecki kanclerz czekał do ostatniej chwili - mówi Klaus Ziemer z Uniwersytetu w Trewirze. - Mazowiecki był bardzo rozczarowany, że ani w Krzyżowej, ani w Warszawie, ani wiosną, ani latem 1990 roku, Kohl nie mówił o uznaniu granic - dodaje. Wielu ekspertów przypomina, że choć z politycznego punktu widzenia nikt nie podważał granicy, to jednak istniała pewna luka prawna związana z tym, że traktat z 1970 roku obowiązywał tylko dla starej RFN.
Ociąganie się Kohla było głównie spowodowane odbywającymi się w 1990 roku wyborami do Bundestagu. - Kohl ze względu na elektorat wahał się w kwestii ostatecznej deklaracji, że granice są nienaruszalne - tłumaczy prof. Ziemer. - Wolał czekać, aż będzie mógł powiedzieć: "Inaczej nie mogłem, byłem zmuszony i uznanie granic z Polską jest ceną za zjednoczenie Niemiec" - ocenia niemiecki historyk.


 PAP

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "Inaczej nie mogłem, byłem zmuszony i uznanie granic z Polską jest ceną za zjednoczenie Niemiec"

  Granica - granica, ale "bycie członkiem" UE to już inna sprawa.

  Trochę tak głupio - najpierw cisnąć na granicę, żeby wszystko był cacy, ale jak przyszło co do czego to granica poszła w piz.... (i taktownie nie dokończę :-( )

  5*
 • @ Autor
  Ściskać to się nawet można jak dwa zboki, ale o odszkodowaniach (ok. 850 mld $) ani mru mru ;-(

  Taka prawda :-(
 • @ Autor
  Szanowny Autorze- tylko proszę, nie pisz, że był wielkim przyjacielem Polski jak Reagan ;-)
 • @Jasiek 20:06:40
  Skoro (jak ustalili tutejsi portalowi śledczy) że Prezydent Andrzej Duda obiecał żydom 65 mld dolarów to ja mam taką propozycję dla prezydenta.
  Powinien zrobić taki deal z żydami tj. oni mają koneksje w niemczech ,więc niech nam załatwią te 850 mld a mi im damy te 65 mld i nawet dorzucimy 1 mld jako koszta.
 • @Jasiek 20:21:30
  Reagan to oczywista oczywistość
  Kohl to pragmatyk był
 • @Jasiek 19:46:19
  Wyhodował na swoim łonie żmiję, wyglądającą zdecydowanie na głupszą, niż była w rzeczywistości.
  Kosztowało go to utratę władzy.

  https://pbs.twimg.com/media/DCd2iHJW0AYY2bm.jpg
 • Nie ma na to rady.
  Każdy umrze także i o zgrozo (!) polityk.
  Niech mu ziemia lekką będzie.
 • @lorenco 23:28:36
  Czy będą musieli umrzeć ci ludzie, którzy w momencie końca świata będą żyli jeszcze na ziemi?
 • @Husky 23:48:33
  Niektórzy wybudowali sobie za miliony dolarów schrony przeciw atomowe i i przeciw końcowo światowe:)
  Pewnie myślą, że w nich nie umrą.
 • @Nibiru 21:31:14
  no prawie w .......
  pozdr.
 • Mówią, że tak naprawdę nazywał się "Kohn"...
  Mają mu teraz nadać tytuł "Honorowego Obywatela Chujni Jewropejskiej". Co właściwie jest niemożliwe, ponieważ Chujnia nie jest państwem, lecz organizacją. Tak samo, jak nasz garnizonowy Klub Szachowy. Nikt nikomu nie nada obywatelstwa klubu szachowego.

  Jako polityk, przeforsował zjednoczenie Niemiec. Dlatego go tak wszyscy lubieją. Umożliwił albowiem największy przekręt finansowy w dziejach naszego Starego Kontynentu - finansowanie modernizacji upadłego dederówka. Sama wymiana marek DDR na marki RFN wszystkim Niemiaszkom kosztowała biliony, te durnie do dziś to spłacają. Chwalił nam się zaprzyjaźniony ajent stacji benzynowej na Zgorzelcu, że milionowy kredy na swą stację wraz z restauracją i motelem, przyznano mu od ręki na telefon, za podaniem numeru szkopskiego personalausweisu, czyli ichniej kenkarty.

  Żeby tak u nas na Ojczyźnie znalazł się polityk, który by nam, Polakom, Kresy odzyskał. Ale nie, same zasrańceń u nas, nie to, że nic nie robią, ale nawet wizji nie mają. Herr Kohn był ostatnim hitlerowskim kanclerzem, który w interesie szkopskim działał. Wraz z nim odchodzi w zaświaty paradygmat polityka, który o swą Hajmat (Ojczyzna) walczy. Po nim już ino rzydowskie marionetki, zdalnie sterowane przez niewiadomo kogo, Niemcami i tem samem Jewropą kierują. Człowiek nie wie, czy się z jego zgonu cieszyć, czy smucić.
 • Chce, by mowę wygłosił Viktor Orbán.
  Maile Kohl-Richter, wdowa po Kohlu, nie chce by Angela Merkel przemawiała na pogrzebie jej Męża.
  Chce, by mowę wygłosił Viktor Orbán.

  https://pbs.twimg.com/media/DC3B-kaXcAA3Rfk.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej