Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
962 posty 30205 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

73 lata temu został wyzwolony największy niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa.

 

         

 

 

Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez niemców do Trzeciej Rzeszy.

 

     

 

Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

W 1944 r., w szczytowym okresie działania, obóz składał się z trzech części:

Auschwitz I, utworzonego w 1940 r. na terenie i w budynkach przedwojennych polskich koszar;

Auschwitz II-Birkenau, największego z całego kompleksu, utworzonego w 1941 r. na terenie odległej od Oświęcimia o 3 km wsi Brzezinka, z której wysiedlono polską ludność, a zabrane im domostwa rozebrano. W Birkenau naziści wybudowali też większość urządzeń masowej zagłady;

Auschwitz III. W latach 1942-1944, głównie przy różnego rodzaju niemieckich zakładach przemysłowych a także gospodarstwach rolniczo-hodowlanych, powstało ponad 40 podobozów, wykorzystujących niewolniczą siłę roboczą więźniów. Największy z nich o nazwie Buna utworzyono w 1942 r. 6 km od obozu Auschwitz I, przy zakładach syntetycznej gumy i benzyny Buna-Werke. Zostały one wybudowane w czasie wojny przez niemiecki koncern IG Farbenindustrie, któremu SS dostarczało więźniów do pracy.

Interessengebiet

Wszystkie obozy i podobozy Niemcy odizolowali od świata zewnętrznego i otoczyli ogrodzeniem z drutu kolczastego. Teren administrowany przez komendanta i kontrolowany przez esesmanów z załogi KL Auschwitz przekraczał obszar znajdujący się w obrębie drutów. Zajmował powierzchnię 40 kilometrów kwadratowych (tzw. Interessengebiet — strefa interesów), rozciągającą się wokół obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

Miejscową ludność, Polaków i Żydów mieszkających w sąsiedztwie tworzonych obozów wysiedlono. Część ich domostw wyburzono a w pozostałych zamieszkali oficerowie i podoficerowie SS z załogi obozowej i ich rodziny. Na terenie przyobozowym władze obozowe zorganizowały zaplecze techniczne obozu, warsztaty, magazyny, biura a także koszary dla esesmanów.

 

Wyzwolenie

W styczniu 1945 r. podczas wyprowadzania i po wyprowadzeniu więźniów z KL Auschwitz na trasy ewakuacyjne, władze SS podjęły ostatnie poczynania mające na celu zatarcie śladów zbrodni dokonanych w obozie. Na ulicach obozowych zapłonęły stosy dokumentów. 20 stycznia 1945 r. wysadzono w powietrze niedawno częściowo rozebrane krematoria II i III, a 26 stycznia − krematorium V, do tej pory przydatne do użytku. 23 stycznia podpalono tzw. „Kanadę” II − kompleks baraków-magazynów z mieniem pozostałym po ofiarach eksterminacji.

Obóz koncentracyjny Auschwitz został zorganizowany dla Polaków i oni też byli pierwszymi jego więźniami politycznymi. W wyniku ciągłego napływu nowych transportów systematycznie wzrastała liczebność więźniów. W 1940 r. osadzono w obozie blisko 8 tys. ludzi. Byli to prawie wyłącznie Polacy. Oprócz nich znalazła się w obozie niewielka liczba Żydów oraz Niemców. Niemcy pełnili w tym czasie z reguły funkcje w nadzorze obozowym jako kapowie i blokowi. W 1941 roku osadzono w obozie ponad 26 tys. ludzi. (około 15 tys. Polaków, 10 tys. jeńców radzieckich i ponad 1 tys. Żydów).

Od 1942 r. w wyniku włączenia KL Auschwitz do procesu masowej zagłady Żydów, liczba deportowanych do obozu zaczęła gwałtownie wzrastać. W 1942 r. przywieziono około 197 tys. Żydów, w 1943 r. około 270 tys., a w 1944 r. ponad 600 tys. – łącznie blisko 1,1 mln. Spośród nich wybrano jako zdolnych do pracy około 200 tys. osób i osadzono w obozie.

W tym samym czasie, tj. w latach 1942-1944, osadzono w obozie około 160 tys. ujętych w ewidencji numerowej Polaków, Cyganów, Białorusinów, Ukraińców, Czechów, Francuzów i innych, oraz kilkanaście tysięcy, głównie Polaków, jeńców radzieckich i Cyganów, nie ujętych w ewidencji numerowej.

Rozpoczęta w 1942 r. masowa deportacja Żydów do KL Auschwitz zmieniła w sposób istotny strukturę narodowościową więźniów. Już po trzech miesiącach deportacji, w połowie 1942 r. Żydzi stali się najliczniejszą grupą narodowościową, a ich udział w strukturze narodowościowej więźniów systematycznie wzrastał od około 46% w czerwcu 1942 r. do około 68% w okresie szczytowego rozwoju liczbowego obozu w sierpniu 1944 r. Łącznie zarejestrowano w obozie około 400 tys. osób: 195 tys. nie-Żydów i około 205 tys. Żydów.

 

http://auschwitz.org/historia
 
                             

W czasie wojny trzeba było niezłomności Jana Karskiego, by przekonywać świat zachodni o zbrodniach Holocaustu i eksterminacji, jakiej na różnych narodach dokonywali hitlerowcy.Obojętność i milczenie były w jakimś sensie pochodną braku informacji i wiedzy, ale też i niemożności uwierzenia, że to mogłoby być możliwe. Szymon Wiesenthal w swoich wspomnieniach przypominał cyniczne słowa żołnierzy SS mówiących, że wygrana w wojnie polega na tym, iż świat nie uwierzy w świadectwa więźniów obozów koncentracyjnych. Jak w wierszu, który otwiera tom Prima Leviego:

 

  „Czy to jest człowiek”:

Wy, którzy żyjecie bezpiecznie
W waszych ciepłych domach,
Wy, którzy wracając wieczór,
Zastajecie ciepły posiłek i przyjazne twarze;
Zastanówcie się, czy jest człowiekiem
Ten, co pracuje w błocie,
Co nie zna spokoju,
Co walczy o połówkę chleba,
Co umiera bez żadnego powodu.
Zastanówcie się, czy to jest kobieta
Bez włosów i bez nazwiska,
Z pustką w oczach i wyschłym łonem,
Jak zimowa żaba,
I nie ma już siły, by pamiętać.
Pomyślcie, że tak było:
Przekazuję wam te słowa.
Wyryjcie je w swym sercu,
Siedząc w domu, idąc ulicą,
Kładąc się spać i wstając;
Powtórzcie je waszym dzieciom.
Albo niech się zawali wasz dom,
Niech was porazi choroba,
Wasze potomstwo niech odwróci od was twarz.


http://www.klub.senior.pl/archive/index.php/t-16678.html
 

 

KOMENTARZE

 • @
  https://www.salon24.pl/u/coroner/753897,auschwitz-armia-krajowa-i-polski-rzad-w-londynie
 • @ Husky
  // KL Auschwitz przekraczał obszar znajdujący się w obrębie drutów. Zajmował powierzchnię 40 kilometrów kwadratowych (tzw. Interessengebiet — strefa interesów) //

  - Wtedy to się nazywało IG Farbenindustrie, któremu SS dostarczało więźniów do pracy, ... a teraz to się nazywa "Przemysł Holokaustu".

  - Wtedy niewolniczo pracowali więźniowie, teraz ich duszyczki

  http://m.neon24.pl/a4467f02e8b53e09608c6a3e5fc48315,0,0.jpg
  http://m.neon24.pl/c1e8ad38e5069838aad8ae598ab69152,0,0.jpg
  .
  Zdjęcia przedstawiają egzemplarz "THE BLACK BOOK of POLISH JEWRY" pierwsze, oryginalne wydane w Stanach Zjednoczonych wydanie książki z 1943 roku, nakładem AMERICAN FEDERATION FOR POLISH JEWS, INC. w kooperacji z THE ASSOCIATION of JEWISH REFUGEES and IMMIGRANTS FROM POLAND

  Sponsorami wydania byli: Eleonora Roosevelt [żona ówczesnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych], Hon. Sol. Bloom Chairman, Foreign Affair Committee of The House of Representatives, Hon. Emanuel Celler U.S Congressman, Professor ALBERT EINSTEIN [światowej sławy fizyk / laureat Nagrody Nobla], ... i jeszcze kilku ważnych amerykańskich polityków i postaci tamtego okresu.

  Jak wcześniej przetłumaczyłem, 15 grudnia 1943 r. ŻYDOWSKA AGENCJA TELEGRAFICZNA [JTA], opierając się na "THE BLACK BOOK of POLISH JEWRY", podała szacunkową liczbę polskich żydów wymordowanych przez NAZISTÓW, którzy zostali wymordowani od 1 września 1939 r., do czasu likwidacji Getta Żydowskiego w Warszawie, to 1 000 000 istnień ludzkich spośród obywateli polskich pochodzenia żydowskiego.

  Na 15 stronach "THE BLACK BOOK of POLISH JEWRY" [str. 190 do 205] podano szacunkowe przyczyny śmierci tego miliona osób. Na stronie 201 znajdziemy zestawienie przyczyn zgonów tego 1 000 000, z rozbiciem na liczby i przyczyny śmierci za lata 1939 - 1942.

  Oto one / tłumaczenie fragmentu "THE BLACK BOOK of POLISH JEWRY" [str.201 ]: Ofiary chorób i epidemii 341 938 / Polegli żołnierze 37 000 / Ofiary pożarów i bombardowań 67 000 / Torturowani na śmierć w obozach koncentracyjnych 24 000 / Wymordowani na początku okupacji 150 000 / Śmiertelne ofiary deportacji 150 000. - RAZEM: 769 938

  Liczba ta nie obejmuje ofiar masowych mordów i egzekucji do których doszło w ostatnich 5 miesiącach 1942 roku.- pisze w książce.

  Ciekawy fragment o obozach koncentracyjnych:

  "Tylko liczby z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu są dla nas dostępne. Do połowy 1942 roku było tam 9 390 Polskich Żydów, w tym 7 320 kobiet. Poza tym, było tam około 10 000 Żydów nie zarejestrowanych. Dwie trzecie z tego zmarło w przeciągu pół roku, a pozostałych bez cienia wątpliwości spotkał ten sam los. Śmiertelność tam wynosiła 250 osób dziennie.( Poland fights, 1943, No. 35 ).

  Straty [ z lat 1939 - 42] w Oświęcimiu] można ocenić na około 12 000 ludzi [mowa o stratach osób pochodzenia żydowskiego]. Z uwagi na to, że Oświęcim nie był jedynym obozem koncentracyjnym, w którym Żydzi byli torturowani i umierali, śmiertelność raz z ofiarami oboz koncentracyjnych takich jak Majdanek, Bełżec, Sobibór, i inne podwajają liczbę z Oświęcimia podnosząc ją do nie mniej niż 24 000.

  Str. 201/1 >> http://m.neon24.pl/a4467f02e8b53e09608c6a3e5fc48315,0,0.jpg

  Str. 201/2 >> http://m.neon24.pl/c1e8ad38e5069838aad8ae598ab69152,0,0.jpg

  // liczby te nie obejmują ofiar od końca 1943 r., do końca wojny /
  >> http://ziut.neon24.pl/post/142133,prawda-o-holokauscie-milion-zydow-zabil-tyfus-i-nazisci
 • @Ziut - Ruch dla Rzeczypospolitej 10:21:01 / Link do wydruku >>
  >> https://docs.google.com/document/d/12flhXCNhSrgCHhALNvS3S9hnSPAYV5wFtgp3SpGM9hU/edit
 • A co to jest ten cały Szoa?
  Tyle nam w szkołach w łeb tłukli o ludobójstwie,zmusili do przeczytania tylu ponurych lektur a o jakimś Szoa nie wspomnieli.Oburzające!
  Co to jest Szoa? to jakiś konspiracyjny działacz ?
 • @ikulalibal 12:02:53
  Co znaczy żydowska promocja

  https://books.google.com/ngrams/graph?year_start=1800&year_end=2008&corpus=15&smoothing=7&case_insensitive=on&content=shoah&direct_url=t4%3B%2Cshoah%3B%2Cc0%3B%2Cs0%3B%3BShoah%3B%2Cc0%3B%3Bshoah%3B%2Cc0
 • @Arjanek 12:14:46
  "shoah" w książkach

  About 97,500 results (1.08 seconds)

  https://www.google.com/search?q=%22shoah%22&tbm=bks&lr=lang_en
 • Przedsiębiorstwo Holokaust ma się świetnie na NEonie24.pl
  Nawet zostało promowane na SG.

  Żenada.
 • @Autor
  A tak ujmuje rzecz dr Dariusz Ratajczak, link:

  https://wordpress.com/post/zygmuntbialas.wordpress.com/5137
 • A co z tymi "komorami gazowymi"?
  Ktoś je kiedyś widział?
 • @Lotna 13:33:32
  //Przedsiębiorstwo Holokaust ma się świetnie na NEonie24.pl//

  Możesz się opanować?
  Dziękuję.
 • @Lotna 13:33:32
  Żegnam !!!!
 • @ikulalibal 12:02:53
  Czasami warto skończyć coś więcej niż podstawówkę

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Shoah
 • @Arjanek 12:14:46
  Co znaczy żydowska promocja https://books.google.com/ngrams/graph?year_start=1800&year_end=2008&corpus=15&smoothing=7&case_insensitive=on&content=shoah&direct_url=t4%3B%2Cshoah%3B%2Cc0%3B%2Cs0%3B%3BShoah%3B%2Cc0%3B%3Bshoah%3B%2Cc0
  Arjanek 27.01.2018 12:14:46

  TRAFIŁEŚ W SEDNO / SHOAH TO SYNONIM SŁOWA HOLOCAUST / ŻYDOSTWO MARZYŁO O TYM OD DAWNA / WIERZYLI, ŻE JAK ZGINIE ICH 6 000 000 BÓG POZWOLI IM ODTWORZYĆ IZRAEL

  Dlatego "pompują" liczbę swoich ofiar do niebotycznych rozmiarów / Ale przepowiednia może być prawdziwa. Po powstaniu Izraela w 1948 w Palestynie jest ich akurat tyle, że gdybu doszło do wojny ze światem arabskim, zostali by sami Palestyńczycy , ... PRAWDZIWI POTOMKOWIE ANTYCZNYCH ŻYDÓW , zasymilowanych z arabami. / Żydzi aszkenazyjscy to europejscy żydzi, potomkowie Chazarów
  .
  Diagram przedstawia chyba początki i schyłek marzeń o holokauście
  .
  http://m.neon24.pl/01a54fb76e97e6f1c16369ccab6e41af,0,0.jpg
  .
  http://m.neon24.pl/011426405ce8250574761be3c95babc2,0,0.jpg
 • @Ziut - Ruch dla Rzeczypospolitej 15:30:41
  Kariera słowa "SHOAH" pokrywa się z powstaniem ideologii syjonistycznej
 • Przedsiębiorstwo Holokaust – 6 milionów kłamastw?
  https://www.salon24.pl/u/zonacezara/707065,przedsiebiorstwo-holokaust-6-milionow-klamastw
 • @Arjanek 12:14:46
  Ofiarami Auschwitz były m.in . dzieci wysiedlone z Zamojszczyzny. Zmuszano je do niewolniczej pracy, mordowano w obozach koncentracyjnych, zamęczano w transportach.
  W ten sposób zamordowano 10 tys. dzieci z Zamojszczyzny.

  https://pbs.twimg.com/card_img/956060366882197504/ErBTvKAD?format=jpg&name=600x314
 • @Arjanek 09:27:26
  Szwabia

  https://pbs.twimg.com/media/DUedekfX4AA3gin.jpg
 • Pytanie
  a w którym dniu "międzynarodowo" czci się pamięć ofiar nazistowskiego ludobójstwa ?
  Z tego co rozumiem określenia holocaust i szoa związane są wyłącznie z kulturą (religią,językiem,itd) Żydów.I daj im boże.Mają prawo to co ich spotkało nazywać jak tam sobie chcą.
  Ja pytam o te ofiary których pojęcie szoa nie dotyczy.

  // Niemieccy naziści deportowali do Auschwitz co najmniej 1,3 mln osób ponad 20 narodowości //

  Mówiąc krótko;kiedy obchodzi się Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa ?
 • @ikulalibal 15:47:52
  W każda rocznicę urodzin Stalina ??
 • @Husky 15:52:31
  Wspaniała odpowiedź.Dzięki niej każdy widzi że jesteś tylko cynicznym pajacem.Jeszcze przed chwilką tak się wzruszałeś dziecięcymi ofiarami zamojszczyzny a tu masz! szybko ci mija.

  PS
  a więc mam rozumieć że np dzieci zamojszczyzny nie mają swojego dnia pamięci?
 • @ikulalibal 16:12:39
  to bylo pytanie na twoje pytanie.
  Umiesz czytac
 • *1
  bo niestety nie można *-1

  Notatka w sposób jawny narusza prawo.
  Po pierwsze niesie treści rasistowskie.Przypominam że z rasizmem mamy do czynienia wtedy kiedy ktoś wyróżnia jakąś grupę etniczną (rasową )
  W pojęciu "wyróżnia" mieści się zarówno deprecjacja jak i aprecjacja.
  Po drugie notatka narusza również ustawę o języku polskim.Dalej tak pójdzie a 25 grudnia nie będzie Bożego Narodzenia a Christmas zaś 1 czerwca Dzień Children's właśnie tak.Nie Children's Day a Dzień Children's.Pół na pół,dwujęzyczne kompilacje.

  PS
  teraz jest zrozumiałe dlaczego PISdziory całą władzę zagarnęły pod siebie.W państwie w którym działają wszystkie jego instytucja ,TK,Rzecznik Praw Obywatelskich,itp nie byłoby żadnego "Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu" tylko jak bóg przykazał Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskiego Ludobójstwa "
 • @ikulalibal 16:46:57
  //Notatka w sposób jawny narusza prawo.//

  czyje prawo ?
 • @ireneusz 18:40:06
  TAK NIE SĄDZĘ
 • Chazaro-syjonistyczny atak szału
  Izrael jest oburzony ustawą nakładającą kary za słowa o „polskich obozach śmierci”! „Polacy współodpowiadają za Holokaust”

  Czy ktoś jest zaskoczony? Izrael zareagował na polską ustawę nakładającą kary za użycie sformułowania „polskie obozy śmierci”.

  O krytycznych i skandalicznych słowach m.in. premiera Izraela informuje na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

  – Ważni izraelscy politycy i media atakują nas za ustawę penalizującą określenie "polskie obozy koncentracyjne". W dodatku twierdzą, że Polacy "współodpowiadają" za Holocaust. Inni piszą "polish death camps" – napisał Patryk Jaki.

  https://polskaniepodlegla.pl/kraj-swiat/item/14667-izrael-jest-oburzony-ustawa-nakladajaca-kary-za-slowa-o-polskich-obozach-smierci-polacy-wspolodpowiadaja-za-holokaust


  Prominentny polityk z Izraela: „Polska była współwinna Holocaustu, żadna ustawa tego nie zmieni”


  http://www.stefczyk.info/wiadomosci/swiat/prominentny-polityk-z-izraela-polska-byla-wspolwinna-holocaustu,-zadna-ustawa-tego-nie-zmieni,22323186553
 • @kfakfa 20:31:33
  https://pbs.twimg.com/media/DUke-CIWkAEYb94.jpg
 • @kfakfa 20:31:33
  Skoro żydzi się upierają, że tylko żydzi ginęli obozach zagłady, to chyba nie byłoby nic w tym złego napisać Jewish Death Camps
 • @Husky 21:08:12
  Panie... żydzie/?/
  czy w Oświęcimiu niemcy wymordowali tylko żydów ?
  "Prominentny polityk z Izraela: „Polska była współwinna Holocaustu, żadna ustawa tego nie zmieni”
  czy pan zgadza się z tą opinią powyżej ?
  czy ten żydo_polityk nie złamał prawa ?
  jaka jest pańska prawdziwa narodowość ?
 • @provincjał 21:32:16
  Husky to Polak, ale jak przyjdzie co do czego, to spierdoli do Izraela, bo tam ekstradycja go nie obejmie.. i wyjdzie Szydło z worka :)
 • @provincjał 21:32:16
  Panie... żydzie/?/
  poczytaj komentarze
 • @Husky 21:56:58
  To jest u ciebie symptomatyczne. Pytanie na pytanie.
 • @Vinto 22:11:02
  ?
 • @All
  Wszystkim tak obficie rozpisującym się o holokauście, polecam zapoznanie się z wojną paragwajską. Może wtedy do was dotrze co to znaczy prawdziwy holokaust, gdy przy życiu zostaje 20tys mężczyzn danego narodu, a kobiety tego narodu szukają każdego, komu mogłyby spłodzić dziecko, byle ten naród ocalić.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY

więcej